Gayové čekají na Oscara

Chci roli gaye, nechal se podle bulváru slyšet Brad Pitt, nejvíce sexy muž světa. Hrát homosexuály je teď v Hollywoodu v módě. Pokud jste ovšem heterosexuální idol. Jinému by to prošlo hůře.

Mohou změnit představy o vztazích mezi lidmi stejného pohlaví, napsal filmový kritik Newsweeku Sean Smith. Měl na mysli vlnu nových hollywoodských filmů s tématy homosexuality. První z nich, Zkrocená hora, je už dnes slavný. Na kontě má Zlatého lva z festivalu v Benátkách, čtyři Zlaté glóby a osm nominací na Oscara. Vydělal již přes šedesát milionů dolarů. Také v Česku se o něm už mluvilo dost, proto jen stručně: farmář si najme dva kovboje, aby mu pásli ovce na svazích Brokeback Mountain. Jednoho večera táborový oheň vyhasne a chlad je zažene pod společnou deku. Zamilují se. Je rok 1963 a oni jsou chlapi, společenské okolnosti umožňují jediné řešení. Rozejdou se, ožení se, mají děti. Milostné pouto však přetrvá dlouhé roky. Detaily se české publikum doví už druhého března.

Slabost pro vraha

Ve stejný den přijde do českých kin také Capote, film o slavném spisovateli. Jeden z nejslavnějších gayů světové literatury vydal novelu Snídaně u Tiffanyho a uvažuje, co dál. Odjíždí do Holcombu, malého města v Kansasu. Chce odkrýt pozadí tajemné několikanásobné vraždy a napsat o ní článek. Pachatelé jsou záhy polapeni, Capote se s nimi seznámí a jeden z nich, Perry Smith, ho začne neodolatelně přitahovat. Místo článku vznikne kniha, znamenitý román Chladnokrevně. Kromě těchto filmů, které bodovaly v kláních o Zlaté glóby i Oscary, vznikl loni také snímek Dying Gaul o milostném trojúhelníku mezi scenáristou, producentem a jeho manželkou. Svou roli hraje gay i v jiném loňském filmu, The Constant Gardener. Kolem "nestandardní" sexuality se točí rovněž Transamerica, filmový trhák ověnčený nominací na Oscara a Zlatým glóbem, příběh transsexuálního muže a jeho syna. Loni byl natočen ještě film Breakfast on Pluto, příběh o irském chlapci Patrickovi, z něhož se stane londýnská kabaretní umělkyně Kitty.

Staré předsudky v novém

Filmoví kritici mají o čem přemýšlet a psát. Někteří přicházejí s úsudky podobnými tomu z úvodu: je zde nová éra pohledu na homosexualitu. Jiní uvažují kritičtěji. "Upřímně řečeno, na celém tom hollywoodském průlomu toho není zase tolik nového," píše Larry Gross na mediálním a filmovém serveru AlterNet a jmenuje řadu dosavadních "průlomových" filmů o gayích. Polemizuje také s tím, že by role gaye někomu pokazila kariéru. Naopak, několik herců dostalo Oscary: William Hurt v roce 1985 za Polibek pavoučí ženy, Tom Hanks o osm let později za Philadelphii, kde jeho partnera hrál neméně slavný Antonio Banderas. Hillary Swanková jej obdržela v roce 1999 za roli Teeny ve filmu Kluci nepláčou, během něhož se změní z dívky v kluka. Charlize Theronová si zase pro sošku došla v roce 2003 za roli lesbické vražedkyně ve filmu Zrůda.

Podle Grosse je zajímavé hlavně to, že všichni představitelé homosexuálních rolí jsou všeobecně známi jako pro druhé pohlaví přitažliví, jednoznačně orientovaní heterosexuálové. Jiné velké hvězdy totiž v Hollywoodu v podstatě nejsou. "Vlastně nikdy žádný ústřední hollywoodský herec dobrovolně nepřiznal svou homosexualitu," shrnuje Gross. Hvězdy stříbrného plátna jsou podle něho národní majetek a takové přiznání by jim zkazilo kariéru stejně jako kterémukoli washingtonskému politikovi. Nepřímo to potvrzují též výroky představitelů hrdinů Zkrocené hory, kteří neváhají přispěchat s ujištěním, že "to jen hráli". Na četné otázky o tom, jak zvládli milostné scény s osobou stejného pohlaví, odpověděl Jake Gyllenhaal, hrající jednoho z kovbojů: "Řekli jsme si: Rychle ty milostné scény natočme. Ať se můžeme pohnout k něčemu důležitějšímu." A jako by si ani nečetl PR materiály k filmu, říká také: "Podle mě to ani nejsou gayové, jsou to prostě dva normální kluci, kteří se do sebe zamilovali."

Přetrvávající předsudky potvrzuje další případ z poslední doby. Chad Allen, jeden z mála herců, kteří se přiznali ke své homosexualitě a bojují za práva gayů, se právě dostal do hledáčku konzervativních křesťanských skupin. V novém filmu End of the Spear hraje člena mise, kterého zavraždí domorodci v Ekvádoru. Jim Hanon, režisér filmu a věřící evangelík, odpovídá, že v době výběru nevěděl o Allenově orientaci a aktivismu. Jinak by Allen "pravděpodobně nabídku na roli nedostal", citovala Hanona agentura AP.

K TÉMATU:

Klausova veta: socialismus, EU... a gayové

Zákaz od jednoho Boha aneb Ceasarovi hoši

Záhada vrozené homosexuality

Autor: Karolína Vitvarová-Vránková





Čtěte dále

další zprávy

Titulní strana Standardní písmo Větší písmo

Tmavé zobrazení
Přepnout na plnou verzi