VIDEO: Celý útok na letišti v Paříži. Muž udeřil zezadu

Momentka z letiště Orly.

Útočník z pařížského letiště Orly, jehož v sobotu zastřelila vojenská hlídka v odbavovací hale, přepadl vojačku zezadu, zatímco její kolegové byli o pár kroků před nimi. Vyplývá to ze záběrů bezpečnostních kamer.  

Ziyed Ben Belgacem byl zastřelen v sobotu ráno na pařížském letišti Orly poté, co se pokusil člence vojenské hlídky sebrat zbraň. Podle prokurátora přitom na vojáky křičel, že přišel "zemřít pro Alláha". Kromě útočníka se nikomu nic vážného nestalo.

Před útokem Belgacem upustil nákupní tašku, v níž měl schovaný kanystr s benzínem. Vyzbrojený brokovou pistolí se ženu pokusil tlačit nazpět. Zároveň se pokoušel jí vyrvat útočnou pušku, kterou držela před sebou v obou rukou. Na útok nejprve nikdo nereagoval, ale pak se lidi začali od dvojice vzdalovat a prchat. Belgacem byl zastřelen do tří minut zbylou dvojicí vojáků z hlídky.

Útočník měl v době činu v krvi alkohol a drogy. Motiv útoku devětatřicetiletého Francouze na vojenskou hlídku stále není znám, policie však případ vyšetřuje jako teroristický čin.

"Toxikologická analýza provedená v neděli prokázala v krvi přítomnost marihuany a kokainu a 0,93 promile alkoholu," uvedl zdroj ze soudního lékařství. Agentura AFP v této souvislosti připomněla, že útočník Ziyed Ben Belgacem byl v roce 2009 odsouzen za obchodování s drogami.

Už v neděli prohlásil Belgacemův otec, že jeho syn nebyl islámským radikálem a že jednal pod vlivem návykových látek. Také ze svědectví přítomných v době činu na letišti vyplynulo, že muž nebyl v době útoku příčetný.

Před akcí na letišti dorazil Belgacem do baru na předměstí na opačné straně Paříže, kde začal střílet z pistole. Nikoho nezasáhl. Ještě před tím postřelil policistu při běžné dopravní kontrole.

Foto: ČTK/AP

Autor: ČTK

Titulní strana Standardní písmo Větší písmo

Tmavé zobrazení
Přepnout na plnou verzi