Ticho, katalánské dresy a zklamání. Když politika škodí sportu

Hráči Barcelony v červenožlutých katalánských dresech.

Katalánsko je na nohou. Nedělní referendum o samostatnosti severovýchodního španělského regionu provázely střety bojovníků za odtržení s deseti tisíci policistů, které vyslala do Barcelony španělská vláda. Násilnosti v katalánském hlavním městě tvrdě ovlivnily i sportovní situaci v regionu. Na slavný Nou Camp nebyli vpuštěni fanoušci a hvězdný obránce Gerard Piqué zvažuje konec v reprezentaci.

I tak čistě politická věc, jakou je referendum o samostatnosti části země, může zasáhnout sportovní dění v regionu. A pokud jde o Katalánsko, je jasné, že první na ráně je jeden z nejslavnějších fotbalových klubů světa FC Barcelona sídlící v hlavním městě oblasti.

Tam se během pořádání referenda strhly pouliční nepokoje, které vyvrcholily srážkami protestujících - podporujících katalánskou samostatnost - s policisty. Těch bylo z hlavního města Španělska posláno do ulic Barcelony na deset tisíc. Madrid totiž s odtržením bohatého regionu zásadně nesouhlasí a považuje referendum za neplatné. To se ale úplně nestřetává s míněním místních, kteří se v devadesáti procentech vyjádřili pro nezávislost na Španělsku.

Průběh demonstrací ovlivnil i nedělní utkání Barcelony. Zápas proti Las Palmas musel hvězdný klub sehrát před prázdnými tribunami. Vedení klubu žádalo Španělskou fotbalovou federaci o zrušení zápasu a odehrání v jiném termínu. To se nestalo, a tak bylo rozhodnuto, že stadion pro téměř sto tisíc diváku zůstane na utkání prázdný. Radikální část fanoušků totiž slibovala vtrhnout v průběhu na trávník.

Zavřené tribuny

"FC Barcelona odsuzuje události, k nimž dnes došlo v mnoha částech Katalánska ve snaze zabránit tomu, aby jeho občané uplatnili své demokratické právo na svobodu projevu," uvedl slavný klub v prohlášení před začátkem zápasu. "Vzhledem k výjimečným okolnostem se vedení rozhodlo, že utkání se bude hrát za zavřenými dveřmi poté, co liga odmítla zápas odložit."

Tribuny zející prázdnotou na zápase Barcelony s Las Palmas.

Domácím hráčům bylo již před výkopem zakázáno odehrát duel v červeno-žlutých dresech s katalánskou vlajkou. I tak se v nich ale před začátkem vyfotili. V utkání pak dominovali a soupeře z Kanárských ostrovů porazili 3:0. Ale v současné situaci lze jen těžko odtrhnout sportovní a politickou stránku věci.

Své o tom ví i hvězda obrany Katalánců Gerard Piqué. Ten vhodil svůj hlas do urny a připojil se tak k bývalým oporám Xavimu nebo Carlesi Puyolovi, kteří se také vyjádřili pro samostatnost. Zároveň Piqué i zvažuje možnost konce ve španělské reprezentaci.

"Myslím si, že mohu pokračovat ve španělské reprezentaci. Pokud si ale někdo myslí, že dělám problémy, klidně opustím národní tým ještě před rokem 2018," prohlásil. Zároveň také vyjádřil opovržení nad situací, která kolem referenda vznikla.

Barcelona v Anglii? Proč ne

"Jsem Katalánec dnes více než kdy jindy. Cítím hrdost na Katalánce. Obrázky policejní brutality hovoří samy za sebe. My ale žijeme v demokracii. Nechtěl jsem těm obrázkům ani věřit. Tušil jsem, že budou chtít volby zastavit, ale mírovou cestou, jakou jsme šli my. Bylo to nejhorší rozhodnutí Španělska za posledních čtyřicet let a jen to umocní touhu Katalánska se odtrhnout," dodal Piqué.

Zklamaní fanoušci Barcelony před branami Nou Campu.

Nejprve zrušení zápasu a následné zavření tribun mělo za následek davy zmatených fanoušků postávajících před stadionem v nevědomosti. Mezi všemi pak dominuje smolný příběh australské rodiny, která si lístek na tento zápas koupila před čtvrt rokem, aby si splnila sen, že uvidí jak slavný klub, tak Brazilce Neymara v akci. Utkání bylo pro fanoušky zavřeno a Neymar už kope za PSG. Tak to dopadá, když se politika míchá do sportu.

A ještě jeden dopad může mít výsledek referenda. Při osamostatnění regionu si podle španělského ministra sportu budou moct všechny tři katalánské kluby sami vybrat ligu, které by se chtěly účastnit. Není tedy vyloučeno, že by se v budoucnu mohla Barcelona objevit třeba v anglické Premier Leauge. Může ale také zůstat v La Lize.

Foto: ČTK , Manu Fernandez

Autor: - szb -

Titulní strana Standardní písmo Větší písmo

Tmavé zobrazení
Přepnout na plnou verzi