Necítíte vůni kávy, pach z odpadu? Hrozí vám alzheimer

Ilustrační foto.

Nepoznáte vůni čerstvě namleté kávy a silný zápach ucpaného odpadu nechává váš nos v klidu? Pozor, podle nové vědecké studie máte dost možná nakročeno k Alzheimerově chorobě.

Přestože Alzheimerova choroba patří mezi největší hrozby současného světa, účinná léčba na toto neurodegenerativní poškození mozku je stále v nedohlednu. Vědci a lékaři se tedy alespoň snaží najít způsob, jak včas odhalit riziko nemoci a začít s preventivními opatřeními. Výzkumníci z montrealské McGillovy univerzity nedávno přišli s objevem, podle něhož lze nemoc rozpoznat už několik let předtím, než udeří. Prý k tomu stačí obyčejný test čichu.

"Když identifikujeme riziko choroby například pět let před jejím plným propuknutím, můžeme její projevy zredukovat o více než padesát procent," uvedl John Breitner, ředitel Centra pro studia prevence Alzheimerovy choroby na McGillově univerzitě. Spolu s kolegy podrobně popsal a objasnil skutečnost, že zmíněnému onemocnění často předchází poškození schopnosti vnímat vůně a zápachy. Vědci zjistili, že takzvaný olfaktorický bulbus, který v mozku čichové vjemy zpracovává, patří mezi první oblasti řídicího centra nervové soustavy, jež začínající Alzheimerova choroba poškozuje. "Podařilo se nám tedy věrohodně objasnit, proč lze ztrátu schopnosti čichového vjemu považovat za biologický ukazatel varující před nemocí," uvedla vedoucí studie Marie-Elyse LafailleMagnanová.

Výzkumníci nyní plánují podrobně zjistit, jak konkrétně se poškození čichu v jednotlivých fázích nemoci projevuje. Získané poznatky by mohly pomoci při vývoji testu, jenž by na toto riziko včas upozornil.

Foto: ČTK/AP/Amber Arnold

Autor: Lukáš Seidl

Titulní strana Standardní písmo Větší písmo

Tmavé zobrazení
Přepnout na plnou verzi