CASA opět veze koně do Mongolska. Piloti berou let jako cvičení

Piloti armádního letounu CASA přepraví čtyři klisny koně Převalského (ilustrační foto).

Let přes dva kontinenty v délce 6000 kilometrů mají před sebou čtveřice klisen koně Převalského a piloti armádního letounu CASA, kterým přeprava vzácných koní slouží ke cvičení dlouhých letů a přistání na nezpevněném povrchu. Z letiště v pražských Kbelích odlétli dnes po poledni, čeká je dvacetihodinová cesta s mezipřistáními v Kazani a Novosibirsku. Jde už o sedmý transport zvířat určených pro návrat do volné přírody v Mongolsku, na kterém pražská zoologická zahrada spolupracuje s armádním letectvem.

Kůň Převalského se tak podle velitele vzdušných sil Armády ČR Jaromíra Šebesty stává ikonickým zvířetem nejen pražské zoo. "Pro nás a dopravní letectvo je to pravidelná součást výcviku jak na dlouhé tratě, tak na přistání na nezpevněném povrchu," řekl novinářům krátce před odletem výpravy.

Armádní CASA není k dlouhým letům určena, podle Šebesty ale zvířatům poskytuje dostatečný komfort.

Do přísně chráněné oblasti Gobi B se vypraveném letu přestěhuje klisna Saranqua, která se narodila v Praze jako 222. hříbě koně Převalského. Další dvě zvířata pocházejí z německých zoo a poslední klisna z Dánska. Do poslední chvíle měly klisny za sebe náhradníky, kdyby se ukázalo, že nejsou na let připraveny. Dnes ráno je pracovníci zoo naložili do beden, které opustí až v místě určení. S sebou do letadla vzali i krmení a vodu.

Aby armádní letadlo nesmrdělo, bedny před naložením do letadla pracovníci zoo uložili do kovových pekáčů, které vysypali materiálem používaným v kočičích záchodech.

Armádním letadlem takto od roku 2011 do Mongolska Češi přepravili už 22 klisen a jednoho hřebce. Každý rok se od té doby uskutečnil jeden transport. Na financování projektu zoo používá peníze z fondu, do kterého přispívají návštěvníci zoo dvěma korunami z každé prodané vstupenky.

Letos uplyne 25 let od chvíle, kdy projekt návratu koňů Převalského do jejich domovského prostředí začal. Podle ředitele pražské zoo Miroslava Bobka je záchranný program úspěšný a koně se v Mongolsku rozmnožují. Snahy o navrácení ohrožených zvířat zpět do vlasti jejich předků začaly na konci 80. let. První transport do Mongolska se uskutečnil v červnu 1992. Od roku 2011 Zoo Praha samostatně organizuje převozy do západního Mongolska. Za tu dobu do původního prostředí vrátila 27 zvířat, z toho 23 z Česka a zbývající čtyři vnitromongolským transportem.

Letos na podzim, nebo příští rok na jaře pražská zoo vypraví koně Převalského i do Číny. Na tomto transportu se armáda podílet nebude.

Foto: Lucie Pařízková

Autor: ČTK

Titulní strana Standardní písmo Větší písmo

Tmavé zobrazení
Přepnout na plnou verzi