Donald Trump jako Adolf Hitler?

Republikánský prezidentský kandidát Donald Trump.

Nad příčinami úspěchů Donalda Trumpa se zamýšlí americký profesor Ralph Nurnberger v komentáři napsaném pro časopis TÝDEN:

Mí studenti na Georgetownské univerzitě se často ptali, jak se Hitler a nacisté mohli v Německu dostat k moci. Bývali hotoví z toho, jak se něco takového mohlo stát v jedné z nejrozvinutějších a nejkulturnějších společností světa. Ponechme nyní stranou, jestli je přímé přirovnání Donalda Trumpa k Hitlerovi přesné. Jeho kampaň jasně ukazuje, jak může demagogický oportunista zneužít rozdělené země.

Přestože si naprostá většina amerických voličů myslí, že Trump je jako prezidentský kandidát nepřijatelný, je stále pravděpodobnější, že získá republikánskou nominaci. V listopadových volbách bude chtít vést stranu, proti jejímž vedoucím představitelům nyní vystupuje. Hitler se dostal k moci poté, co získal ve volbách pouze asi třetinu hlasů. Podobně získává Trump asi třetinu hlasů v republikánských primárkách a na volebních shromážděních.

Na snímku kniha Donalda Trumpa s názvem Trump, jak zbohatnout.Vzhledem k tomu, že má stále čtyři protivníky, může si dovolit ztratit téměř dvě třetiny hlasů, a stejně jich bude mít dost na to, aby získal většinu delegátů. Zdá se, že na červencovém nominačním sjezdu v Clevelandu bude mít dostatek delegátů, kteří ho podpoří.

Německo-židovská filozofka Hannah Arendtová se vzestupem Hitlera a nacistů detailně zabývala. Psala o "banalitě zla" - o situaci, kdy ti, kteří se domnívali, že Hitlerův vzestup je strašný, nevznesli žádné námitky, dokud nebylo pozdě. Věděli, že zlo je zlo, ale usnadnili ho, když věci viděli beznadějně.

Mezi hlavní viníky patřili v předhitlerovském Německu novináři a jsou jimi i dnes v Americe. Nepoukazují na lži a nebezpečí ukryté v jasně formulovaných programech. Trumpův šokující přerod z moderátora reality show k republikánskému favoritovi není nějakou náhodnou a bizarní hříčkou osudu. Potřeba produkovat zprávy 24 hodin denně vede k tomu, že celebritám, jako je Trump, je věnována zvýšená pozornost. Jeho šaškárny sledovanost ještě zvyšují. Novináři se opakovaně zabývají každou hrubou a krutou věcí, kterou Trump vypustí z úst, aniž se vážně zabývají jeho lžemi a rasismem.

Trump také očividně rozumí podstatě argumentů, jaké používal Hitlerův ministr propagandy Joseph Goebbels. Ten postuloval, že čím větší lež, tím více lidí jí bude ochotno uvěřit. Takže když Trump neříká pravdu, lidé tyto lži nakonec přijmou. Věří, že by vše neopakoval, pokud by to nebyla pravda. Trump nevede proto, že by svoje myšlenky, jež jsou konzistentní a přímé, maskoval. Nikdo z jeho podporovatelů nemůže říct, že nevěděl o etnicky a nábožensky výbušném obsahu Trumpovy rétoriky.

Trumpova kampaň je založena na podezřívání a nerozumu. Povzbuzuje předsudky vůči muslimům, Hispáncům, Židům, novinářům, všem, kteří zpochybňují jeho motivy. Ponižuje válečné hrdiny, ženy a handicapované. Říká, že by dal napříč kontinentem postavit Mexičany zaplacenou zeď. Že by vyhostil jedenáct milionů ilegálních imigrantů, zničil základy světového obchodu, syrské uprchlíky poslal zpátky do válečné zóny, zakázal imigraci muslimů do USA a zvážil jejich registraci. Jeho návrhy zabývající se konkrétními problémy pak obecně nedávají smysl nebo jsou naprosto nerealistické. Plán, jak vylepšit systém zdravotní péče, je zrušit takzvanou Obamacare a nahradit ji "něčím úžasným", nicméně dosud nespecifikovaným. Řekl, že by dal Medicare (národní program zdravotního pojištění pro seniory či tělesně postižené, pozn. red.) pravomoc vyjednávat cenu léků na předpis, což by podle něho přineslo úsporu 300 miliard dolarů. Je to matematicky nemožné. Výdaje Medicare na léky na předpis činily v roce 2014 78 miliard dolarů.

Na transparentu odpůrkyně republikánského prezidentského kandidáta Donalda Trumpa čteme: Pane Trumpe, pro váš fanatismus zde není místo.Slibuje, že zvedne růst ekonomiky na šest až sedm procent, zatímco FED předpovídá dlouhodobou míru růstu HDP kolem dvou procent. Nestranické Centrum pro daňovou politiku odhaduje, že Trumpem navrhované snížení daní by stálo 9,5 bilionu dolarů během deseti let. Kongres by musel omezit výdaje o dvacet procent jen proto, aby vrátil rozpočet do rovnováhy.

Voliči by měli zvážit, co by se stalo, kdyby byl Trump skutečně zvolen prezidentem. Stojí za zamyšlení, jak by v Oválné pracovně reagoval v konfrontaci s faktem, že jeho zjednodušené sliby jsou nedosažitelné. Jak by nakládal s Kongresem? V další analogii s třicátými lety můžeme uvažovat o tom, jaké etnické nebo náboženské skupiny by označil za viníky svých neúspěchů. Co by podnikl, aby odvrátil pozornost lidí od své neschopnosti?

Dále je důležité vzít v potaz zahraničněpolitické důsledky Trumpova vítězství. Spojené státy vedené takovým prezidentem by se mohly ocitnout v izolaci od svých vlastních spojenců. Naprostá většina obyvatel a vůdců zemí, jež jsou vůči USA nejpřátelštější, už Trumpovu zaslepenost předsudky a rasismus odsoudila. Přes půl milionu Britů podepsalo petici, která vedla ke schůzi parlamentu, na níž byly jeho názory zkritizovány. Jeho cesta do Izraele musela být kvůli rasistickým výrokům zrušena. Katolíci v Americe a po celém světě jsou zděšeni Trumpovou konfrontací s papežem Františkem.

V této fázi primárek se zdá, že nominaci Demokratické strany získá Hillary Clintonová. Její dalekosáhlé zkušenosti nedávají pochyb, že by v Bílém domě vládla jistou rukou, na rozdíl od Trumpa.

Trump i Clintonová se budou snažit zdůraznit slabosti toho druhého. Lze očekávat, že volební kampaň bude patřit mezi nejnegativnější a nejzlomyslnější v americké historii. Je příliš brzy předvídat výsledek takového souboje, ovlivnit ho může množství nepředvídatelných událostí. Doufejme však, že si do listopadu většina Američanů uvědomí, že poslat do Bílého domu někoho s názory a temperamentem, jako má Trump, by mělo být nemyslitelné.

Ralph Nurnberger (69)

Léta přednášel mezinárodní vztahy na prestižní Georgetownské univerzitě. Souběžně působil v zahraničním výboru Senátu či jako poradce demokratických kongresmanů, zejména pro tematiku Blízkého východu. Pracoval v Americko-izraelském výboru pro veřejné záležitosti (AIPAC), což je jedna z nejsilnějších lobbistických skupin v USA. Napsal knihy Lobbování v Americe či Rostoucí moc Kongresu a přispíval do předních akademických i zpravodajských publikací. Před časem založil vlastní poradenskou firmu Nurnberger & Associates.

Foto: ČTK/AP , Brynn Anderson, Wilfredo Lee, Tracy Lazaro-Baxley

Autor: - red -





Čtěte dále

Ivo Beneda.

Nejnenáviděnější muž na ministerstvu zdravotnictví. Víme, co provedl

V brzké době možná uvidíte, jak z oken ministerstva zdravotnictví letí muž. Naštvaní zaměstnanci kvůli němu nedostali odměny a to...

Ilustrace Zdeňky Krejčové.

Třídní nemrcouch

Jakou literaturu nabídnout pubescentům? O nich! Vytvoř postavy školáků, kluků i holek, pěkně vyváženě, ne jako u Foglara, typy...

Praha.

UFO v Praze

Ačkoliv se Institut plánování a rozvoje nachází ve stavu klinické smrti a dokonalého rozvratu, zřídil si Sekci vnějších vztahů.

Když přestal fungovat slavný vyhledávač, nastalo všeobecné zmatení.

Když vypadne Google

I já měla těžké úterý. Když přestal na celé dvě hodiny fungovat ten slavný vyhledavač, nastalo všeobecné zmatení.

Obyvatelé pražského sídliště Písnice, kteří nesouhlasí s prodejem bytů ve vlastnictví společnosti ČEZ, se sešli 9. srpna na demonstraci u zdejší prodejny Albert. Vzadu je jeden z domů s byty určenými k prodeji.

Víme, kdo chce vydělat na strachu písnických o byty

Společnost ČEZ chce prodat svoje byty na sídlišti v pražské Písnici. Víme, kdo na tom zkouší vydělat.

Lezec Adam Ondra.

Vojtěch Rynda: Umění je jinde

Vítězem letošního 27. ročníku soutěže výtvarných umělců Ceny Jindřicha Chalupeckého byl vyhlášen Matyáš Chochola.

Sociální sítě mají na lidi velký vliv (ilustrační foto).

Jak nás formují sociální sítě a média

Nikdy nepište nic na sociální sítě okolo třetí hodiny ráno, prohlásil budoucí americký prezident Donald Trump, když se jej v...

Donesly se nám drby o vášnivém vztahu mezi ministryní práce a sociálních věcí Marksovou a ministrem vnitra Chovancem.

Velká láska ve vládě?

Někteří ministři sociální demokracie to s přátelstvím myslí fakt vážně. Víme kteří.

Jednání politiků (ilustrační foto).

Ondřej Fér: Osud této země mi je lhostejný…

... chci se starat sám o sebe. Až se objeví politik, který veřejně řekne právě tohle, vzbudí zaslouženou pozornost. A zasloužil...

Miroslav Farkas.

Smazaný rozhovor s Čechem zatčeným v Turecku

Když vám smutný subtilní klučík začne v žižkovské kavárně tichým hlasem vyprávět, jak bojuje v první linii po boku YPG proti...

Ilustrace Josefa Pospíchala z knihy Proč se říká… ? Achillova pata… a další antická úsloví.

Cizoložství pro děti

Nevíme, kdo je pan Petr Kostka (tedy: víme, nositelem toho jména je známý český herec, v tomto případě však půjde o jeho...

Bílý dům ve Washingtonu.

Ondřej Fér: Nejhloupější američtí prezidenti

Američtí výzkumníci sestavili žebříček nájemníků v Oválné pracovně podle inteligence. Neuvěříte, jak to dopadlo.

Ilustrační foto.

Vojtěch Rynda: Žijeme v "postpravdivém" světě

Akademické nakladatelství Oxford University Press, které vydává mimo jiné zásadní slovník Oxford English Dictionary, každý rok...

Premiér Bohuslav Sobotka.

Co tou podivnou hrou Bohuslav Sobotka vlastně sleduje?

Většinou činíme čistě racionální rozhodnutí. Odmala jsme totiž velmi důsledně vychováváni na principech transakční ekonomiky,...

Josef a Karel Čapkové.

Do Kutné Hory za Čapky

O tom, že se bratři Josef a Karel Čapkové věnovali ve své tvorbě – každý po svém – také dětem, se dobře ví. Velkorysá výstava...

Americký prezident Donald Trump.

Proč vyhrál pro mnohé překvapivě Donald Trump?

Republikánský kandidát Donald Trump na rozdíl od své demokratické rivalky dokázal přesvědčit voliče, že může znamenat pro...

Americký prezident Donald Trump.

Když se v USA střídají prezidenti

Donald Trump dokázal zdánlivě nemožné. Porážkou Hillary Clintonové překvapil všechny: politické analytiky, sázkaře, Clintonovou,...

Zvolený Donald Trump.

Trump v Bílém domě: přenechá nás Rusku, nebo zničí civilizaci?

Co přinese nástup Donalda Trumpa do nejdůležitější funkce na planetě a jak se to dotkne našeho života? Od vysoce postavených...

Donald Trump.

Trump, hrdina zapšklých

Donald Trump to dokázal. Sprosťákovi kritizovanému celým civilizovaným světem se podařilo ovládnout důležité nerozhodnuté státy a...

Tragikomedie Toni Erdmann.

O "evropské Oscary" zápolí silní hrdinové

Je to trend? Nomince na ceny Evropské filmové akademie, kterým se přezdívá evropští Oscaři, ovládly individuální příběhy...

další zprávy

Titulní strana Standardní písmo Větší písmo

Tmavé zobrazení
Přepnout na plnou verzi