Proč nová fabia v oáze milionářů smazala krach octavií?

Nová Škoda Fabia S2000.Nechybělo mnoho a média mohla přinést zprávu, že tovární tým automobilky Škoda vyhrál slavnou Rallye Monte Carlo 2009. Přestože na slavné soutěži nakonec triumfoval Francouz Ogier s peugeotem, česká značka zažila ve městě milionářů jeden z největších úspěchů své sportovní historie. 

ČTĚTE TAKÉ: Kopecký s novou fabií dofinišoval v Monte Carlu na čtvrté místo 

V Evropě byste jenom těžko hledali sport, který přitahuje takové masy diváků, jako to dokáže automobilová rallye. Na kolektivní sporty se sice díky televizním přenosům dívají statisíce a miliony diváků, podobné množství návštěvníků se ovšem už odjakživa vydává přímo do terénu, aby na vlastní oči sledovali jízdu soutěžních speciálů po tratích rychlostních zkoušek.

Lepší reklama na auto neexistuje, proto výrobci nasazují vlastní tovární týmy, nebo alespoň finančně a materiálně podporují soukromé stáje.

Přes noc do nejvyšší ligy

Mladoboleslavská automobilka vždy volila raději první variantu a v seriálu mistrovství světa se tak zařadila mezi takové velikány, jako jsou značky Ford, Citroën nebo Subaru. Sportovní program WRC, kde se Škodovka od roku 1999 účastnila mistrovství světa nejprve s modelem Octavia a posléze Fabia, ovšem nepřinesl žádný výraznější úspěch a automobilka se v roce 2006 stáhla.

Nová Škoda Fabia S2000.Českému týmu se nepodařilo navázat na úspěchy soutěžních speciálů Favorit a Felicia Kit Car, se kterými začátkem devadesátých let sbíral úspěchy v Poháru FIA pro vozy s jednou poháněnou nápravou.

Problém byl především ve vysoké technologické náročnosti speciálu WRC. Favorit, respektive felicia měly atmosférické motory a pohon přední nápravy a i přes řadu úprav se stále blížily spíše sériovému vozu. Zato speciál WRC je něco jako formule jedna. Pod přední kapotou pracuje přeplňovaný motor s výkonem hodně přes 300 koní, to hlavní je však sofistikovaná elektronika a podvozek s aktivně řízenými diferenciály.

Malý tým z Mladé Boleslavi se tak přes noc vydal z relativně nenáročného závodění do světa špičkového motorsportu, a přestože se na vývoji prvního českého WRC podíleli i technici z Audi Sport a část technologie nakoupila Škodovka od Subaru, octavii trápilo mnoho problémů. Robustní auto vykazovalo velkou spolehlivost, ale v porovnání s konkurencí bylo pomalé a kvůli velkým převisům karoserie nemělo takovou obratnost jako třeba kompaktní Fordy Focus nebo Citroëny Xsara.

Dalším problémem byl také nekvalitní management týmu, do kterého až nezdravě mnoho zasahoval Armin Schwarz. Známý německý závodník sice fungoval jako dobrá spojka mezi českým týmem a vedením koncernu VW a navíc měl dobré renomé u německých médií, v době svého příchodu ke Škodovce už však jezdecky nestačil ani na tehdejší širší špičku.

Na rychlostních zkouškách mu chyběla rychlost a navíc často havaroval. Za dob jeho působení u Škodovky dokonce zakořenilo nešťastné pravidlo, že dvojka týmu nesmí být rychlejší než jednička, a pakliže k tomu přece jen došlo, Armin se zásahy do nastavení vozů postaral o jeho opětovné zpomalení. Na pozici dvojek se během let mimochodem objevila jména jako Didier Auriol, Toni Gardemeister, Jani Paasonen nebo dnešní hvězda Fordu Mikko Hirvonen, hlavní slovo však vždy měl Armin Schwarz.

Nová Škoda Fabia S2000 během Rally Monte Carlo.Z tohoto období také pramení velká nenávist českých fanoušků vůči Schwarzovi, kterou nespravilo ani jeho třetí místo na Safari Rally 2001. Jedničce Škodovky se tehdy vyplatila defenzivní strategie jízdy, kdy pomalým tempem dojel do cíle, zatímco jeho soupeři na těžkém africkém povrchu postupně odpadávali. Na všech ostatních soutěžích ovšem tato strategie nefungovala.

Kdo chtěl jezdit vpředu, musel od začátku až do konce nasadit tempo na 110 procent. V této souvislosti stojí za zmínku, že během svého pětiletého působení v roli továrního jezdce Škodovky dokázal Schwarz vyhrát pouze tři rychlostní zkoušky...

Druhá nenaplněná šance a hořký konec

V roce 2003 Škoda Motorsport přišla s novým vozem Fabia WRC. Český tým zároveň ohlásil prodloužení svého programu v mistrovství světa o další dva roky a vyvrátil tak dlouhotrvající spekulace a obavy, že kvůli neuspokojivým výsledkům koncern VW tovární tým Škodovky zruší.

Schwarz už rok předtím ukončil se Škodovkou spolupráci a začal jezdit u nově vzniklého továrního týmu Hyundai, který nasazoval Accent WRC. Škodovka angažovala Francouze Didiera Auriola a Fina Toniho Gardemeistera. Francouzský veterán měl zkušenosti na asfaltu a týmu navíc dělal díky svému jménu dobré PR, mladý Fin naopak platil za šotolinového specialistu s rychlým a dravým jezdeckým stylem.

Nová Škoda Fabia S2000.Fanoušci cítili velkou naději. Už od prvních snímků a záběrů z testů si malá fabia získala srdce fanoušků svým bojovným vzhledem a vydařeným designem s tradiční zelenou barvou. Všichni netrpělivě čekali na první start, kterým byla asfaltová Rallye Deutschland, tradiční podnik uprostřed sezony. Proč Škodovka nedokončila sezonu s octavií a fabii nenasadila až od nové sezony?

Německo je pro českou značku odjakživa důležitý trh, navíc zde sídlí vedení koncernu. Ze zákulisí týmu opět začaly přicházet zprávy o nevydařeném a uspěchaném vývoji. Nikoho nakonec nepřekvapilo, že do cíle soutěže obsypané českými vlajkami Auriol ani Gardemeister kvůli technickým problémům nedojeli.

Stejně nevalný byl i zbytek sezony. Fabia nedojížděla, a když, sotva se vešla do první desítky. Ještě větší šok přišel v sezoně 2004, kdy se do týmu vrátil Armin Schwarz, a to přesto, že po přechodu k Hyundai Škodovku kritizoval a ještě více tak prohloubil nepřátelství s českou motoristickou veřejností.

Na pozici dvojek se soutěž od soutěže točilo hned několik pilotů, ale Škodovka byla stále beznadějně vzadu. V týmu už nepracoval Pavel Janeba, kterého na postu šéfa vystřídal nejprve nevýrazný Petr Kohoutek a posléze Němec Martin Mühlmeier. Nikdo z těchto tří mužů nedokázal Škodu Motorsport postavit na nohy.

Ještě horší ovšem byla stále se zhoršující pověst týmu, jehož neefektivní fungování a dokonce i podivné praktiky uvnitř stáje se staly stálicí debat českých fanoušků motorsportu. Škoda Auto nikdy nezveřejnila finanční stránku projektu WRC, zákulisní informace ale hovořily o rozpočtu podobném týmu Subaru.

Nová Škoda Fabia S2000 během Rally Monte Carlo.Mladoboleslavským problémem bylo odjakživa neefektivní hospodaření, špatná personální politika, podivné zákulisní hry a mizerné mezilidské vztahy. Fabia měla být druhou šancí, nedokázala však posunovat Škodovku z podprůměrných výsledků. Při pohledu do výsledkových listin se dokonce ukazuje, že fabia byla stejně pomalá jako octavia, ale kromě toho trpěla i nespolehlivostí.

S tím souvisel také malý zájem o české závodní auto mezi privátními týmy. Právě peníze z prodeje vozů a náhradních dílů mohly tvořit mnohem větší část rozpočtu oddělení Škody Motorsport. Během sezony 2005 proto začínalo být jasné, že nad továrním týmem se stahují mračna.

V duchu této atmosféry tak zpráva o jednorázovém angažování Colina McRaea působila jako blesk z čistého nebe. Jedna z největších legend světových rallye byla v té době bez práce, a jestliže ještě v dobách startů u Fordu a posléze také u Citroënu i sám Colin považoval spojení svého jména s neznámým týmem z Česka za fikci, nabídku volné sedačky na britskou rallye McRae přijal.

Několik rychlých časů a konečné sedmé místo bylo jenom ochutnávkou, Colin se postupně sžíval s autem a ochotně přijal nabídku na australskou rallye. Na rychlé šotolinové soutěži se skotské eso od začátku pohybovalo v čele, fabia byla snad poprvé v životě v televizních záběrech Eurosportu a všichni najednou začali přemýšlet, zda je tohle auto opravdu tak špatné.

Reality rallye show

Intercontinental Rallye Challenge, kterou odstartovala soutěž v Monte Carlu, letos vstupuje už do své třetí sezony. V podstatě jde o konkurenční odpověď na seriál WRC, který má sice stále status oficiálního mistrovství světa, ale kvůli ubývajícímu počtu zúčastněných továrních automobilek (nyní už jedou WRC pouze Citroën s Fordem, pozn.) se pomalu ale jistě blíží jeho konec.

 

Kategorie S2000, pro kterou je seriál IRC především určen, je levnější než WRC a proto se na startu objevuje už šest značek. Speciály S2000 mají atmosférické motory, pohon všech kol a šestistupňovou sekvenční převodovku.

 

Žádná složitá elektronika, žádné kosmické materiály. Nižší finanční náročnost dovoluje účast většího počtu soukromých stájí. Tou největší výhodou je ale dokonalé televizní pokrytí. Hlavním promotérem IRC je totiž Eurosport, který od letošního roku zavádí živé přenosy přímo z rychlostních zkoušek.

 

Kdo sledoval Rallye Monte Carlo, nestačil se divit. Mix sledovacích záběrů podél trati a snímky přímo z jednotlivých vozů se ukázal jako správná cesta. Pro českého fanouška je ještě zajímavější fakt, že i letos je součástí IRC zlínská Barum Rallye.

V neděli, závěrečný den soutěže, se Colin pohyboval na průběžném třetím místě a útočil na druhé. Auto očividně dobře fungovalo, přesto při zastávce v servisu dostali mechanici příkaz vyměnit u fabie spojku. Nešťastné konstrukční řešení a nervozita mechaniků způsobily, že výměna se nestihla a Colin hloupě odstoupil z třetího místa, což by byl nejlepší výsledek fabie v šampionátu WRC.

Zákulisní informace opět hovoří o velkém vlivu Armina Schwarze a hlavního technika Dietmara Metricha, kteří úspěch McRaeho schválně sabotovali kvůli následnému vyjednávání o ceně vozů, náhradních dílů a veškerého týmového vybavení. Škoda Auto totiž krátce po australském fiasku ohlásila svůj odchod z mistrovství světa a většina majetku sportovního oddělení byla na prodej.

Část nakonec skončila v rukou rakouského týmu RedBull vedeného Arminem Schwarzem a českého CRT Škoda - Kopecký, v jehož pozadí stál jako manažer Josef Kopecký a jako jezdec jeho syn Jan.

V následujících dvou letech se tak značka Škoda objevovala v mistrovství světa pouze prostřednictvím privátních týmů. Lepší výsledky měla kostelecká stáj CRT a dvě pátá místa Jana Kopeckého (Katalánsko 2006, Německo 2007) byla historicky nejlepším výsledkem fabie WRC.

Kopecký se zařadil do širší špičky, navíc s autem, které už se dva roky nevyvíjelo. V Německu dokonce Kopecký na dvou rychlostních zkouškách dokázal zajet nejrychlejší čas a porazit Loeba s citroënem nebo Grönholma s fordem. Tento výsledek znovu potvrdil manažerské chyby z dob oficiálního továrního týmu, který od roku 1999 do 2005 nedokázal zužitkovat investice automobilky Škoda Auto do projektu WRC. Velmi neoficiální informace například hovoří o tom, že projekt Škoda Fabia WRC stál dvě miliardy korun...

Šance číslo tři

Nové auto, nový tým, nový šampionát. Tak by se dal ve stručnosti shrnout návrat továrního týmu Škoda Motorsport na světovou soutěžní scénu. V čele sportovního oddělení se už před dvěma lety objevil Pavel Hrabánek, který krátce po svém nástupu ohlásil záměr Škodovky postavit speciál nově vzniklé kategorie S2000.

Nová Škoda Fabia S2000.Jako základ byla vybrána nová generace modelu Fabia, se kterým automobilka před několika dny skutečně vstoupila do šampionátu Intercontintal Rally Challenge (viz box). Dvouletou mezeru mezi Hrabánkovým prohlášením a Rallye Monte Carlo 2009, kde si Škodovka před pár dny odbyla nečekaně famózní premiéru, vyplnilo mladoboleslavské sportovní oddělení náročným programem vývoje a testování nového speciálu.

Zprávy z týmu hovoří o tom, že Fabia S2000 odjela dvanáct tisíc ostrých testovacích kilometrů, a to na všech možných typech povrchu. To je i v porovnání s ostatními týmy ohromné číslo. Velkou část testů absolvoval Jan Kopecký, s vývojem pomáhal také například Gilles Panizzi (extovární pilot Peugeotu a Mitsubishi) nebo zkušený rakouský jezdec Raimund Baumschlager.

Vypadá to, že Škodovka se napotřetí poučila z chyb vozů Octavie a Fabie WRC a fázi vývoje a testování věnovala velkou pozornost. I tentokrát byli přizváni technici z Audi Sport a nově i VW Motorsport.

Na vývoji se velkou měrou podílela i francouzská společnost Oreca, která například stojí za projektem Dacia Logan S2000 (ten nakonec nebyl dokončen, pozn. red.). Situaci usnadňuje i fakt, že vůz specifikace S2000 přeci jenom není tak náročný jako WRC, už jenom proto, že technický reglement předepisuje použití atmosférického motoru. A auto má mechanické diferenciály, které nevyžadují tak složité nastavení jako elektronický podvozek WRC.

Nová Škoda Fabia S2000.Jako velké plus se zpětně ukazuje také jméno Pavla Hrabánka, kterému bylo při jeho nástupu do funkce často vyčítáno, že nemá zkušenosti s motoristickým sportem. Z oddělení technického vývoje a prodeje náhradních dílů si však Hrabánek odnesl kvalitní manažerské dovednosti a vypadá to, že ve Škodě Motorsport tak někdo po letech konečně zavedl pořádek.

S případnými úspěchy projektu S2000 totiž není spojený jenom návrat škodováckého renomé, ale také zajímavý byznys. Seriál IRC je určen především pro soukromé stáje, které jsou pro zúčastněné automobilky důležitými zákazníky. Fabia S2000 stejně jako Fabia WRC sklidily velký ohlas za design. Teď se ukázalo, že Škodovka nejenom že pěkně vypadá, ale i pěkně jede. K rychlosti navíc přidává i spolehlivost.

Když před několika dny Škodovka doslova vlétla na rychlostní zkoušky Rallye Monte Carlo a mladý Fin Juha Hänninen takřka od začátku soutěž vedl, muselo každého fanouška napadnout srovnání s rokem 1999.

Škodovka tehdy poprvé vstupovala do světa velkých soutěží, ale premiéra skončila ostudou. Jedna Octavia WRC kvůli ranním mrazům ani nedojela na startovní rampu, druhé auto se zastavilo po pár metrech. Teď po deseti letech přišel čas na reparát, a jak se zdá, začátek není vůbec špatný. Hänninen sice boural, ale jenom proto, že se nevzdal a chtěl za každou cenu dohonit ztrátu způsobenou defektem. Kopeckého zpomalilo porouchané řízení, se kterým má Škodovka problémy už z dob Fabie WRC.

Dvojice Hänninen - Kopecký představuje dobrou volbu. Fin i Čech mají přes své mládí spoustu zkušeností a zvládají jízdu na asfaltu i šotolině. Oba navíc byli od začátku u vývoje. Na Monte Carlo ukázali rychlost a schopnost boje s továrními peugeoty a fiaty, kteří mají v IRC dvouletý náskok. Na druhou stranu zrádný led a sníh rychlostních zkoušek Rallye Monte Carlo nepodává tak úplně věrohodné srovnání s konkurencí a ta skutečná pravda se ukáže až na čistém asfaltu nebo šotolině.

Z dvanáctidílného seriálu IRC potvrdila Škodovka účast továrního týmu na šesti podnicích. Další v řadě je až květnová portugalská rallye, která se jede na šotolině. V polovině června se tým vydá na asfalty belgické Ypres rallye. Pokud nezasáhne vyšší moc, například v podobě pokračující ekonomické krize, a Škoda Motorsport bude v IRC pokračovat, může se definitivně ukázat, zda Čechům vyšel návrat mezi špičku světového motorsportu.

Foto: ČTK, Reuters

Autor: Jan Kalousek





Čtěte dále

Covid narušuje Giro d'Italia, Hirta a Černý museli skončit

Covid narušuje Giro d'Italia, Hirta a Černý museli skončit

Pro české cyklisty Jana Hirta a Josefa Černého Giro d'Italia předčasně skončilo. Oba měli pozitivní test na covid-19, který už v...

Česká hokejová reprezentace si z mistrovství odnáší první výhru

Česká hokejová reprezentace si z mistrovství odnáší první výhru

Čeští hokejisté vstoupili do mistrovství světa v Rize výhrou nad Slovenskem 3:2, na níž se dvěma góly podílel útočník Lukáš...

Pokutu 350 tisíc za fyzické napadení fanoušků dostal českobudějovický fotbalový klub

Pokutu 350 tisíc za fyzické napadení fanoušků dostal českobudějovický fotbalový klub

Disciplinární komise Ligové fotbalové asociace udělila českobudějovickému klubu pokutu 350 tisíc korun za fyzické napadení...

Sedlák o titulu hokejista sezóny: "je to odměna"

Sedlák o titulu hokejista sezóny: "je to odměna"

Pardubický útočník Lukáš Sedlák sice v hodně pestré sezoně na klubové úrovni, kterou má za sebou, nedosáhl na týmovou trofej a...

Bývalý místopředseda FAČR Berbr u soudu v Plzni odmítl celou obžalobu

Bývalý místopředseda FAČR Berbr u soudu v Plzni odmítl celou obžalobu

Bývalý místopředseda Fotbalové asociace ČR (FAČR) Roman Berbr dnes u plzeňského okresního soudu odmítl kompletně celou obžalobu,...

Pražské derby skončilo remízou 3:3, Sparta je i nadále první v tabulce

Pražské derby skončilo remízou 3:3, Sparta je i nadále první v tabulce

Fotbalisté Sparty remizovali ve šlágru 27. kola první ligy v přímém souboji o vedoucí příčku v tabulce se Slavií 3:3 a udrželi si...

Při zítřejším pražském derby uvítá domácí Sparta Slávii v boji o titul

Při zítřejším pražském derby uvítá domácí Sparta Slávii v boji o titul

Pražské derby mezi fotbalisty Sparty a Slavie bude šlágrem víkendového 27. kola první ligy. Sobotní 305. duel odvěkých rivalů...

West Ham ve čtvrtfinále konferenční ligy remízoval

West Ham ve čtvrtfinále konferenční ligy remízoval

Fotbalisté West Hamu s Vladimírem Coufalem v sestavě remizovali v úvodním čtvrtfinále Evropské konferenční ligy 1:1 na hřišti...

Derby Sparta-Slavie poprvé rozhoduje sudí Černý.

Derby Sparta-Slavie poprvé rozhoduje sudí Černý

Sobotní šlágr 27. ligového kola mezi fotbalisty Sparty a Slavie bude na Letné jako hlavní sudí řídit Dalibor Černý, kterého čeká...

Bývalý viceprezident Juventusu Turín Pavel Nedvěd.

Soudce v Turíně začal jednat o tom, zda Nedvěda a spol. čeká proces

Soud v Turíně se v pondělí začal zabývat případem fotbalového Juventusu a jeho představitelů včetně bývalého viceprezidenta Pavla...

Slovenský závodník Maťo Homola.

Hyundai Janík Motorsport bude i v roce 2023 závodit na evropských okruzích

Partnerský tým českého zastoupení Hyundai nasadí do seriálu TCR Eastern Europe tři vozy Elantra N TCR. Za volant usednou Slovák...

Ilustrační foto.

Pořadatelé OH 2024 shánějí 45 tisíc dobrovolníků, z toho alespoň 3000 s postižením

Organizátoři olympijských her v Paříži shánějí 45 tisíc dobrovolníků, kteří budou příští rok bez nároku na plat na této obří...

Ilustrační foto.

Soul se bude ucházet o OH 2036, tentokrát samostatně bez KLDR

Soul se bude ucházet o pořádání letních olympijských her v roce 2036. Tentokrát půjde o samostatnou kandidaturu. Neoživí se...

Ilustrační foto.

Ruští šachisté přešli pod asijskou konfederaci, aby obešli zákaz

Šachisté jako první z ruských sportovců přešli z evropské pod asijskou konfederaci, aby obešli zákaz mezinárodních startů....

Hokejový útočník Jakub Vrána prožil emotivní návrat do NHL.

Vrána prožil vítězný návrat do NHL, Washington ho přivítal vzpomínkovým videem

Hokejový útočník Jakub Vrána prožil emotivní návrat do NHL. Po nelehkém období, jímž si prošel koncem minulého roku, oblékl dres...

Předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval vystoupil na tiskové konferenci, 20. února 2023, Praha.

Výbor se chce aktivně účastnit jednání o startu Rusů a Bělorusů v Paříži

Český olympijský výbor (ČOV) se podle předsedy Jiřího Kejvala chce aktivně účastnit jednání o účasti či neúčasti ruských a...

Senzační triumf hokejistů na OH v Naganu pobláznil před čtvrt stoletím národ.

Senzační triumf hokejistů na OH v Naganu pobláznil před čtvrt stoletím národ

Zřejmě žádná jiná sportovní akce v historii samostatné České republiky nevyvolala tolik emocí jako hokejové měření sil na...

Ilustrační foto.

Řízení sportovní agentury čekají změny, novelu podepsal prezident Zeman

Řízení Národní sportovní agentury (NSA), která rozděluje sportovní dotace, se změní. Prezident Miloš Zeman ve středu podepsal...

Ilustrační foto.

Polsko uvažuje o společné kandidatuře na zimní OH 2034 se Slovenskem

Polsko uvažuje o pořádání zimních olympijských her v roce 2034, které by chtělo zorganizovat spolu se Slovenskem. Podle úterního...

Bývalý šéf českého fotbalu Miroslav Pelta.

Pelta u soudu znovu popřel, že ovlivňoval rozdělení sportovních dotací

Bývalý šéf českého fotbalu Miroslav Pelta ve čtvrtek u soudu znovu popřel obvinění, že ovlivňoval rozdělování sportovních dotací...

další zprávy

Titulní strana Standardní písmo Větší písmo

Tmavé zobrazení
Přepnout na plnou verzi