Evropská unie a Člověk v tísni: pomoc pro miliony lidí

Ilustrační foto.

Již 17 let trvá partnerství české organizace Člověk v tísni s humanitární agenturou Evropské unie ECHO a nyní se prodloužilo o dalších sedm let. Díky finanční podpoře Evropské unie tak může Člověk v tísni poskytovat nezbytnou humanitární pomoc mnohonásobně většímu počtu lidí v zemích, jako je například Sýrie, Ukrajina, Etiopie, Nepál nebo Demokratická republika Kongo. Při posuzování svých potenciálních partnerů prověřuje ECHO organizace náročným systémovým auditem, v němž česká organizace opět uspěla.

"Člověk v tísni je partnerem ECHO nepřetržitě již od roku 2004 a tato spolupráce byla v posledních letech klíčová pro pomoc lidem nejen v zemích, kde probíhá válečný konflikt, ale také tam, kde dochází k přírodním katastrofám. Za tu dobu se nám v rámci spolupráce podařilo realizovat 66 projektů na pomoc lidem za celkem 100 milionů eur. Podpora Evropské unie je pro nás zásadní, protože díky ní můžeme rozšiřovat naši práci a pomáhat lidem v tísni po celém světě," říká Šimon Pánek, ředitel organizace Člověk v tísni.

V rámci jednoho takového projektu, který většinou trvá po dobu jednoho roku, jde na pomoc ohroženým lidem průměrně 40 milionů korun. Ten největší, díky němuž Člověk v tísni pomáhal lidem zasaženým válkou v Sýrii, byl v hodnotě 200 milionů korun. Právě v zemích, kde probíhá válečný konflikt, je objem pomoci díky evropské spolupráci největší. Člověk v tísni se zaměřuje především na zajištění těch nejzákladnějších potřeb, jako je bezpečné přístřeší, potraviny, pitná voda či hygienické potřeby, a poskytuje také psychosociální pomoc.
"Člověk v tísni je náš dlouhodobý, spolehlivý partner, který je vždy ochotný riskovat, aby se dostal k těm nejohroženějším lidem. Společně poskytujeme potřebným jídlo, vodu, hygienické potřeby, přístřeší a hotovostní pomoc ve složitých krizích, jako je například situace v Sýrii. Doposud jsme poskytli 2,6 miliardy českých korun na pomoc těm nejohroženějším lidem ve 12 zemích," říká Paraskevi Michou, generální ředitelka ECHO.

Dokumentární filmy

Vedle samotné pomoci přináší Člověk v tísni z těchto zemí pravidelné informace, příběhy tamních obyvatel a upozorňuje na význam humanitární pomoci. V rámci spolupráce s Generálním ředitelstvím pro humanitární pomoc a civilní ochranu (ECHO) Evropské unie tak Člověk v tísni české veřejnosti představil například desetidílný seriál To jsme my, to je Ukrajina, který zachycuje válku očima pěti obyčejných lidí žijících na východní Ukrajině.

Vybrané příběhy dalších Člověk v tísni vyobrazil i v krátkých animovaných videích a pravidelně informuje mimo jiné i o životě lidí na severu Sýrie a o problémech, který život ve válce přináší. S podporou EU tak vznikla například interaktivní stránka popisující, jak vypadá zima ve válkou zmítané Sýrii.

Psychologická pomoc

V současnosti Člověk v tísni díky financování a podpoře Evropské unie kromě již zmíněné Sýrie a Ukrajiny pomáhá také v Nepálu, Demokratické republice Kongo, Etiopii a od loňského roku také v Arménii. Tam Člověk v tísni ve spolupráci s ECHO podporuje lidi, kteří utekli z Náhorního Karabachu, i hostitelské komunity.

Vedle zabezpečení přístřeší na zimu tato pomoc obnáší mimo jiné i zajištění základních hygienických potřeb nebo finančních příspěvků na nezbytné výdaje. Člověk v tísni bude na místě poskytovat také specializovanou psychologickou pomoc, aby se lidé, které konflikt postihl, lépe vyrovnali s jeho dopady. Pomoc tak poputuje k téměř 30 000 lidí a 35 místním organizacím.

Vedle výše zmíněných zemí Člověk v tísni díky podpoře EU v minulosti pomáhal také v Afghánistánu, Iráku, Kambodži, Mongolsku nebo Turecku.

Přírodní katastrofy

Díky evropským prostředkům Člověk v tísni pomáhá lidem připravit se na přírodní katastrofy a zmírnit jejich dopady. Pro miliony lidí v Kambodži jsou každoroční hrozbou záplavy a donedávna žili v záplavových oblastech bez téměř jakéhokoliv varování před blížící se povodní. Člověk v tísni proto v Kambodži vytvořil systém včasného varování, který lidem ohroženým povodněmi zachraňuje životy.

O přicházející povodni se totiž dozvědí s předstihem a mohou se nejen dostat včas do bezpečí, ale také se například postarat o svá zvířata, která pro ně mnohdy představují jediný zdroj obživy. Podobný systém včasného varování pomocí SMS využívají také pastevci v Mongolsku, kteří se s předstihem dozvědí o přicházejících extrémních mrazech nazývaných dzud.

Partnerství Člověka v tísni a ECHO začalo v roce 2004, když Česká republika vstoupila do Evropské unie. Člověk v tísni, už tehdy jako jedna z největších humanitárních organizací z dvanácti nových členských zemí, podepsal s kanceláří ECHO první dlouhodobou smlouvu o partnerství.

"Měli jsme už připravené projekty na pomoc v Čečensku a Afghánistánu a ECHO o naší práci dobře vědělo. První smlouvu jsme podepsali v den vstupu České republiky do EU, druhou o měsíc později," vzpomíná ředitel Humanitární a rozvojové sekce Člověka v tísni Jan Mrkvička, který tehdy stál za projektem na pomoc navráceným vnitřním uprchlíkům v Afghánistánu.

Vítaný partner

EU se tak ze dne na den stala s prvním milionem eur, který svěřila Člověku v tísni, největším zahraničním donorem organizace. "Věděli jsme, že ECHO chce mít partnery mezi novými členskými zeměmi a že jsme jako česká organizace jako nový partner vítaní. Od té chvíle jsme ale byli pod drobnohledem každoročních organizačních auditů a ECHO nás postupně jemně tlačilo ke stále větší profesionalizaci práce," dodává Mrkvička.
V krizích a při humanitárních katastrofách může Člověk v tísni okamžitě zahájit pomoc díky financím z fondu Klub přátel Člověka v tísni, do něhož dárci přispívají pravidelně. Tyto finance standardně ze začátku pokryjí to nejnutnější a následně je možné pomoc výrazně rozšířit díky finanční podpoře a intervenci Evropské unie.

Evropská unie se však nevěnuje pouze podpoře lidí sužovaných válkami nebo přírodními katastrofami za hranicemi Evropy. Pomáhá i v Evropě, pro Česko například koordinovala dodávku plicních ventilátorů během koronavirové krize, nyní pomáhá s dodávkami pomoci po zemětřesení v Chorvatsku nebo koordinuje zásahy při ničivých požárech v Řecku a dalších zemích.

Foto: deposithphotos/ francofox

Autor: - red -Čtěte dále

Ilustrační foto.

Dětem do pěti let uděláte větší radost hračkou než zážitkem

Menší děti ocení spíše hmotný než zážitkový dar, vyplývá ze studie vědců z Illinoiské univerzity v Chicagu. Větší radost...

Město Mělník.

Víno, hrady, zámky

Celá Česká republika je velmi bohatá na hrady a zámky. Nejenom jejich počtem, ale i zájmem o ně ze strany turistů a výletníků se...

Ilustrační foto.

Do práce na kole. Počet cyklistů ve firmách roste

Místo čekání na autobus sednout na kolo a vyrazit do práce. K trendu zdravého životního stylu se od jara přidal ještě jeden...

Vyzvedněte si velice povedenou kooperaci Overcooked 2 zdarma.

Vyzvedněte si velice povedenou kooperaci Overcooked 2 zdarma

Epic Games Store nabízí zdarma ke stažení titul, který by rozhodně neměl chybět v knihovně žádného milovníka kooperačních her....

Ilustrační foto.

Kouzla chytré domácnosti

Líbilo by se vám ráno vstávat se svou oblíbenou hudbou, zatímco by se automaticky roztáhly závěsy a v kuchyni by se vám už...

Jarní play-off Sazka eLEAGUE v CS:GO už tento týden!

Jarní play-off Sazka eLEAGUE v CS:GO už tento týden!

Šestice nejlepších týmu ze základní části největší CS:GO ligy se porve o 195 tisíc korun. Obhájí Sinners titul?

Ilustrační foto.

Češi si oblíbili obytné vozy a karavany, výrobci posouvají dodávky o roky

Češi si během koronavirové krize ve velkém oblíbili cestování obytnými vozy a karavany. Jen v dubnu stoupl počet nově...

Nová hra Avatar: Frontiers of Pandora nás zavede na unikátní části Pandory.

Nová hra Avatar: Frontiers of Pandora nás zavede na unikátní části Pandory

Kultovní film Avatar se dočká nové herní adaptace od samotného Ubisoftu. Půjde o dobrodružnou akční hru z pohledu první osoby.

Ilustrační foto.

Řecký návrh zákona o lepším životě zvířecích mazlíčků zahrnuje povinnou kastraci

Řecký parlament by měl tento týden schvalovat zákon, který má zaručit lepší životní podmínky pro domácí zvířata.

Novinky z E3: ukázky záběrů z Battlefieldu, Far Cry, Halo Infinite a dalších.

Novinky z E3: ukázky záběrů z Battlefieldu, Far Cry, Halo Infinite a dalších

Na E3 došlo také na ukázky nových her z žánru stříleček z první osoby. Svá želízka v ohni ukázalo EA, Ubisoft i Microsoft a...

Instalace slunečníku na zahradě.

Jak vybrat venkovní ochranu proti slunci

Ochrana proti slunečním paprskům se stává nedílnou součástí pobytu na zahradě. Slunečník, sluneční plachta, markýza nebo party...

Ilustrační foto.

Pes, který si hraje, nezlobí

Máte doma chlupáče a už nevíte, jak jej zabavit? Zkuste vyměnit starý tenisák za nové hračky. Šťastný bude nejen on, že má novou...

Věnujte ke dni otců (20. 6.) českou tradici, dovolte jim poznávat pivo jinak.

Věnujte ke dni otců (20. 6.) českou tradici, dovolte jim poznávat pivo jinak

Poslední rok byl v gastronomii velmi turbulentní, neustálé zavírání a otevírání restaurací i hospod zasáhlo každou mužskou duši –...

Novinky z E3: ukázka Starfieldu, nová Forza Horizon a Age of Empires IV.

Novinky z E3: ukázka Starfieldu, nová Forza Horizon a Age of Empires IV

Herní vydavatelé a studia představují v těchto dnech jednu novou hru za druhou. Velká konference Xboxu a Bethesdy přinesla téměř...

Slovenskou EHOKEJ Ligu ve hře NHL 21 čeká velké finále.

Slovenskou EHOKEJ Ligu ve hře NHL 21 čeká velké finále

EHOKEJ Liga TIPOS Extraligu čekají semifinálové duely a samotné finále o 15 tisíc eur.

Český hit Kingdom Come: Deliverance vyjde na Nintendo Switch.

Český hit Kingdom Come: Deliverance vyjde na Nintendo Switch

Husitské RPG od studia Warhorse se podívá na novou platformu. Kingdom Come: Deliverance dorazí na Nintendo Switch.

Nový Battlefield 2042 odhalen v úžasném traileru, vyjde v říjnu.

Nový Battlefield 2042 odhalen v úžasném traileru, vyjde v říjnu

Spekulacím je konec, Battlefield se opravdu přesune do nedaleké budoucnosti a nabídne bitvy až 128 hráčů. Zahrajeme si už v říjnu.

Kultovní Minecraft dostal velkou aktualizaci, je opět zdarma pro majitel hry.

Kultovní Minecraft dostal velkou aktualizaci, je opět zdarma pro majitel hry

Minecraft obdržel aktualizaci s označením 1.17 Caves & Cliffs. Mojang v ní upravuje zejména jeskyně a úpatí hor. Přidáno bylo...

Fallout 76 bude na týden zdarma.

Fallout 76 bude na týden zdarma

Samotná Bethesda si připravila akci pro všechny zájemce o vyzkoušení posledního Falloutu. Hra bude na týden dostupná zdarma. V...

Ilustrační foto.

Před horkem v bytě neutečete, teplota by neměla přesáhnout čtyřiadvacet stupňů

Horko uvnitř bytu či domu v létě vadí 61 % Čechů. Jaká se nabízejí účinná řešení? Klimatizace, venkovní žaluzie a fólie, využití...

další zprávy

Titulní strana Standardní písmo Větší písmo

Tmavé zobrazení
Přepnout na plnou verzi