Zima přeje připraveným. Jak jste na tom?

Řešení problémů v zimním marastu nebývá příjemné. Lepší je jim předejít.S prvním sněhem přicházejí zamrzlé chladiče, fronty v pneuservisech a nehody dobrodruhů neměnících pneumatiky. Stačí jen trochu péče a zima nemusí být strašákem.

Na autech se ráno objevuje jinovatka, těm modernějším už v chladnějších ránech svítí kontrolky, upozorňující na riziko námrazy. Nastal nejvyšší čas přezout a připravit se na zimu. Než bude pozdě.

Na co se podívat

Před zimou je potřeba zkontrolovat auto a zjistit jeho případné závady, které by se v mrazech opravovaly špatně. Odstraňování závad ve vísce Horní Ztracená či hledání autoservisu v době svátků vám může pěkně pokazit den nebo i dovolenou.

Před zimou se vyplatí zkontrolovat auto i zespoda, nejlépe v servisu.Dobrým začátkem je umytí auta včetně jeho spodku a následnou obhlídkou. Zda jsou ochranné nátěry v pořádku, sedí všechny spoje, není nějaký problém s nápravami a jestli nezačíná reznout výfuk. Zimní provoz s sebou nese extrémní namáhání podběhů i laku solí a vlhkostí, nechat si zreznout auto kvůli podceněné zimní přípravě by byl nesmysl. Následuje konzervace kvalitním voskem.

Zásadní je kontrola brzd. Pokud nebrzdí rovnoměrně, může se auto na sněhu nebo ledu při zpomalování záludně přetočit. Nečekaný smyk není zrovna příjemným zpestřením jízdy s autem naloženým rodinou. Kotouče nebo brzdné destičky v posledním tažení je dobré vyměnit ještě před zimou, brzdová kapalina by se měla měnit každé dva roky.

Nemrznoucí směs by se měla měnit každé tři roky. Nefunkční může zničit chladič vozu.Stejně důležité je zkontrolovat stav a kvalitu nemrznoucí směsi, která se mění každé tři roky. Jak? V každém obchodě s autodoplňky nebo ve vybavenějších drogeriích prodávají speciální hustoměry. Zamrzlá kapalina by mohla v zimě doslova roztrhnout chladič v ceně několika tisíc korun. Pozor na míchání různých druhů chladících kapalin. Bezsilikátové se mohou míchat pouze s bezsilikátovými, s ostatními druhy mohou vysrážet a ucpat chladící okruh. I problémům se startováním lze předejít. Základem je dobrý stav baterie, u starších aut se musí zkontrolovat také zapalovací soustava a svíčky.

V zimě budete potřebovat kvalitní stěřače, odcházející je lepší vyměnit ještě před tím, než nic neuvidíte. Majitelé starších aut by si měli nechat seřídit světlomety a zčernalé žárovky vyměnit za nové. Stojí pár korun.

Vyplatí se také promazání zámků, vyhnete se tak lámání klíčů v mrazu. Méně šikovní nebo časově vytížení si mohou nechat připravit auto na zimu v serivsu, zakonzervování automobilu lze svěřit specializovaným firmám.

To nejdůležitější: pneumatiky

Šetření na zimních pneumatikách se může šeredně nevyplatit. Právě na obutí závisí nejen kam auto vyjede, ale také jak zatáčí a brzdí.Právě pneumatiky jsou tím, co automobil drží na silnici. Na čtyřech černých ploškách o velikosti několika čtverečních decimetrů závisí, jak se bude celé auto chovat. Proto je šetření na zimních pneumatikách největší hloupostí, kterou může motorista v zimě udělat. Nejen že bude brzdit ostatní až nebude schopen vyjet do kopce nebo třeba jen z namrzlého parkoviště, tahle „úspora“ se může šeredně nevyplatit. Třeba až někoho nabourá, protože svůj vůz na sněhu nebo ledu prostě neubrzdí. Přes tunu vážící sáně se ovládají špatně.

ČTĚTE TAKÉ: Bouračky v letním obutí se nově mohou prodražit 

Zimní pneumatiky jsou vyrobeny z měkčí směsi, která lépe přilne ke studenému povrchu. Nejen na sněhu, ale i na suché a mokré silnici. Letní pláště ztrácejí potřebnou pružnost již při teplotách pod sedm stupňů Celsia a tvrdnou. Sníh se v nich více drží, takže se jím naplněné začínají chovat jako by žádný vzorek neměly. Zimní mají řidší dezén, ze kterého se nabraný sníh odstředivou silou otáčejích se kol lépe vyprazdňuje.

Na některé úseky auta obouvající letní pneumatiky vůbec nesmějí. Třeba na tento úsek dálnice D1 mezi Humpolcem a Jihlavou.Kompromis v podobě univerzálních, neboli celoročních pneumatik také není dobrým řešením. Žádná sláva v létě ani v zimě. Moc nepomůže ani použití jen dvou zimních pneumatik, kterým někteří šetřílci „vyzrávají“ nad zimou. Vyjedou více než kdyby jezdili na letních a vyhláška to dovoluje, ale v zatáčkách se kola obou náprav chovají rozdílně a mohou snadno vyvolat smyk. Důležitá je i hloubka vzorku. Zákonným minimem je 1,6 milimetru, optimální jsou spíše čtyři. Zimní pneumatiky jsou od letošního podzimu povinné na úsecích vyznačených novou značkou se sněhovou vločkou a automobilem.

ČTĚTE TAKÉ: Zimní gumy budou na D1 na Vysočině povinné celou zimu

Ani pohon všech kol není důvodem, proč ignorovat zimní obutí. Možná se „čtyřkolka“ na letních pneumatikách vyškrábe tam, kam dobře obutý vůz s pohonem jedné nápravy, ale v té nejdůležitější disciplíně je na tom stejně jako jakékoliv jiné, sebeobyčejnější auto. Až dojde na brzdění, bude zle. Auto se zimními pneumatikami má asi o čtvrtinu kratší průměrnou brzdnou dráhu. 

ČTĚTE TAKÉ: Rakouskem od listopadu jen se zimními pneumatikami

Letní pneumatiky lze přes zimu nechat uskladnit v pneuservisu.Argument o finanční náročnosti zimního obutí je také lichý. I letní pneumatiky by se v zimě sjížděly. Ideální je mít zimní sadu na dalších ráfcích. Pláště tak nejsou každý rok vystaveny svlékání a navlékání, není třeba znovu vyvažovat kola a šikovnější automobilisté si je mohou vyměnit sami. Vyhnou se tak před zimou přeplněným pneuservisům.

Ještě pozor na levné pořízení ojetých zimních pneumatik za zlomek ceny nových. Mohou být zpuchřelé a stejně tvrdé, jako ty letní. Rizikové bývají také levné protektory, prodávané například v hypermarketech. Jejich kvalita je stejně nejistá jako stáří původní pneumatiky, vylepšené o nový dezén. Protektory vydrží méně než nové pneumatiky, takže se zas tolik nevyplatí.

V zimě nepoužívané letní pneumatiky by měly odpočívat v temnu, suchu a chladu. Pneumatiky obuté na ráfcích je nejlepší vyskládat na sebe, naopak bez ráfků by měly viset nebo stát „nastojato“ na běhounu s tím, že se jednou za měsíc pootočí.

Několik dalších užitečných rad

Necitlivé zásahy do řízení na sněhu mohou končit smykem.Při zimních jízdách automobil vyžaduje jemnější zacházení. Pozor na brzké vytáčení motoru. Olej je v nízkých teplotách tuhý a málo maže, potřebuje více času na zahřátí. Příliš tuhým olejům můžeme pomoci speciálními aditivy. Zahřát se musejí také zamrzlé stěrače a elektrická okénka. Zamrzlé je zásadně nezapínáme, hrozí riziko poškození elektromotorků. Přimrzlým stěračům se dá pomoci odmrazovačem. Prodávají se i spreje rozpouštějící námrazu na oknech, přípravky proti přimrzání těsnění dveří, zamlžování skel a odvlhčovače paliv.

Sníh z auta je potřeba sundat pořádně. Při brzdění totiž pokrývka střechy přistane na předním skle a je tma. A to je za jízdy krajně nepříjemné, o bezpečnosti nemluvě. Peřina ze střechy se může postarat o stejný zážitěk řidičům jedoucím za vámi.

Mějte v autě dostatek paliva, kdybyste zůstali trčet v nepředvídané koloně.V zimě se hodí mít v autě dostatek paliva, nejlépe alespoň půlku nádrže. Jízda s "hladovým okem“ může být riziková. Komplikací na silnici bývá přes zimu více a v nečekané zácpě pak palivo nevystačí. Není od věci vozit s sebou malý kanystr, a to nejen v zimě. Majitelé dieselových aut by si měli dát pozor, jakou naftu mají v nádrži. Od poloviny listopadu musí čerpací stanice prodávat zimní naftu, která vydrží v kapalném stavu nejméně dvacetistupňové mrazy. Pokud jezdíte na propan butan (LPG), zhasínejte motor na benzín, vyhnete se tak problémům při startování zastudena.

Nasazování nových sněhových řetězů si raději vyzkoušejte ještě než je budete potřebovat. V mrazu může být zkoumání jak je namontovat značně nepříjemné. A návody se v rukavicích čtou špatně. Pokud si koupíte nové řetězy, zkute si je namontovat nanečisto dokud je alespoň trochu hezky. Ušetříte si tím problémy v horších podmínkách. S řetězy by se nemělo jezdit rychleji než padesátkou, odstředivá síla dělá své. Hodit se může i lano a pytel písku, při rozjíždění pomohou také gumové rohožky. Před každým vyjetím si poslechněte dopravní zpravodajství.

Je toho moc? Majitelé nových, láskyplně opečovávaných a spolehlivých aut budou některých popsaných úkonů ušetřeni, ale i tak se vyplatí zimní přípravu nezanedbat. Jde o bezpečnost i zodpovědnost. Pořád jsme na tom lépe než Američané. Těm je na zimu doporučováno vybavit auto mimo jiné i spacáky, náhradním oblečením, potravou, vodou, barevnou látkou pro použití místo vlajky, kartami a „neelektrickým“ otvírákem na konzervy.

Foto: Tomáš Nosil, Jan Zatorsky, Jan Schejbal, Newspress, archiv

Autor: Jan Stacha





Čtěte dále

•	Charge myHyundai nabízí více než 500 000 nabíjecích přípojek ve 30 evropských zemích.

Charge myHyundai překonal významný milník v podobě půl milionu nabíjecích bodů v Evropě

Nabíjecí služba Charge myHyundai překonala významný milník a nyní nabízí více než 500 000 nabíjecích bodů ve 30 zemích po celé...

Ženy mají v oblibě červená auta.

Ženy s přibývajícím věkem kupují červená auta, muži hnědá

Češi jsou při výběru auta konzervativní, vybírají si většinou nevýrazné barvy. S postupem věku ženy častěji kupují červené...

Design modelu i20 je oceňován pro svůj emocionální a dynamický styl.

Faceliftovaný Hyundai i20 přitahuje pozornost elegantním a sportovním designem

Značka Hyundai odhalila inovovaný model i20, který na silnice vyjede se svěžím, elegantním designem. Model i20 se svými...

Automobilové klenoty vás ohromí

Automobilové klenoty opět zazáří

Poslední dubnovou sobotu 29. 4. 2023, 10-17 hodin se v areálu Galerie Golf Hostivař Praha opět představí top výběr vzácných...

Ilustrační foto.

Prototyp sportovního elektromobilu Hyundai IONIQ 5 N odolává i extrémním arktickým podmínkám v -30 °C

Hyundai N testuje elektromobil IONIQ 5 N s pohonem všech kol v extrémních podmínkách arktické zimy ve švédském Arjeplogu. IONIQ 5...

Ilustrační foto.

Prodejce ojetin: Zájem o dieselové motory pomalu klesá, drží se jich hlavně firmy

Na naftu jezdí 65 procent nově pořízených firemních vozů. Běžní zákazníci volí tento typ motoru v 46 procentech, živnostníci jen...

Ilustrační foto.

Jak ošetřit automobil po zimě

Automobily v zimním období dostávají dost zabrat, což s sebou přináší zvýšené nároky na jejich následné ošetření a péči. S...

Ilustrační foto.

Fakta a mýty o elektromobilech aneb Jak to s nimi skutečně je

I přesto, že jsou elektrické vozy nějaký ten pátek na českém trhu, ještě stále se jedná v podstatě o nový druh mobility, kolem...

Ilustrační foto.

Zimní počasí zvýšilo zájem a startovací kabely a nabíječky o 210 procent

Zájem o startovací kabely, nabíječky a startovací boxy na internetu vzrostl v posledním týdnu proti listopadu o 210 procent....

Ilustrační foto.

Jak může inovativní technologie "Vehicle-to-Grid" podpořit budoucnost založenou na energetice z obnovitelných zdrojů

Elektromobily vybavené inovativní technologií V2G (Vehicle-to-Grid) mohou sloužit jako úložiště energie z obnovitelných zdrojů....

Ilustrační foto.

Jenom pneumatiky nestačí. Na co si dát u auta před zimou ještě pozor?

Zima už je za rohem a pro mnoho řidičů to znamená čelit posolené a namrzlé vozovce, mrazu a hustému sněhu. Jak udržet své vozidlo...

Hyundai N Vision 74.

Hyundai N Vision 74 získal v anketě "TopGear.com Awards" ocenění "Instant Icon"

Koncept Hyundai N Vision 74 si z vyhlášení výsledků ankety TopGear.com Awards odnesl prestižní ocenění. První vysokovýkonný vůz s...

Auto na zasněžené vozovce (ilustrační foto).

Zimní měsíce řidiče prověří. Jak se postarat o vůz a jezdit bezpečně?

V zimě se z cesty autem může stát adrenalinový zážitek. Stačí podcenit počasí, stav vozovky nebo samotnou přípravu auta a můžete...

Nová vlajková loď značky Hyundai, čistě elektrický sedan IONIQ 6.

IONIQ 6 přichází na český trh s cenami od 1 159 990 Kč

IONIQ 6 je k dispozici se dvěma kapacitami baterie a třemi výbavovými stupni. Volit lze pohon zadních nebo všech kol. Standardem...

Ilustrační foto.

Počet nabízených ojetých vozů v Česku v říjnu stoupl o 2,5 procenta na 101 453

Počet ojetých osobních aut nabízených v říjnu na českém trhu se proti předchozímu měsíci zvýšil o zhruba o 2,5 procenta na 101...

Ilustrační foto.

Ceny nových aut na českém trhu vzrostly v červenci meziročně o 8,7 procenta

Ceny nových osobních aut na českém trhu vzrostly v červenci meziročně o 8,7 procenta. Za poslední půlrok se zvýšily o 3,3...

Model čínské automobilové značky MG (ilustrační foto).

Na český trh vstoupila čínská automobilová značka s britskými kořeny MG

Na český a slovenský trh ve středu vstoupila čínská automobilová značka MG. Dva modely od MG v podobě malého a středně velkého...

Ilustrační foto.

Pět nejčastějších mýtů o carsharingu

Sdílení aut získává stále větší popularitu nejen mezi mladou generací. Výhody této varianty dopravy postupně poznává stále více...

Práce mechanika v autoservise (ilustrační foto).

Co neopomenout při přípravě auta na jarní sezonu

Jaro už pomalu klepe na dveře a zima bude brzy minulostí. Po jejím odchodu ale nestačí jen vyměnit zimní pneumatiky za letní. Pro...

Mytí auta.

Jak auto připravit na jarní sezonu a jezdit co nejúsporněji?

Příprava auta na jarní sezonu zřejmě ještě nevyžadovala takovou pozornost a pečlivost, jak by tomu mělo být letos. Nejde však jen...

další zprávy

Titulní strana Standardní písmo Větší písmo

Tmavé zobrazení
Přepnout na plnou verzi