Bizarní konflikty: řízek versus salát. Patří maso na talíř?

Ilustrační foto.

Patří maso na naše talíře? Přibývá lidí, kteří si to nemyslí. Kromě početné skupiny vegetariánů jsou v poslední době čím dál víc slyšet také vegani, tedy ti, kteří odmítají konzumovat veškeré živočišné produkty. Chtějí tak chránit životní prostředí, svým počínáním ale zároveň nesmírně provokují tábor "masožroutů". Mezi oběma skupinami vypukají zejména na sociálních sítích často až bizarní konflikty.

Západoindické město Palitana se před pěti lety stalo první místem na světě, kde je oficiálně zakázáno prodávat maso, vejce a ryby. "Vegetariánský zákon" si vymohli místní stoupenci džinismu, tedy náboženského směru, který striktně vymezuje proti jakékoliv formě násilí a odmítá ublížit veškerým živým bytostem včetně hmyzu. Na dvě stovky zdejších mnichů vyhrožovaly vládě, že raději zemřou, než aby nadále byly svědky zvířecího utrpení. Pomocí protestní hladovky nakonec džinisté dosáhli toho, že se z šedesátitisícové obce stala kompletně bezmasá zóna, přičemž opatření zahrnovalo mimo jiné zavření 250 řeznictví.

Podobné nařízení by jistě přivítali vegani po celém světě, žádný zákon proti masu se však zatím s největší pravděpodobností nedá očekávat. Přinejmenším u nás - podle březnového průzkumu agentury Ipsos si maso minimálně jednou týdně dopřává 90 % Čechů, což je v porovnání s ostatními Evropany (76 %) výrazný nadprůměr. K vegetariánství se v téže anketě přihlásily tři procenta obyvatel a pouhá setina populace uvedla, že z jídelníčku dobrovolně vyloučila veškeré živočišné složky.

Vlastního psa byste také nesnědli

Veganská strava vylučuje nejen maso, ale také veškeré živočišné produkty.I tak ale mohou být tuzemští vegani spokojeni. V celém Česku je totiž víc než 400 veganských restaurací a podle specializovaného serveru Soucitně.cz Praha dokonce vévodí evropskému žebříčku v počtu takových podniků v přepočtu na obyvatele. V jejich nabídce byste marně hledali nejen jakákoliv masitá jídla, ale ani cokoliv s obsahem mléka, vajec a dokonce ani medu, který stejně jako prvně zmíněné pochází od živočichů. Mezi "nezasvěcenými" proto často panuje mylný dojem, že veganská strava musí být jednotvárná a bez chuti. Vegani jsou vnímáni jako podivíni, kteří dobrovolně chroupou jen salát a zrní. To však svorně vyvracejí - v jejich jídelníčcích figurují nejen pokrmy s exotickými názvy jako tempeh, tofu, humus, guacamole nebo seitan, ale chuť "zakázaných" surovin si odpírat vlastně nemusejí. Téměř všechny lze totiž snadno sehnat i ve veganské variantě. "Některá jídla jsou úplně k nerozeznání, třeba míchaná vajíčka, rybí pomazánka, smažák, dokonce i maso," pochvaluje si čtyřicetiletá Simona Ruzbasan - realitní agentka žijící momentálně v Los Angeles, která je čistou vegankou už sedm let.

Naprostá většina veganů je motivována snahou nepodílet se na systému masných velkochovů, ve kterém zvířata téměř jistě určitým způsobem trpí. "Pro vegana jsou živočišné produkty stejně ´zakázané´, jako je pro běžného strávníka ´zakázaný´ steak z vlastního psa či kočky," přibližuje Jan Kožíšek, jednatřicetiletý úředník ministerstva financí, který na čistě veganskou stravou přešel před rokem a půl. Součástí "rostlinného" způsobu života není jen zřeknutí se šunky nebo jogurtů. Obnáší to v podstatě kompletní změnu uvažování o tom, jak svým životem a každodenními činnostmi ovlivňujeme životní prostředí.

Tofu patří mezi oblíbené pokrmy v jídelníčku veganů."Důležitým a často opomíjeným tématem je souvislost naší stravy a ekologie. Málo se mluví o tom, jak výraznou měrou živočišná produkce přispívá ke klimatickým změnám a ztrátě biodiverzity. Současná nadspotřeba živočišných produktů společně s rostoucí populací je ekologicky neudržitelná," upozorňuje Eva Hemmerová z neziskové organizace Česká veganská společnost. Jedna ze studií publikovaných loni v časopise Nature například došla k závěru, že chceme-li udržet hranici globální oteplování pod úrovní 2 ºC do roku 2050, populace vyspělých zemí by měla snížit konzumaci masa o 90 %, omezit spotřebu mléčných výrobků o 60 % a naopak až o 500 % navýšit konzumaci luštěnin.

Nechat se zlákat k veganskému způsobu života je snadné, pokud nasloucháte "správným" lidem. Za nejvlivnější osobnost současného veganského boomu je považován americký aktivista Gary Yourofsky, který v boji za práva zvířat rozhodně nebere servítky. Na přelomu tisíciletí byl třináctkrát zatčen a dokonce nějakou dobu pobyl ve vězení poté, co v roce 1997 vypustil na svobodu 1500 norků z kanadské kožešinové farmy. Především je ale autorem videa nazvaného Nejlepší přednáška, jakou kdy uslyšíte, po jejímž zhlédnutí stále přibývají statisíce nových veganů.

Ochutnat chtějí i masožravci

Motivace k veganství bývá často natolik sině zakořeněná, že přes ni doslova nejede vlak. Co by se muselo stát, aby vegani zkonzumovali živočišný produkt? Někteří dokonce tvrdí, že by se museli ocitnout doslova v ohrožení života. "Kdybych byla v extrémní situaci na hranici přežití, pak si velmi hypoteticky dovedu představit, že bych pozřela psí, kraví či dokonce lidské ostatky, ale moc doufám, že to nebudu muset nikdy zažít. Za těch sedmnáct let, co nejím maso, se mi to naštěstí nestalo," líčí veganka Tereza, která chtěla raději zůstat v anonymitě. Vzpomíná také na jediný nepříjemný zážitek, kdy byla nucena své zásady porušit: "Na horské túře v zahraničí jsem si objednala veganské jídlo, které bylo omylem ´vylepšeno´ kravskou smetanou. Jelikož jsem měla opravdu ukrutný hlad a věděla, že při reklamaci by to asi vyhodili, pár soust jsem si vzala, ale nebylo mi to příjemné a nakonec to dojedl neveganský kamarád. Připodobnila bych to k pocitům při pití psího mléka."

Najdou se sice i takoví, kteří jsou ochotni čas od času "zhřešit", ovšem je jich menšina. Skutečný vegan má jasno - jako třeba devětatřicetiletý IT analytik Alexandr Radecký, který by prý kvůli svému veganství byl ochoten diskutovat vždy a všude téměř s každým. "Dovolím si otázku obrátit: Co by se muselo stát, abyste pozřela dětské maso? Tkáň zvířat je převážně získávaná vražděním zvířat v prakticky dětském věku," argumentuje.

Veganský způsob života se může zdát komplikovaný, ovšem obstarávat si speciální stravu ve skutečnosti není zas tak složité. Především ve větších městech je nabídka veganského sortimentu velmi pestrá a ochutnat veganské produkty často chtějí i "masožraví" spotřebitelé. Obchodníci si pochvalují, že zájem o rostlinné alternativy rapidně stoupá. "Dobrým příkladem je předvánoční období. V letech 2014-2017 se náš celkový obrat v tomto období každý rok zvýšil dvojnásobně, loni dokonce čtyřnásobně. Největší nárůst pozorujeme v segmentu rostlinných nápojů, dále rostou alternativy mléčných a masných výrobků," uvádí vedoucí internetového obchodu Puroshop David Zmrzlý s tím, že nadpoloviční část jeho zákazníků tvoří překvapivě právě nevegané. Obdobný nárůst poptávky registruje i Jaroslav Valůch, který v roce 2014 založil e-shop Veganstore.cz. Obrat údajně každoročně zvyšuje až o pětinu, největší zájem je o hotová a konzervovaná jídla, o doplňky stravy a také rostlinné krmivo pro psy a kočky.

Mršiny v pytlích

Navzdory stoupajícímu povědomí o možných přínosech pro životní prostředí se však stále najde řada těch, kteří pro vegany pochopení nemají. Stačí totiž několik zapálených aktivistů a celá komunita je širokou veřejností rázem vnímaná ve zkreslené podobě.

"Aktivismus je podle mě morální základ. Proto chodím na protesty před jatka nebo ambasády, byla jsem na radnici v Los Angeles, když se schválil zákaz kožešinových farem. Letos dělám dobrovolnici u příležitosti Národního dne za práva zvířat, kde lidé drží mrtvá zvířata, několik jsem jich v igelitovém pytli osobně vyzvedávala z farem. Nebereme ale zabitá zvířata, podporovali bychom tím zabíjeni - shromažďujeme ta, která umřela přirozeně a dáme jim jména,..." přibližuje vlastní přispění k propagaci nenásilného stravování již citovaná Simona Ruzbasan.

Jiří X. Doležal se ve svých sloupcích často do komunity veganů opírá.

Její nadšení pro věc ovšem není vždy vnímáno dvakrát pozitivně - právě tahle "zarytost" vyvolává celospolečenské vášně, přijde-li téma veganství na přetřes. Ostatně stačí prolistovat noviny: z různých míst planety takřka denně přicházejí zprávy o militantních zastáncích rostlinné stravy, kteří vtrhli do supermarketů či restaurací a se snímky z jatek, zatímco nahlas vykřikují hesla o vraždění nevinných zvířat. Nedávno se jeden takový incident odehrál v australském Sydney, kde několik lidí s cílem poukázat na nesmyslnou krutost páchanou na zvířatech v rušném obchodním centru grilovalo psa. Předloni v srpnu zase na londýnském Trafalgarském náměstí vyvolala pozornost skupina žen oděných v bikinách, které se potřísněné umělou krví schovaly do expozice v podobě balíčku masa prodávaného v supermarketech. Menší pozdvižení se pak na konci letošního března odehrálo v anglickém Brightonu. K jinak standardní veganské demonstraci se tam připletl muž se syrovou prasečí hlavou a začal ji okusovat. Jeho motivace však byla tentokrát zcela opačná: chtěl poněkud svérázně dát najevo svůj odpor k veganství.

Nebyl jediný, kdo veganům nemůže přijít na jméno. Ve Velké Británii už situace údajně došla tak daleko, že někteří řezníci na chování zarytých "býložravců" na oficiálních místech stěžovali, opakovaně totiž čelili výhrůžkám poté, co"terorističtí vegani" vážně ohrozili jejich podnikání. Rozlícení aktivisté tu pravidelně sprejují výlohy obchodů a požadují jejich zavření.

Veganství ale budí vášně i v Česku. V únoru se například řešil případ odsouzeného aktivisty Lukáše Borla, který si u soudu stěžoval, že při svém pobytu ve vězení nedostával veganskou stravu, což považoval za ponižování. Verdikt soudu mnohé překvapil - zněl tak, že muž byl ukrácen na svých právech a má nárok na omluvu, kterou od věznice požadoval.

Veganem je například zpěvák Beatles Paul McCartney.

Na některé "všežravce" působí jakákoliv zmínka o veganech doslova jako červený hadr na býka. Třeba známý publicista Jiří X. Doležal do veganů pravidelně tepe jadrnými komentáři: na serveru Reflex mimo jiné už navrhoval zařadit veganství mezi psychiatrické diagnózy a doporučuje jim navštívit odborníky. "A jak jsem dál vegany obého pohlaví sledoval, zaznamenal jsem, že jsou po delší době veganování v souladu s okurkami světle zelení a vychrtlí. Prostě - jsou tak etičtí ke zvířatům, až jsou z toho podvyživení. Zdá se, že jejich mozky nejsou díky výhradně rostlinné stravě dostatečně efektivní k tomu, aby pochopily, že hospodářská zvířata přesně naopak k tomu, co tvrdí, tady jsou pro člověka a jíst jejich maso je pro člověka od přírody normální a zdravé. Proto by měli urychleně skáknout na psychiatrii, nechat si napsat něco na zklidnění a pak si ten mozek půl roku spravovat tatarákem," provokuje v jednom ze svých - nutno dodat, že těch mírnějších - vyjádření.

Stejné, ne-li větší kontroverze pak budí případy, kdy příklon k veganství oznámí nějaká osobnost showbyznysu. "Pokaždé, když napíšu něco o veganství, ubude mi asi pět set fanoušků," přiznal se v nedávném rozhovoru zpěvák Ben Cristovao. Nicméně mnoho především zahraničních celebrit naopak svým krokem přitáhlo nové zájemce. Na Wikipedii lze dokonce najít celou stránku s názvem Seznam veganů, jejíž anglická verze čítá necelých sedm set jmen. Mezi vegany už podle ní patří například bývalý americký prezident Bill Clinton, tenistky Serena a Venus Williamsovy, zpěváci Paul McCartney a Bryan Adams nebo herec Brad Pitt.

Ještě větší zájem je ale o stránky, které naopak veganství pojaly s nadhledem a namísto odsuzujících komentářů otupují hrany ostrých sporů pomocí humoru. Jejich správci jsou přitom často samotní vegani, kteří se dokážou nad otázkami svého životního stylu povznést. Již citovaný Alexandr Radecký se ve volném čase baví tím, že překládá anglické obrázkové vtipy a publikuje je na facebookové stránce Veganské memy . Momentálně ji sleduje na 3,5 tisíce fanoušků, mezi nimiž je podle Radeckého i velký podíl neveganů.

Foto: ČTK/ZUMA/Dirk Shadd, pixabay.com/621hjmit, JillWellington, ČTK/Kateřina Šulová, ČTK/APInvision/Jordan Strauss

Autor: Barbora JelínkováČtěte dále

Ilustrační foto.

Migréna sužuje až milion Čechů, někteří diagnózu tají

Až 300 tisíc lidí v Česku má více než pět záchvatů migrény do měsíce, 50 tisíc jich trpí chronickou migrénou. Nemoc jim...

Stomatolog a stomatochirurg MUDr. Radim Horák.

Před 30 lety začal boom zubních implantátů

Když se u nás po roce 1989 otevřely hranice, bylo jasné, že lidé ze Západu mají nejen hezčí šaty, boty nebo auta, ale většinou...

Ilustrační foto.

Špinavé ovzduší zabíjí Evropany. Jde o statisíce ročně

Špinavé ovzduší bylo v roce 2016 v Evropě příčinou 400 tisíc předčasných úmrtí, vyplývá ze zprávy Evropské agentury pro životní...

Ilustrační foto.

Studie: Malarický parazit nakazil člověka kvůli náhodné mutaci

Nejzákeřnějším typem parazita způsobujícího malárii se lidé nakazili asi před 50 tisíci lety od goril a v podstatě kvůli náhodě....

Ilustrační foto.

Třetina dětí do pěti let je podvyživená nebo má nadváhu

Každé třetí dítě mladší pěti let nedostává výživu potřebnou pro správný vývoj organismu a je buďto podvyživené nebo trpí...

Ilustrační foto.

Češi vyvinuli individuální probiotika. Účinkují mnohonásobně lépe

Výrazně účinnější, než běžná probiotika z lékárny. To je výsledek práce českých mikrobiologů, kteří místo sériově vyráběných...

Ilustrační foto.

Jaká jsou negativa sociálních sítí?

S nástupem internetu se celý svět propojil a vznik sociálních sítí globalizaci ještě více zintenzivnil. Dopady těchto změn však...

Ilustrační foto.

Nová studie: Ženy se dožívají vyššího věku, muži jsou však zdravější

Průměrná délka života se stále prodlužuje, za posledních deset let se zvýšila o více než dva roky.

Busta Alfreda Nobela.

Nobelovu cenu za lékařství dostali dva Američané a Brit

Letošní Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství získali Američané William Kaelin a Gregg Semenza a Brit Peter Ratcliffe za objev...

Ilustrační foto.

Hluk na pracovišti je problém. Snižuje výkonnost

Hlasitá mluva nebo neustálé telefonáty mají sice jen malou intenzitu, ale jako narušitelé pozornosti jsou mimořádně nepříjemné a...

Ilustrační foto.

Psycholog Johnson uvedl na trh svou knihu Ven z bludiště

Z knihy Kam se poděl můj sýr?, v češtině poprvé vydané už v roce 2000, se stal celosvětový bestseller v žánru zaměřujícím se na...

Ilustrační foto.

Zdraví 2030: Velkou výzvou bude stárnutí populace

Velkou výzvou, se kterou se bude zdravotnictví podle připravovaného strategického dokumentu Zdraví 2030 muset potýkat, bude...

Měsíc v růžové.

Zapojte se do kampaně na podporu žen s rakovinou prsu

Upozornit na onemocnění rakoviny prsu a přispět k většímu povědomí a prevenci, o to se každoročně snaží kampaň Měsíc v růžové a...

Ilustrační foto.

Ponocování je nebezpečné, vede k časnějším úmrtím

Být dlouho do noci vzhůru není dobrá investice pro zdraví. Kromě toho, že ponocujícím hrozí vyšší riziko kardiovaskulárních...

Ilustrační foto.

Jaký vliv na naše zdraví a spokojenost má (nejen) pracovní prostředí?

Svět se mění, přibývá digitálních nomádů, freelancerů a svobodných firem. Základem je spokojenost, jak v osobním tak i v...

Ilustrační foto.

Senioři mají strach z chřipky, o očkování uvažují méně

Kolem 60 procent seniorů má podle průzkumu agentury ppm factum strach z chřipky a jejích následků. Zkušenost se silnou chřipkou v...

Ilustrační foto.

Až 150 tisíc dětí potřebuje péči psychiatra

Až 150 tisíc českých dětí potřebuje podle odhadů odborníků péči psychiatra či klinického psychologa.

Ilustrační foto.

Dovolená má pouze krátkodobý účinek, jako lék nefunguje

Sotva jsme nastoupili znovu do práce, účinek dovolené ustupuje věčnému stresu. Blahodárné psychické a fyzické přínosy v klidu a...

Životní pojištění NEON pamatuje na onkologická onemocnění či asistovanou reprodukci.

Životní pojištění NEON pamatuje na onkologická onemocnění či asistovanou reprodukci

Česká podnikatelská pojišťovna uvádí na trh novou rodinu produktů životního pojištění pod názvem NEON. Nové varianty pojištění...

Denně vyšetřili zdravotníci více než 600 návštěvníků.

O vyšetření očí byl na Dnech NATO velký zájem

Se specialisty z Oční kliniky FN Ostrava se o víkendu mohli lidé potkat v areálu mošnovského letiště, kde probíhaly Dny NATO

další zprávy

Titulní strana Standardní písmo Větší písmo

Tmavé zobrazení
Přepnout na plnou verzi