Hříšní lidé modrých radnic

Většinu velkých radnic ovládá ODS.Po vítězství v komunálních volbách se ODS pyšní, jak dobře hospodaří ve městech. TÝDEN vybral dva magistráty, kde lze kromě stranické příslušnosti najít i jiné společné rysy: dobré vztahy politiků a soukromých firem a podivné způsoby při zadávání zakázek.

Vladislav Jiroušek žije v Jihlavě téměř čtyřicet let. Ve městě začínal coby ředitel tamního zoologického koutku při parku kultury a oddechu. Za tu dobu z něj vybudoval renomovanou zoo a Unie českých a slovenských zoologických zahrad si ho vybrala do svého čela. Divné věci se kolem něho začaly dít až před dvěma lety. Vedení "své" zahrady nakonec opustil a raději odešel do důchodu.

V té době začaly na radnici a v místním tisku zuřit velmi ostré hádky; nic podobného snad nezaznamenala žádná jiná samospráva v republice. Dva znesvářené tábory se neustále obviňovaly ze snahy těžit z obecních peněz. Kromě malicherností vyšly najevo i zajímavé informace o propojení radnice a podnikání. Spor na radnici se dotkl i Jirouška, který s politikou nemá příliš společného; až na to, že se přátelí s bývalým primátorem Vratislavem Výborným (dříve ODS).

Když ho ve funkci vystřídal protivník Vladimír Hink (ODS), poslal do zoo kontrolory. Úředníci Jirouškovi vytkli i to, že mu v akváriu chybějí dvě žabky, které zahrada dostala darem. Jirouška dokonce vyšetřovala policie; nakonec prohlásila, že nic protizákonného neprovedl.

Klasická zakázka

Střídání dvou primátorů za ODS na jihlavské radnici přišlo v polovině právě skončeného volebního období. Úplně čistý není ani jeden ze dvou znepřátelených táborů: hned pět radních v minulém volebním období vlastnilo stavební firmy nebo s nimi úzce spolupracovalo. Tyto společnosti získaly od města zakázky za 95 milionů korun. Všichni dotčení jsou přesvědčeni, že vše proběhlo čistě, protože při jednání o podezřelých zakázkách se vždy zdrželi hlasování.

"Začali mi vytýkat klientelismus. Šli po mně lidi z vlastní strany. Nakonec mě z ní vyloučili. Je to, jako když zloděj křičí: Chyťte zloděje!" říká bývalý starosta Vratislav Výborný. Z nadbíhání spřízněným firmám naopak obviňuje své bývalé spolustraníky, hlavně svého nástupce a čerstvě zvoleného poslance Hinka.

"Vybudování sjezdovky na vrchu Rudný, to je klasika, jak obejít veřejnou soutěž," soudí exprimátor. Hink je dodnes spolumajitelem stavební společnosti Terni. V čerpání městských peněz jde o velmi úspěšný podnik: získal zakázky za 55 milionů korun. Do soutěže o budování sjezdovky se firma původně ani nehlásila. Kvůli formální chybě však radnice zrušila řízení a vypsala nové. V něm Terni vyhrála díky nejnižší ceně. "Pana Hinka z ničeho nepodezřívám, ale byl tehdy na radnici a radní měli k nabídkám konkurentů přístup," tvrdí Výborný.

Poslance Hinka se přes opakované žádosti o rozhovor nepodařilo TÝDNU v minulých dnech zastihnout. Na radnici by ho měl vystřídat vítěz komunálních voleb Radek Vovsík (ODS), ředitel dětského domova. Jde o jednoho z mála jihlavských politiků, které nikdo neviní z nekalých praktik. "Ano, uvnitř ODS jsme se pohádali kvůli klientelismu pana Výborného. Panu Hinkovi se dá naprosto důvěřovat," tvrdí Vovsík. Místní ODS svého bývalého člena Výborného obviňuje, že ještě ve funkci primátora lobboval ve prospěch firmy FMV invest; údajně ji měl zvýhodnit při nákupu městských nemovitostí a pozemků. Po nuceném odchodu z radnice začal Výborný ve firmě pracovat.

Známý známého

Vratislav Výborný - exprimátor JihlavyJakmile Vovsík a jeho spojenci vystřídali Výborného v čele města, začali zavádět přísnější pravidla pro veřejné zakázky a v postupu proti nekalým obchodům chtěli pokračovat i po volbách. To se jim ale povede jen stěží. Exprimátor Výborný získal tentokrát pod hlavičkou SNK ED tři mandáty a v koalici s ČSSD, KSČM a Nezávislými občany Jihlavy se stal kandidátem na primátora. Uskupení mělo o tři hlasy více než blok ODS, KDU-ČSL a zelených. "Zhrzení členové ODS prostě mají zájem být na radnici. Lidi, pro které pracují, je tam potřebují," tvrdí Vovsík.

Je těžké odhadovat, která ze dvou jihlavských konkurenčních skupin se v minulém období více "namočila". Vovsík si alespoň uvědomuje, co obnáší klientelismus: "Pokud politik umožní sobě nebo svým blízkým využít prostředky města na úkor jiných." Nepřátelský tábor tak striktní není. "O klientelismu se hovoří, jen když se to někomu hodí," říká bývalý radní za ODS Jaroslav Huňáček. Dnes s Výborným působí jako nestraník v SNK ED a zřejmě znovu obsadí post radního. Jeho firma Fortis získala v uplynulém období zakázky až za 22 milionů. "Jihlava je malé město. Snad při každé aktivitě narazím na někoho, koho znám nebo kdo zná mého známého. Proti klientelismu může vystupovat snad jedině Vovsík, protože tu nikoho nezná," soudí Huňáček. Tvrdí, že zakázky pro město mu mnoho nepřinesly; většinou jen popotahování. Vovsíkův styl mu ale nevyhovuje: "To jsou samé granty a šílená kontrola. Jsem patriot. Chtěl bych druhořadé krajské město vadí. "Dalo se to čekat. Na MS by to nemělo mít vliv."

Palouš nyní pracuje ve firmě, která s Imstavem spolupracuje, a ihned po jmenování náměstkem z ní chce podle svých slov odejít. Na nedávný dotaz Transparency International, zda souhlasí s pověstí Liberce jako města ovládaného stavební lobby, odpověděli Palouš i Kittner záporně. "Ať mi kritici předloží důkaz. Za sedm let, co tady jsem, se to nestalo," říká Kittner, který nemá nic proti tomu, když zastupitelé pracují ve stavebních firmách. "Ctíme přece Listinu základních práv a svobod," říká liberecký primátor.

Jedna nebo dvě miliardy

Když Mezinárodní lyžařská federace v červnu roku 2004 rozhodla, že se MS v lyžování uskuteční v Liberci, vláda na tuto akci vyčlenila 569 milionů, kraj necelých 200 milionů a 210 miliony má přispět město. Už dnes se ale rýsují problémy. Město muselo vykoupit pozemky, na nichž vyroste běžecký areál, a teprve v červnu proběhla změna územního plánu. Celkově se má kvůli mistrovství realizovat šestatřicet stavebních akcí, z nichž některé už začaly, jiné se teprve rozbíhají.

Bývalý náměstek primátora Jiří Veselka (Unie pro zdraví a sport) už připustil, že investice města budou vyšší než plánovaných 210 milionů, zatím však neví, o kolik přesně. "Můj odhad je navýšení mezi dvaceti až padesáti miliony. Bude se to teprve přesně vyčíslovat." Tento postup kritizuje bývalá náměstkyně primátora Eva Kočárková (SOS), která některá rozhodnutí města neschvalovala už v minulosti. Dnes jí vadí, že zastupitelstvo neví, jak velké investice město čekají v souvislosti s mistrovstvím. "Nejsem proti MS, je to priorita, ale musíme vědět, kolik to bude stát a z čeho se to bude platit. Na investice už v rozpočtu nejsou peníze," varuje Kočárková.

Její slova se nezamlouvají primátoru Kittnerovi, který jí vzkázal, že měla odejít z postu náměstkyně, když s hospodařením města nesouhlasila. "Neumíme schválit rozpočet na mistrovství, když se stále tvoří a upřesňuje. S každou novou naprojektovanou stavbou se plány mění," říká Kittner, jenž se s Kočárkovou neshodne ani na výši dluhu města. Ona říká, že Liberec tíží dvoumiliardový dluh, on hovoří o částce okolo 1,3 miliardy. "Do dluhu města se mají počítat všechny závazky, které město má. Další položky představují závazky akciových společností vlastněných městem," zdůrazňuje Kočárková, podle níž se město zadlužilo zejména stavbou Tipsport areny (stála tři čtvrtě miliardy korun a město ji bude splácet do roku 2018).

Právě na realizaci této multifunkční sportovní haly se ukazuje, jak dobře může fungovat spolupráce politiků a stavební firmy. Nejprve pozvala soukromá firma, v níž figuroval zakladatel Syneru, zastupitele a magistrátní úředníky na výlet do USA, aby si prohlédli tamní sportovní haly. Poté co se výlet provalil v médiích, si pozvaní cestu dodatečně zaplatili. Záměr se však zdařil. Město dalo peníze, Syner halu postavil a jeho Bílí Tygři mají kde hrát a trénovat.

Počínaní libereckých představitelů ODS už dnes kritizuje nejen opozice. "Je otázka, zda například stavba arény byla pro většinu lidí správnou investicí a zda se má profesionálnímu sportu vytvářet zázemí z komunálních prostředků," říká bývalý liberecký primátor a poslanec za ODS Jiří Drda.

Dvě cesty

Na příkladech Jihlavy a Liberce je zřejmé, nakolik je rozhodování politiků spjato se zájmy soukromých firem. Zatímco Jihlavu si "rozparcelovalo" několik hráčů, u kterých existuje šance, že se budou navzájem alespoň trochu kontrolovat, v Liberci už sedm let vládne jedna zájmová skupina. A v příštích čtyřech letech se zde situace nejspíše nezmění. V Jihlavě se přece jen rýsují nadějnější vyhlídky: hádky už postoupily tak daleko, že chce každý kontrolovat každého, a nepřátelské tábory z Vysočiny navrhují prakticky shodná opatření proti klientelismu.

Foto: Robert Zlatohlávek, Jan Schejbal

K TÉMATU:

Andělský pat v Jeseníkách

Stavitele nemůžeme diskriminovat

Veřejné zakázky se manipulují sofistikovaněji





Čtěte dále

další zprávy

Titulní strana Standardní písmo Větší písmo

Tmavé zobrazení
Přepnout na plnou verzi