Uplynulý rok přinesl nejmenší paměť, baterii, mapu i auto

Tvorba nejmenší 3D mapy světa pomocí odstraňování jednotlivých molekul.

Pokroky v nanotechnologiích umožnily sestrojit experimentální přístroje a struktury, které se vymykají lidské představivosti. Třeba počítačovou paměť tvořenou atomovými jádry, laser menší než je vlnová délka záření, které vydává, nebo auto, jemuž by stačila silnice o šířce 50000krát užší než lidský vlas.

Paměť atomových jader

Fyzikové z Utažské univerzity v prosinci v časopise Science představili nejmenší počítačovou paměť světa. Jednotlivé bity digitálně uložené informace nesou jádra atomu fosforu. Digitální nuly a jedničky určuje orientace atomových jader v magnetickém poli. Informace se podařilo udržet po dobu 112 sekund, což je pro praktické využití dostatečně dlouhá doba. Dnes používané dynamické počítačové paměti DRAM totiž uchovávají informaci jen po dobu několika tisícin sekundy a stále ji obnovují. Vědci dokázali přečíst takto uložená data během necelých dvou minut 2000krát, aniž došlo k jejich poškození.

Má to však háček. Paměť pracuje pouze při teplotě -270 °C, tedy těsně nad absolutní nulou (-273 °C). Při takové teplotě se atomy prakticky nepohybují. Zařízení navíc musí být uzavřeno v magnetickém poli, které je asi dvěstětisíckrát silnější než magnetické pole Země. Praktické využití tak alespoň prozatím není možné.

Nejmenší baterie

Snaha lépe pochopit procesy probíhající při nabíjení a vybíjení baterií, nikoli potřeba miniaturizovat baterie ad absurdum, vedla fyziky z Centra pro integrované nanotechnologie (CINT) amerického ministerstva energetiky k vývoji nejmenší lithiové baterie na světě. Její anoda tvořená nanovláknem z oxidu cíničitého (SnO2) dlouhá deset mikrometrů a silná 100 nanometrů (miliontin milimetru) je sedmtisíckrát tenčí než lidský vlas.

Vědci ji pozorovali pomocí transmisního elektronového mikroskopu, což jim umožnilo sledovat nabíjení a vybíjení baterie na atomární úrovni. Dosavadní přístup sledování těchto procesů v makroměřítku byl podle autorů nové baterie jako „pozorování lesa ve snaze pochopit chování jednoho stromu“.

Katoda miniaturní baterie se při nabíjení prodloužila téměř na dvojnásobek.

Analýza chování baterie, zveřejněná v prosinci v časopise Science, přinesla překvapivé výsledky. Nanovlákno tvořící anodu se při nabíjení protáhlo téměř na dvojnásobek, zatímco jeho průměr se příliš nezměnil. Znalost této skutečnosti může pomoci zabránit zkratům, které zkracují životnost baterií.

Katoda se při nabíjení baterie prodloužila téměř na dvojnásobek. Fyzikové sledovali celý proces v elektronovém mikroskopu.

Svět na špičce jehly

Nejmenší mapa světa je dlouhá pouze 22 tisícin milimetru.Trojrozměrnou mapu světa, která by se na jediné zrnko soli vešla ve stovkách kopií, vytvořili fyzikové z výzkumných laboratoří IBM v Curychu. Demonstrují tak novou metodu využitelnou při výrobě mikroelektroniky s rekordní hustotou zápisu.

Mapa je 22 mikrometrů (tisícin milimetru) dlouhá a 11 mikrometrů široká. Tisíc výškových metrů skutečného zemského povrchu odpovídá v modelu osmi nanometrům (miliontinám milimetru). Mapa má rozlišení 500 tisíc pixelů, každý z nich zabírá plochu dvacet nanometrů čtverečních. Stejnou metodou vznikla i replika Matterhornu v měřítku jedna ku pěti miliardám.

Kromě mapy světa fyzikové vytvořili i miniaturní model Matterhornu.Jako nástroj pro tvorbu mapy posloužil miniaturní křemíkový hrot silný jen několik nanometrů. Podobný se používá pro manipulaci s atomy v takzvaném mikroskopu atomárních sil. Je uchycen na pohyblivém raménku a s přesností na jeden nanometr se pohybuje nad povrchem ze speciálního organického materiálu. Jednotlivé molekuly podkladu jsou vzájemně spojeny slabými vodíkovými můstky. Působením tlaku hrotu zahřátého na 330 °C se molekuly od povrchu oddělují. Hrot tak působí jako miniaturní fréza. Mapu vytvořil během pouhých dvou minut a 23 sekund.

Metoda by mohla posloužit při výrobě mikrosoučástek pro počítače a další elektroniku, protože podle takto vytvořené formy lze následně vyrábět křemíkové destičky s požadovanou mikrostrukturou. Detaily metody přinesly v dubnu časopisy Science a Advanced Materials.

Nanoauto

Zadní kola nanoauta jsou sestavena ze 60 atomů uhlíku, přední jsou menší.V lednu představené nanoauto připomíná dragster, tedy závodní vůz s mohutnými zadními koly určený pro závody na krátkou vzdálenost. Až na to, že slovo „mohutný" působí v tomto kontextu poněkud nepatřičně. Na „parkovišti" o šířce lidského vlasu by totiž zaparkovalo plných 50 tisíc nanoaut sestavených z jednotlivých atomů.

Není to jen bezúčelná hříčka. Technologie využitá ke konstrukci nanozařízení, které je schopno kontrolovaného pohybu vůči svému okolí, najde využití například v nanoelektronice. Miniaturní vozítko vytvořili vědci z Riceovy univerzity. Informovali o něm v časopise Organic Letters. Podobné nanostroje nejsou úplnou novinkou, první „auto" sestavené z jednotlivých atomů představil stejný tým už v roce 2006. Novinka má však lepší „jízdní vlastnosti".

Původní vozítko mělo všechna čtyři kola sestavena z fullerenů - dutých koulí tvořených šedesáti atomy uhlíku. Bylo schopno pohybovat se pouze po podkladu z atomů zlata při teplotách kolem 200 °C, ovládalo se působením teplotního gradientu nebo elektromagnetického pole.

Nové nanoauto používá fullereny pouze jako zadní kola. Ta přední, sestavená z atomů uhlíku a boru, jsou menší a otáčejí se lehčeji. Vozítko funguje za nižších teplot než předchozí verze a lépe se ovládá.

Absurdní laser

Simulace elektrického pole na novém typu laseru.Fyzikům z curyšské technické univerzity ETH se podařilo vyrobit laser se zdánlivě paradoxními vlastnostmi. Je totiž menší než vlnová délka záření, které vydává. Umožnila to náhrada optických prvků elektrosoučástkami.

Laser, představený v dubnu, je dlouhý 30 mikrometrů (tisícin milimetru), vysoký 8 mikrometrů a vydává záření o vlnové délce 200 mikrometrů, tedy v infračervené části spektra.

Běžný laser nemůže být menší než vlnová délka jeho záření, protože tok fotonů se v něm zesiluje během opakovaného putování mezi dvěma zrcadly. To v principu vyžaduje, aby vlnová délka záření byla kratší než vzdálenost mezi těmito zrcadly.

Vědci z ETH však místo optického (zrcadlového) rezonátoru použili elektrický rezonanční obvod, v němž je záření "uvězněno" a zesilováno. Tvoří ho dva polokruhové kondenzátory spojené krátkým vodičem, který plní roli cívky. Aktivní prostředí, které je v laserech (zjednodušeně řečeno) zdrojem fotonů o požadované frekvenci, je v tomto případě umístěno mezi oběma kondenzátory.

Velikost laseru díky tomu není omezena vlnovou délkou záření. Nová technologie by mohla najít uplatnění při výrobě mikročipů. Mikrolaser by mohl sloužit jako optická náhrada tranzistorů.

Foto: C. Dane McCamey/University of Utah, CINT/DOE, IBM Research - Zurich, American Chemical Society, ETH

Autor: - von -





Čtěte dále

Vědci objevili další exoplanetu typu mini-neptun, která nese název TOI-2458 b

Vědci objevili další exoplanetu typu mini-neptun, která nese název TOI-2458 b

Mezinárodnímu týmu vědců se podařilo potvrdit existenci exoplanety typu mini-neptun, která nese název TOI-2458 b. Tyto planety...

Vědci ze zlínské univerzity vyvinuli systém předpovídající přívalové povodně

Vědci ze zlínské univerzity vyvinuli systém předpovídající přívalové povodně

Vědci z Fakulty aplikované informatiky a Fakulty logistiky a krizového řízení zlínské univerzity vyvinuli systém předpovědi...

Vědci v Argentině objevili nejstaršího pulce z dob dinosaurů

Vědci v Argentině objevili nejstaršího pulce z dob dinosaurů

Vědci v Argentině objevili výborně zachovalou fosilii nejstaršího známého pulce. Zkamenělina patří larvě žáby, která žila spolu s...

Jak nás očekávání formují: Proč někdo miluje pálivé jídlo a jiný se ho bojí?

Jak nás očekávání formují: Proč někdo miluje pálivé jídlo a jiný se ho bojí?

I když si moje rodina říká, že jsem "Baby Spice", nejde o žádnou narážku na slavnou členku Spice Girls z 90. let. Přezdívku jsem...

Neříkejte AI všechno. Citlivá data si nechejte pro sebe

Neříkejte AI všechno. Citlivá data si nechejte pro sebe

Asistenci s drobnými úkony už dnes u pokročilé technologie vyhledává řada lidí. Data, která chatbotům nevědomky předávají, přitom...

Český unikátní projekt Saturnin se představí na veletrhu EuroBLECH v Hannoveru

Český unikátní projekt Saturnin se představí na veletrhu EuroBLECH v Hannoveru

Od 22. října do 25. října proběhne mezinárodní veletrh technologií zpracování plechu EuroBLECH na výstavišti v Hannoveru. Výstava...

Čeští vývojáři zapojili AI do prodeje. Aktivní prodavač je mezi prvními na světě

Provést zákazníka celým nákupem, odpovídat na dotazy, být přiměřeně aktivní a hlavně – prodat. To je úkol správného obchodníka....

Vizitky letošních laureátů Nobelovy ceny za lékařství

Vizitky letošních laureátů Nobelovy ceny za lékařství

Vizitky letošních laureátů Nobelovy ceny za lékařství (řazeni abecedně):

Noc vědců v kampusu ZČU v Plzni nabídne v pátek 50 experimentů a expozic výzkumu

Noc vědců v kampusu ZČU v Plzni nabídne v pátek 50 experimentů a expozic výzkumu

Padesát experimentů a expozic technického a sociálně-vědního výzkumu nabídne páteční Noc vědců v kampusu Západočeské univerzity v...

CEO Fraud i Deep Fake: Přibývá způsobů, jak přijít o miliony

CEO Fraud i Deep Fake: Přibývá způsobů, jak přijít o miliony

Sociální inženýrství patří mezi nejrozšířenější typy kybernetických útoků. Patří sem hlavně phishing neboli podvodné e-maily,...

Technika nalákáte na nové roboty víc než na mzdu, říkají experti

Technika nalákáte na nové roboty víc než na mzdu, říkají experti

Robotika, mechatronika, aplikovaná informatika. Studenti těchto a podobných oborů i experti s praxí jsou v hledáčku firem,...

Soňa Jonášová, propagátorka ekologického cestování.

ohleduplné objevování světa

Uhlíková stopa, znečišťování ovzduší i skleníkový efekt způsobující klimatické změny. To vše jsou pádné důvody, proč stále více...

Lukáš Zrůst, spolumajitel investiční skupiny Progresus

Dřevostavby jako udržitelná forma výstavby nabývají na významu

Lukáš Zrůst, spolumajitel investiční skupiny Progresus, která má v portfoliu největšího českého výrobce dřevostaveb RD Rýmařov,...

Evropská „zkušebna“ v Kuřimi otevře výrobním firmám dveře k automatizaci

Evropská "zkušebna" v Kuřimi otevře výrobním firmám dveře k automatizaci

Automatizace dostupná i malým firmám. Nové možnosti výroby a zapojení do velkých řetězců. Praxe v moderní "zkušebně" místo...

Svěží vzduch snadno a chytře

Svěží vzduch snadno a chytře

Snažíme se žít zdravě, dbáme na dostatek pohybu, vybíráme kvalitní potraviny, věnujeme čas odpočinku i duševní pohodě. Zkrátka...

KodlContemporary představuje unikátní projekt s Porsche 911 GT3 Touring Road to Expression

KodlContemporary představuje unikátní projekt s Porsche 911 GT3 Touring Road to Expression

Současné české umění a automobilový design se spojily v jedinečném uměleckém projektu KodlContemporary a Porsche, který představí...

Společnost Holcim představila udržitelný 3D most Phoenix

Společnost Holcim představila udržitelný 3D most Phoenix

Společnost Holcim představila inovativní most Phoenix, první svého druhu 3D tištěný betonový most postavený z 10 tun...

Otto Wichterle by dnes oslavil 110 let.

Vědec, díky němuž máme kontaktní čočky a silonky, by dnes oslavil 110 let

Český rodák Otto Wichterle je autorem více než 150 vynálezů a patentů. Mezi jeho nejznámější patří vynález silonu a hydrofilních...

Žaluzie nebo rolety?

Jak na tepelné úspory? Kvalitní stínění oken ušetří až 25 % spotřeby energie!

Vzhledem k nárůstu cen energií a vysoké inflaci se otázka úspor dostala v mnoha domácnostech do popředí zájmu. Jedním ze způsobů,...

Dvojitý triumf. Hyundai Janík Motorsport ovládl pohár TCR Eastern Europe

Dvojitý triumf. Hyundai Janík Motorsport ovládl pohár TCR Eastern Europe

Spanilou jízdu letošním šampionátem cestovních vozů završil tým Hyundai Janík Motorsport hned dvěma tituly. V závěrečném závodě...

další zprávy

Titulní strana Standardní písmo Větší písmo

Tmavé zobrazení
Přepnout na plnou verzi