Náboženství, žaloba i urážky. Ben Chaim je zatím velký omyl

Tal Ben Chaim zatím ve Spartě velká očekávání vůbec nenaplnil.

Nejdražší posila v historii české ligy, jejíž příchod s sebou nesl obrovská očekávání. Působení izraelského ofenzivního hráče Tala Ben Chaima ve Spartě je ale zatím spíš zklamáním. A osmadvacetileté křídlo na sebe víc než výkony na hřišti poutá pozornost počiny mimo něj. Uplynulý víkend toho byl důkazem.

"Prožívám skvělé chvíle, teď musím ukázat, že rozhodnutí klubu bylo správné. Samozřejmě vím, že když přivedete cizince, očekáváte, že bude kvalitní a zaznamená co nejvíce gólů a asistencí," hlásil Ben Chaim na konci června po podpisu smlouvy na Letné. Realita je však zatím zcela jiná. Pražané za něj zaplatili 76 milionů korun, víc peněz za jediného hráče žádný český klub ještě nikdy předtím nedal.

Ben Chaim si z Izraele přinesl lehké zranění ze závěru minulé sezony, kvůli kterému v přípravě nestihl naskočit ani do jednoho přátelského zápasu. Rudý dres tak poprvé oblékl až v předkole Evropské ligy na hřišti Crvené Zvezdy Bělehrad, kde naskočil na posledních čtrnáct minut. O této sparťanské blamáži už toho bylo napsáno dost, pohárová pouť letos skončila mnohem dřív, než by si všichni na Letné přáli.

"Trpaslíci na zahradu"

V prvních pěti ligových kolech pak třiadvacetinásobný izraelský reprezentant už pokaždé nastoupil v základní sestavě. Že by ale hned dokázal, proč za něj Pražané v létě museli dát takový balík? Ani náhodou. Proti Bohemians vybojoval penaltu, v duelu se Slováckem přihrál Lafatovi na vítězný gól. Ale jinak se o něm mluvilo hlavně v souvislosti s emotivním duelem v Liberci, který přinesl tři červené karty a remízu 1:1.

Ben Chaim podle výpovědí z kabin obou týmů řekl libereckým hráčům, že si je koupí jako trpaslíky na zahradu, kapitán domácích Vladimír Coufal jej zase měl počastovat výrazem "fucking jewish" v narážce na jeho náboženské vyznání. Zkrátka zbytečná kauza, která jeho nevýrazné herní výkony paradoxně trochu přebila.

Sklopená hlava. To je dosud nejčastější obrázek Tala Ben Chaima ve Spartě.Celých devadesát minut totiž odehrál i v Brně, kde Sparta po zoufalém výkonu prohrála 0:2. A Ben Chaim do šedi celého týmu zapadl. Pak odjel na reprezentační sraz, kde si ale prohrami s Itálií a Makedonií náladu příliš nezlepšil. V prvním ligovém zápase po přestávce proti Karviné se pak Stramaccionimu vůbec poprvé od uzdravení nevešel do úvodní jedenáctky.

Příležitost dostal až o týden později v prestižním derby, kde ale opět vůbec nepřesvědčil. Na levém kraji zálohy neukázal nic z umění, kvůli kterému ho Sparta kupovala. Přes výborně hrajícího Bořila se takřka nedostal do hry a dvacet minut před koncem se sklopenou hlavou střídal. Příště proti Teplicím jej tak italský kouč rovnou nechal zase jen mezi náhradníky. Zápasové vytížení ani celková produktivita zkrátka zatím vůbec neodpovídají tomu, že by Ben Chaim měl být tím nejhodnotnějším hráčem, který kdy na tuzemských stadionech běhal.

Ošidili agenty

A tento víkend všemu nasadil pomyslnou korunu. V sobotním utkání na Dukle totiž zcela chyběl v zápasové nominaci. Důvodem ale tentokrát nebyla slabá výkonnost, nýbrž nejvýznamnější židovský svátek Jom kipur. Při něm se v Izraeli v podstatě zastaví život a lidé se věnují modlitbám. "Tal měl volno s ohledem na víru, která mu nedovolila být na zápas připravený," vysvětlil Ben Chaimovu absenci po utkání Stramaccioni.

V neděli se pak objevila další zpráva, která pověst izraelského křídelníka zrovna nevylepšila. Podle serveru eurofotbal.cz je Ben Chaim v Izraeli se svým otcem žalován od britského a italského agenta, kteří prý neobdrželi adekvátní kompenzaci za pomoc při jednáních o přestupu z Maccabi Tel Aviv do Sparty.

V derby proti Slavii se Ben Chaim vůbec nedostal do hry (na snímku v souboji se Simonem Delim).Trenér Stramaccioni prý v červnu požádal italského agenta Di Cara, aby Ben Chaima zkontaktoval. Ten se obrátil na svého britského kolegu s židovskými kořeny Ilana Shakiho, který izraelské prostředí dobře zná. Společně se tak zasadili o to, že hvězda tamní ligy skutečně zamířila do Prahy. Oba agenti měli dle původní dohody obdržet deset procent z přestupové částky a stejný díl i z hráčova platu.

Podle jejich žaloby však veškeré provize sebral Ben Chaimův otec Ofir, který měl před klubem vystupovat jako jediný oficiální zástupce. Právě to se dvojici agentů pochopitelně nelíbilo, a tak fotbalistu i jeho otce zažalovala. Případ bude řešit jeruzalémský soud.

Je ještě brzy dělat definitivní závěry, ale Ben Chaimovo angažování tak zatím Spartě přináší spíš negativní mimofotbalové záležitosti než nějaké parádní kousky na hřišti. A pokud se něco nezmění, právě Izraelec by se vzhledem ke své ceně stal největším symbolem (dosud) nepovedeného zahraničního experimentu.

Za čtrnáct dní čeká Spartu v tradičně vypjatém duelu vedoucí Plzeň a právě tenhle zápas může být zlomem. Jak pro Stramaccioniho, tak pro celou řadu posil, které si v létě přivedl a  zatím toho moc neukázaly. Vítězství znamená naději v lepší zítřky, remíza by nic nevyřešila, a kdyby případně přišla další tvrdá prohra?

Lidská trpělivost není nekonečná, což platí i o Danielu Křetínském...

Foto: ČTK/Adámek Ladislav, ČTK/Zehl Igor

Autor: - krm -

Titulní strana Standardní písmo Větší písmo

Tmavé zobrazení
Přepnout na plnou verzi