Konference o budoucnosti Evropy končí. Tedy prozatím

Emoce ani patos ve Štrasburku chybět nesměly. “Máme co dělat s naší budoucností. Jde o nové evropské návrhy a nové nadechnutí,” hřměl do publika Emmanuel Macron. Při jeho projevu zazníval sálem z řad členů parlamentu a přítomné veřejnosti několikrát bouřlivý potlesk. Zleva matka a dítětem, které se narodilo 9. května 2021, předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, francouzský prezident Emmanuel Macron a předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsolaová na konci závěrečného ceremoniálu Konference o budoucnosti Evropy, 9. května 2022 v sídle Evropského parlamentu ve Štrasburku. ČTK/Fluger René.

Diskuse politických špiček EU s veřejností členských států zformovala 49 návrhů, z nichž vyplynulo 300 konkrétních opatření.

Souhrnná zpráva byla v pondělí 9. května, v tradiční Den Evropy, předána předsedkyni Evropského parlamentu Robertě Metsolaové, předsedkyni Evropské komise Ursule von der Leyenové a prezidentovi Francouzské republiky Emmanuelu Macronovi (za Radu EU) na závěrečné akci ve Štrasburku.

Za přísných bezpečnostních opatření, která postihla okolí sídla Evropského parlamentu (EP) ve Štrasburku včetně městské hromadné dopravy, se na alsaské adrese sešli všichni, kteří měli na starosti hladký, věcný a zejména obsažný průběh Konference o budoucnosti Evropy. Čili speciálního projektu, který propojil politiky na unijní a národní úrovni s občany členských zemí. Slavnostní finiš konference se odehrál na den přesně na stejném místě jako její start před rokem. Záměrem bylo načrtnout cestu, kterou by se měla EU v přítomnosti a blízké budoucnosti ubírat.

Jednoduše řečeno, občané chtějí Evropskou unii, která bude založená na rovnosti a sociální spravedlnosti - takovou, která je lídrem v boji proti klimatickým změnám, a schopnou přijímat rychle opatření, na nichž bude shoda mezi evropskými občany.

"Nemůžeme brát demokracii jako něco jednou provždy dané. Jistě, konference nebyla dokonalá, nicméně během tohoto procesu jsme se snažili adaptovat na nové věci, jimž je Evropská unie vystavena," shrnula chorvatská místopředsedkyně Evropské komise pro demokracii a demografii a místopředsedkyně konference Dubravka Šuicová. Celá závěrečná zpráva ZDE.

Další místopředseda konference, někdejší belgický premiér a současný europoslanec Guy Verhofstadt, přirovnal průběh dvanáctiměsíční debaty sestávající z rokování občanských a národních panelů nad čtyřmi tematickými okruhy a z jednání příslušných plenárních zasedání nad shromážděnými podněty k manželskému trojúhelníku. "Byl to boj, který ve výsledku ukázal, že Evropa musí být ještě integrovanější, demokratičtější a akceschopnější," uvedl. Přehled hlavních návrhů a dílčích doporučení ZDE.

Metsolaová: Musíme více naslouchat než hovořit

Předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsolaová připomněla, že EP bude bojovat za lepší, silnější a férovější Evropu. "Musíme více naslouchat než hovořit. Toto se musí dít s celým projektem, po celé EU, ve městech i vesnicích," naznačila s poukazem na skutečnost, že v další fázi bude velmi důležité, nakolik se unii a jejím elitám povede uvést podněty z konference do praxe.

Předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsolaová.

Existují náznaky, že by doporučení mohla vést až ke změně platných smluv o EU. "Nemůžeme otálet. Jsou tu otázky, které nesnesou prodlení. Potřebujeme společnou obrannou politiku, platí to dále pro energetiku, v níž jsme závislí na autokratech," zmínila Metsolaová. Dalšími prioritami je boj proti změnám klimatu, v němž chce být Evropa průkopníkem, zlepšení zdravotní péče a vylepšení ekonomického modelu s důrazem na zaměstnanost. "Platí to i pro migraci. Toto je naše chvíle," dodala.

Von der Leyenová: Nemožné neexistuje

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová úvodem svého vystoupení předeslala, že nemožné neexistuje. "Tato konference nám ukázala, že občané nejsou ochotni tolerovat, aby Evropa ustrnula. Chtějí se poučit z minulosti, mít lepší, sociální a udržitelnou Evropu. Jde o vizi, která pomůže zlepšit náš každodenní život."

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.

Příslibem může být například lepší vzduch a kvalitnější potraviny. "Nyní je čas, abychom dosáhli výsledků. V době pandemie jsme zajistili miliony vakcín, máme závazné balíčky pro obnovu ekonomiky, pro klimatickou neutralitu, digitalizaci, podporu malých a středních podniků. Žádná z těchto věcí nebyla součástí stávajících smluv," řekla předsedkyně. Připustila, že by v tomto duchu mohla být upravena i existující legislativa. "Jednomyslné hlasování se v současnosti přežilo," řekla von der Leyenová, jejíž úřad se podle ní vynasnaží, aby byly myšlenky obyvatel opravdu uvedeny do života.

Macron: Ať se sejde konvent

Znovuzvolený francouzský prezident Emmanuel Macron, jehož země předsedá do konce června Radě Evropské unie, zmínil historický uděl, jež pro Paříž aktuální vedení Společenství znamená. "Hraje se o Evropu silnější a svrchovanější, unie musí překonat současnou etapu a přejít do nové fáze," prohlásila hlava druhé největší evropské mocnosti. "Konference byla spuštěna před rokem, v trochu jiném kontextu, ve světě jednoty a bratrství. Nyní bojujeme o naši demokracii, jde o reflexi společné budoucnosti. Některé návrhy mohou být aplikovány ihned, jiné musejí jít svou cestou," nastínil.

Znovuzvolený francouzský prezident Emmanuel Macron.

EU zosobňuje podle Macrona víru a naději v budoucnost. "Jsme nadále odhodláni podporovat Ukrajinu, její lid a prezidenta, ve jménu svobody a naděje. Musíme využít našich kapacit, abychom bránili sami sebe a naše hodnoty. A přemýšlet o novotách: třeba se musíme odstřihnout od fosilních paliv. Náš kontinent musí být ekologickou velmocí. Neméně důležitá je potravinová nezávislost," vylíčil prezident.

Rýsující se institucionální reformu má posoudit konvent EU, s nímž má evropské společenství zkušenosti z let 2002 až 2003, kdy se diskutovalo o možné Ústavě pro Evropu. Scházet by se mohl od června. "Musíme být maximálně pragmatičtí a efektivní. Pojďme generalizovat hlasování kvalifikovanou většinou u důležitých politických témat, pokusme se být více solidární a vyjasnit si naše směřování," apeloval v závěru své řeči Emmanuel Macron.

Český pohled na věc

Klíčové návrhy na další aktivity EU vyplynuly z diskuzí občanů v rámci evropských a národních panelů. Jejich zástupci z jednotlivých zemí vystoupili přímo v sále v převážně osobně laděných proslovech, v nichž představili sebe, svou zemi a důvod, proč se do Konference o budoucnosti Evropy zapojili. Jednu z tématických skupin představil student Matouš Bělohlávek, český účastník panelu s názvem "Evropská demokracie / Hodnoty a práva, právní stát, bezpečnost". Ten se zabýval například volbami, pocitem, že se zvolení zástupci unie vzdalují těm, kdo je zvolili, stejně jako svobodou sdělovacích prostředků a dezinformacemi. "Jsem v tomto směru optimista, věřím, že budoucnost prosadí to, co si přejí lidé, a to, co vzešlo od politické reprezentace. Protože obojí v závěrečné zprávě existuje," řekl Bělohlávek.

Česká místopředsedkyně Evropského parlamentu, europoslankyně za ANO a členka jedné z pracovních skupin pléna konference Dita Charanzová.

Slavnostní akt ve Štrasburku zhodnotila i přítomná česká místopředsedkyně Evropského parlamentu, europoslankyně za ANO a členka jedné z pracovních skupin pléna konference Dita Charanzová. "Jasně mi z toho všeho vyplývá politická vůle, úsilí, aby slova nezůstala na papíře. Prezident Francie dal jasně najevo, že významné změny nelze udělat bez zásahů do smluv o EU. Pokud chceme EU zreformovat, musíme změnit smlouvy. Začíná silný politický proces, který spustili občané a v němž by měl pokračovat zmíněný konvent," uvedla Charanzová.

Slavnostní atmosféra akce byla podkreslena nápisem #TheFutureIsYours na pódiu před řečnickým pultem, batoletem s datem narození 9. května 2021 (den oficiálního startu Konference o budoucnosti Evropy), Beethovenovou Ódou na radost, tedy hymnou EU a Rady EU, v podání zpívajících občanů Evropské unie. Takový byl Den Evropy 2022, jímž byla ukončena první fáze masivní diskuse napříč kontinentem. Čas ukáže, nakolik se povede odhodlání přetavit v činy. V každém případě nás čeká rozjezd druhé, "zaváděcí" etapy. Slovo "nás" je tu víc než na místě. Prvního července se ujímá předsednictví v Radě EU Česká republika. Evropská komise má v úmyslu předložit scénář dalšího postupu včetně konkrétních opatření v září.

Libuše Bautzová, Igor Záruba

Autor: PR ČLÁNEKČtěte dále

Ilustrační foto.

Ceny drahých kovů letos nerostou, potraviny či ropa zdražily až o desítky procent

Zatímco drahé kovy od začátku roku stagnují nebo ztrácí na hodnotě, ceny potravin, ropy, zemního plynu či elektřiny na světových...

Mistr světa v míchání nealkoholických koktejlů Mattoni Grand Drink Stefan Haneder z Rakouska.

Mistrovství světa v míchání nealkoholických koktejlů Mattoni Grand Drink 2022 zná svého vítěze!

Mistrem světa v míchání nealkoholických koktejlů Mattoni Grand Drink se stal Stefan Haneder z Rakouska s koktejlem The 5...

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Schodek státního rozpočtu ke konci června klesl na 183 miliard korun

Schodek státního rozpočtu ke konci června klesl na 183 miliard korun z květnových 189,3 miliardy korun. Loni ke konci června...

Ilustrační foto.

Počet nabízených ojetých aut v Česku v červnu klesl o 15 tisíc na 98 700 vozů

Počet nabízených ojetých vozů v českých autobazarech a v inzerci v červnu klesl proti květnu o 15 tisíc na 98 700 vozů. Ceny se...

Ambasadorem projektu Lidl Les se stal Jakub Vágner.

Na Vysočině vyroste Lidl Les

Projekt Lidl Les skloubí výsadbu nového lesa s podporou tuzemských dodavatelů. Lidl totiž přispěje 1 Kč z nákupu vybraných...

Soutěž Huawei ICT Competition 2021-2022.

Nejlepší z nejlepších: Finále největší ICT soutěže od Huawei bylo oslavou mladých talentů

Čínský Šen-čen byl v uplynulých dnech dějištěm významného světového finále. Přes 150 tisíc studentů z více než dvou tisíc...

Konference, slavnostně vyhlášená loni na Den Evropy, pracovala přesně rok. Oficiálně skončila předáním závěrečné zprávy 9. května 2022 ve Štrasburku. EP/

Lidem není budoucnost EU lhostejná. Byla by škoda, kdyby jejich hlasy zapadly

Dohledat v českých médiích informace o "něčem", co dostalo název Konference o budoucnosti Evropy, byl a je úkol hodný pověstného...

Ilustrační foto.

Evropská sdružení spotřebitelů si kvůli sběru osobních dat stěžují na Google

Kvůli osobním údajům, které shromažďuje účet na prohlížeči Google, se desítka evropských organizací na ochranu práv spotřebitelů...

Ilustrační foto - Emoce ani patos ve Štrasburku chybět nesměly. Zleva matka a dítětem, které se narodilo 9. května 2021, předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, francouzský prezident Emmanuel Macron a předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsolaová na konci závěrečného ceremoniálu Konference o budoucnosti Evropy 9. května 2022 v sídle Evropského parlamentu ve Štrasburku. ČTK/Fluger René

Kudy dál, konference?

Konference o budoucnosti Evropy byla ukončena 9. května předáním závěrečné zprávy předsedům Evropského parlamentu, Rady EU a...

Těžba černého uhlí (ilustrační foto).

Černé uhlí se v EU nyní těží jen v Polsku a ČR, v roce 1990 to bylo ve 13 zemích

Produkce černého uhlí v EU od roku 1990 téměř nepřetržitě klesá. V roce 2021 činila podle Eurostatu 57 milionů tun, což bylo o 79...

Ilustrační foto.

Omezení prodeje klasických aut podle Havlíčka tvrdě dopadne na český průmysl

Bývalý ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO) zkritizoval reformu trhu s emisními povolenkami či normu, která prakticky...

Stav insolvencí v ČR v první polovině roku.

Stav insolvencí v ČR v první polovině roku

Aktuální stav podnikatelských insolvencí a insolvencí občanů budou ve čtvrtek 30. června 2022 hlavními tématy on-line kulatého...

Ilustrační foto.

Benzin za týden nepatrně zlevnil, nafta dál zdražila o desítky haléřů

Benzin od minulého týdne nepatrně zlevnil z rekordních hodnot a nafta dál zdražila o desítky haléřů. Ve středu stál Natural 95 v...

Loschnerův pavilon.

Mattoni a Dopravní podnik KV vás opět svezou zdarma do Kyselky

Stejně jako v minulých letech můžete v době Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary navštívit západočeskou obec Kyselka....

Ilustrační foto.

Světové příjmy ze sdílení aut a kol mohou do roku 2030 vzrůst o 40 procent

Tržby ze služeb mobility zahrnujících aplikace pro půjčování aut, sdílení jízd a jízdních kol by měly do roku 2030 celosvětově...

Odstartován program podpory zastoupení žen a dívek v technologiích.

Odstartoval program podpory zastoupení žen a dívek v technologiích

O podporu talentovaných a cílevědomých žen zejména ze start-upového prostředí v jejich rozvoji dlouhodobě usiluje Hospodářská...

Interiér Škody Octavia čtvrté generace (ilustrační foto).

Škoda Auto začala testovat ve svém výrobním závodě privátní mobilní síť 5G

Škoda Auto spustila ve svém hlavním výrobním závodě v Mladé Boleslavi pilotní provoz privátní rychlé mobilní sítě 5G od...

Ilustrační foto.

Důvěra v českou ekonomiku v červnu klesla, spotřebitelská nejníže od 2012

Důvěra v českou ekonomiku letos v červnu meziměsíčně klesla o 3,5 bodu na 98,3. Snížila se důvěra spotřebitelů i podnikatelů ve...

Ilustrační foto.

Rusko uhradilo závazky dolarových eurobondů v rublech, věc má za vyřízenou

Ruská federace odeslala úroky ze dvou emisí dolarových eurobondů. Zaplatila v rublech, a tím považuje své závazky vůči věřitelům...

Ilustrační foto.

Evropa se chystá zdražit cigarety, rozvášněné eurokomisaře musí pohlídat Češi

Až tisíc stupňů. Tolik dosahuje teplota zapáleného konce cigarety v okamžiku, kdy kuřák vdechuje kouř. A cigarety, respektive...

další zprávy

Titulní strana Standardní písmo Větší písmo

Tmavé zobrazení
Přepnout na plnou verzi