Recenze Lenovo Legion 5 Pro, výkonného notebooku s Intel Core i7 a GeForce RTX 3070 Ti

Recenze Lenovo Legion 5 Pro, výkonného notebooku s Intel Core i7 a GeForce RTX 3070 Ti.

Jak se říká, když se daří, tak se daří. Jestli se v posledních měsících a letech vybudovala mezi notebooky jedna význačná značka, bude to právě Lenovo Legion. V průběhu let jsme mohli vidět více a více reklam, v současné době Lenovo sponzoruje několik velkých turnajových akcí, platí si reklamy, kde to jenom jde, a jejich logo visí například u tradičně masivní akce Subtember na Twitch.tv.

Co ale za to může? Jde o případ toho, kdy reklama předchází produktu, nebo naopak kvalita produktů může za velké budgety do marketingu? Do redakce nám přistál nový Lenovo Legion 5 Pro, přesněji model 16IAH7H, na kterém si celé renomé značky můžeme ozkoušet a zjistit, zdali Legion notebooky skutečně stojí za svou pověst.

 Recenze Lenovo Legion 5 Pro, výkonného notebooku s Intel Core i7 a GeForce RTX 3070 Ti.

BALENÍ A ZEVNĚJŠEK

V krabici se mnoha překvapení nedočkáme, Lenovo nám zkrátka dodá samotný notebook společně s nabíječkou a poměrně velkým 300 W brickem, který je ale u takto výkonných notebooků bohužel standardem. Stačí tak všechno rozbalit a podívat se na náš kousek.

Jak už jsem několikrát v minulosti říkal, opravdu se mi líbí spíše decentnější kousky, které sice skrývají velký výkon, ale navenek to tolik nedávají najevo. Legion 5 Pro mezi takové rozhodně patří. Vzhledem k tomu, že se tímto stylem prezentuje snad celá řada Legion, myslím si, že tento design zkrátka Lenovo preferuje - spíše decentnější tělo, jehož pořádnou sílu uvnitř dávají najevo pouze masivní výfuky. Vše pak lehce korigují opravdu jemné záhyby na víku, jinak je ale notebook velice minimalistický, a sedí tak do celkového tématu, kdy můžete stroj používat jak na hraní, tak práci či školu.

Celé tělo je sestaveno z šedého hliníku, což kromě vedení tepla podává i luxusní dojem. Vzhledem ke kvalitě sestavení, kde nic nevrže, nehýbe se a zkrátka "dobře sedí" podává notebook úplně skvělý dojem při přenášení či prostém držení v ruce. Na milovníky barevného osvětlení ale Lenovo nezapomnělo a do Legion 5 Pro zakomponovalo RGB podsvětlení klávesnice. To se samozřejmě dá různě nastavit, zvolený styl osvětlení jsem ale upřímně ještě neviděl. Zatímco jinde bývají LED diody posazeny nad mechanismus tlačítek, v tomto případě je "pod" tímto mechanismem, který je ale vytvořen průhledně - světla tak svítí především skrze něj a vytváří velice zajímavý efekt, který asi nejlépe uvidíte na fotce níže.

Recenze Lenovo Legion 5 Pro, výkonného notebooku s Intel Core i7 a GeForce RTX 3070 Ti.

Podívat se také můžeme na displej, který má 16 palců s rozlišením 2560 x 1600, jinak nazvaný jako WQXGA. Jde o poměr 16:10, a i když pro něj není označení v rámci "K", samo Lenovo mu mu přezdívá 2,5K. Na 16 palcích nabízí dost detailní obraz, zároveň je monitor notebooku postaven na technologii IPS, slibující velice dobré podání barev a v tomto případě také podporu 165 Hz. Potěší také malé rámečky okolo displeje.

Osobně mě taky velice potěšila nabídka portů, respektive zakomponování nových verzí. U Legionu nejsou porty pouze po bocích, ale především na zadní straně. Na levém boku nalezneme dvojici USB-C, jeden z nich se pak honosí ikonkou blesku, tedy Thunderbolt. Na pravém boku se pak dočkáte jednoho USB-A 3.2 Gen 1, jack portu (!) a malého přepínače pro kameru, díky kterému ji můžete zapnout nebo vypnout.

Recenze Lenovo Legion 5 Pro, výkonného notebooku s Intel Core i7 a GeForce RTX 3070 Ti.

Zadní strana se honosí dvojicí USB-A 3.2 Gen 1, USB-C, Ethernet a nabíjecím portem a HDMI. Jediné, co mě mrzí, je absence DisplayPortu, právě vzhledem k určení notebooku, kdy by se dal pohodlně připojit i k dobrému monitoru. Jsem ale velice rád nejen za moderní USB-A, ale především za konektor Thunderbolt, díky kterému jsem k notebooku připojil i rychlé externí SSD a mohl vmžiku přenášet velké hry.

Recenze Lenovo Legion 5 Pro, výkonného notebooku s Intel Core i7 a GeForce RTX 3070 Ti.

Za zmínku také stojí speciální MUX Switch. Jde o hardwarovou vychytávku, která o několik procent zlepšuje výkon ve hrách. Pro osvětlení funkčnosti se ale musíme pustit do menšího hardwarového výletu.

U notebooků bývá "problémem” to, že HDMI port nebo samotný monitor notebooku je napojen na grafickou kartu skrze procesor. Bývá to kvůli napojení na základní desce. Obraz na monitoru nebo na externím zařízení je tak sice přehráván skrze dedikovanou grafickou kartu, ale všechny informace běží přes integrovanou grafickou kartu v procesoru. Může se tím zvyšovat latence nebo lehce ubírat FPS.

MUX Switch dovoluje toto omezení hardwarově obejít a integrovanou grafickou kartu vypnout a monitor na notebooku nebo připojený externě bude přebírat obraz přímo z dedikované karty. Takové nastavení se musí nastavit v BIOSU, jde ale o další malou vychytávku, se kterou si můžete zvýšit výkon o několik procent.

VÝKON

I když vzhled je zcela jistě důležitý, celý zevnějšek musí doplňovat i výkonný vnitřek. To se v tomto případě rozhodně povedlo. Srdcem modelu Legion 5 Pro 16IAH7H je nadupaný Intel Core i7-12700H, který nabídne celkem 14 jader a 20 vláken s maximální frekvencí 4,7 GHz. Výhodou této nové generace je třeba i podpora nových PCIe architektur, k tomu se ale dostaneme ještě později.

Po ruce mu pak stojí grafická karta NVIDIA GeForce RTX 3070 Ti, tedy výkonnější verze základní 3070. Do notebooku se nacpalo 32 GB RAM společně s 1TB M.2 SSD diskem. To jsou velice slušné parametry, a to i na to, že notebook má na výšku bez milimetru 2 centimetry a váhu necelých 2,5 kilogramu.

Pojďme rovnou na hry. Ty jsme testovali přímo na notebooku a jeho monitoru, tedy rozlišení 2560 x 1600, přičemž výsledky jsme zachytávali s pomocí MSI Afterburner + Rivatuner, vše při režimu výkonu. Tentokrát jsme lehce obměnili zkoušené tituly a naštěstí se nám podařilo na notebooku vyzkoušet i jeden z nejočekávanějších letošních titulů Call of Duty: Modern Warfare 2. Nastavení jsme drželi na High, technologii DLSS na Balanced - výsledkem jsou více než uspokojivá FPS, kdy jsme se průměrně drželi na 120 FPS.

Recenze Lenovo Legion 5 Pro, výkonného notebooku s Intel Core i7 a GeForce RTX 3070 Ti.

Vrhli jsme se také do víru rozbíjení časových smyček v Deathloop, a to opět úplně plynule, při automatickém nastavení detailů Very High. V průměru jsme se drželi okolo 70-80 FPS a celý zážitek byl bez záseku.

Recenze Lenovo Legion 5 Pro, výkonného notebooku s Intel Core i7 a GeForce RTX 3070 Ti.

Samozřejmě nesmí chybět Hunt: Showdown. To běží na enginu CryEngine, o kterém je známo, že sice vypadá pěkně, ale optimalizace nepatří mezi jeho silné stránky. I přes to jsme nechali nastavení na High. Ani tentokrát ale notebook a jeho komponenty nezklamaly. Na takto vysokých FPS jsem Hunt snad ještě nehrál - po většinu času jsme se drželi nad 100 FPS. To je opravdu krásný výsledek.

Recenze Lenovo Legion 5 Pro, výkonného notebooku s Intel Core i7 a GeForce RTX 3070 Ti.

Skočili jsme také do závodního Forza Horizon 5, otevřeného a poměrně náročného titulu, který nabízí krásnou grafiku a rozlehlý svět. Nastavení jsme nechali podle hry, která si dala přednastavené extrémní detaily. Notebooku to ale nedělalo žádný problém, během ježdění i třeba režimu Terminátor jsme se drželi okolo 70-80 FPS.

Recenze Lenovo Legion 5 Pro, výkonného notebooku s Intel Core i7 a GeForce RTX 3070 Ti.

Naskočili jsme také do Red Dead Redemption 2, opět titul proslulý svou detailností, ale také náročností na hardware, a to nejen kvůli grafice, ale také propracovanému otevřenému světu. Rozhodnutí jsme opět nechali na hře, která si automaticky zvolila Ultra nastavení s několika ústupky. V tomto případě jsme nechali běžet integrovaný benchmark, který hru nechal běžet v různorodých prostředích. Opět se ukázal velice uspokojivý výsledek a průměrných 71 FPS je pro takovou hru naprosto dostačujících.

Recenze Lenovo Legion 5 Pro, výkonného notebooku s Intel Core i7 a GeForce RTX 3070 Ti.

ZÁVĚR

Notebook jsem používal jak pro aktivní hraní a práci jakožto hlavní nástroj místo desktopu, tak jako prostý přehrávač filmů do postele a jako přenosný nástroj pro práci bez aktivního napájení. Musím uznat, že ve všech případech fungoval dobře a v tichém režimu, kdy se šetří baterie, mě překvapilo, že vydržel klidně čtyři až pět hodin bez baterie. To je dle mého na takový notebook, který má našlapané vnitřnosti, poměrně dobré skóre.

Recenze Lenovo Legion 5 Pro, výkonného notebooku s Intel Core i7 a GeForce RTX 3070 Ti.

Je pravda, že je notebook trochu těžší, ale pokud ho hodíte do batohu, je jeho přenášení úplně v pohodě, stejně jako výsledné používání. Psal jsem s ním na koleni v Gamescomu, pracoval s ním celé dny a na konci dne hrál a nakonec ho vzal na gauč pro sledování filmů. Všude sloužil jako dobrý společník a i díky režimům se dokázal přizpůsobit situaci.

Konkrétně tento model, tedy 16IAH7H v konfiguraci s Intel Core i7-12700H, GeForce RTX 3070 Ti, 1TB M.2 SSD a 32 GB RAM, vás vyjde přibližně na 50 tisíc korun. To už je cena, nad kterou se nejeden hráč zamyslí. Když jsem si ale zkoušel sestavit testovací desktop s podobnými specifikacemi, vyšla mi cena cca 45 tisíc korun za základní sestavu. K tomu pak musíme připočítat i nějaký monitor, případně příslušenství, a najednou je cena notebooku prakticky stejná. Za mě je to vzhledem k vnitřnostem, kvalitě a celkovému přístupu dost slušná cena, pokud hledáte nástroj, který můžete použít k práci, ale i hardcore hraní. Nemusíte řešit, zdali vám počítač tu či onu hru rozjede, jelikož tady máte jistotu, že každou hru spustíte bez problémů - a to nejen doma na stole, ale i ve vlaku, v hotelu nebo na přednášce ve škole.

Foto: Grunex

Autor: David JiránekČtěte dále

Jaká je poslední měsíční nabídka PS Plus?

Jaká je poslední měsíční nabídka PS Plus?

Letošní rok se chýlí ke konci a kromě posledního měsíce roku 2022 to znamená i poslední měsíční nabídku her zdarma od Sony. Co si...

Ilustrační foto.

Pět tipů proti těhotenskému stresu aneb jak si zpříjemnit život s bříškem

Už je to tady. Zjistila jste, že jste v očekávání, a teď nevíte, co zařídit dřív? Ve všem tom shonu, oznamování rodině a...

Ilustrační foto.

Vánoce s originálním lineckým. Vytvořte si Santovu sobí farmu

Vánoce jsou svátky rodinné pohody a času stráveného pohromadě. Užijte si ho společně se svými dětmi a udělejte z vánočních...

Ilustrační foto.

Betonování v zimě není nemožné. Žádá si však větší přípravy

Budujete nové oplocení anebo stavíte či rekonstruujete dům a bojíte se, že to do zimy nestihnete? Ačkoliv betonování v zimě není...

Ilustrační foto.

Adventní běhání zlepšuje životy handicapovaných

Prosinec, čas adventu, je obdobím tradic. Pro více než 8 700 nadšenců z celé ČR k nim už 8 let patří společné Adventní běhání....

Herní klávesnice, sluchátka i reproduktory. Niceboy vybírá dárky pro hráče i rodinu

Herní klávesnice, sluchátka i reproduktory. Niceboy vybírá dárky pro hráče i rodinu

Vánoce se nezadržitelně blíží, a je proto na čase začít vybírat dárky pro své blízké, ale i pro sebe. Niceboy nabízí celé...

Epic Games bude v prosinci rozdávat hry zdarma

Epic Games Store rozdává každý týden zajímavou nabídku her. Protože Vánoce jsou každoročně něčím neotřelým a speciálním, tato...

ilustrační foto.

Přemýšlíte nad chytrou domácností? Jděte do toho! Usnadní vám každodenní život a ušetří peníze

Téma zdražování energií číhá na každém rohu a nikomu není příjemné to řešit, natož pak platit vysoké částky. Spousta domácností...

Jaké jsou rozdíly mezi Zaklínačem 3 a předělávkou?

Jaké jsou rozdíly mezi Zaklínačem 3 a předělávkou, ukazuje nové video

Před časem CD Projekt RED oznámil, že jejich třetí Zaklínač se dočká předělané verze. Ta bude obsahovat lepší grafickou stránku...

Ilustrační foto.

Vánoční stromeček - výběr, skladování a péče

V Hornbachu začal prodej vánočních stromků a už tradičně je lze zakoupit i on-line. Abyste se ze stromečku mohli těšit co...

Arnold Schwarzenegger a Milla Jovovich pod stromeček ve hře World of Tanks.

Arnold Schwarzenegger a Milla Jovovich pod stromeček ve hře World of Tanks

Letos v prosinci budou hollywoodské hvězdy Milla a Arnold provázet hráče misemi v kampaních Holiday Ops ve hře World of Tanks

Epic Games nabízí hru z univerza Hvězdných válek.

Epic Games nabízí hru z univerza Hvězdných válek

Zatímco v uplynulém týdnu Epic Games nabízel dvě hry a balíček do jedné z menších her, nyní se do toho obul a nabízí dost...

Ilustrační foto.

Pět tipů, jak šetřit peněženku i životní prostředí

Už naše babičky říkaly, že jídlo se nikdy nesmí vyhodit, a snažily se zužitkovat všechno, co měly ve spíži. Dnes bychom jejich...

Bezpečnostní schránka, která naštve zloděje.

Co naštve domovního zloděje? Když v boxu uvidí, co vám nemůže ukrást

O čem je řeč? O domácí bezpečnostní schránce. A ne ledajaké. Když ji paní Jana zahlédla na výstavě vybavení a doplňků pro moderní...

Vylepšení třetího Zaklínače vyjde v prosinci.

Vylepšení třetího Zaklínače vyjde v prosinci

Třetí Zaklínač je jednou z nejlepších RPG her na světě. Obrovský herní svět, ve které můžete utopit stovky hodin a stále nemít...

Ilustrační foto.

Jak v zimě neprochladnout? Naučte se správně vrstvit

Máte zimu spojenou s objemným oblečením, které by vás mělo zahřát, ochránit před prochladnutím, ale zároveň vám tak trochu brání...

Elegance a výkon v harmonii, bílé RAM od Kingstonu se stanou středobodem vašeho počítače.

Elegance a výkon v harmonii, bílé RAM od Kingstonu se stanou středobodem vašeho počítače

Na detailech záleží, řekli si v Kingstonu při tvorbě nových pamětí. Světoznámá firma zahodila klasický koncept černých RAMek s...

Warzone 2.0 se daří, hru si vyzkoušely miliony.

Warzone 2.0 se daří, hru si vyzkoušely miliony

Před nedávnem vyšel druhý díl battle-royale střílečky Call of Duty: Warzone. Přestože někteří hráči a osobnosti herní scény mluví...

World of Warships slaví pět let na Steamu.

World of Warships slaví pět let na Steamu

U příležitosti pěti let hry World of Warships na Steamu se společnost Wargaming chystá na oslavy, při kterých mohou noví hráči...

The Callisto Protocol se připomíná ukázkou.

The Callisto Protocol se připomíná ukázkou

The Callisto Protocol se blíží mílovými kroky, a tak se představují další a další detaily, které vám budou prospěšné při vydání....

další zprávy

Titulní strana Standardní písmo Větší písmo

Tmavé zobrazení
Přepnout na plnou verzi