Tetřeva hlušce vytlačuje bezohledný způsob lesního hospodaření

Samec tetřeva hlušce (Tetrao urogallus).

Celková lesnatost v Evropě stoupá, starých a přirozených lesů však ubývá. A to se projevuje i na prudkém poklesu biodiverzity.

Tetřev hlušec (Tetrao urogallus) může být bezpochyby vnímán jako vlajkový druh evropských horských smrkových lesů. Dá se říci, že jeho výskyt zastřešuje další spoustu živočišných druhů a v těchto typech lesních ekosystémů je jakýmsi indikátorem biologické rozmanitosti. Ačkoliv by počet a četnost jeho populací měly být v popředí zájmu ochrany přírody a způsobem lesního hospodaření v evropských lesích by tak měl být dotčen co nejméně, z výzkumu provedeného vědeckým týmem Katedry ekologie lesa České zemědělské univerzity v Praze je patrné, že situace okolo největšího druhu z čeledi tetřevovitých není nikterak příznivá. Spíše naopak.

Pro tetřeva hlušce je suchý rozpadlý les vhodným biotopem, pokud by došlo k asanační těžbě, tetřev by nepřežil.Rozsáhlé pásmové pohoří Karpaty, rozprostírající se ve střední a východní Evropě, je hostitelem jedné z největších populací tetřeva v Evropě, a bylo tedy předmětem zájmu. Počet jedinců se zde v současné době odhaduje na přibližně jedenáct tisíc, což je více než desetinásobek všech ostatních populací (mimo Skandinávii, Rusko a Alpy), jejichž velikost obvykle nepřesahuje tisíc jedinců (např. Černý les, Šumava a Bavorský les, Kantáberské pohoří).

Lze tedy říci, že Karpaty jsou pro tetřeva hlušce jedním z posledních "hotspotů", ve kterém by měla být zajištěna jeho maximální ochrana, mimo jiné spočívající v zamezení ztráty jeho přirozeného prostředí, jímž jsou především prosvětlené, přirozené staré porosty s hustým vegetačním půdním pokryvem. Tetřev může obývat také mladé lesy vzniklé po přirozené disturbanci (např. lýkožrout), pokud nedojde ke zpracování dřeva a les je ponechán samovývoji. Paradoxně zde přesto doposud nebylo zkoumáno, jak přesně tato stanoviště (tzv. habitaty), přesněji jejich dostupnost a propojenost, ovlivňují v posledních letech stále intenzivnější těžba dřeva či například neméně intenzivní rozrůstání lesní cestní a dopravní sítě.

Cíle zkoumání

Tetřev hlušec je na fragmentaci a ztrátu přirozeného prostředí velmi citlivý. Co se týče nároků, odhaduje se, že dlouhodobě životaschopné populace vyžadují minimální rozlohu 250-500 km2 souvislého vhodného stanoviště s minimálním počtem 470 mezi sebou interagujících jedinců. Pokud je řeč o propojenosti, nutno zmínit, že tetřev není schopen pohybu na dlouhé vzdálenosti (zřídkakdy více než 10 km s průměrným rozptylem jedinců méně než tři kilometry), a propojenost prostředí je tak pro něj zásadní. Je zřejmé, že ta je lidskou činností v podobě velkoplošných holosečí a následnou výsadbou nepřirozeně hustých homogenních porostů a též dopravní infrastrukturou značně redukována. Ovšem do jaké míry? A jak přesně tím byly populace tetřeva v Karpatech v posledních letech ovlivněny?

Aby bylo možné vyvodit konkrétní závěry, vědci se na základě distribučních modelů druhů, analýzy konektivity stanoviště a mapování lesní těžby pomocí satelitních snímků snažili zodpovědět tři zásadní otázky: Jaké faktory, co se týče stanoviště, jsou pro tetřeva nejdůležitější? Jaký trend má rozloha vhodných stanovišť od roku 1985 po současnost (2010)? A jak se u vhodných stanovišť v témže období podepsala narušení v lesích (tzv. disturbance) na jejich rozmístění a konektivitu?

Smutná fakta

Výsledky ukázaly, že nejdůležitějšími faktory pro tetřeva je v Karpatech klima a přírodní prostředí. Zvláště pak roční průměrná teplota a srážky, podíl přirozených lesů a míra jeho fragmentace byly těmi nejvýznamnějšími veličinami, charakterizující vhodné habitaty. Z analýz je zřejmé, že vhodnost stanoviště roste se zvyšujícím se podílem přirozených lesů a pralesů, přičemž tetřev preferuje vetší lesní komplexy v porovnání s malými lesními ostrůvky a dává jednoznačně přednost mozaikovitým lesům. Naproti tomu se naprosto nevhodnými habitaty ukázala být stanoviště v blízkosti lidských sídel, silnic, železnic, zemědělských pozemků či travních porostů.

Modrou barvou jsou vyznačeny biotopy tetřeva hlušce identifikované v Karpatech, červenou barvou je zobrazena likvidace biotopu způsobená velkoplošnou těžbou (Mikoláš et al, 2016).Ostrovy potencionálně vhodných stanovišť jsou seskupeny do čtyř skupin ve vyšších nadmořských výškách v Západních, Východních a Jižních Karpatech a Západních rumunských Karpatech v pohoří Appuseni (viz obr. 3). Pouze dvě z nich však splňovaly zmiňovanou optimální rozlohu 250 km2 a žádná z lokalit nebyla v mapovaném období 1985-2010 větší než 500 km2. Co se tedy týče druhé z hlavních otázek, odpovědí je smutný fakt, že rozloha optimálních stanovišť má v daném období významně klesající trend, jelikož byla od roku 1985 zmenšena o významných 1110 km2 (z původních 7510 km2).

Celá situace je o to smutnější i z toho důvodu, že v některých zemích, jako například v Rumunsku či na Slovensku, byl pokles zapříčiněn především asanační a nelegální těžbou dřeva ve zvláště chráněných oblastech (o problematice nelegální těžby v Rumunsku čtěte zde). Pokud jde o již zmiňovanou konektivitu mezi stanovišti, jež jsou svými podmínkami pro přežívání tetřeva hlušce optimální, ani zde není pozitivních zpráv. Výsledky studie ukázaly, že ztrátou biotopu o 15 procent v daném období byla funkční konektivita zredukována o takřka 33 procent, přičemž k největšímu úbytku došlo mezi lety 2005-2010.

"Úbytek biotopů tetřeva a dramatický pokles jeho populace je jasným znakem masivního ničení horských lesů, které považuji za jednu z největších ekologických katastrof posledních desetiletí na území Evropy. Důležité je při řešení gradace lýkožrouta nezapomínat na to, že v chráněných územích je nutný odlišný přístup managementu než v hospodářských lesích. Jedná se o proces, který dlouhodobě formoval lesní ekosystémy, a proto jsou na něj lesní organismy dokonale přizpůsobené. Potlačení výskytu lýkožrouta velkoplošnou těžbou vede ke vzniku rozsáhlých vytěžených ploch, které jsou destruktivní pro biodiverzitu a snižují plnění protierozní, protilavinové a vodohospodářské funkce lesů, " uvádí pro on-line deník TÝDEN.CZ jeden z hlavních autorů studie Martin Mikoláš z Katedry ekologie lesa ČZU.

Národní park Nízké Tatry. Těžbou zdevastovaný biotop tetřeva hlušce okolo hlavního hřebene.

Lesní hospodaření v posledních třech dekádách (především holosečný způsob těžby, nahodilá těžba v důsledku působení přirozených narušení, tzv. disturbancí atd.) významně zredukovalo a rozčlenilo stanoviště, jež jsou pro tetřeva hlušce nezbytná. Bezohledné jednání způsobilo vznik nedostatečně velkých a příliš izolovaných habitatů, které jsou pro udržení životaschopných populací nedostačující.

Nutno podotknout, že ačkoliv je zde popisovaná problematika vztahována pouze na tetřeva, ochrana jím preferovaných stanovišť může mít velký přínos pro další spoustu lesních druhů a pro lesní biodiverzitu celkově (o ohrožení lesní biodiverzity čtěte zde).

Jak tetřeva zachránit?

Jak tedy zachránit populaci tetřeva? Způsobů a doporučení, jež by významně napomohly omezit ztrátu a degradaci cenných přírodních ekosystémů, je více; především je potřeba zavedení takových politických opatření, u kterých bude ochrana přirozených lesů na prvním místě a která nebudou umožňovat vznik rozsáhlých vytěžených ploch v takovém měřítku jako doposud, a která v neposlední řadě zamezí těžbě nelegální, jež je v současné době především v rumunských panenských lesích velkým ekologickým problémem.

Důležitým krokem je také zamezení výstavby nových lesních cest a silnic, které ačkoliv jsou jedním z hlavních příčin fragmentace lesů, financováním ze strany EU jsou značně podporovány. A bohužel, stovky kilometrů nových lesních cest vzniká konkrétně v Karpatech i v rámci chráněných území. Jedině přísná ochrana chráněných území na co největších plochách horských lesů tak může pomoci zachránit tetřeva a řadu dalších vzácných druhů v Karpatech.

Foto: Karol Kaliský (Arolla film)

Autor: Jakub Málek





Čtěte dále

Vědci objevili další exoplanetu typu mini-neptun, která nese název TOI-2458 b

Vědci objevili další exoplanetu typu mini-neptun, která nese název TOI-2458 b

Mezinárodnímu týmu vědců se podařilo potvrdit existenci exoplanety typu mini-neptun, která nese název TOI-2458 b. Tyto planety...

Vědci ze zlínské univerzity vyvinuli systém předpovídající přívalové povodně

Vědci ze zlínské univerzity vyvinuli systém předpovídající přívalové povodně

Vědci z Fakulty aplikované informatiky a Fakulty logistiky a krizového řízení zlínské univerzity vyvinuli systém předpovědi...

Vědci v Argentině objevili nejstaršího pulce z dob dinosaurů

Vědci v Argentině objevili nejstaršího pulce z dob dinosaurů

Vědci v Argentině objevili výborně zachovalou fosilii nejstaršího známého pulce. Zkamenělina patří larvě žáby, která žila spolu s...

Jak nás očekávání formují: Proč někdo miluje pálivé jídlo a jiný se ho bojí?

Jak nás očekávání formují: Proč někdo miluje pálivé jídlo a jiný se ho bojí?

I když si moje rodina říká, že jsem "Baby Spice", nejde o žádnou narážku na slavnou členku Spice Girls z 90. let. Přezdívku jsem...

Neříkejte AI všechno. Citlivá data si nechejte pro sebe

Neříkejte AI všechno. Citlivá data si nechejte pro sebe

Asistenci s drobnými úkony už dnes u pokročilé technologie vyhledává řada lidí. Data, která chatbotům nevědomky předávají, přitom...

Český unikátní projekt Saturnin se představí na veletrhu EuroBLECH v Hannoveru

Český unikátní projekt Saturnin se představí na veletrhu EuroBLECH v Hannoveru

Od 22. října do 25. října proběhne mezinárodní veletrh technologií zpracování plechu EuroBLECH na výstavišti v Hannoveru. Výstava...

Čeští vývojáři zapojili AI do prodeje. Aktivní prodavač je mezi prvními na světě

Provést zákazníka celým nákupem, odpovídat na dotazy, být přiměřeně aktivní a hlavně – prodat. To je úkol správného obchodníka....

Vizitky letošních laureátů Nobelovy ceny za lékařství

Vizitky letošních laureátů Nobelovy ceny za lékařství

Vizitky letošních laureátů Nobelovy ceny za lékařství (řazeni abecedně):

Noc vědců v kampusu ZČU v Plzni nabídne v pátek 50 experimentů a expozic výzkumu

Noc vědců v kampusu ZČU v Plzni nabídne v pátek 50 experimentů a expozic výzkumu

Padesát experimentů a expozic technického a sociálně-vědního výzkumu nabídne páteční Noc vědců v kampusu Západočeské univerzity v...

CEO Fraud i Deep Fake: Přibývá způsobů, jak přijít o miliony

CEO Fraud i Deep Fake: Přibývá způsobů, jak přijít o miliony

Sociální inženýrství patří mezi nejrozšířenější typy kybernetických útoků. Patří sem hlavně phishing neboli podvodné e-maily,...

Technika nalákáte na nové roboty víc než na mzdu, říkají experti

Technika nalákáte na nové roboty víc než na mzdu, říkají experti

Robotika, mechatronika, aplikovaná informatika. Studenti těchto a podobných oborů i experti s praxí jsou v hledáčku firem,...

Soňa Jonášová, propagátorka ekologického cestování.

ohleduplné objevování světa

Uhlíková stopa, znečišťování ovzduší i skleníkový efekt způsobující klimatické změny. To vše jsou pádné důvody, proč stále více...

Lukáš Zrůst, spolumajitel investiční skupiny Progresus

Dřevostavby jako udržitelná forma výstavby nabývají na významu

Lukáš Zrůst, spolumajitel investiční skupiny Progresus, která má v portfoliu největšího českého výrobce dřevostaveb RD Rýmařov,...

Evropská „zkušebna“ v Kuřimi otevře výrobním firmám dveře k automatizaci

Evropská "zkušebna" v Kuřimi otevře výrobním firmám dveře k automatizaci

Automatizace dostupná i malým firmám. Nové možnosti výroby a zapojení do velkých řetězců. Praxe v moderní "zkušebně" místo...

Svěží vzduch snadno a chytře

Svěží vzduch snadno a chytře

Snažíme se žít zdravě, dbáme na dostatek pohybu, vybíráme kvalitní potraviny, věnujeme čas odpočinku i duševní pohodě. Zkrátka...

KodlContemporary představuje unikátní projekt s Porsche 911 GT3 Touring Road to Expression

KodlContemporary představuje unikátní projekt s Porsche 911 GT3 Touring Road to Expression

Současné české umění a automobilový design se spojily v jedinečném uměleckém projektu KodlContemporary a Porsche, který představí...

Společnost Holcim představila udržitelný 3D most Phoenix

Společnost Holcim představila udržitelný 3D most Phoenix

Společnost Holcim představila inovativní most Phoenix, první svého druhu 3D tištěný betonový most postavený z 10 tun...

Otto Wichterle by dnes oslavil 110 let.

Vědec, díky němuž máme kontaktní čočky a silonky, by dnes oslavil 110 let

Český rodák Otto Wichterle je autorem více než 150 vynálezů a patentů. Mezi jeho nejznámější patří vynález silonu a hydrofilních...

Žaluzie nebo rolety?

Jak na tepelné úspory? Kvalitní stínění oken ušetří až 25 % spotřeby energie!

Vzhledem k nárůstu cen energií a vysoké inflaci se otázka úspor dostala v mnoha domácnostech do popředí zájmu. Jedním ze způsobů,...

Dvojitý triumf. Hyundai Janík Motorsport ovládl pohár TCR Eastern Europe

Dvojitý triumf. Hyundai Janík Motorsport ovládl pohár TCR Eastern Europe

Spanilou jízdu letošním šampionátem cestovních vozů završil tým Hyundai Janík Motorsport hned dvěma tituly. V závěrečném závodě...

další zprávy

Titulní strana Standardní písmo Větší písmo

Tmavé zobrazení
Přepnout na plnou verzi