Ruská armáda dobývá Arktidu. Vlajka na Wrangelově ostrově

Na lodi ruského vojenského námořnictva.

Ruská Tichomořská flotila poprvé zřídila vojenskou základnu v Arktidě nedaleko amerického státu Aljaška. Posádka vojenské výzkumné lodi Maršál Gelovani vztyčila letos 20. srpna vlajku flotily na Wrangelově ostrově ležícím na rozhraní Čukotského a Východosibiřského moře (snímky akce zatím námořnictvo nezveřejnilo).  Na tomto arktickém ostrově tak vznikl první opěrný bod Tichomořské flotily, uvedl mluvčí námořnictva Roman Martov.

Šlo o symbolický akt přesně 90 let poté, co k Wrangelovu ostrovu dorazil dělový člun Rudý říjen (předtím ledoborec Nadjožnyj z Vladivostoku) a vztyčil na něm vlajku Sovětského svazu. Ruští vojáci z ostrova tehdy deportovali, fakticky vyhnali skupinku amerických osadníků.

Výzkumná loď vojenského námořnictva Maršál Gelovani.Rudému říjnu tehdy velel hydrolog Boris Davydov, který měl současně funkci náčelníka oddělení pro zajištění bezpečnosti lodního provozu na Dálném východě.   

Také nyní velel výzkumné lodi hydrolog - kapitán třetího stupně Jevgenij Onufrijev. Začátkem srpna ruské námořnictvo na svém webu informovalo, že plavidlo Maršál Gelovani směřuje k Wrangelovu ostrovu, kde ho čeká oceánografický výzkum včetně výzkumu reliéfu dna v oblasti. O založení základny nepadlo ani slovo.

Svou rostoucí vojenskou přítomností v Arktidě chce Moskva podtrhnout ruské nároky na drahé kovy, ropu či plyn, které se tam nacházejí. Experti v tom spatřují i zvyšující se potenciál hrozby vůči dalším státům hraničícím s Arktidou. 

Carské Rusko vztyčuje vlajku na Wrangelově ostrově roku 1911.Třeba podle Geologické služby USA se v regionu za polárním kruhem nachází kolem 30 procent zatím neobjevených světových zásob plynu a 13 procent ropy. Tyto energetické zdroje jsou pro Rusy životně důležité, pokud si chtějí dlouhodobě udržet hospodářský rozvoj.

Ostrov dlouhý 125 kilometrů je pojmenován podle ruského polárního výzkumníka a mořeplavce Ferdinanda von Wrangela (1797 až 1870), který na základě domorodých informací polohu tohoto ostrova předpověděl a po němž byl ostrov pojmenován.

Západní encyklopedie obvykle uvádějí, že ostrov objevil v letech 1846 až 1850 anglický mořeplavec Henry Kellet. V ruských historických pramenech lze však nalézt zprávu, kterou o něm už v 18. století napsal jistý ruský kozák S. Andrejev. Domorodci prý ostrov nazývali Tikegen. Žili na něm lidé, kterým Čukčové říkali Krjachajové. Kozáci se výraznou mírou, zčásti ve službách carů, podíleli na dobývání Sibiře.

Úplně první vlajku carského Ruska vztyčila na Wrangelově ostrově v září 1911 posádka ledoborce Vajgač, která zkoumala Severní ledový oceán. O deset let později se ostrov snažila přičlenit ke svému teritoriu Velká Británie a roku 1923 se o totéž pokusily Spojené státy.

Američtí osadníci vystěhovaní Rusy z Wrangelova ostrova roku 1924.Američané tam dokonce poslali skupinku čtrnácti osadníků, Inuitů, pod vedením jistého Charlese Wellse. Měli se tam usídlit a založit zárodek rybářského průmyslu. Osadníci se rychle rozrostli o dalšího člena, chlapce, jenž se tam narodil.

Představitelé Sovětského svazu se snažili vyřešit problém diplomaticky, ale to nevyšlo. Už příští rok tak osadníky z ostrova deportovali Rusové ze zmíněného dělového člunu Rudý říjen. Další osud kolonistů nebyl veselý, vláda USA je nechala na holičkách.  

Wells zemřel ve Vladivostoku na pneumonii a zápal plic zabil také nejmladšího, dvouletého exkolonistu. Zbytek Inuitů byl deportován do Číny, ale její vláda je odmítla přijmout poté, co tamní americký konzul řekl, že zřejmě nejsou občany USA. Navíc Spojené státy prohlásily, že na jejich návrat nemají peníze. Potřebných 1600 dolarů nasbíral až americký Červený kříž. Poté se konečně mohli vrátit do svých původních domovů v Noumě na Aljašce.

Polární záře na Wrangelově ostrově.Od roku 1924 považoval Sovětský svaz ostrov zvaný Wrangelův za své území.

Hlavně od doby, kdy začaly tát ledovce, zbrojí sousední země k soupeření o přírodní bohatství Arktidy. Nejrůznější odhady nerostného bohatství, jež se tam ukrývá, dává křídla fantazii těch, kdo ho chtějí získat.

"Tento perspektivně bohatý region chrání Rusko stále aktivněji, aby zajistilo národní bezpečnost a hájilo vlastní zájmy," prohlásil prezident Vladimír Putin na sklonku roku 2013 při setkání s nejvyšším velením vojska.

Šéf Kremlu dodal, že roku 2013 se začalo s obnovou sedmi letišť v Arktidě, která se hlavně z finančních důvodů po rozpadu Sovětského svazu zrušila a od té doby nepoužívala. Letos se podle Putina uzavřou dohody na výstavbu dvou dalších arktických letišť.

Nedávno ruští výsadkáři symbolicky seskočili u severního pólu.

Ruští vojáci v Arktidě.Putin poděkoval těm, kdo se zatím podílejí na obnově vojenské základny na Novosibiřských ostrovech, jež leží mezi Mořem Laptěvů a Východosibiřským mořem. Vojáci s rudou hvězdou ji opustili roku 1993.

Tento poloostrov má klíčovou polohu při kontrole Arktidy, zdůraznil Putin. Jeho výroky následovaly krátce poté, co Kanada oznámila, že uskuteční vlastní kartografické měření mořského dna Arktidy, aby zpochybnila nároky Ruska na lví podíl v této oblasti.

Loni na Novosibiřské ostrovy dorazila flotila deseti válečných lodí v čele s chloubou Severní flotily, raketovým křižníkem na jaderný pohon Petrem Velikým. Cestu jim razily tři ledoborce. Vojáci na místě, kde vládnou mrazy až minus 50 stupňů Celsia, vybudovali provizorní tábor.

Vyslání ruských jednotek do polárních oblastí cílí na odvrácení možných budoucích nebezpečí souvisejících s územními spory.

Rusové si chrání své přírodní bohatství v Arktidě.Většina předpokládaných zásob plynu v arktických oblastech leží na ruském území. Západní koncerny proto klepou na brány Kremlu, aby se mohl účastnit jejich hledání a průzkumu.

Letos v červenci třeba zahájila provoz jedna z největších těžebních plošin na světě v Ochotském moři poblíž poloostrova Sachalin (subarktická oblast).

Plošina se jmenuje Berkut a společně ji budou provozovat největší ruský těžař Rosněft (podíl 20 procent) a americký ropný obr ExxonMobil (30 procent). Na projektu se dále podílejí japonská firma SODECO (30 procent akcií) a indický podnik ONGC Videsh Ltd. (20 procent).

Wrangelův ostrov (ostrůvek) je na snímku vlevo nahoře.

Foto: Shutterstock , ruské min. obrany, Wiki

Autor: Petr Podaný





Čtěte dále

Mezi Izraelem a Hizballáhem platí příměří, na jih Libanonu se vrací civilisté

Mezi Izraelem a Hizballáhem platí příměří, na jih Libanonu se vrací civilisté

Po roce přeshraničního ostřelování a dvou měsících otevřené války dnes vstoupila v platnost dohoda o příměří mezi Izraelem a...

Někteří z nominantů do Trumpova kabinetu čelili výhrůžkám násilím

Někteří z nominantů do Trumpova kabinetu čelili výhrůžkám násilím

Někteří z nominantů do kabinetu příštího amerického prezidenta Donalda Trumpa v úterý a dnes čelili výhrůžkám násilím, včetně...

Do fondu NATO na pomoc pro Ukrajinu Česko poskytne dar přes 12 milionů korun

Do fondu NATO na pomoc pro Ukrajinu Česko poskytne dar přes 12 milionů korun

Do svěřenského fondu Severoatlantické aliance (NATO) na nevojenskou pomoc pro Ukrajinu Česko poskytne dar 12,1 milionu korun. Na...

Je to zbraň hromadného ničení demokracie, řekl advokát Le Penové o jejím procesu

Je to zbraň hromadného ničení demokracie, řekl advokát Le Penové o jejím procesu

Za zbraň hromadného ničení demokracie označil advokát krajně pravicové vůdkyně Marine Le Penové proces, ve kterém političce hrozí...

Zimní rodinná dobrodružství v Tyrolsku: Výhodné nabídky a báječné zážitky pro velké i malé návštěvníky

Zimní rodinná dobrodružství v Tyrolsku: Výhodné nabídky a báječné zážitky pro velké i malé návštěvníky

V zimních měsících mají rodiny v Tyrolsku bezpočet možností, jak společně strávit nezapomenutelné chvíle na sjezdovkách i mimo...

DPA: Německo Izraeli stále nedodává zbraně k užití ve válce

DPA: Německo Izraeli stále nedodává zbraně k užití ve válce

Německo Izraeli nadále nedodává zbraně určené k užití ve válce. S odvoláním na dokument ministerstva hospodářství o tom dnes...

Severní Korea vyhodila do povětří silnice spojující zemi s Jižní Koreou

Severní Korea vyhodila do povětří silnice spojující zemi s Jižní Koreou

Severokorejská armáda dnes na své straně silně militarizované hranice vyhodila do povětří části dvou silnic spojujících oba...

Míra nezaměstnanosti v EU v srpnu klesla na 5,9 procenta, nejnižší je v Česku

Míra nezaměstnanosti v EU v srpnu klesla na 5,9 procenta, nejnižší je v Česku

Proti loňsku je teď nezaměstnanost nepatrně nižší jak v eurozóně, tak v celé EU. Zatímco v zemích platících eurem loni v srpnu...

Požár na severu Kalifornie rychle spálil na 1000 kilometrů čtverečních, stal se tak jedním z největších v dějinách státu

Požár na severu Kalifornie rychle spálil na 1000 kilometrů čtverečních, stal se tak jedním z největších v dějinách státu

Lesní požár, který se ve středu rozhořel na severu Kalifornie, se rychle stal jedním z největších v dějinách západoamerického...

Po střelbě na Trumpově mítinku jsou dva mrtví, exprezident má poraněné ucho

Po střelbě na Trumpově mítinku jsou dva mrtví, exprezident má poraněné ucho

Na sobotním předvolebním mítinku republikánského kandidáta na amerického prezidenta Donalda Trumpa ve městě Butler ve státě...

Nezapomenutelná dovolená na ostrově? To je Cres v Chorvatsku!

Nezapomenutelná dovolená na ostrově? To je Cres v Chorvatsku!

Po dlouhé zimě vyhlížíme jaro a začínáme plánovat letní dovolenou. Přinášíme vám tip, jak tu letošní mít co nejblíž domovu,...

Ilustrační foto

Ukrajina ukončila vyšetřování zbrojní zakázky, podnikatelskou družstevní záložnu (PDZ) z ničeho neviní

Ukrajinská tajná služba SBU v pátek oznámila, že ukončila fázi vyšetřování korupce a podvodného jednání ve věci zbrojních...

Izrael získal kontrolu nad významnou čtvrtí Rimál v pásmu Gazy, uvedla armáda

Izrael získal kontrolu nad významnou čtvrtí Rimál v pásmu Gazy, uvedla armáda

Izraelská armáda oznámila, že její jednotky získaly kontrolu nad čtvrtí Rimál v Gaze, kde dříve objevila tunely, které používali...

Evropský parlament odhlasoval změny v emisních opatřeních

Evropský parlament odhlasoval změny v emisních opatřeních

Evropští poslanci dnes schválili ukončení vydávání bezplatných emisních povolenek v průmyslu do roku 2034 a zpoplatnění emisí z...

Banky v Hongkongu se připravují na novou digitální měnu

Banky v Hongkongu se připravují na novou digitální měnu

Banky v Hongkongu jsou teď v přední linii snah ujasnit si, jak bude vypadat digitální měna hongkongské centrální banky,...

Evropská komise chce zklidnit vztahy s čínou, za Tchaj-Wan se ovšem nadále staví

Evropská komise chce zklidnit vztahy s Čínou, za Tchaj-wan se ovšem nadále staví

Evropská unie by měla pracovat na omezování rizik ve vztazích s Čínou, prohlásila šéfka Evropské komise (EK) Ursula von der...

Londýnští vojáci v noci trénovali na korunovační slavnost

Londýnští vojáci v noci trénovali na korunovační slavnost

Stovky vojáků v noci na dnešek v Londýně nacvičovaly vojenský průvod, který bude součástí ceremonií při korunovaci krále Karla...

Hromadná otrava alkoholem v Indii má na svědomí již více než 27 obětí

Hromadná otrava alkoholem v Indii má na svědomí již více než 27 obětí

Ve státě Bihár na východě Indie zemřelo od soboty kvůli otravě po požití pančovaného alkoholu nejméně 27 lidí. Informovala o tom...

Chlapec v USA zazvonil na špatné adrese, muž z domu ho střelil do hlavy

Chlapec v USA zazvonil na špatné adrese, muž z domu ho střelil do hlavy

Ve Spojených státech minulý týden málem zemřel 16letý černošský chlapec, který omylem zazvonil na špatné adrese. Z domu ho totiž...

"Za válku může Ukrajina i Rusko", kontroverzní výrok brazilského prezidenta vyvolal vlnu kritiky

"Za válku může Ukrajina i Rusko", kontroverzní výrok brazilského prezidenta vyvolal vlnu kritiky

Nedělní výrok brazilského prezidenta Luize Inácia Luly da Silva, že za válku na Ukrajině mohou Moskva i Kyjev, vzbudil...

další zprávy

Titulní strana Standardní písmo Větší písmo

Tmavé zobrazení
Přepnout na plnou verzi