Stručné dějiny: Z USA do Evropy

Termín „politická korektnost“ (používá se i adjektivum „politicky korektní“ či zkratka PC - z anglického politically correct) souvisí se snahami levice v USA vymýtit z většinové společnosti negativní postoje k menšinám či znevýhodněným sociálním skupinám. Platformou tohoto úsilí jsou především tamní univerzity a média; výsledkem je mimo jiné odmítání některých pojmů, které mají mít rasistický či diskriminující podtext, a vymýšlení nových, „vhodnějších“.

Klasickou ukázkou zavrhování určitých slov může být termín Negroes (negři), označující Američany černé pleti. Slovo bylo odmítnuto, neboť mělo rasistické konotace; místo něj přišel termín blacks a nakonec ještě „správnější“ African-Americans (Afroameričané). Existují další příklady. Časopis Time přejmenoval anketu Muž roku (příliš sexistické) na Osobu roku, přepisuje se také Ježíšův výrok z Nového zákona „cokoli jste učinili jednomu z těchto mých nepatrných bratří, mně jste učinili“ (Matouš, 25,40); slovo „bratří“ totiž nemyslí na ženy, tudíž se nahrazuje „lidmi“.

Pojem „politicky správný“ se objevoval v marxistickoleninské terminologii; americká levice ho nejprve používala jako vtip na ty, kdo se více zabývají rétorikou a slovníkem než podstatou.

V osmdesátých a devadesátých letech se ovšem termínu chopili konzervativci. Podle nich existuje přímo „hnutí za politickou korektnost“, které ve skutečnosti prosazuje cenzuru a sociální inženýrství. Oponenti z řad liberálů se brání tím, že žádné takové hnutí nikdy nebylo a že se kritici snaží používáním termínu odvrátit pozornost od skutečně podstatné debaty ohledně nerovností a diskriminace.

Politická korektnost přišla do Evropy v devadesátých letech společně s globalizací. V češtině lze za její projev do jisté míry považovat nahrazování slova „Cikán“ termínem „Rom“.

Autor: -vrak-, -sim-

K TÉMATU:

Několik politických (ne)korektností

Muslimská korektnost: Nekreslete Proroka, nebo uvidíte!





Čtěte dále

další zprávy

Titulní strana Standardní písmo Větší písmo

Tmavé zobrazení
Přepnout na plnou verzi