Evropská unie a Člověk v tísni: pomoc pro miliony lidí

Ilustrační foto.

Již 17 let trvá partnerství české organizace Člověk v tísni s humanitární agenturou Evropské unie ECHO a nyní se prodloužilo o dalších sedm let. Díky finanční podpoře Evropské unie tak může Člověk v tísni poskytovat nezbytnou humanitární pomoc mnohonásobně většímu počtu lidí v zemích, jako je například Sýrie, Ukrajina, Etiopie, Nepál nebo Demokratická republika Kongo. Při posuzování svých potenciálních partnerů prověřuje ECHO organizace náročným systémovým auditem, v němž česká organizace opět uspěla.

"Člověk v tísni je partnerem ECHO nepřetržitě již od roku 2004 a tato spolupráce byla v posledních letech klíčová pro pomoc lidem nejen v zemích, kde probíhá válečný konflikt, ale také tam, kde dochází k přírodním katastrofám. Za tu dobu se nám v rámci spolupráce podařilo realizovat 66 projektů na pomoc lidem za celkem 100 milionů eur. Podpora Evropské unie je pro nás zásadní, protože díky ní můžeme rozšiřovat naši práci a pomáhat lidem v tísni po celém světě," říká Šimon Pánek, ředitel organizace Člověk v tísni.

V rámci jednoho takového projektu, který většinou trvá po dobu jednoho roku, jde na pomoc ohroženým lidem průměrně 40 milionů korun. Ten největší, díky němuž Člověk v tísni pomáhal lidem zasaženým válkou v Sýrii, byl v hodnotě 200 milionů korun. Právě v zemích, kde probíhá válečný konflikt, je objem pomoci díky evropské spolupráci největší. Člověk v tísni se zaměřuje především na zajištění těch nejzákladnějších potřeb, jako je bezpečné přístřeší, potraviny, pitná voda či hygienické potřeby, a poskytuje také psychosociální pomoc.
"Člověk v tísni je náš dlouhodobý, spolehlivý partner, který je vždy ochotný riskovat, aby se dostal k těm nejohroženějším lidem. Společně poskytujeme potřebným jídlo, vodu, hygienické potřeby, přístřeší a hotovostní pomoc ve složitých krizích, jako je například situace v Sýrii. Doposud jsme poskytli 2,6 miliardy českých korun na pomoc těm nejohroženějším lidem ve 12 zemích," říká Paraskevi Michou, generální ředitelka ECHO.

Dokumentární filmy

Vedle samotné pomoci přináší Člověk v tísni z těchto zemí pravidelné informace, příběhy tamních obyvatel a upozorňuje na význam humanitární pomoci. V rámci spolupráce s Generálním ředitelstvím pro humanitární pomoc a civilní ochranu (ECHO) Evropské unie tak Člověk v tísni české veřejnosti představil například desetidílný seriál To jsme my, to je Ukrajina, který zachycuje válku očima pěti obyčejných lidí žijících na východní Ukrajině.

Vybrané příběhy dalších Člověk v tísni vyobrazil i v krátkých animovaných videích a pravidelně informuje mimo jiné i o životě lidí na severu Sýrie a o problémech, který život ve válce přináší. S podporou EU tak vznikla například interaktivní stránka popisující, jak vypadá zima ve válkou zmítané Sýrii.

Psychologická pomoc

V současnosti Člověk v tísni díky financování a podpoře Evropské unie kromě již zmíněné Sýrie a Ukrajiny pomáhá také v Nepálu, Demokratické republice Kongo, Etiopii a od loňského roku také v Arménii. Tam Člověk v tísni ve spolupráci s ECHO podporuje lidi, kteří utekli z Náhorního Karabachu, i hostitelské komunity.

Vedle zabezpečení přístřeší na zimu tato pomoc obnáší mimo jiné i zajištění základních hygienických potřeb nebo finančních příspěvků na nezbytné výdaje. Člověk v tísni bude na místě poskytovat také specializovanou psychologickou pomoc, aby se lidé, které konflikt postihl, lépe vyrovnali s jeho dopady. Pomoc tak poputuje k téměř 30 000 lidí a 35 místním organizacím.

Vedle výše zmíněných zemí Člověk v tísni díky podpoře EU v minulosti pomáhal také v Afghánistánu, Iráku, Kambodži, Mongolsku nebo Turecku.

Přírodní katastrofy

Díky evropským prostředkům Člověk v tísni pomáhá lidem připravit se na přírodní katastrofy a zmírnit jejich dopady. Pro miliony lidí v Kambodži jsou každoroční hrozbou záplavy a donedávna žili v záplavových oblastech bez téměř jakéhokoliv varování před blížící se povodní. Člověk v tísni proto v Kambodži vytvořil systém včasného varování, který lidem ohroženým povodněmi zachraňuje životy.

O přicházející povodni se totiž dozvědí s předstihem a mohou se nejen dostat včas do bezpečí, ale také se například postarat o svá zvířata, která pro ně mnohdy představují jediný zdroj obživy. Podobný systém včasného varování pomocí SMS využívají také pastevci v Mongolsku, kteří se s předstihem dozvědí o přicházejících extrémních mrazech nazývaných dzud.

Partnerství Člověka v tísni a ECHO začalo v roce 2004, když Česká republika vstoupila do Evropské unie. Člověk v tísni, už tehdy jako jedna z největších humanitárních organizací z dvanácti nových členských zemí, podepsal s kanceláří ECHO první dlouhodobou smlouvu o partnerství.

"Měli jsme už připravené projekty na pomoc v Čečensku a Afghánistánu a ECHO o naší práci dobře vědělo. První smlouvu jsme podepsali v den vstupu České republiky do EU, druhou o měsíc později," vzpomíná ředitel Humanitární a rozvojové sekce Člověka v tísni Jan Mrkvička, který tehdy stál za projektem na pomoc navráceným vnitřním uprchlíkům v Afghánistánu.

Vítaný partner

EU se tak ze dne na den stala s prvním milionem eur, který svěřila Člověku v tísni, největším zahraničním donorem organizace. "Věděli jsme, že ECHO chce mít partnery mezi novými členskými zeměmi a že jsme jako česká organizace jako nový partner vítaní. Od té chvíle jsme ale byli pod drobnohledem každoročních organizačních auditů a ECHO nás postupně jemně tlačilo ke stále větší profesionalizaci práce," dodává Mrkvička.
V krizích a při humanitárních katastrofách může Člověk v tísni okamžitě zahájit pomoc díky financím z fondu Klub přátel Člověka v tísni, do něhož dárci přispívají pravidelně. Tyto finance standardně ze začátku pokryjí to nejnutnější a následně je možné pomoc výrazně rozšířit díky finanční podpoře a intervenci Evropské unie.

Evropská unie se však nevěnuje pouze podpoře lidí sužovaných válkami nebo přírodními katastrofami za hranicemi Evropy. Pomáhá i v Evropě, pro Česko například koordinovala dodávku plicních ventilátorů během koronavirové krize, nyní pomáhá s dodávkami pomoci po zemětřesení v Chorvatsku nebo koordinuje zásahy při ničivých požárech v Řecku a dalších zemích.

Foto: deposithphotos/ francofox

Autor: - red -Čtěte dále

Ilustrační foto.

Světy bydlení – interiérové trendy pro podzim a zimu 2021

Rychleji zapadající slunce a chladnější počasí nám naznačují, že se blíží další roční období. Nová sezóna "obleče" naše příbytky...

Představen remake Destroy All Humans! 2 s hudbou od Rammsteinů

Představen remake Destroy All Humans! 2 s hudbou od Rammsteinů

Herní studio THQ Nordic oznámilo remake druhého dílu Destroy All Humans! Ten obdrží podtitul Reprobed a pohánět ho bude moderní...

Asus Zephyrus G14 AW SE - zahrajte si na hudebního producenta.

Asus Zephyrus G14 AW SE - zahrajte si na hudebního producenta

Vyzkoušeli jsme nadupaný herní notebook v kompaktním 14palcovém těle s tematikou DJe Alana Walkera. Kromě slušného výkonu v malém...

Pracovnice Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) kontroluje 16. září 2021 jeden ze stánků s burčákem v centru Brna.

Prodejci burčáku si dávají pozor, jeden za něj vydával nápoj z maďarských hroznů

Prodejci burčáku a částečně zkvašeného hroznového moštu si většinou dávají pozor, aby měli všechno v pořádku.

Vydání Battlefieldu 2042 se odkládá

Vydání Battlefieldu 2042 se odkládá

Nová střílečka z dílny vývojářského studia EA DICE se o měsíc odkládá. Tvůrci se prý potýkají se zdržením kvůli pandemii.

Ilustrační foto.

Čeští vinaři odmítají zdanění nešumivého vína, zvýhodnilo by to vinaře z ciziny

Čeští vinaři odmítají případné zavedení spotřební daně na produkci tzv. tichého, tedy nešumivého vína. Podle nich by to poškodilo...

Ilustrační foto.

Dřevo jako topivo: Těší se velké oblibě, jako daň si ale bere nešikovné prsty

S prvními podzimními dny přichází i období topné sezony a s ní otázka, jak si doma teplo obstarat. Stále větší popularitě se těší...

Řezání větví může být hračka.

Stručný návod na ořezávání dřevin

Správná úprava a údržba stromů i dřevin je tvrdým oříškem pro mnohé zahrádkáře. Má vliv na to, jak budou stromy prospívat. Víte...

uRage REC 600 HD - skvělá univerzální webkamera s nízkou cenou.

uRage REC 600 HD - skvělá univerzální webkamera s nízkou cenou

Hledáte kamerku, kterou jen zapojíte a funguje? S důrazem na bezpečnost, kvalitní obraz a zároveň nízkou cenu? Možná pro vás máme...

Obří únik chystaných her odhaluje pokračování slavných sérii i porty z PlayStationu na PC.

Obří únik chystaných her odhaluje pokračování slavných sérii i porty z PlayStationu na PC

Bezpečnostní chyba v databázi streamovací služby GeForce NOW se dost možná postarala o odhalení roku. Na internet se dostaly...

Ilustrační foto.

Češi si zvykli čepovat pivo doma

Období posledního více než roku změnilo mnohé, včetně způsobu, jakým se bavíme. Ztráta možnosti sejít se s přáteli v restauraci...

Sportovní areál Klíny v Krušných horách zahájil 15. května 2021 sezonu s novou atrakcí, tzv. zipline, jízdou po laně nad údolím.

Nejzajímavější atrakcí v Krušných horách je jízda po laně nad údolím

Nejzajímavější novou atrakcí v cestovním ruchu v Krušných horách se letos stala tzv. zipline, jízda po laně nad údolím.

V rozšíření pro Far Cry 6 potkáme Ramba, Stranger Things a další

V rozšíření pro Far Cry 6 potkáme Ramba, Stranger Things a další

Far Cry 6 ještě ani nevyšlo a autoři už lákají na dodatečný obsah. Do března příštího roku je naplánováno několik rozšíření,...

Nový God of War, Spiderman 2, Wolverine a další pecky míří na Playstation

Nový God of War, Spiderman 2, Wolverine a další pecky míří na Playstation

Konference Playstation Showcase představila opravdu velké novinky. Viděli jsme hry od Insomniac Games ve spojení s Marvelem, nový...

Ilustrační foto.

Kontaktní čočky: Jednodenní, čtrnáctidenní nebo měsíční?

Ačkoliv dioptrické brýle dokáží skvěle pozvednout outfit a osobnost, kontaktní čočky přeci jen zajistí větší svobodu a pohodlí....

Petrov.

Na jižní Moravu za vínem i s rodinou a dětmi

Mnozí z nás chtějí trávit dovolenou ve společnosti svých nejbližších, rodiny, nejčastěji tedy partnera a také svých dětí. Na...

Deathloop odhaluje nároky na počítače, vyjde již příští týden

Deathloop odhaluje nároky na počítače, vyjde již příští týden

Letošní poprázdninovou sezonu odstartuje příští týden titul Deathloop od Bethesdy. Zahrajete si ho na počítačích a Playstationu....

Stahujte zdarma Far Cry 3, hra vám zůstane i po skončení akce.

Stahujte zdarma Far Cry 3, hra vám zůstane i po skončení akce

Ubisoft se pomalu připravuje na vydání nového Far Cry 6. Aby hráče správně naladil na atmosféru této střílečky, rozdává zcela...

Satisfactory brzy dostane další velkou aktualizaci.

Satisfactory brzy dostane další velkou aktualizaci

Do populární stavitelské hry Satisfactory míří na podzim další velká aktualizace, která přinese zejména designové prvky. Ulehčí...

Ilustrační foto.

Musí být vždy hranaté. Víte, jaké další mýty kolují o vchodových dveřích?

Klasické, moderní, ale i atypické – tedy takové, které na světě existují jen v jednom jediném provedení. Mohou být dřevěné,...

další zprávy

Titulní strana Standardní písmo Větší písmo

Tmavé zobrazení
Přepnout na plnou verzi