Kulturní šok letenských sokolů

František Straka v dobách svého působení ve Spartě PrahaČeský fotbal se opět otřásá, poslední kolo ligy přerostlo ve skandál. Souběžně s tím probíhá krize uvnitř donedávna nedotknutelné, vždy vítězící pražské Sparty; přes křečovitou výhru z minulého pátku ukončila nejhorší sezonu posledních patnácti let. Klub neřídí fotbalový bafuňář, ale mladík s manažerskou štábní kulturou. Daniel Křetínský chápe, že sport není energetika, i když…

Minulý pátek před posledním utkáním Sparty v letošní sezoně působil její viceprezident, ale faktický šéf Daniel Křetínský tajemně. Raději nechtěl hodnotit uplynulý ligový ročník, dokud nebylo jasné, zda ve finále Poháru ČMFS Sparta porazí ostravský Baník, získá tak alespoň cenu útěchy a postoupí do Poháru UEFA. Resumé ale místo něho nechtěně provedli sami hráči. Shodou okolností na hřiště vybíhali právě z té šatny, v níž jen několik dnů předtím slavil mistrovský titul liberecký Slovan. Pak se celých devadesát minut trápili a marně dobývali ostravskou branku. Zápas se jim podařilo rozhodnout až v penaltovém rozstřelu. Na poslední chvíli se vyhnuli trapasu, který by se s týmem vlekl ještě hodně dlouho.

Kdyby v Liberci nevybojovali český pohár, zůstali by poprvé po 24 letech bez účasti v evropských soutěžích. Slavení sice nakonec bylo, ale ani s trofejí, pomine-li se kvalita zápasu, moc objektivních důvodů k radosti není. Start v Poháru UEFA jim přinese přibližně desetinu toho, co by získali v Lize mistrů, kde už účast v základní skupině znamená sto milionů korun.

Ještě smutnější je podrobná bilance ročníku. Podzimní část končil bohatý klub z Letné tři body od sestupové příčky a dosáhl nejhoršího umístění za posledních třicet let. Své účinkování v Lize mistrů završil se ziskem jediného ostudného bodu. A celkové páté místo je vůbec nejhorším umístěním klubu v historii samostatné české ligy. Už ani nepřekvapuje, že Sparta má letos nejslabší účast v národním týmu za posledních deset let. Na mistrovství světa v Německu ji bude zastupovat pouze brankář Jaromír Blažek. Na předcházející šampionáty přitom pokaždé poslala nejméně tři hráče.

Vyhodit jako v bance

Křetínský, jenž ve Spartě zastupuje vlastníka ze slovenské finanční skupiny J&T, už od podzimu tvrdil, že majitelé počítají s tím, že Sparta může mít jednou za pět let výpadek. Už předešlý rok ale nedopadl zrovna slavně, když Spartu z českého poháru vyřadil druholigový Most a klub nikdy předtím nehrál tak špatně v Lize mistrů. Až letos - po předminulé sobotě - se opravdu rozzlobil spolumajitel skupiny Patrik Tkáč: neunesl tři góly od plzeňského týmu, který bojoval o udržení v lize (viz Opoziční kluby žádají změnu). „Pokud by se to stalo v bance, tak má někdo okamžitě padáka,“ řekl MF Dnes. Současně přiznal, že řízení fotbalového klubu představuje překvapivě tvrdý oříšek. „Odejít v žádném případě nechceme. My se tam trápíme druhý rok, tam došlo ke kulturní změně nebo k čemu. A my jsme ji zatím jednoduše neustáli. To není o tom, že by nám chyběla energie, neflákáme se. Zřejmě je to v celém tom prostředí.“ Za ostudný konec sezony nakonec nikdo o místo nepřišel; hráči musejí zaplatit milion korun pokuty.

Daniel Křetínský, Tkáčův člověk z J&T, který má na starosti Spartu, se za výkon klubu omluvil po podzimní části a činí to i před další ligovou přestávkou. „Ale není to jen moje chyba,“ říká. Další viníky hledá mezi hráči. Fotbalistům vytýká, že často postrádají disciplínu a netouží po sebezdokonalení. „Myslel jsem, že na úrovni Sparty tyto zlozvyky neexistují až v takové míře.“ V tom se jeho pohled shoduje s tím, co vypráví bývalý trenér Jaroslav Hřebík. Ten dosud o svém neslavném angažmá ve Spartě promluvil pouze jednou. Deníku Sport popsal, jak hráči například odmítali každodenní tříhodinový trénink a nechtěli se účastnit rozborů videonahrávek.

Hřebík a diagramy

Fanoušci SpartyZa posledních dvanáct měsíců procházela Sparta v podstatě permanentní krizí. Ta začala v době, kdy vedení klubu propustilo trenéra Františka Straku, miláčka sparťanských ultras a části fotbalistů. Na jeho místo dosadilo Jaroslava Hřebíka. Křetínský o něm vždy tvrdil, že pracuje na více než sto procent. Sparťanský veterán Jan Berger ale viděl jeho působení jinak: líčil, jak se Hřebík věnoval hlavně Křetínskému a v kanceláři mu maloval herní diagramy, zatímco hráči trénovali prakticky bez dozoru. Dnes se už Berger ke Spartě nechce vyjadřovat. „Už to skoro ani nesleduji, nechci se trápit,“ říká.

Hřebík na svou stranu nezískal hráče ani ochozy. Jen se objevil na hřišti, vypískali ho. Klub nakonec opustil. „Na krizi nesou svůj díl viny i fanoušci. Chápu, že fotbal je plný emocí, ale toto už bylo moc. Jsem strašně rád, že se to změnilo,“ tvrdí Křetínský. Za svými rozhodnutími viceprezident Sparty stojí, vytýká si jedině, že změny ve vedení týmu nedokázal lépe vysvětlit.

Křetínského dosavadních sedm let u J&T přitom bylo jinak úspěšných. Ať skupina pronikala do energetiky, masného průmyslu nebo výroby autobusů, postup byl pokaždé stejný. Lidé, kteří nebyli ochotni podílet se na její koncepci, museli odejít. Křetínského hlavním oborem je stále energetika, věnuje jí zhruba padesát procent pracovní doby. Oproti tomu mu Sparta zabere jeden pracovní den v týdnu a k tomu veškerý volný čas. Vypráví, že z energetiky si zvykl činit rozhodnutí po vypracování důkladných analýz, ve Spartě mu ale byly sáhodlouhé rozbory prakticky k ničemu. „Každá naše společnost je odlišná, platí ale, že Sparta je nejodlišnější ze všech. Jde hlavně o sport a všechno je mnohem subjektivnější. Těžko to jako manažer můžu ovlivnit nebo řídit.“

Musí to jít

Přesto začal Křetínský zavádět v klubu manažerské pořádky. Do funkce prezidenta byla najata někdejší hvězda Sparty Jozef Chovanec. Od ledna, kdy zasedl do křesla, o něm nebylo příliš slyšet; podle Křetínského je to ovšem v pořádku, komunikuje prý dovnitř klubu a dělá oponenturu trenérovi Stanislavu Grigovi. Zástupce J&T se také snaží od začátku oddělit komerční část klubu od sportovní. Komerční sekce, která řeší marketing, reklamu nebo prodej lístků, by měla fungovat podle manažerských zvyklostí finančníků. Ve sportovní sekci by prý měl kralovat trenér bez výraznějších zásahů managementu. „Sportovní činnosti můžeme pouze vytvářet podmínky a pak čekat, jak to dopadne,“ říká Křetínský. „Ten moment pasivního čekání, kdy jen sedím na tribuně, sleduji zápas, strašně mi na něm záleží, ale jsem bezmocný a ono to nakonec nevyjde. To jsou stresy, které jsem nikde jinde nezažil. Mít na starost víc investic, jako je Sparta, zbláznil bych se.“

Svým přístupem působí noví sparťané v českém fotbalovém prostředí poněkud nepatřičně. Jeden z nich TÝDNU popisoval, jak je těžké bez patřičných osobních vazeb domluvit třeba přestup hráče. Klubu se ale komplikuje i každodenní fungování v lize. „My se nesnažíme dělat z fotbalu vědu. Fotbal ale nemůže fungovat bez normální struktury, bez účetnictví, bez transparentních toků. Funguje to tak venku, nevím, proč by to nemohlo jít u nás. Chovat se obráceně nedává žádnou logiku,“ obhajuje svou vizi Křetínský.
Už přibližně rok hlásí, že během jeho působení je Sparta čistá; zápasy neovlivňuje, s korupcí nemá nic společného. Na druhou stranu si ale nestěžuje ani na poslední ligový zápas, kdy proti jeho týmu rozhodčí odpískal dvě penalty. „Nechci spekulovat nad tím, co by se dělo, kdybychom měli jiné diplomatické pokrytí, zda by situace byla lepší,“ říká. „Vymlouvat se na to, že jsme někam neposílali kapříky, by bylo příliš jednoduché.“

Jestli J&T zůstane delší dobu ve Spartě, domácí ligu zřejmě čekají podstatné změny. Sparta letos poprvé zavedla funkci profesionálního skauta. Ten má sledovat vytipované hráče doma i v cizině. Nákup zahraničních hráčů by měl v příštích letech podstatně narůstat, což by znamenalo, že domácí ligové týmy přijdou ročně o desítky milionů, které u nich Sparta při nákupu hráčů utratí. „To ale není náš problém,“ říká Křetínský.

Foto: Petra Mášová, Jan Schejbal

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

Národní fotbalová kampaň

Opoziční kluby žádají změnu

Autor: Tomáš Menschik





Čtěte dále

další zprávy

Titulní strana Standardní písmo Větší písmo

Tmavé zobrazení
Přepnout na plnou verzi