Ta kérka musí pryč! Tetování lituje každý druhý člověk

Zájem o moderní "zmizíkování" tetování roste (ilustrační foto).

Ne vždy splní tetování představy majitele. Kotva na bicepsu, jméno expřítele na prsou, obří motýl nad pozadím... Případů, kdy se malůvky na těle znelíbí, houfně přibývá. Ze Západu se do Čech pomalu tlačí milionový byznys - metody, které dokážou nežádoucí kérku odstranit. Beze stopy.

Vyříznout kůži a sešít. Bolestivě obrousit rotačním kartáčkem a pak se modlit, aby nevznikla možná infekce... Žádný výjev ze středověké mučírny, ale donedávna praktikovaná cesta k odstranění tetování.

Zájemců o "výmaz" malůvek po těle není málo, podle statistik lituje rozhodnutí nechat se tetovat téměř každý druhý. Moderní technologie - naštěstí pro ty, kteří se rozhodli zbavit se inkoustu pod kůží - přinesly i šetrnější možnost, jak se tetování zbavit. Jde to laserovými paprsky.

Boom ze Západu

Zájem o moderní "zmizíkování" tetováže rok od roku roste. Aby ne - tetování se stalo vyhledávanou módní záležitostí relativně nedávno. Stejně jako mnohé oblečení ale vychází po letech z módy. Díky pokroku ho lze "vyměnit".

Od cejchu k módě

Lidé se tetují téměř šest tisíc let. Malůvky se našly i na mumifikovaném těle "ledového muže" Ötziho, jehož stáří se odhaduje na 5300 roků. Staří Řekové a Římané tak označovali otroky. Tetování bylo běžné i v armádě, kde sloužilo jako pomocník k odhalování dezertérů.

U afrických národů zase směrovalo k rozpoznání sociálních kast. Znakem příslušnosti bývalo také u námořníků, vězňů, členů jakuzy... Obecně mívalo (a má) poslání léčebné, rituální, iniciační... estetické.

"Kvalitní laser a školený zdravotník si dokážou s tetováním poradit. Ne vždy je však jeho odstranění otázkou jednoho jediného zákroku," říká Eliška Kolářová, školitelka odstraňování tetování.

Boom z Velké Británie a Spojených států se pomalu přesouvá i do České republiky. Server Business Opportunities uvádí, že americké společnosti a salony odstraňující tetování dosáhnou v budoucím roce příjmů až 83,2 milionu dolarů (přes dvě miliardy korun). Před dvanácti lety se přitom odhadovaná částka pohybovala pod dvaceti miliony dolarů, byla tedy čtyřikrát menší.

"Odstraňování tetování je větší byznys než jejich vytváření," hlásal list Huffington Post už před sedmi lety. "Tetování má na sobě více než čtyřicet milionů Američanů. Sedmnáct procent z nich přemýšlí nad tím, jak se ho zbavit," poznamenal v minulosti doktor John Keefe z uznávané losangeleské kliniky Dr. Tatoff.
Na přelomu milénia se tetování stalo hitem. To, co bylo v módě IN před deseti až dvaceti lety, začíná být ale pomalu OUT. "Je to jako epidemie. Lidé chtějí čím dál častěji tetování odstranit," říká Eric F. Bernstein, profesor z dermatologické katedry na lékařské fakultě Pensylvánské univerzity.

Nepromyšlené hříchy z mládí

I na mnoha pražských kožních klinikách pozorují nárůst zájmu o eliminaci tetování, zákazníky počítají po desítkách týdně.

"Největší skupina lidí je ve věku dvacet až čtyřicet let, z šedesáti procent jde o ženy. Mnoho lidí ale netuší, že je dnes možné odstranit tetování bez jizvy, a raději se rozhodnou pro cover up čili přetetování. Ale to se nemusí vždy vydařit podle představ," připouští inženýrka Eliška Kolářová, školitelka laserového odstraňování tetování z Premier Clinic v Praze.

Důvody k vymazání inkoustové vzpomínky jsou různé. Často jde o nevydařené práce, obrázky i nápisy, s nimiž se majitel už neztotožňuje... což při ponechání může vést i k vzniku depresí. Ta situace se nevyhnula ani herečce Melanii Griffith - už během rozvodu s Banderasem si dala ze srdce vytetovaného na pravém rameni "vyrvat" jméno: Antonio. Srdce zůstalo prázdné, zřejmě čeká... Další skupina si ovšem tetování nechává odstranit kvůli povolání.

"Příslušníci armády ani policie už nesmějí být tetováni na viditelných místech. Toleruje se to pouze těm, kteří už v těchto složkách pracují, nově nastupující zaměstnanci si musejí viditelná tetování odstranit. Občas vystavujeme potvrzení, že už začali docházet na zákroky," prozrazuje sympatická pracovnice pražské kliniky. Problémy s obrázky na viditelných místech mají i letušky, recepční či obchodní zástupci.

Výjimečné nejsou ani případy, kdy se kérky touží zbavit lidé, u nichž šlo o znak příslušnosti ke sporným skupinám. Na klinikách se tak často setkávají s přáním odstranit vězeňské či nacistické motivy.

Nechybějí ani výtvory, které mají co do činění s bývalými partnery. A pak tetování, jichž lidé často litují hned po zhotovení. Šestnáctiletý chlapec si třeba nechal na obličej vytetovat netopýra. "Posléze nám psal, že po dohodě s maminkou došli k závěru, že by byl lepší nápad nechat si ho odstranit," vrací se k nedávnému zákazníkovi Eliška Kolářová.

Bizarní výtvory

O případech, kdy si dávají lidé odstranit tetování, vznikají v zahraničí dokonce i různé reality show. Vede televizní pořad Šokující proměny. V jednom z dílů se odehrává příběh Britky Sam, která si nechala vytetovat na břicho jméno bývalého přítele - Ashley. A to začalo vadit.

"Bude skvělé mít vytetovaný pěkný obrázek místo toho, abych se pořád nějak vymlouvala, že mám na břiše jméno koně, který mi umřel," svěřuje se v pořadu plném bizarních příběhů. Obrázek jí přetvoří tatér Jay. Ten ji tetoval i původně.

"Ve většině případů, kdy si lidé nechávají vytetovat jméno partnera, nemají ve vztahu jistotu. Asi devadesát procent z nich si je pak u nás nechá překrýt," konstatuje tatér. Na Samině břiše se nyní místo jména ex skví obří růže.

Neméně zvláštní je případ zapálené chovatelky dvou sviní a tří psů. Lásku ke zvířatům stvrdila neobvykle tím, že si na břicho nechala zvěčnit rozesmátou opici vystrkující pozadí. "Můj pupík je její prdelka," míní trochu přihlouple v oné reality show a popisuje své pocity z fitcentra - veskrze se za opici styděla. "Není to vůbec sexy," přikyvuje její manžel a souhlasí s laserovým odstraněním.

České děsy

Dostatek materiálu na obdobný pořad by už byl i v České republice, což potvrzuje zkušený tatér Jiří Novák z pražského salonu Tsunami Tattoo. "Lidé si vymýšlejí neuvěřitelné věci! Jeden chlapík si chtěl nechat vytetovat permoníka, který mu bude kladívkem kutat do zadku. Pak přišel frajer s tím, že chce implantovat myší uši na žalud penisu tak, aby byly citlivé. To bylo nejšílenější přání."

Počet laserových ošetření závisí na...

- kvalitě použitého laseru
- zkušenostech pracoviště
- barvě tetování a jejím složení
- stáří kérky

- umístění tetováže
- množství barvy a hloubce vpichování
- imunitním systému

- velikosti tetování

- barvě pokožky

Některá tetování sám jejich autor lidem výslovně rozmlouvá, přestože přání zákazníka se má obecně vyhovět. "Bude-li chtít zvěčnit dámské přirození na čelo, můžu mu říci vlastní názor, ale pokud si za tím bude stát, vytetujeme mu jej. Máme ale hranice! Rozhodně neděláme nacistické symboly, s tím každého vyhodíme," říká Jiří Novák.

Třetinu jeho zákazníků tvoří lidé, kteří chtějí předělat staré tetování. Vedou ta, co "letěla" před deseti až patnácti lety - takzvané tribaly, geometrické ornamenty připomínající obrazce bojovníků starobylých kmenů. "V řadě případů jde i o klienty, kteří chtěli za málo peněz hodně muziky," nenápadně varuje před nezkušenými kolegy či pochybnými salony a před naivitou klientů. Co dál letí? Lidé si stále nechávají na kůži tetovat jména - většinou už ale nejde o jejich lásky, spíše o jména a data narození potomků.

Obrázky z kůže pryč

Při proceduře s laserem většinou neteče krev. Laserový paprsek, který dopadne na tetování, selektivně pohltí konkrétní barevný odstín. Nejlépe mizí tetování černé barvy. Mnohem hůře se odstraňují barevná tetování, na která je třeba použít specifický laser s odlišnými vlnovými délkami. (Ale vůbec nejhorší je odstranit bílý inkoust a barvy světlých pleťových odstínů.)

Každopádně laserový paprsek barevné částice umístěné v pokožce de facto "rozstřelí" na menší, zbytek pak už vyčistí samo tělo dotyčného. "Laserem zmenšené částečky tetovacího pigmentu jsou z těla posléze přirozeně odklizeny jako i jiná nežádoucí cizí tělesa - pohltí je makrofágy, což je specifický druh bílých krvinek, který je součástí imunitního systému," vysvětluje inženýrka Eliška Kolářová. Před použitím laseru neměly ony čisticí bílé krvinky šanci barvu jakkoli zničit - její částečky byly na ně totiž příliš velké.

Gumování je věda a něco stojí

Ceny za odstranění tetování se případ od případu liší. Záleží většinou na rozsahu obrázku, a tím i na počtu odhadovaných ošetření. V některých kožních klinikách, které se "gumováním kérky" zabývají, se platí za čas, který lékař s pacientem při odstraňování stráví. Roli hraje i použitá technika. Zkušenému lékaři tedy potrvá zákrok kratší dobu, což může ovlivnit i ona kvalita vybavení.

"Na naší klinice se ceny pohybují nejčastěji od jednoho do čtyř tisíc za jedno ošetření. Nabízíme cenové zvýhodnění při předplacení více ošetření, ale i možnost splátek," naznačuje Eliška Kolářová s tím, že na této specializované klinice stačí u drtivé většiny případů čtyři až osm návštěv. Přesto je tuto investici dobré předem promyslet.

Některé salony nabízejí ceny nižší, ovšem pracují s nekvalitními čínskými přístroji bez certifikací. Ty většinou tetování nedokážou odstranit kompletně, případně až po řadě návštěv. U levnějších technik hrozí zjizvení pokožky - u kvalitních laserů je riziko jizvy jen půl procenta. Díky nové legislativě, zamezující odstraňování tetování lasery i mimo lékařská pracoviště, by mělo snad podobných případů jizev po tetování ubývat.

Tetovací studia i dermatologické kliniky mají pro všechny tutéž radu. Než se nechá kdokoli tetovat či si tetování odstranit, je nanejvýše rozumné obstarat si maximum informací a vše pořádně promyslet. Někdy je lepší si místo kérky koupit třeba... plavky!

Když se pustí laser...

Sportovní brunetka se připravuje na zákrok. Chce odstranit tetování ze zápěstí. Vybrala si kliniku plastické chirurgie a estetické dermatologie, mající v tomto oboru šestiletou zkušenost i profesionální přístroje. Poslala sem fotku své malůvky a získala předběžné stanovení ceny. Souhlasila.

Čtyřiadvacetiletá dívka pracuje jako chůva v Londýně. Důvod, proč je tu? "Zvolila jsem špatného tatéra a měla o obrázku jinou představu. Navíc... před dvěma roky jsem byla i hloupější, teď už se mi to vůbec nelíbí. Chci to odstranit a v Anglii bych se za to nedoplatila," tvrdí upravená mladá žena při vyplňování informovaného souhlasu s výkonem.

"Tetování navíc vykukovalo i z dlouhého rukávu. Z toho by v některých firmách, kam bych v budoucnu ráda nastoupila, neměli radost," konstatuje smířeně s tím, že předsudky směrem k tetování ani v moderním světě nevymizely.

Odhodlání je plusem

Nic nebrání akci "guma". Klientka sedá na zdravotní lehátko, laserová specialistka postupně zapíná chlazení i laser. "Nemám strach, i když jsem slyšela, že je laser bolestivější než tetovací jehla. Ta ale byla v pohodě. Nepřemýšlím nad bolestí, chci to vymazat," míní odhodlaně pohledná dívka.

Už pevné rozhodnutí může pomoci lepšímu výsledku - tak jako u plastických operací. "Mozek ovlivňuje imunitní systém i podporu hojení," říká inženýrka Kolářová, zatímco její kolegyně potírá ruku pacientky dezinfekcí. Pro jistotu, i když v tomto případě krvácení nehrozí.
"Jde o tetování obrysovou jehlou, šlo docela do hloubky a je mírně projizvené po zásahu tatéra. Vidím to alespoň na šest ošetření.

Pravděpodobnost kompletního odstranění je ale vysoká, černá barva se odstraňuje nejlépe," ujišťuje odbornice klientku. Obecně lépe mizí amatérské výtvory - nejsou provedeny profesionálními nástroji, tudíž nezasahují do přílišné hloubky v kůži a obsahují menší množství a nízkou kvalitu barev.

"Zažili jsme i případy, kdy si děti dělaly tetování samy - rozpíchaly si kůži a vytvořily obraz gelovou tužkou. I taková dílka jdou naštěstí odstranit," konstatuje Eliška Kolářová. Tetování lze odstranit na všech částech těla, jen některá jsou citlivější: krk, okolí páteře, kotník či intimní partie.

Chlad místo anestetik

Potetovanou oblast nejprve odbornice podchlazuje speciálním fukarem, jímž klinika disponuje jako jediná v Česku. Díky jeho použití zákrok bolí méně, eliminuje také vznik puchýřků či možné začervenání kůže - místo se pak i lépe a rychleji hojí.

Pacientka si nasazuje neprůhledné brýle a zdravotnice zapíná laserový přístroj. Na klinice je tento již třetí v pořadí - nejnovější verze stála 1,5 milionu korun.

Okamžitou reakcí pokožky na dopad laserového paprsku je její bílé zabarvení. Laserových spotů dopadne na obrázek několik. Zákrok není dlouhý. Po pěti minutách je první zásah hotov.

"Bylo to, jako když bodne včela. Dá se to vydržet, čekala jsem to horší. Teď necítím žádnou následnou bolest, jen mě trochu brní ruce. Mám radost," svěřuje se s okamžitými pocity pacientka.

Oblast se natře hojivou mastí a překrývá obvazem. Převaz se musí opakovat, a to do chvíle, dokud se vše po prvním sezení nezhojí. Počítá se se sedmi až čtrnácti dny. Pak je třeba dát místu oddech.
Alespoň šest týdnů. Poté se vše opakuje.

Slečna č. 2 podruhé

Na lůžku mladou dívku za chvíli střídá o něco málo starší klientka. Není tu poprvé, jedno tetování už má po pouhých třech ošetřeních téměř kompletně odstraněné. Teď jde na řadu ještěrka na šíji.

"Je to zkažené tetování, i když jsem ho moc neviděla. Kamarádi mě chlácholili, že je hezké, ale není," trpce se usmívá lehce nervózní černovláska. "Mám ho asi devět let. Pozůstatek divočejšího mládí. Chci pak odstranit ještě jedno, nechám si jen to na zádech. Všechno bych nezaplatila - odstranění stojí víc než pořízení," krčí rameny čerstvá třicátnice. Na rozdíl od první dívky čeká bolest s většími obavami, tuší, že zákrok bude nepříjemný. "Jde sice o větší plochu i více tetovacího pigmentu, ale je tu hodně stínovaných ploch, což dává šanci na kompletní odstranění do pěti ošetření," uklidňují dívku odborníci.

Ta je se zákrokem smířena, ví, že si vše způsobila sama. "Odejdu, a ještě za bolest poděkuju. Stejně jako kluci v Obecné škole, kde je Igor Hnízdo řezal proutkem přes prsty," charakterizuje stav dost přesně. Zkušeně pak zdravotníky žádá o větší podchlazení. Laser se opět zapíná.

"Jste statečná!" povzbuzuje ji specialistka. Po pár minutách může i druhá žena kliniku opustit. Dlužno dodat, že bolest lze zmírnit předchozí aplikací anestetických mastí. "Absolutně bezbolestné to není nikdy, ale dámy to zvládly na jedničku," uzavírá Eliška Kolářová, která zákrok sama zažila - postupně si dává odstranit inkoustovou vzpomínku na vztah z dob dospívání.

Foto: Autor/Depositphotos , igterex

Autor: Marek Táborský

Titulní strana Standardní písmo Větší písmo

Tmavé zobrazení
Přepnout na plnou verzi