Šampionátu v agility se zúčastní týmy ze 42 zemí

Popularita agility v posledních letech stoupá.

Na mistrovství světa v agility (FCI Agility World Championship), které ve čtvrtek startuje v liberecké Home Credit Areně, se představí týmy ze 42 zemí světa. Původně jich mělo být 43, soutěžící z Mexika ale kvůli přírodní katastrofě nedorazí, řekla výkonná ředitelka šampionátu Michaela Bakrlíková. Až do neděle by se podle ní mělo v aréně představit více než 500 psích závodníků se svými psovody. Domácí barvy bude reprezentovat 15 závodníků. Titul mistryně světa bude obhajovat Martina Magnoli Klimešová se svou fenkou Kiki.

Agility je divácky atraktivní sport, jehož popularita v posledních letech stoupá. Vznikl v 70. letech v Anglii jako doprovodný program výstavy CRUFTS, což je největší výstava psů na světě. Inspirací pro sport byl koňský parkur. Skáče se přes překážky, na rozdíl od koňského parkuru jsou ale psi obratnější, takže je tam i slalom. Soutěž je dvoukolová, v prvním kole jsou jen skoky, ve druhém běh přes překážky na čas a výsledek se sčítá. Soutěží psi ve třech velikostních kategoriích - S, M a L.

Loňský titul bude obhajovat česká reprezentantka Martina Magnoli Klimešová se svou fenkou Kiki.
"Hodnocení je objektivní, není to jako třeba v krasobruslení. Na začátku jako rozhodčí postavím nějakou trať, pak mají sami závodníci bez psů možnost si to prohlédnout, kudy vede trať, jak je to očíslované. Pak začíná sama soutěž, kdy běží ten tým - člověk se psem, a já hodnotím, jestli pes překonal správně překážku, jestli shodil laťku, neshodil laťku, jestli neseskočil z překážky dřív než měl, jestli proskočil správně kruhem a podobně," popsal způsob hodnocení rozhodčí Petr Pupík. Sám se agility věnuje deset let a se svým Nova Scotia duck tolling retrívrem i soutěží.

Dnes byla na ploše areny postavena tréninková trať, týmy si postupně po státech mohly vyzkoušet překážky - jaké jsou, z jakého jsou materiálu, jestli to psům třeba neklouže. Vlastní mistrovství začne ve čtvrtek závody národních týmů a vyvrcholí v neděli. Organizátoři očekávají v hledišti kolem 3500 až 4000 návštěvníků, vstupenky jsou stále k dispozici v síti Ticketpro nebo v pokladně areny. Část výtěžku poputuje na pomoc útulku Azyl pes v Krásném Lese na Liberecku.

Foto: PR/Pavel Humpolec; ČTK/PA/Joe Giddens

Autor: ČTK

Titulní strana Standardní písmo Větší písmo

Tmavé zobrazení
Přepnout na plnou verzi