Komiksoví nadšenci zamířili do Brna. Začíná festival Koma

Komiksový festival Koma.

Komiksoví nadšenci zamířili do Brna, kde začal třetí ročník mezinárodního festivalu Koma. Mohou se těšit na výběr z českých a zahraničních prací, setkají se s některými autory, vyslechnou hudební vystoupení, zhlédnou živé malování či projekce animovaných filmů, uvádí se v programu festivalu, který potrvá do neděle. Dějištěm je Malá Amerika, kulturní centrum v průmyslové budově u železničního nádraží v Brně.

Tématem letošního ročníku je spojení komiksu s hudbou a zvukem. "Mnoho komiksových autorů pochází z hudebního průmyslu jako zpěváci či členové kapel. Hodně autorů se v hudbě angažuje i tak, že vytváří například videoklipy nebo převádí hudbu do komiksů," uvedl za pořadatele Tomáš Řepa. Příkladem je Vendula Chalánková, která převedla 12 lidových písniček do animovaných příběhů. Projekce je na programu festivalu v sobotu.

Tomáš Kučerovský vystaví své práce pro hudební skupiny Animé, The Pooh a Tibet. Návštěvníci se mohou těšit i na průřez tvorbou polského autora Przemyslawa Truścinského, pro kterého je charakteristická agresivní černobílá kresba plná surreálné fantazie.

Organizátoři nevynechali ani teorii komiksu. Historik Tomáš Prokůpek představí první díl dvoudílné publikace Příběhy československého komiksu. Pavel Kořínek bude hovořit o Puňtovi jako zapomenutém českém komiksovém hrdinovi. O něm také představí dvojdílnou monografii, kterou připravoval s Lucií Kořínkovou.

Přesný program zájemci najdou na stránkách festivalu.

Mezinárodní festival Koma.

Foto: Facebook , festival koma

Autor: ČTK

Titulní strana Standardní písmo Větší písmo

Tmavé zobrazení
Přepnout na plnou verzi