Stavitele nemůžeme diskriminovat

Místopředseda ODS Petr Nečas říká, že vedení strany nechce zasahovat do dění v regionech.  Nebude ani podnikatele ve stavebnictví odrazovat od práce na radnicích.

Co byste vytkl vedení radnic?

Týká se to nejen radnic, ale také mnoha státních institucí. Vidím to i na svém ministerstvu. Je nutné omezit zadávání zakázek bez veřejného oznámení nebo bez výběrového řízení. Maximálně průhledný musí být celý systém finančních toků.

Mohou proti klientelismu na radnicích nějak zakročit strany?

My jsme strana pluralitní a demokratická. U nás vyšší orgány neřídí stranu. To je zcela v kompetenci příslušných oblastních sdružení.

Je v pořádku, pokud se člen městské rady angažuje ve stavební firmě nebo je jejím spolumajitelem?

To jsou dvě odlišné věci. Politik na radnici by se neměl v žádném případě podílet na řízení firmy. Pokud je ale jejím spolumajitelem, nemůžeme ho z politiky vyloučit. To bychom za chvíli mohli takto diskriminovat každého, kdo něco vlastní nebo něco vybudoval. Pokud je radní spolumajitelem developerské firmy, je to asi stejně problematické a neetické, jako když ve stavebnictví podniká vydavatel médií.

Podle Transparency International je běžné, že radnice ovládají stará společenství, která mezi sebe nepustí nováčky. Pozorujete to také?

Podle mě jde o ohromné klišé. ODS získala v komunálních volbách jedenadvacet tisíc zastupitelských mandátů. Z toho ale v jedenácti tisících případech z nich občané zvolili nezávislé na kandidátkách ODS. Neříkám, že ten jev neexistuje. Na jednotlivých radnicích se může vyskytovat, ale není nijak masový.

K TÉMATU:

Andělský pat v Jeseníkách

Veřejné zakázky se manipulují sofistikovaněji

Hříšní lidé modrých radnic

Autor: Tomáš Menschik





Čtěte dále

další zprávy

Titulní strana Standardní písmo Větší písmo

Tmavé zobrazení
Přepnout na plnou verzi