V Nizozemsku odhalili památník obětem tragédie letu MH17

Tři roky po sestřelení letadla odhalili památník věnovaný obětem.

Tři roky po sestřelení letadla malajsijských aerolinií nad východní Ukrajinou v pondělí nedaleko Amsterodamu odhalili památník věnovaný obětem této tragédie. Kromě stovek pozůstalých se ceremonie zúčastnil také nizozemský král Willem-Alexander s manželkou, informovala list De Telegraaf. Mezi 298 oběťmi letu MH17 bylo 196 Nizozemců.

Národní památník největší letecké tragédie v nizozemských dějinách stojí u města Vijfhuizen, které přímo sousedí s mezinárodním letištěm Schiphol, odkud Boeing 777 letecké společnosti Malaysia Airlines 17. července 2014 krátce po poledni SELČ vzlétl na cestu do Kuala Lumpuru. Nad východní Ukrajinou, kde tehdy zuřily boje mezi ukrajinskou armádou a proruskými separatisty, letadlo zmizelo z radarů.

Památník dnes během pietní ceremonie otevřeli král Willem-Alexander a královna Máxima. Akce se zúčastnily také více než dva tisíce pozůstalých po obětech z Nizozemska i ze zahraničí, například z Austrálie, Malajsie, Británie či Německa.

Část památníku tvoří objekt připomínající oko, které hledí k nebi. Kovová deska, která oko z jedné strany chrání, by podle autorů měla časem zrezivět jako symbol pomalého vývoje žalu pozůstalých. Součástí památníku je také 298 stromů různých druhů zasázených ve tvaru smuteční stužky, které mají podle listu De Volkskrant představovat naději a život. Každá z obětí má u "svého" stromu tabulku se jménem. Kolem "pamětního lesíku" budou každý červenec kvést slunečnice. Část z nich zasadili právě během dnešní ceremonie: na slunečnicová pole na východní Ukrajině dopadla totiž část trosek sestřeleného letadla. 

Památník navržený umělcem Ronaldem A. Westerhuisem a krajinným architektem Robbertem de Koningem se podařilo vybudovat především díky veřejné sbírce.

Mezinárodní tým vyšetřovatelů došel k závěru, že letadlo bylo na cestě z Amsterodamu do malajsijské metropole sestřeleno z oblasti kontrolované proruskými povstalci raketovým systémem Buk pocházejícím z Ruska. Moskva zapojení do bojů na východě Ukrajiny stejně jako podíl na katastrofě letu MH17 dlouhodobě popírá.

Nizozemsko minulý měsíc prohlásilo, že lidé odpovědní za sestřelení letadla by měli být souzeni nizozemským soudem podle nizozemských zákonů. Žádné jméno podezřelých osob ale prozatím zveřejněno nebylo. Rusko zablokovalo v roce 2015 snahu zřídit za účelem stíhání viníků této katastrofy mezinárodní tribunál.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko dnes v Kyjevě uvedl, že jeho země truchlí za oběti tragédie letu MH17 a věří, že pachatelé útoku se dostanou před soud.

Foto: ČTK/AP , Olexander Ermochenko

Autor: ČTK

Titulní strana Standardní písmo Větší písmo

Tmavé zobrazení
Přepnout na plnou verzi