Jak položit dlažbu v koupelně

Odborná pokládka podlahy.

Správně zvolená dlažba v koupelně zvyšuje nejen její estetickou, ale i užitnou hodnotu. Odborník z Hornbachu poradí s přípravou, pokládkou, spárováním i samotným výběrem koupelnové dlažby.

Řezačka obkladů.

Pro volbu dlažby nabízí trh nespočet různých variant, od barvy, velikosti, dekoru, stylu, textury až po imitace přírodních materiálů. Vzhled a design dlaždice však není to jediné, na co je při koupi potřeba hledět - nepostradatelnou součástí dlažby je také její funkčnost.

Výběr vhodné dlažby

"Při nákupu dlažby dbejte vždy na to, aby zboží bylo vyrobeno v souladu s normou EN. Tato evropská norma stanovuje minimální požadavky na kvalitu pórovinových a kameninových dlaždic," radí Adéla Kadlečíková, odbornice z oddělení dlažby v projektových marketech Hornbach, a dodává, "dlažby shodné s EN mají regulované minimální požadavky na odolnost proti opotřebení, nasákavost, toleranci rozměru, rovnost povrchu, mrazuvzdornost a pevnost v tlaku a ohybu." Mezi další důležité znaky kvality dlažeb patří třídy odolnosti proti povrchovému opotřebení (od velmi nízkého zatížení třídy I až po velmi vysoké zatížení třídy V), třídy protiskluznosti (třída R9 s nízkým součinitelem přilnavosti až po třídu R12 s vysokým součinitelem přilnavosti) a třídy otěru (třídy 1-5, čím vyšší je třída otěru, tím odolnější dlaždice jsou).
"Ještě před pokládkou je třeba zkontrolovat celou sérii zakoupených dlaždic, její kvalitu, odstín a rozměry. K tomu postačí porovnání jednotlivých dlaždic odebraných z různých krabic. Zboží lze totiž reklamovat pouze před pokládkou," upozorňuje odbornice Adéla Kadlečíková. Porovnejte barevné odstíny, popř. jejich jemné rozdíly s údaji výrobce na krabici. Tato data musí na všech krabicích souhlasit. Dlaždice pokládejte střídavě a minimálně ze třech krabic.

Než se pustíte do pokládky:

V koupelně použijte dlažbu s minimální nasákavostí a vysokou odolností vůči otěru!

Patřičnou pozornost věnujte i výběru vhodného lepidla a práci s ním!

Dlažbu pokládejte zásadně se spárami, které po vytvrdnutí lepidla vyplníte spárovací směsí! Spáry by měly být vždy rozmístěné symetricky nebo uprostřed menších ploch. Špatně umístěné spáry poškodí celek z estetického hlediska. Je nutné vnímat, co je pro naše oči zásadní při vstupu do obkládaného prostoru. Může jít o střed podlahy, sprchový kout, protilehlou stěnu, roh místnosti a podobně. Zásadní může být například i listela. Dominantní je v prostoru vždy místo, kam se náš pohled zaměří hned při vstupu.

Postup - krok za krokem

Pokládka dlažby v koupelně se neobejde bez potřebného materiálu, nářadí a správné přípravy.

Příprava

Nejprve si změřte podlahu, abyste mohli určit správné množství materiálu. Na stěny, resp. jako zakončení podlahy na stěně, budete potřebovat nalepit sokly.

Podklad musí být bez trhlin, čistý a rovný. Menší nerovnosti do 5 mm lze odstranit pomocí lepidla na dlažbu, větší pak, po nanesení základního nátěru, pomocí tekutého tmelu.

Před uhlazením tekutého tmelu na stěnu naneste jeden izolační pás na okraje, protože tmel se nesmí dostat přímo do kontaktu se stěnou. Tmel se rozteče sám od sebe. Takto vzniklá rovná plocha musí ještě zaschnout.

Naplánujte obraz pokládky tak, aby vzniklo co možná nejsymetričtější uspořádání.

Pokládka

S pokládkou podlahové dlažby začněte uprostřed místnosti u rovné stěny, ideálně naproti dveřím. Nejprve rozmíchejte lepidlo na dlaždice pomocí čisté nádoby a míchadla.

Lepidlo na dlažbu naneste hladící lžící s vhodným ozubením na plochu pokládky a pročešte ho.

Poté zasaďte první dlaždici do lepidlového lůžka. Dlaždici spojte s lepidlem jemným posouváním sem a tam. Pomocí spárovacích klínů vytvořte okrajovou spáru ke zdi a k sanitárním předmětům.

Až bude sedět první dlaždice, pokládejte další dlaždice této řady.

Rovné, průběžné řezy vytvoříte řezačkou na dlažbu. Rohy a otvory vyřízněte z dlaždice úhlovou bruskou. Pokračujte dále v práci po řadách.

Na problematických místech, např. u radiátorových trubek musíte vyříznout v dlaždici úzké otvory.

Na neobložené stěny nalepte sokly. Naneste na zadní stranu přiříznuté soklové dlaždice lepidlo na dlažbu a přiložte ho na stěnu. Pro příslušnou podlahovou dlaždici použijte podložku, např. spárovací klíny. Tato spára se později vyspáruje trvale elastickým sanitárním silikonem.

Spárování

Při spárování je dobré zjistit si předem, zda může spárovací hmota dlaždici trvale poškodit, například přebarvit. Pokud ano, bude nutná její povrchová ochrana např. lepenkou. Problém může nastat zejména u dlaždic neglazovaných.

Před vyspárováním by měly být obklady čisté. Na vyspárování plochy použijte flexibilní spárovací maltu a rozmíchejte ji podle pokynů od výrobce.

Spárovací maltu nanášejte úhlopříčně směrem ke spárám a nechte ji ztuhnout.

Plochu omyjte čistou vodou. Hladítko vždy důkladně vymyjte.

Přechody mezi podlahovou dlažbou a stěnovými obklady nebo soklovou dlažbou a také veškeré spáry k přiléhajícím předmětům se vyspárují trvale elastickým sanitárním silikonem.

Spárovací hmota se po nanesení rovnoměrně stáhne pomocí hladítka na spáry.

Foto: archiv

Autor: - red -Čtěte dále

Ilustrační foto.

Dětem do pěti let uděláte větší radost hračkou než zážitkem

Menší děti ocení spíše hmotný než zážitkový dar, vyplývá ze studie vědců z Illinoiské univerzity v Chicagu. Větší radost...

Tři hry zdarma na Epic Games Store.

Tři hry zdarma na Epic Games Store

Nová nabídka her zdarma od Epic Games Store zahrnuje rovnou tři tituly. Po přidání do knihovny vám zůstanou.

Ilustrační foto.

Boříme mýty o jogurtech. Kterým věříte vy?

Ty nejlepší věci míváme pod nosem a ani si to neuvědomujeme. Často jim věnujeme o mnoho méně pozornosti, než si zaslouží, a...

Satisfactory dostává novou aktualizaci.

Satisfactory dostává novou aktualizaci

Oblíbený sandbox stavění továrny Satisfactory obdržel čtvrtou větší aktualizaci. Přidává mnoho pokročilých strojů i zábavné prvky.

Živě: Zahájení turistické sezóny 2021 v Česku

Živě: Zahájení turistické sezony 2021 v Česku

Sektor cestovního ruchu patří k těm, které koronavirová pandemie zasáhla nejcitelněji a bojují o přežití. Jaká bude letošní...

Ilustrační foto.

Řecký inženýr sestavil elektrokolo, kde na cyklistu neprší

Řecký inženýr sestavil elektrokolo, v němž na cyklistu neprší ani nefouká. Kolo má také navigaci i reproduktory pro poslech hudby.

Nový Bioshock zřejmě nabídne otevřený svět.

Nový Bioshock zřejmě nabídne otevřený svět

Připravované pokračování série Bioshock by podle inzerátů na internetu mělo nabídnout otevřený svět a vedlejší mise.

Ilustrační foto.

Rok on-line výuky: učitelé jsou si jistější, nebojí se zkoušet nové věci

V současné situaci věnují učitelé nejvíce času přípravě výuky, poskytování zpětné vazby žákům a svému dalšímu vzdělávání. Na...

Sony plánuje přenést své nejznámější hry na mobilní telefony.

Sony plánuje přenést své nejznámější hry na mobilní telefony

Nabídky práce v PlayStation Studios poukazují na nábor zaměstnanců, kteří se postarají o přenesení nejznámějších PlayStation...

Epic Games Store prodělává stovky milionů dolarů ročně.

Epic Games Store prodělává stovky milionů dolarů ročně

Internetový herní obchod Epic Games Store dlouhodobě prodělává. Vyplynulo to ze soudních dokumentů ke sporu se společností Apple.

Ilustrační foto.

Stříhat, drtit... kompostovat!

Přichází ideální doba na prořezávání stromů, keřů i rostlin. Jak ale naložit s odpadem, který nám po práci zůstane? Odborník z...

Začíná největší česká esport liga s odměnou 2,3 milionu korun.

Začíná největší česká esport liga s odměnou 2,3 milionu korun

Na česko-slovenskou esportovou scénu se vracejí turnaje v Counter-Strike: Global Offensive a Dota 2 s milionovou dotací.

Ilustrační foto.

I psí úsměv je důležitý! Pečujte o něj správně

O chrup je potřeba pečovat již od doby, co si chlupáče přinesete domů, prevence je totiž základ. V případě zanedbání hrozí zubní...

Steam zvažuje zavedení české měny místo eur.

Steam zvažuje zavedení české měny místo eur

Internetový herní obchod Steam zřejmě zvažuje zavedení nových měn. Ve výčtu nechybí ani koruna česká.

Hra na motivy Jamese Bonda přinese úplně nový příběh.

Hra na motivy Jamese Bonda přinese úplně nový příběh

Herní studio IO Interactive, které stojí například za sérií Hitman, připravuje titul ze světa agenta 007. Hra na motivy Jamese...

Ilustrační foto.

Pět tipů, jak se udržet v kondici i během karantény

Už více než rok se Česká republika potýká s pandemií koronaviru a konec karantény je zatím v nedohlednu. Snad každý si láme...

Základní desky od Gigabyte odemknou plný potenciál nových procesorů.

Základní desky od Gigabyte odemknou plný potenciál nových procesorů

Nová generace čipů od Intelu právě v těchto dnech přichází na trh a přináší s sebou mnohem víc, než by se na první pohled mohlo...

Total War: Rome se dočká remasteru, takto vypadá

Total War: Rome se dočká remasteru, takto vypadá

Total War patří mezi nejsilnější značky Segy. Minulý týden došlo k překvapivému odhalení remasteru dílu Rome a nyní jsme se...

Nové Intel procesory jdou do prodeje, pro mnohé jsou zklamáním

Nové Intel procesory jdou do prodeje, pro mnohé jsou zklamáním

Intel konečně přichází s novou generací procesorů. Již jedenáctá generace nese označení Rocket Lake a přináší novinky i zklamání.

Mince Plechý.

Nová stříbrná mince podpoří vzácné šelmy

Koupí mince Plechý přispějete 50 korunami na projekt ochrany šumavského rysa ostrovida pod záštitou Hnutí Duha. Minci s...

další zprávy

Titulní strana Standardní písmo Větší písmo

Tmavé zobrazení
Přepnout na plnou verzi