Zelená planeta: globální exploze

Jací jsou zelení ve světě? Bývají ekologičtí, feminističtí, pacifističtí, levicově liberální nebo socialističtí, hájí celní tarify a zvláštní výhody pro domácí produkci, brání se naopak globalizaci ekonomik.

U řady technologických novinek bývají konzervativní (genetická úprava zemědělských plodin, jaderná energie), domáhají se ekologických daní, s výjimkou Irů bývají proevropští, partajní funkce často obsazují zdvojeně, kladou důraz na neformálnost. Globální exploze zelených nastala koncem sedmdesátých let a v letech osmdesátých. Zřejmě nejstarší ekologickou stranou na celostátní úrovni byla Values Party založená ve Wellingtonu na Novém Zélandu, na poslanecký mandát však nikdy nedosáhla. První zelenou radní na světě asi byla Helen Smithová, která se stala roku 1973 členkou městské rady v Porirua u Wellingtonu. V roce 1990 se strana sloučila s dalšími ekologistickými skupinami do Green Party, která v parlamentu zastoupena je.

Nejstarší "zelenou" stranou vůbec však zřejmě byla United Tasmania Group založená v březnu 1972. Její nástupnická strana Tasmanian Greens je zastoupena ve sněmovně australského státu Tasmánie.

V Evropě se na celostátní úrovni dostali zelení do vlády roku 1995 ve Finsku (skončili v ní v roce 2002); v dalších severských zemích tak úspěšní nebyli. Celosvětově prvním zeleným premiérem se stal Indulis Emsis (54), který od března do prosince 2004 předsedal pravicové koaliční vládě v Lotyšsku.

Třebaže zelení už byli ve vládě socialisty Lionela Jospina a komunistů ve Francii (Dominique Voynetová, 1997-2001), v Belgii ve vládě liberála Guy Verhofstadta (1999-2001) a v Itálii ve třech vládách v letech 1996-2001, nejvíce ovlivnili politiku v Německu. Tamní Die Grünen se dali dohromady roku 1979; bojovali proti atomové energii, jaderné politice NATO a znečišťování ovzduší.

Roku 1983 se poprvé dostali do Spolkového sněmu. Deset let poté se spojili s řadou iniciativ vzniklých na území někdejší NDR - bylo z toho Spojenectví 90/Zelení (Bündnis 90/Die Grünen). V letech 1998 až 2005 byli ve spolkové vládní koalici se sociálními demokraty Gerharda Schrödera. Joseph "Joschka" Fischer (57) byl ministrem zahraničí a vicekancléřem. Je zřejmě nejznámějším zeleným politikem na penzi.

K TÉMATU:

Bursík, mediální král

Zelené roští zevnitř

Kostrbatá historie zelených





Čtěte dále

další zprávy

Titulní strana Standardní písmo Větší písmo

Tmavé zobrazení
Přepnout na plnou verzi