Hyundai IONIQ 5 N se představil na Festivalu rychlosti v Goodwoodu

Hyundai IONIQ 5 N se představil na Festivalu rychlosti v Goodwoodu
  • IONIQ 5 N, první elektromobil značky Hyundai N, reprezentuje nový segment technologicky vyspělých vysokovýkonných elektromobilů připravených na jízdu na závodním okruhu
  • IONIQ 5 N signalizuje první krok ve strategii elektrifikace značky N, po němž budou následovat další elektrické modely N
  • Také IONIQ 5 N ztělesňuje tři základní pilíře sportovních výkonů N - dravost do zatáček, připravenost na závodní okruhy a vhodnost pro každodenní provoz
    • Výztuhy karoserie a podvozku zvyšují torzní tuhost a zajišťují bezprostřední reakce vozu na řízení, což společně s pohonem všech kol dvěma elektromotory umožňuje projíždět zatáčky ve stylu závodních vozů
    • Nejvyšší výkon až 478 kW (650 k) s aktivovaným režimem N Grin Boost, vyšší odolnost díky bezkonkurenčnímu systému řízení provozní teploty a rekuperační brzdové soustavě
    • Systémy N e-shift a N Active Sound + vytvářejí atmosféru a zvukový doprovod jako při řízení vysokovýkonných vozů se spalovacími motory
  • Mezi bezpočet exkluzivních sportovních prvků výbavy a funkcí modelu IONIQ 5 N patří N Battery Preconditioning, N Race, N Pedal, N Brake Regen, N Drift Optimizer, N Torque Distribution, N Launch Control, N Grin Boost, N Active Sound +, N e-shift, N Road Sense a Track SOC

Značka Hyundai ve světové premiéře na Goodwoodském festivalu rychlosti představila model IONIQ 5 N - první vysokovýkonný elektromobil značky N. Ten reprezentuje elektrifikovanou budoucnost značky N a nadšeným fanouškům vysokých výkonů nabízí nový způsob elektrifikace jejich vášně pro sportovní jízdu na silnici i závodním okruhu.

Nový model navazuje na dlouholetou tradici značky Hyundai, kombinující kvalitu s modely N zaměřenými na mimořádné potěšení z jízdy. Značka N se vrátila do WRC v roce 2014 a její úspěchy korunované několikanásobným ziskem titulů mistra světa přinesly do společnosti Hyundai vítěznou DNA, odrážející se ve vysokovýkonných modelech N. Tento dynamický vývoj pokračuje elektrifikací. Ideálním základem pro vývoj prvního vysokovýkonného elektromobilu značky N se stal oceňovaný IONIQ 5 zkonstruovaný na základě platformy E-GMP.

Hyundai N se prostřednictvím modelu IONIQ 5 N stává hlavní technologickou hybnou sílou v rámci značky Hyundai. Nový IONIQ 5 N zavádí do sériové výroby vyspělé technologie, které budou sdíleny se všemi elektromobily Hyundai v rámci strategického cíle zvyšovat celkovou konkurenceschopnost značky. IONIQ 5 N je v této strategické změně prvním krokem, po němž budou následovat další elektrické modely N.

"Hyundai N je technologickým lídrem značky Hyundai," řekl Jaehoon Chang, prezident a generální ředitel společnosti Hyundai Motor Company. "Vítězná kombinace technického know-how značky N a jejích zkušeností z motorsportu posouvá limity automobilové výkonnosti. IONIQ 5 N poskytuje ve své kategorii dosud nevídané sportovní výkony. Klíčové výsledky vývoje tohoto modelu přispějí k dalšímu zvyšování konkurenceschopnosti všech modelů Hyundai. A to je také smyslem existence značky N."

IONIQ 5 N kombinuje globální modulární platformu E-GMP (Electrified-Global Modular Platform) výchozího modelu s technologiemi N z motorsportu a využívá znalosti, které značka získala při vývoji elektrifikovaných "pojízdných laboratoří" (např. prototypů RM20e, RN22e a N Vision 74). IONIQ 5 N díky tomu maximalizuje schopnost elektromobilu podávat vysoké výkony a splňuje nejpřísnější požadavky značky N, založené na třech pilířích sportovních výkonů N: "dravosti do zatáček", "připravenosti na závodní okruhy" a "vlastnostech sportovního vozu pro každodenní provoz".

"IONIQ 5 N jsme vyvinuli s cílem posunout potěšení z jízdy na novou úroveň, a proto jsme využili nejmodernější dostupné technologie. IONIQ 5 N je prvním krokem značky N k jejímu cíli, jímž je nabízet pro značku N typické zážitky a potěšení z jízdy bez ohledu na to, zda je vůz poháněn benzinem, elektrickou energií, nebo vodíkem," řekl Till Wartenberg, viceprezident a vedoucí značky N a divize motorsportu ve společnosti Hyundai Motor Company. "Abychom toho dosáhli, důkladně jsme naslouchali hlasům fanoušků našich vozů N. Díky tomu se nám podařilo nastavit první elektromobil značky N tak, aby co nejdokonaleji elektrifikoval vášeň pro řízení našich nejnáročnějších Nadšenců."

Pohon všech kol dvěma elektromotory umožňuje jízdní vlastnosti ve stylu závodních vozů, vyznačující se opravdovou "dravostí do zatáček"

Základem charakteru "dravce do zatáček" jsou u modelu IONIQ 5 N vylepšení skeletu karoserie 42 dodatečnými bodovými svary a dodatečnými lepenými spoji o délce 2,1 metru. Místa pro uložení elektromotorů a sady akumulátorů jsou vyztužena. U pomocných rámů vpředu i vzadu byla zvýšena příčná tuhost. Vpředu i vzadu nalézají uplatnění nápravy IDA (Integrated Drive Axle) s integrovaným pohonem, inspirované soutěžními vozy WRC (World Rally Championship). Obě nápravy IDA byly vyztuženy s ohledem na přenos vyššího točivého momentu elektromotorů. Současně u nich byly sníženy neodpružené hmoty, mimo jiné i díky kovaným 21" kolům z lehké slitiny.

Sloupek řízení modelu IONIQ 5 N byl rovněž vyztužen. Reakce vozu na řízení jsou díky tomu pohotovější a vůz poskytuje řidiči preciznější odezvu. Vůz je navíc vybaven speciálně nastaveným systémem elektrického posilovače řízení N R-MDPS (Rack-Mounted Motor-Driven Power Steering) s elektromotorem uloženým na hřebenu řízení, strmějším převodem řízení a optimalizovanou odezvou. Výsledkem těchto vylepšení je přímější a komunikativnější řízení, které bude dodávat řidičům větší pocit jistoty.

N Pedal byl vyvinut jako řešení v souvislosti s neodmyslitelnou hmotností a velikostí elektromobilů. Jeho cílem je zajistit jízdní vlastnosti s pohotovými reakcemi, jimiž se vyznačují soutěžní vozy Hyundai i20 N WRC. Tato inteligentní softwarová funkce ve výbavě modelu IONIQ 5 N umožňuje okamžitou změnu směru jízdy při otočení volantu na vjezdu do zatáčky a vyšší citlivost pedálu plynu. N Pedal používá podobnou technologii jako rekuperační brzdová soustava systému i-Pedal. N Pedal však upřednostňuje rychlý a vzrušující průjezd zatáčkou před energetickou hospodárností. Využitím sil působících při zpomalení dojde k agresivnímu přenosu hmotnosti, což umožňuje ostřejší vjezd do zatáčky.

N Drift Optimizer pomáhá udržovat úhel smyku vyváženým ovládáním vícero systémů vozidla v reakci na data získávaná v reálném čase. Integrovaná funkce Torque Kick Drift umožňuje řidiči napodobovat rychlé sešlápnutí a uvolnění pedálu spojky používané u vozů s pohonem zadních kol spalovacím motorem v jízdních situacích, které vyžadují bezprostřední vyvolání řízeného smyku. Tato funkce je výsledkem sofistikované technologie elektronického řízení.

N Torque Distribution zajišťuje zcela variabilní rozdělování točivého momentu mezi přední a zadní nápravu, které lze upravovat v 11 úrovních. Funkce elektronického samosvorného diferenciálu, e-LSD (electronic Limited Slip Differential), na zadní nápravě optimalizuje jízdní vlastnosti a ovladatelnost v zatáčkách. Možnosti nastavení elektronicky řízeného odpružení rozšiřují dodatečné senzory pohybů kol spolu s větším rozsahem tlumicí síly vytvářené většími tlumiči.

Hyundai IONIQ 5 N se představil na Festivalu rychlosti v Goodwoodu

Vylepšený systém elektrického pohonu, zdokonalené chlazení sady akumulátorů a N Brake Regen umocňují schopnosti pro jízdu na závodním okruhu

Tento výkonný elektromobil těží z několika technických vylepšení. Jeho elektromotor dosahuje při zapnutém režimu N Grin Boost až 21 000 otáček za minutu a poskytuje nejvyšší výkon 478 kW (650 k). Tato charakteristika je dílem dvoustupňového invertoru s vyšší energetickou účinností, který umožňuje odebírat vyšší výkony z nové sady akumulátorů o kapacitě 84 kWh.

Výkony na závodním okruhu zvyšuje několik exkluzivních funkcí. N Grin Boost maximalizuje zrychlení zvýšením výkonu na dobu 10 sekund a N Launch Control poskytuje tři různé úrovně trakce pro nejrychlejší možný rozjezd. Funkce Track SOC (State-of-Charge) pro sledování stavu nabití sady akumulátorů automaticky vypočítává spotřebu elektrické energie na kolo.

IONIQ 5 N stanovuje nová měřítka také pro řízení provozní teploty v náročných podmínkách na závodním okruhu. V porovnání se svými konkurenty se IONIQ 5 N může pochlubit větší odolností vůči poklesu výkonu v důsledku působení tepla, a minimalizuje tak riziko ztráty maximálního výkonu kvůli přehřátí.

Vylepšený systém řízení provozní teploty sady akumulátorů disponuje větší ochlazovanou plochou, účinnějším chladičem oleje elektromotorů a chladičem sady akumulátorů. Nezávislé chladiče pro sadu akumulátorů a elektromotory maximalizují odolnost modelu IONIQ 5 N vůči poklesu výkonu v průběhu intenzivní jízdy na závodním okruhu.

Před jízdou může řidič využít funkci N Battery Pre-conditioning, která zajistí z hlediska výkonnosti optimální provozní teplotu akumulátorových článků. Na výběr má režim "Drag" pro krátkodobé využívání maximálního výkonu nebo "Track", který udržuje optimální, nejnižší možnou teplotu sady akumulátorů, aby mohl vůz absolvovat větší počet kol.

Funkce N Race ještě více optimalizuje odolnost elektromobilu na závodním okruhu. Řidič tak má bezprostřednější kontrolu nad využíváním disponibilní elektrické energie. N Race využívá poznatky z motorsportu, které umožňují maximálně využívat dostupné zdroje pro dosahování co nejrychlejších časů na kolo. Normálně by takové změny nastavení vyžadovaly tým mechaniků s rozsáhlou výbavou, ale v modelu IONIQ 5 N stačí několik pohodlných stisknutí příslušného tlačítka.

Díky funkci N Race mohou řidiči strategicky upřednostnit režimy "Endurance" nebo "Sprint". "Endurance" maximalizuje dojezd na závodním okruhu omezením nejvyššího výkonu, čímž se zpomaluje nárůst teploty. "Sprint" naopak upřednostňuje výkon a poskytuje kratší výkonové "exploze" nabité energií. Řidiči tak mohou precizně měnit svou energetickou strategii a vytvářet ideální výkonové předpoklady pro dosahování svých jezdeckých a sportovních cílů.

IONIQ 5 N se může pochlubit nejvýkonnější brzdovou soustavou v portfoliu značky Hyundai, která byla optimalizována pro sportovní jízdu. Její součástí jsou kotoučové brzdy o průměru 400 mm se čtyřpístkovými jednodílnými třmeny vpředu a kotoučové brzdy o průměru 360 mm vzadu. Tyto brzdy jsou zkonstruovány z nových lehkých materiálů. Optimalizované proudění vzduchu navíc zvyšuje účinnost chlazení. Model IONIQ 5 N je kromě toho vybaven systémem rekuperačního brzdění, který se obvykle používá ke zvyšování hospodárnosti, ale jeho nová podoba v prvním elektromobilu značky N posouvá na vyšší úroveň také brzdné výkony. Rekuperace slouží jako primární zdroj brzdné síly, zatímco mechanické brzdy přispívají dodatečnou brzdnou sílou v případě potřeby, a zajišťují tak ještě větší odolnost vozu při jízdě na závodním okruhu.

Inženýři Hyundai N si museli poradit s mimořádnými požadavky, které na brzdy klade Severní smyčka Nürburgringu. Specificky pro IONIQ 5 N proto vyvinuli originální funkci rekuperačního brzdění N Brake Regen, která nabízí prostřednictvím pouhé rekuperace maximální zpomalení až 0,6 g, což je nejlepší hodnota v rámci automobilového průmyslu. Rekuperace zůstává aktivní i při zásahu ABS, a vyvolává přitom zpomalení až 0,2 g. Riziko poklesu brzdného účinku kvůli relativně vysoké hmotnosti elektromobilu je minimalizováno co největším využíváním rekuperačního zpomalování. Díky tomu nemusejí být mechanické brzdy zatěžovány tak velkými brzdnými sílami.

Hladké přechody mezi funkcí N Brake Regen a hydraulickými brzdami jsou pro řidiče nezaznamenatelné. Při jízdě na závodním okruhu lze navíc brzdit levou nohou, a pedály brzdy a plynu tak ovládat současně.

Nejmodernější technologie vyvolává pocit řazení a poskytuje emocionální zábavu při řízení sportovního vozu pro každodenní provoz

IONIQ 5 N je sportovním vozem i pro běžný každodenní provoz. Sportovní elektromobil vyvolává podmanivý pocit řazení a poskytuje emocemi nabité zážitky z jízdy díky integrovaným funkcím N e-shift a N Active Sound +. N e-shift zprostředkovává pocit kontroly nad přenosem hnací síly a napodobuje řazení. S touto funkcí navíc spolupracuje systém N Active Sound +, který vytváří nejen futuristický elektromobilový zvuk, ale také napodobuje zvukové projevy spalovacího motoru a jeho výfukové soustavy. Řidič za volantem se tak může těšit na ještě podmanivější zážitky. Společná činnost obou systémů zvyšuje potěšení z jízdy napodobováním záběrového "trhnutí" při řazení a zvuku spalovacího motoru.

Mnoho fanoušků sportovní jízdy otevřeně přiznalo, že jim za volantem mnoha elektromobilů chybí zpětná vazba. Inženýři Hyundai N proto vyvinuli funkce N e-shift a N Active Sound +, aby řidiči dostávali od vozu intenzivnější odezvu, která jim umožní preciznější kontrolu nad dynamickými jízdními vlastnostmi modelu IONIQ 5 N. Přístup značky N ke zvuku elektromobilu se od dosavadních aplikací odlišuje tímto jedinečným důrazem na precizní dávkování výkonu.

N e-shift napodobuje osmistupňovou dvouspojkovou převodovku (DCT) vozů N poháněných spalovacími motory. N e-shift simuluje řazení regulací točivého momentu elektromotoru, a to včetně charakteristického "trhnutí" v průběhu řazení. Výsledkem jsou ještě preciznější, interaktivnější zážitky z jízdy, které jsou pocitově blíž k automobilům se spalovacím motorem než k dosavadním elektromobilům.

Kombinace systémů N Active Sound+ a N e-shift umocňuje pocity z řízení elektromobilu, protože pro řidiče vytváří podmanivější a více vzrušující smyslové zážitky. N Active Sound + využívá systém 10 reproduktorů (osm vnitřních, dva vnější), který řidičům nabízí tři různé akustické motivy. "Ignition" napodobuje zvuk spalovacích motorů 2.0T ve vozech N a "Evolution" je charakteristický zvuk vysokovýkonného vozu inspirovaný prototypem RN22e. "Supersonic" je jedinečným konceptem s variabilní hlasitostí při průjezdu zatáčkou. Zdrojem inspirace byly v tomto případě dvoumotorová proudová stíhací letadla. Cílem systému N Active Sound+ je poskytovat řidiči akustické vodítko pro posouzení výše využívaného výkonu.

IONIQ 5 N je také vybaven funkcí N Road Sense, která automaticky doporučuje aktivaci režimu N po detekci dopravní značky upozorňující na úsek s četnými zatáčkami. Řidiči si tak mohou užívat na maximum každou sekundu své jízdy (pouze v EU).

Stejně jako výchozí IONIQ 5 je i varianta N vybavena systémem V2L (Vehicle-to-Load), který umožňuje řidiči využívat energii uloženou ve vysokonapěťové sadě akumulátorů elektromobilu k napájení nebo nabíjení jiných zařízení, například elektrického jízdního kola, elektrických přístrojů pro kempování nebo domácích spotřebičů - a to i při vypnutém vozidle.

Designové prvky, které přispívají k vyšším výkonům a inspirují vášnivou jízdu

Exteriér modelu IONIQ 5 N obdržel velký počet nových designových prvků. Jedná se například o kontrastní černé ozdobné díly nebo zadní spoiler ve stylu křídla, které umocňují sportovní aspekty výchozího modelu a maximalizují jeho potenciál pro jízdu na závodním okruhu.

Model N se navíc od výchozího modelu IONIQ 5 odlišuje pozměněnými proporcemi. Je o 20 mm nižší, spodní část karoserie byla rozšířena o 50 mm kvůli použití širších pneumatik a montáží výraznějšího difuzoru se vnější délka karoserie prodloužila o 80 mm.

Příď zdobí maska chladiče v novém grafickém zpracování N Mask s funkční síťovou mřížkou spolu s otvory systému vzduchových clon a vzduchovými klapkami pro intenzivnější chlazení. Přední spoiler je umístěn na spodní části nárazníku. Tento designový prvek zdůrazňuje nízkou výšku vozu a jasně prozrazuje jeho výkonový potenciál. Pro elektromobily N exkluzivní odstín "oranžová Luminous" na spodní části černého krytu předního nárazníku je použit i na bočních prazích, což dodává modelu IONIQ 5 N vzhled automobilu připraveného pro jízdu na závodním okruhu.

Tento dojem ještě umocňují kovaná 21palcová kola z lehké slitiny. Ta nesou pneumatiky Pirelli P-Zero rozměru 275/35 R 21 s vysokou úrovní přilnavosti, které zlepšují jízdní vlastnosti a zvyšují adhezi při jízdě na závodním okruhu.

Prominentní spoiler na zádi ve stylu křídla je vyhrazen modelu N a spolu s oranžově zvýrazněným zadním difuzorem a výstupy vzduchu pomáhá regulovat jeho proudění, a přispívá tak k optimálním aerodynamickým vlastnostem. Kromě toho také zdůrazňuje vysoký výkonnostní potenciál modelu IONIQ 5 N a podílí se na jeho agresivním designu. Součástí spoileru je pro modely N exkluzivní třetí brzdové světlo trojúhelníkového tvaru. Pod zadním výklopným víkem je černý kryt nárazníku N s odrazovými skly s motivem šachovnicové vlajky. Zadní okno je vybaveno stěračem.

Také interiér modelu IONIQ 5 N přivítá cestující atraktivním vzhledem, který je pro rodinu modelů N typický. Řada prvků výbavy nese logo N, například volant, sedadla, ochranné výplně dveří, kovové pedály atd. Ještě důležitější než vzhled je však optimalizace každého detailu pro jízdu na závodním okruhu.

Nově navržený volant N nese poprvé prominentně umístěné logo N obklopené snadno dosažitelnými tlačítky N pro nastavení požadovaného jízdního režimu. Řidič si může jízdní režimy individualizovat a uložit pro každé tlačítko v různých kombinacích. IONIQ 5 N i takovými detaily ukazuje, že je automobilem pro maximální potěšení z jízdy. Tlačítko funkce N Grin Boost je umístěno v poloze 3 h a umožňuje okamžitý a intuitivní přístup v situacích, kdy chce řidič maximalizovat zrychlení a potěšení z jízdy. Páčky pro ovládání funkcí N e-shift a N Pedal mají optimální umístění ve snadném dosahu řidičových prstů.

Středová konzola modelu IONIQ 5 N je optimalizována pro jízdu na závodním okruhu měkkými opěrnými ploškami v oblasti kolen a lýtek, jakož i posuvnou loketní opěrkou. Prodloužená spodní část konzoly zvyšuje tuhost, čímž ještě více usnadňuje sportovní styl řízení. A pro každodenní provoz nabízí IONIQ 5 N vstup USB typu C, bezdrátovou nabíječku a držáky nápojů.

Sedadla N mají vyztužené boční vedení. Díky tomu poskytují pevnou oporu horní i spodní části těla sedící osoby, a to i při rychlém průjezdu zatáčkou s vysokým příčným zrychlením. Řidič se tak může za všech okolností spolehnout na stabilní polohu za volantem. Anatomicky tvarovaná sedadla N mají o 20 mm nižší uložení v porovnání se základní specifikací a jsou určena pro zákazníky, kteří touží po nekompromisní sportovní jízdě. Emblémy N jsou umístěny na přední a zadní straně sedadel. Vpředu dotváří sportovní atmosféru ambientní osvětlení. Dvoubarevný design anatomicky tvarovaných sedadel přebírá i zadní část interiéru.

Vzhledem k charakteru sportovní jízdy N jsou pedály modelu IONIQ 5 N optimalizovány pro kontakt s nohami při řízení na závodním okruhu včetně jízdních situací, které zahrnují přetáčivé chování vozu nebo jízdu řízeným smykem. Pedály tak minimalizují riziko sklouznutí nohy při jejich ovládání oběma dolními končetinami. Optimalizovaná opěrka nohy přispívá k udržení těla řidiče ve stabilní poloze za všech okolností včetně okamžiků s intenzivním zpomalením.

Nový motiv šachovnicové vlajky - závodními okruhy inspirovaná variace na ikonické parametrické pixely modelu IONIQ 5, která reprezentuje kořeny značky N ve světě motorsportu - lze nalézt na ochranné části výplní dveří, kovových pedálech a opěrce nohy.

Stejně jako u výchozího modelu IONIQ 5 nalézají v modelu IONIQ 5 N široké uplatnění trvale udržitelné materiály včetně recyklovatelného ozdobného obložení výplní dveří ve stylu tradičního korejského papíru, příze z materiálu BIO PET (polyethylentereftalát) vyráběného z cukrové třtiny, recyklované příze PET z recyklovaných lahví PET, BIO TPO (termoplastické polyolefiny) z cukrové třtiny a ekologicky zpracované kůže. IONIQ 5 N do výčtu ekologických materiálů přidává ještě lak obsahující pigment z recyklovaných pneumatik a čalounění sedadel recyklovanou tkaninou Alcantara.

IONIQ 5 N na Goodwoodském festivalu rychlosti 2023

IONIQ 5 N je středem pozornosti v rámci historicky první účasti značky N na Goodwoodském festivalu rychlosti 2023. Značka N na něm má vlastní expozici, v níž vystavuje několik vozidel včetně soutěžního vozu i20 N WRC, konceptů N Vision 74 a RN22e a čerstvě představeného modelu IONIQ 5 N.

Přítomnost značky N v Goodwoodu vyvrcholí exkluzivní akcí "N Moment" v průběhu ikonické jízdy do goodwoodského vrchu. N Moment představí závodní a soutěžní vozy značky N i její pojízdné laboratoře. Program završí prezentace nového modelu IONIQ 5 N a světový debut konceptu "IONIQ 5 N Drift Spec". Soutěžní vůz i20 N WRC ve verzi pro rok 2023 se navíc zúčastní proslulé "Lesní rychlostní zkoušky".

Hyundai IONIQ 5 N se představil na Festivalu rychlosti v Goodwoodu

* Údaje o spotřebě elektrické energie nejsou definitivní. Používejte výše uvedené předběžné hodnoty. Specifikace vozidla a jeho prvky výbavy se mohou v jednotlivých zemích, resp. regionech lišit a mohou se změnit bez předchozího upozornění.

 

Foto: Hyundai

Čtěte dále

Důvody, proč si pořídit tepelné čerpadlo

Důvody, proč si pořídit tepelné čerpadlo

Vzhledem k nestabilním cenám energií se tepelná čerpadla těší v poslední době čím dál vyšší popularitě. Jsou totiž ekonomicky...

Přístroj ULTEGO III smart společnosti Ista boduje na veletrhu Infotherma 2024

Přístroj ULTEGO III smart společnosti Ista boduje na veletrhu Infotherma 2024

Ultrazvukový měřič tepla ULTEGO III získal 2. místo na veletrhu Infotherma v Ostravě.

Hyundai a Iveco odhalují nový městský autobus na vodík

Hyundai a Iveco odhalují nový městský autobus na vodík

Společnosti Hyundai Motor Company a Iveco Group N.V. odhalily na veletrhu Busworld 2023 v Bruselu první IVECO BUS E-WAY H2.

Průzkum ukázal zájem Čechů o kosmické technologie

Průzkum ukázal zájem Čechů o kosmické technologie

O kosmické technologie se zajímá nadpoloviční většina Čechů, povědomí o jejich využití v běžném životě má ale menšina lidí....

Lukáš Zrůst, spolumajitel investiční skupiny Progresus

Dřevostavby jako udržitelná forma výstavby nabývají na významu

Lukáš Zrůst, spolumajitel investiční skupiny Progresus, která má v portfoliu největšího českého výrobce dřevostaveb RD Rýmařov,...

Evropská „zkušebna“ v Kuřimi otevře výrobním firmám dveře k automatizaci

Evropská "zkušebna" v Kuřimi otevře výrobním firmám dveře k automatizaci

Automatizace dostupná i malým firmám. Nové možnosti výroby a zapojení do velkých řetězců. Praxe v moderní "zkušebně" místo...

Svěží vzduch snadno a chytře

Svěží vzduch snadno a chytře

Snažíme se žít zdravě, dbáme na dostatek pohybu, vybíráme kvalitní potraviny, věnujeme čas odpočinku i duševní pohodě. Zkrátka...

KodlContemporary představuje unikátní projekt s Porsche 911 GT3 Touring Road to Expression

KodlContemporary představuje unikátní projekt s Porsche 911 GT3 Touring Road to Expression

Současné české umění a automobilový design se spojily v jedinečném uměleckém projektu KodlContemporary a Porsche, který představí...

Společnost Holcim představila udržitelný 3D most Phoenix

Společnost Holcim představila udržitelný 3D most Phoenix

Společnost Holcim představila inovativní most Phoenix, první svého druhu 3D tištěný betonový most postavený z 10 tun...

Otto Wichterle by dnes oslavil 110 let.

Vědec, díky němuž máme kontaktní čočky a silonky, by dnes oslavil 110 let

Český rodák Otto Wichterle je autorem více než 150 vynálezů a patentů. Mezi jeho nejznámější patří vynález silonu a hydrofilních...

Žaluzie nebo rolety?

Jak na tepelné úspory? Kvalitní stínění oken ušetří až 25 % spotřeby energie!

Vzhledem k nárůstu cen energií a vysoké inflaci se otázka úspor dostala v mnoha domácnostech do popředí zájmu. Jedním ze způsobů,...

Dvojitý triumf. Hyundai Janík Motorsport ovládl pohár TCR Eastern Europe

Dvojitý triumf. Hyundai Janík Motorsport ovládl pohár TCR Eastern Europe

Spanilou jízdu letošním šampionátem cestovních vozů završil tým Hyundai Janík Motorsport hned dvěma tituly. V závěrečném závodě...

Nová KONA Electric má české ceny, nechybí ani oblíbená výbava Czech Edition

Nová KONA Electric má české ceny, nechybí ani oblíbená výbava Czech Edition

Prostornější, výkonnější a skvěle vybavená druhá generace modelu KONA Electric vyráběná v moravskoslezských Nošovicích vstupuje...

Ceny ojetin meziročně lehce vzrostly, jejich stáří mírně pokleslo

Ceny ojetin meziročně lehce vzrostly, jejich stáří mírně pokleslo

Ojetin v inzertní nabídce neustále přibývá a jsou také mírně dražší. Za prvních osm měsíců letošního roku se na českém trhu s...

Inovovaný Hyundai i20 přijíždí s českými cenami

Inovovaný Hyundai i20 přijíždí s českými cenami

Kompaktní hatchback Hyundai i20 se dočkal faceliftu, který je nyní k dispozici i českým zákazníkům za ceny od 329 990 Kč....

Hyundai SANTA FE po radikální proměně přináší největší vnitřní prostor v segmentu

Hyundai SANTA FE po radikální proměně přináší největší vnitřní prostor v segmentu

Značka Hyundai v digitální světové premiéře představila zcela nové SUV SANTA FE. Jeho koncept "Open for More" ztělesňuje...

Akce Classic Drive láká na vzácné supersporty i československé klasiky

Akce Classic Drive láká na vzácné supersporty i československé klasiky

Více než tři stovky nádherných autoveteránů a dalších raritních vozů se sjedou ze všech koutů Česka na jediné místo – na střeše...

Výběr doplňků pro váš fotoaparát

Výběr doplňků pro váš fotoaparát

Fotografování je jednou z nejoblíbenějších a nejvíce rozšířených zálib na světě. Existuje několik důvodů a výhod, proč se do...

Bezpečnostní výbavu modelu IONIQ 5 rozšíří digitální vnitřní zpětné zrcátko

Bezpečnostní výbavu modelu IONIQ 5 rozšíří digitální vnitřní zpětné zrcátko

Značka Hyundai pokračuje v rozšiřování bezpečnostní výbavy modelu IONIQ 5, ověnčeného mnoha prestižními nezávislými oceněními....

Cloudfield je podruhé za sebou Microsoft partnerem roku

Cloudfield je podruhé za sebou Microsoft partnerem roku

Cloudfield patří mezi přední certifikované specialisty pro cloudové služby Microsoft Azure. V minulém roce získala společnost...

další zprávy

Titulní strana Standardní písmo Větší písmo

Tmavé zobrazení
Přepnout na plnou verzi