Zplodiny z konopného kouře vedou i k rakovině plic

Ilustrační foto.

Je již obecně známým faktem, že největším problémem kouření jsou zplodiny hoření bez ohledu na spalovanou substanci. Přesto se již dlouhá desetiletí diskutuje, zda má pravidelné kouření marihuany závažnější dopady na plíce než stejné užívání tabáku.

Jak uvedl MUDr. Libor Havel z Fakultní Thomayerovy nemocnice, rozdíl mezi škodlivostí cigaret a marihuany se dá trefně popsat jako rozdíl mezi pádem z desátého či patnáctého patra:

"Kuřáci konopí mohou argumentovat tím, že skutečně jen málokdo z nich vykouří dvacet jointů denně, což je běžná dávka kuřáka cigaret. Na druhou stranu jointy jsou poněkud objemnější než slim cigareta a to, jakým způsobem se z marihuany uvolňují škodliviny, je vidět velice dobře na cigaretovém papírku. Doslova jím prostupuje mastnota, jak se v něm při kouření kumuluje olejovitá látka THC obsažená v marihuanovém kouři," popisuje přední český pneumoonkolog pro vzdělávací platformu Plice.online.

Rovněž výsledky nové studie publikované v listopadovém vydání odborného časopisu Radiology přinášejí důležité upozornění: spotřebitelé by neměli podlehnout domněnce, že je marihuana pouze neškodnou bylinkou. K tomu může svádět poměrně rychlý postup legalizace konopí k rekreačnímu využití po celém světě. Podle prvotních zjištění týmu univerzity v kanadské Ottawě je kouření marihuany rozhodně určujícím faktorem pro poškození plic, včetně rizika vzniku nádorového onemocnění.

Avšak nejen to - uživatelé marihuany v této studii byli řadou zdravotních komplikací postiženi výrazně častěji nejen ve srovnání s nekuřáky, ale i na rozdíl od kuřáků konzumujících výhradně tabákový kouř. "Zatím pouze víme, že kouření marihuany může představovat vyšší riziko, než si spotřebitelé připouštějí," shrnuje pilotní výsledky profesorka Giselle Revah pro zpravodajský server U. S. News a dodává: "Ještě jsme na úplném začátku, ale je potřeba, aby si uživatelé byli vědomi možnosti potíží."

Rozedma plic u tří čtvrtin kuřáků marihuany

Revah připomíná, že dle tisíců snímků evidovaných v radiologických databázích je jasné, že plíce těžkého nebo dlouhodobého kuřáka cigaret jsou na CT snímku rozeznatelné na první pohled. Samotnou ji ale překvapila absence potřebných údajů co se týče pacientů, kteří sice nekouří tabák, ale jsou kuřáky marihuany - tedy druhé nejčastěji kouřené substance po tabáku. Rozhodla se zjistit, zda podobné výsledky zobrazovací metody počítačové tomografie vykazují také jejich plíce. Tým proto porovnával výsledky hrudních CT vyšetření 56 kuřáků marihuany, z nichž někteří kouřili i tabák, se 33 čistými nikotinisty a 57 nekuřáky. Jaké je zjištění?

Téměř tři čtvrtiny uživatelů konopí trpěly emfyzémem, tedy rozedmou plic. Chronickým onemocněním, které je způsobeno trvalým poškozením či úplným zánikem přepážek uvnitř plicních sklípků (alveolů). U kuřáků tabáku se jednalo o 67 % a z nekuřáků postihl plicní emfyzém pouhých 5 %. Nejčastěji byla u příznivců marihuany identifikována paraseptální plicní rozedma. Ta je důsledkem destrukce buněk přenášejících potřebné sekrety mezi plicními sklípky a CT ji zobrazuje jako oblast snížené hustoty plic. Kuřáky konopí také častěji postihovaly plicní záněty.

Zajímavý vedlejší efekt se projevil u některých mužských konzumentů konopí - skoro u 40 % z nich se objevilo zvětšení prsou. To samé potkalo jen 11 % kuřáků tabáku a 16 % nekuřáků. Mezi oběma skupinami kuřáků nezjistili výzkumníci žádné rozdíly v průchodnosti hlavních srdečních tepen. Přesto označují celkové výsledky svého výzkumu za alarmující. Toxiny, usazující se ve sklípcích plic postižených rozedmou, tyto životně důležité útvary poškozují a způsobují nezvratné prohlubeniny. Plicní sklípky mají přitom nezastupitelnou funkci, protože zajišťují přenos kyslíku do krve.

"Problém je, že neexistuje normální způsob, jak by se plicní tkáň mohla na poškozených místech zahojit, což zásadně znehodnocuje potřebnou výměnu plynů mezi organismem a okolním prostředím," vysvětluje Giselle Revah. "Ze začátku nemusí pacient pociťovat žádné obtíže, ale postupující rozedma se obvykle ohlašuje kašlem, sýpáním a dušností." Zatímco většina pacientů s rozedmou plic někdy v životě kouřila, zdaleka ne všichni kuřáci jsou jí postiženi. Riziko však roste s množstvím vykouřeného tabáku.

To samé platí pro rakovinu plic, jejíž riziko roste u kuřáků přímo úměrně s délkou provozování kuřáckého návyku a celkovým počtem vykouřených cigaret. Oproti nekuřákovi má člověk kouřící balíček cigaret po dobu dvaceti let celkem dvacetinásobně zvýšené riziko, že se u něj rozvine zhoubný nádor na plicích. Proto také byl v ČR spuštěn program časného záchytu rakoviny plic zaměřený právě na kuřáky s uvedenou náloží, a to i bývalé. Mnozí odborníci však opakovaně apelují na kohokoliv, kdo kouří, aby možnost vstupu do tohoto programu konzultoval s ošetřujícím lékařem - což by s ohledem na škodlivost konopného kouře měli zvážit také kuřáci marihuany.

Jedná se o základní prohlídku u pneumologa, který doporučí, zda je na místě provést také bezbolestné CT vyšetření. To v současnosti představuje jedinou možnost, jak plicní karcinom odhalit v počáteční fázi a právě časný záchyt je naprosto zásadní. Přestože se díky rozvoji imunoterapie a cílené léčby významně zvyšuje délka přežití také u lidí s pokročilou rakovinou plic, plné vyléčení je možné pouze u pacientů v počáteční fázi nemoci. Podrobnosti o programu časného záchytu jsou k dispozici na www.prevenceproplice.cz.

"Výhoda" cigaret je v hygieně výroby

I když je jakékoliv kouření smrtelně nebezpečné, tabákové cigarety jsou obvykle vybaveny filtrem zachytávajícím alespoň část škodlivin. U vlastnoručně ubaleného jointu používají kuřáci marihuany častěji pouze do ruličky smotaný kousek silnějšího papíru. Vinou nulové filtrace se tak mohou dostat do plic další nečistoty. Kuřáci marihuany si také obvykle dopřávají vydatnější potažení a snaží se kouř déle udržet v plicích za účelem vstřebání většího množství účinné látky THC. Výsledkem mohou být miniaturní trhliny na dýchacích cestách.

Potvrdit vliv kouření konopí na počty případů plicních chorob bude podle autorů studie vyžadovat výzkum pracující s rozsáhlým vzorkem populace. "Panuje obecný dojem, že marihuana je bezpečná, dokonce bezpečnější než cigarety, ale podle našich zjištění to není pravda," tvrdí Giselle Revah. "Může být dokonce škodlivější, než si lidé myslí, protože málokoho napadne souvislost s nevratnými změnami dýchacího ústrojí." Pochybnosti vyjadřuje také o marihuanových pokrmech, které sice nemohou poškodit plíce, ale jejich vliv na ostatní části těla nebyl dostatečně sledován.

Zástupce lékařů sdružených v americké plicní asociaci Albert Rizzo označil studii za potvrzení panujících podezření o škodlivém vlivu marihuany na celé dýchací cesty. Rizzo se na studii nijak nepodílel. "Víme, že marihuanový kouř obsahuje stejné karcinogeny, jedy i dehet jako cigarety. Bohužel nám chybí dlouhodobé studie, jakými disponuje tabákový průmysl. Většina dotázaných kouření nelegální marihuany nepřiznala, navíc hodně z nich kouřilo oboje. Pak je těžké dokazovat, co způsobila která látka," uznává Rizzo. A i když některé státy zlegalizují marihuanu pro osobní potřebu, dost lidí si ji bude stále obstarávat na černém trhu. To znamená zvýšené riziko jejího znečištění, protože výrobní a distribuční řetězec zcela postrádá přísnou regulaci jakosti, které podléhají tabákové firmy.

Rizzo chápe pacienty, kteří užívají marihuanu v rámci léčby. Doporučuje jim využít alternativní metody užívání lékařského konopí. "Lidé, kteří k pocitu větší úlevy potřebují proces kouření, by tak měli činit pod lékařským dohledem," myslí si Rizzo. "Za takových deset, dvacet a možná ani třicet let nebudeme stále vědět, jestli kouření marihuany způsobuje rozedmu plic nebo ne. O tabáku jsme to nevěděli mnohem déle, a proto by nás to mělo zajímat."

Foto: deposithphotos/ HayDmitriy

Autor: - red -Čtěte dále

Ilustrační foto.

Nejvíc lidí v první půli roku 2022 podlehlo ischemické chorobě srdce, pak covidu

V prvním pololetí loňského zemřelo podle předběžných dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) 60 tisíc obyvatel, meziročně o více...

Ilustrační foto.

Bolí vás od plochých nohou záda či hlava? Aktivujte svá chodidla, radí fyzioterapeut

Vypadají vaše stopy na pláži jako oválné rybníčky a mají daleko do ideálního otisku zdravého chodidla? Nabízí se snadná diagnóza:...

Ilustrační foto.

Jak si v zimě udržet krásné zdravé vlasy?

Různá roční období přinášejí našim vlasům odlišné nástrahy. Zatímco v létě na naši hřívu útočí žhnoucí sluneční paprsky, v zimě...

Ilustrační foto.

Barva duhovky, pohlaví, věk, povolání, geny... co všechno může být rizikovým faktorem očních nemocí?

Muži jsou více ohroženi barvoslepostí, ženy po menopauze zase syndromem suchého oka, tmavoocí lidé mívají častěji glaukom,...

Ilustrační foto.

Nejčastější plastickou operací na světě je liposukce, předstihla zvětšení prsou

Nejčastější estetickou plastickou operací na světě je nově liposukce, odsání tuku předstihlo dosud nejoblíbenější zvětšení prsou....

Ilustrační foto.

Jak si udržet zdravější životní styl po celý rok: Zkuste omezit alkohol, cukry a dopřejte si pestrou stravu a čaje

Dáváte si na konci roku předsevzetí do toho nadcházejícího? Možná že se ve vašem seznamu tentokrát objeví příslib zdravějšího...

Ilustrační foto.

Proč chodit na pravidelné prohlídky k očnímu lékaři, i když nenosíte brýle?

Zatímco v dětství probíhají pravidelné kontroly zraku automaticky, v dospělosti je na odpovědnosti každého z nás, jak se o své...

Ilustrační foto.

WHO na konci měsíce posoudí, zda koronavirová pandemie je dál stavem nouze

Krizový výbor Světové zdravotnické organizace (WHO) na konci měsíce posoudí, zda pandemie covidu-19 je nadále důvodem pro...

Ilustrační foto.

Indická farmaceutická firma zastavila výrobu po úmrtí dětí užívajících sirup

Indická farmaceutická firma Marion Biotech, jejíž sirup proti kašli je spojován s úmrtím 19 dětí v Uzbekistánu, v pátek zastavila...

Ilustrační foto.

Dlouhotrvající ztrátu čichu při covidu mohou způsobovat poničené nosní buňky

Miliony lidí, kteří po nákaze koronavirem ztratili čich, mohou mít dlouhotrvající a neobvyklou imunitní reakci, která jim ničí...

Ilustrační foto.

Mocná síla ashwagandha

Trápí vás stres, špatný a neklidný spánek, úzkost nebo oslabená imunita? S tím vším si dokáže skvěle poradit ashwagandha...

Ilustrační foto.

Vánoční přípravy jsou v plném proudu: Dávejte při nich pozor na svůj zrak!

Velký úklid, výzdoba domu, strojení stromku, výprava za nákupem dárků... Je toho tolik, co je potřeba zvládnout, než nastane...

Ilustrační foto.

Případů klíšťové encefalitidy letos přibylo, teď je vhodná doba na očkování

Od ledna do listopadu zaznamenal Státní zdravotní ústav (SZÚ) v České republice celkem 665 případů klíšťové encefalitidy, což je...

Ilustrační foto.

Genetické vady jako strašák dnešní doby. Jak jim předcházet?

Pod pojmy dobré a špatné geny si většina lidí představí modré oči nebo krátké nohy. S geny ale může být potíž, když se při zrodu...

Ilustrační foto.

Nemocnice v Havířově testuje umělou inteligenci, pomáhá číst rentgeny plic

Krajská nemocnice v Havířově na Karvinsku jako první v republice testuje umělou inteligenci, která pomáhá číst rentgenové snímky...

Ilustrační foto.

Britští lékaři představili inovativní léčbu leukémie, malá pacientka je v remisi

Britští lékaři o víkendu na odborné konferenci představili inovativní léčbu leukémie, kterou považují za revoluční pokrok v...

Laserová operace MUDr. Jana Mikšovská.

Stačí pár vteřin a brýle můžete zahodit: Nejrychlejší laser na světě vyčaruje ostrý zrak během několika vteřin!

Odstranění dioptrií patří mezi nejčastější oční operace u pacientů ve věku od 18 do 40 let. Během ambulantního bezbolestného...

Ilustrační foto.

Jak vidí topnou sezonu vaše oči

Zima může pro zdraví očí znamenat větší riziko než letní měsíce plné slunce. I zde platí, že prevence je vhodnější než řešení...

Ilustrační foto.

Diabetiků v ČR přibývá podle lékařů 30 tisíc ročně, i kvůli tloustnutí populace

Diabetiků v ČR přibývá asi 30 tisíc každý rok, cukrovku má každý třetí senior nad 65 let. Lékaři čekají další zhoršení, protože...

Ilustrační foto.

Lepší prevence proti rakovině děložního čípku: Dočkají se i české ženy po padesátce účinného screeningu díky HPV DNA testu?

Pokroky moderní medicíny otevírají nové možnosti, jak zlepšit prevenci rakoviny děložního čípku. Přesto je však v České republice...

další zprávy

Titulní strana Standardní písmo Větší písmo

Tmavé zobrazení
Přepnout na plnou verzi