Nejkvalitnější surové diamanty na vybroušení pochází z Ruska

Alojz Ryšavý.

Začínal od píky a stal se velkým klenotnickým hráčem. Alojz Ryšavý, zakladatel šperkařského domu ALO diamonds, v současnosti slaví pětadvacáté narozeniny působení na trhu. Začínal v devatenácti, kdy se poprvé dostal na velké diamantové burzy, a šperkům se věnuje dodnes.

ALO diamonds slaví 25. narozeniny. Jak to před čtvrtstoletím vlastně začalo?
Jsem vystudovaný klenotník a po škole jsem nastoupil do jednoho družstva, protože po pádu komunismu tu ještě nějaká družstva zbyla. Jenže tohle se nezvládlo transformovat v konkurenceschopnou společnost, tak zkrachovalo. Měl jsem ale pár známých, kteří po mně chtěli vyrobit nebo opravit nějaký šperk ze zlata nebo drahých kamenů, a tak jsem si založil živnostenský list a začal si vydělávat coby živnostník. Poté jsem společnost transformoval na s.r.o., z malého výrobce postupně vyrostl ve velkoobchod, který začal exportovat šperky do celé Evropy. A nakonec jsme se rozhodli už neprodávat přes prostředníky a před deseti lety si založili vlastní maloobchodní síť. Dnes těch obchodů máme pětadvacet a vlastníme tři značky: jedna značka je ALO diamonds, s tou jsem začínal a vybudoval ji od nuly, druhá se jmenuje ALOve, ta je na trhu čtyři roky a prodává cenově příjemnější zboží - šperk s malým diamantem si pořídíte za tři nebo čtyři tisíce - a před dvěma lety jsme koupili společnost Halada, která si žije svým životem a zastupuje světové klenotnické značky. Cesta to byla dlouhá, ale dnes jsme tady.

Proč jste si před těmi pětadvaceti lety vybral zrovna diamanty?
V družstvu jsem působil na malé pobočce, bylo tam tenkrát jen devět lidí. Málokdo tehdy uměl zpracovávat šperky ze zlata a drahých kamenů, všechny suroviny byly nedostupné, ale postupným uvolňováním trhu si na ně lidi začali zvykat. Pracoval jsem s diamanty, smaragdy, safíry, rubíny, tam jsem k tomu poprvé přičichl. Hned první šperky jsem vyráběl z drahých kamenů.

Dokázal byste ještě dnes technicky pracovat jako šperkař?
Určitě ne. Dnes mám ve firmě stokrát lepší odborníky a specialisty na jednotlivé operace při výrobě klenotů, kterým nemůžu konkurovat. Teď jsem něco jako konzultant, věnuju se hlavně designu a strategii. A hodně času mi zabere operativa.

Dočetl jsem se, že už v devatenácti letech jste se dostal do Izraele na diamantovou burzu.
Byl jsem v podstatě první česko-slovenský porevoluční obchodník, který obchodoval na světových burzách v Izraeli, Belgii nebo Hongkongu. Protože jsem jako jeden z mála v této zemi uměl pracovat s diamanty, oslovilo mě několik obchodníků s diamanty, a když viděli, že mám potenciál, zaregistrovali mě na světových burzách. Tehdy jsem začínal obchodovat - samozřejmě v malém, protože když začínáte, odběry nikdy nejsou velké. Je ale fakt, že jsem s tím mohl začít už v devatenácti.

Nezatočí se z diamantů tak mladému člověku hlava?
Samozřejmě, byl jsem tam jako Alenka v říši divů. (smích) Bylo to něco úplně nového, poprvé v zemi, jako je Izrael, poprvé na burze, takže příjemných překvapení bylo pro začátek hodně. Ale dodneška rád cestuju a poznávám cizí kultury, takže mi vyhovovalo, že jsem poznal něco nového.

Jak funguje komunita obchodníků s diamanty?
Je to úzký a uzavřený kruh, potřebujete reference a doporučení. Když je nemáte, trvá déle vybudovat si pozici, aby vás respektovali. A pak záleží na vás, jakou si vybudujete image. Doporučí vás jen někdo, kdo má jistotu, že jste seriózní, a nějakou dobu garantuje, že se nestane žádný problém. Točí se v tom velké peníze, když vám někdo dá sáček s diamanty, musí vám věřit. Stalo se, že si někdo vzal x dodávek diamantů a nezaplatil je, vzal si je na fakturu za kredit a už ho nikdy neviděli. Ale v branži je vysoká poctivost, když se něco takového někdy stane, rozkřikne se to a všichni to do budoucna vědí.

Máte nějaké oblíbené diamanty?
Nejradši mám kulaté, to je můj nejoblíbenější tvar, ale líbí se mi i kapkovité nebo oválové. Moji největší favorité jsou však kameny, kterých je na světě nejméně, takže růžové a modré diamanty.

Kolik stojí takový barevný diamant?
Záleží na velikosti, ale třeba půlkarátový stojí kolem čtyř milionů korun, a u karátového jsme v částkách přes dvacet milionů. Tedy když má pěknou sytou barvou. Pokud je bledší, cena je nižší.

Nosíte vlastní šperky?
Nosím, samozřejmě. Nikdy jsem nenosil řetízky nebo kravatové spony, ta doba už je dávno za námi, ale nosím náramky, které jsou dnes módní záležitost. A sem tam si večer k obleku vezmu manžetové knoflíčky.

Má šperkařské odvětví trendy, které se mění v čase?
Ano, před pětadvaceti lety byla výroba jednodušší, takže se dělal žlutý nebo červený lísteček bez kamenů, zato dneska je to o úplně jiných špercích, technicky jsou dvacetkrát náročnější. A je to hlavně o kamenech, které tvoří hlavní část šperku. Takže co se týče designu a velikosti, dnešní šperky jsou mnohem bohatší a okázalejší. Móda se posunula, dnes se u nás nebo na Slovensku prodávají stejné šperky, jaké zákazníci kupují všude na světě. Deficit neznalosti jsme doplnili.

Jaký je vkus českých zákazníků?
Je několik skupin zákazníků. Převážná část je spíš konzervativnějších, ale už velké množství zákazníků je odvážnější a chce, aby šperky byly vidět a měly neobvyklý tvar. Dnes si koupí něco extravagantnějšího než před lety. Lidi taky hodně cestují, vidí šperky po celém světě, tak se jejich vkus mění. Ale jak jsem řekl, převážná většina je stále konzervativní a vyžaduje symetrické jednoduché šperky s méně kameny.

Madeleine Albrightová je jednou ze známých osobností, jež nosí brož od ALO diamonds.

Lišíme se v tom od zahraničních zákazníků?
Stejně jako se liší mentality národů, liší se i vkus. Třeba v módě jižních evropských národů dominuje odvážnější oblečení, a tomu odpovídají i odvážnější šperky, jižní Evropa si zakládá na okázalejších a větších špercích. Rakousko nebo Německo jsou konzervativnější, stejně jako Skandinávie. V Rusku, Asii nebo Americe je to zase jinak, tam šperky musí být bohaté, zdobné, z barevných kamenů... je to tam pestřejší.

Jaký je váš typický zákazník?
Typický zákazník je manažer, živnostník nebo majitel firmy, který má všechny základní potřeby splněné - má svoji nemovitost, vytoužené auto a tak dále, tak pak investuje do šperků. A jsou i lidé, kteří šperky vnímají jako uložení peněz, takže přijdou i dřív. Někdo ukládá peníze do vín, někdo do veteránů, někdo do šperků. Diamanty jsou v podstatě jediná komodita, která nikdy neklesla v ceně.

Odkud jsou nejlepší diamanty?
Jedny z nejkvalitnějších surovin pocházejí dnes z Ruska.

Slavíte 25. narozeniny. Jaký máte výhled do budoucna na dalších 25 let?
Nad dvaceti pěti lety ani nepřemýšlíme, momentálně přemýšlíme nad nejbližším rokem. I když máme několik stovek zaměstnanců, nejsme klasická velká korporace, nefungujeme stylem strategií na deset dvacet let. Chceme si v tomto roce upevnit pozici na trhu, otevíráme dva obchody - jeden Halada, jeden ALO diamonds - a otevřeli jsme on-line obchod ALOve, aby si dostupné šperky mohli lidé koupit přes internet a nemuseli kvůli tomu do obchodu. S on-linem plánujeme příští rok dostat se i do Evropy a do Ameriky. Plány jsou velké, ale koukáme na nejbližší rok dva. Maximálně tři.

Je zájem o koupi šperků on-line?
Startovali jsme před půl rokem a sledujeme, že to potenciál má, přes internet prodáme i šperk za třicet tisíc. Dokonce v Česku, což nás překvapilo. Standardně prodáváme věci kolem deseti tisíc. Má to budoucnost i proto, že v západní Evropě, kde je větší kupní síla, je pro lidi menší problém koupit někomu dárek třeba za 500 eur. Myslím, že kolekce, které jsme vytvořili, mají potenciál být celosvětově úspěšné, ale nechci dopředu předjímat. Uvidíme. Uděláme maximum, aby se to ujalo.

Foto: archiv

Autor: - red -Čtěte dále

Ilustrační foto.

Zhruba milion OSVČ a společníků malých firem požádal o příspěvek

Finanční správa přijala 919 341 žádostí o vyplacení příspěvku osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ) a 79 954 žádostí o...

Český statistický úřad.

Meziroční inflace v červenci podle odhadů klesla na 3,1 procenta

Meziroční inflace v červenci podle odhadů analytiků v průměru klesla na 3,1 procenta z červnových 3,3 procenta. Meziročně nadále...

Dvojice na Karlově mostě.

Pandemie tlačí miliony Evropanů do dluhové krize

Evropu čekají další hospodářské otřesy, protože plány na ukončování bezprecedentní podpory zaměstnanců zavedené během...

Ilustrační foto.

Letní prázdniny zajistí větší počet turistů v Česku

Počty zahraničních turistů v Česku v hlavní letní sezoně vzrostou, z hlediska Čechů bude domácí sezona dokonce silnější než v...

Ilustrační foto.

Export z Číny vzrostl i přes americká cla a koronavirovou krizi

Vývoz z Číny se v červenci navzdory koronaviru a americkým clům zvýšil meziročně o 7,2 procenta, nejrychleji za sedm měsíců.

Ponorné tlakové čerpadlo.

Ponorná čerpadla – neocenitelný pomocník na zahradě

Léto s sebou přináší nejen krásné horké dny, ale i sucho a s ním související potřebu pravidelně zavlažovat zahradu, a to zejména...

Ilustrační foto.

Kvůli přemnoženým komárům prodejci evidují větší zájem o repelenty

Prodejci letos sledují vyšší prodeje repelentů. Většina obchodů je dostatečně zásobena, někde vysoká poptávka však způsobuje...

Ilustrační foto.

Maloobchod v ČR směřuje k celoročnímu poklesu, hlásí analytici

Tržby v maloobchodě bez aut se v červnu v Česku po očištění meziročně snížily o dvě procenta, meziměsíčně stouply o 0,2 procenta....

Ilustrační foto.

Prodej ani koupě bytu s hypotékou nemusejí být překážkou

Příchod nového člena do rodiny, touha po větším bytě, stěhování do jiného města, rozvod či rozchod s partnerem. To je jen výčet...

Ilustrační foto.

Better World Summit umožnil pohled do digitální budoucnosti

Pandemie koronaviru covid-19 změnila způsob, jakým žijeme i pracujeme, a zasadila těžkou ránu světové ekonomice. Ze dne na den...

Thomas Schäfer.

Novým předsedou představenstva Škoda Auto je Thomas Schäfer

Novým předsedou představenstva automobilky Škoda Auto byl v pondělí podle očekávání zvolen Thomas Schäfer, dřívější vrcholný...

Ilustrační foto.

Zisk Komerční banky se v prvním pololetí propadl o 38,5 procenta

Komerční bance klesl v prvním pololetí čistý zisk meziročně o 38,5 procenta na 4,4 miliardy korun. Po očištění o jednorázové...

Manželé Heřmánkovi a generální ředitel Hyundai Motor Czech Martin Saitz.

Manželé Heřmánkovi řídí Hyundai Kona Electric

Herec Karel Heřmánek s manželkou Hanou převzali z rukou generálního ředitele Hyundai Motor Czech Martina Saitze klíčky od nového...

Hasičský speciál Tatra.

Tatra získala další významnou zahraniční zakázku na hasičské speciály

Automobilka TatraTrucks zaznamenala za první pololetí letošního roku velmi dobré prodejní výsledky a meziročně navýšila výrobu, a...

Ilustrační foto.

Současné deště úrodu hroznů neohrozily, víno bude

Letošní léto je oproti loňsku chladnější a mimořádně deštivé, což pociťují i vinaři. Nízké teploty mírně zpomalily dozrávání...

Ilustrační foto.

Největším problémem zmrazené ekonomiky je nízká poptávka

Největším problémem zmrazené ekonomiky po jejím prudkém poklesu je nyní nízká poptávka, ovšem firmy propouštějí méně, než se...

Ilustrační foto.

Projekt nová koupelna aneb Souboj vodních titánů

Koupelna bez vody je jako ložnice bez postele – k ničemu. Abyste svůj projekt nové koupelny dotáhli do zdárného konce,...

Ilustrační foto.

Po nouzovém stavu stoupl počet vloupání o čtvrtinu na 93 případů denně. Bezdrátové zabezpečení si zapojíte do hodiny sami

Počty nahlášených případů vloupání do bytů, chat a domů vzrostly po rozvolnění vládních opatření o čtvrtinu. Vyplývá to z...

Ilustrační foto.

Cena ropy opět klesá. Investory odrazuje nárůst nakažených

Ceny ropy klesají. Investoři se obávají nárůstu případů nákazy koronavirem. Čekají též na výsledek jednání o stimulačním balíčku,...

Ilustrační foto.

Unipetrolu klesly tržby o více než polovinu

Petrochemickému holdingu Unipetrol v letošním druhém čtvrtletí meziročně klesly tržby o více než polovinu na 15 miliard korun....

další zprávy

Titulní strana Standardní písmo Větší písmo

Tmavé zobrazení
Přepnout na plnou verzi