Andělský pat v Jeseníkách

Je to stejně zapeklitý problém jako sestavit českou vládu. Pětice znesvářených sdružení, která uspěla v obecních volbách v Andělské Hoře, spolu nekomunikuje. Co sdružení, to jiný návrh na starostu.

Zrádci! Destruktivní opozice! Zablokovaná vesnice s nulovým rozvojem! V jesenické horské obci s třemi sty oprávněnými voliči se vede neúprosná bitva o nového „předsedu místní vlády“. Padají stejně silná slova, jakými se už několik měsíců častují Jiří Paroubek s Mirkem Topolánkem. „Cítím povinnost oznámit, že demokracie v této zemi utrpěla tvrdý zásah srovnatelný snad jen s únorem 1948,“ reagoval Jiří Paroubek dnes už slavným výrokem na výsledky červnových parlamentních voleb.

„Výsledky komunálních voleb jdou proti zdravému rozumu,“ tvrdí Radomír Caletka, nově zvolený obecní zastupitel Andělské Hory. Caletka zastupuje nezávislé sdružení Za stejné podmínky pro všechny občany. Před volbami pomýšlel na funkci starosty, překvapil ho však úspěch čtyř konkurenčních sdružení. Svoje zastupitele totiž získalo i Sdružení nezávislých kandidátů za obec krásnější, sdružení Obec pro příští generace, sdružení Za lepší budoucnost obce Andělská Hora a sdružení Obec - můj domov.

Neshodli se v ničem

„Byly to asi nejhorší čtyři roky v životě. Zastupitelé se mě snažili obviňovat z úplatkářství a dalších nečestností. Díky destruktivní opozici se rozvoj obce úplně zastavil,“ shrnuje dosluhující starosta Ladislav Langer. V čele obce stanul v roce 2002 jen díky jedinému hlasu navíc v sedmičlenném zastupitelstvu. Jako by řídil stojedničkovou nestabilní vládní koalici: obec žila čtyři roky v nejistotě. Vesnice ani nesložila obecní radu, řídil jí přímo Langer a zastupitelstvo většinu jeho návrhů zametalo pod stůl. „Nedohodli jsme se třeba na výstavbě kanalizace ani na pravidlech zacházení s obecním majetkem. A málem jsme přišli i o dotace z kraje,“ líčí Langer. Ráz obce má dosud charakter chřadnoucího sudetského pohraničí dlouho před rokem 1989, tak jak zdejší kraj kdysi na nelichotivých dokumentech zachytil fotograf Jindřich Štreit. „Od války zmizela možná polovina domů,“ lituje starosta Langer, jehož rodina v obci žije po generace. „Přistěhovalcům vadí moje německé kořeny. A nelíbí se jim, že jsem obnovil pouti ke kostelu na Anenském vrchu.“

Věnec na stůl

Znesvářený lid letos budoucnost Andělské Hory ještě více zkomplikoval. Do voleb šlo osm sdružení, z nichž pět uspělo, a patový stav se prohloubil. Jednotlivé strany totiž odmítají jakákoli koaliční jednání. „Nejednám s nikým. Ale ve středu mi můžete položit na stůl smuteční věnec,“ ironicky glosuje dosluhující starosta Langer. Právě první listopadový den se sejde nově zvolené zastupitelstvo, aby se utkalo o starostenské křeslo. „Langer si jen hrabal na svém písečku. Neudělalo se nic,“ nešetří kritikou nový zastupitel Caletka. „O koalici ale také s nikým jednat nebudu,“ říká zarputile.

Nejúspěšněji dopadlo sdružení Za lepší budoucnost v obci Andělská Hora: získalo tři mandáty ze sedmi. „Bohužel, většinu nemáme. Alespoň to zkusím,“ slibuje dvaašedesátiletý kandidát na starostu Dušan Vavřík. U konkurence nemá podporu. Povolební chaos v obci zvyšují další zvěsti. Místní veterinářka Zdeňka Kopcová, lídr kandidátky Za obec krásnější, odjela do zahraničí a měla vzkázat, že zastupitelkou být nechce. „Nahradí ji člověk, který získal mnohem méně hlasů než lidé z jiných kandidátek. To je přece výsměch svobodným volbám,“ rozčiluje se Caletka.

„Na sedmadevadesát procent už post starosty znova nezískám,“ střízlivě předvídá Langer. Úspěšnějšímu kandidátovi ale nemá co závidět. Pět znesvářených sdružení v zastupitelstvu může dělat konstruktivní komunální politiku jen zázrakem.

K TÉMATU:

Stavitele nemůžete diskriminovat

Veřejné zakázky se manipulují sofistikovaněji

Hříšní lidé modrých radnic

Autor: Ivan Motýl





Čtěte dále

další zprávy

Titulní strana Standardní písmo Větší písmo

Tmavé zobrazení
Přepnout na plnou verzi