V Německu rezonují ekologická témata, jak je tomu jinde?

Ilustrační foto.

Eurovolby proběhnou nadcházející víkend. Jak dopadnou, jaká vládne v jednotlivých státech situace a co říkají průzkumy? V Německu například dominují ekologická témata, kauzy zasáhly kampaně v Rakousku nebo Polsku, a jak to vypadá jinde? 

"Zelené" Německo

V Německu jsou volby do europarlamentu stále vnímány jako hlasování druhé kategorie, zřejmě nebudou mít zásadní dopady na spolkovou politiku nebo stabilitu vlády kancléřky Angely Merkelové (CDU). Vládní konzervativní unie CDU/CSU a sociální demokracie (SPD) sice vůbec nemohou počítat s úspěchem, spíše podprůměrné výsledky se ale s výjimkou Zelených čekají i u všech dalších parlamentních stran. Podle pozorovatelů za to může i předvolební kampaň, která ničím nevyniká, s výjimkou důrazu, jaký klade na boj proti klimatickým změnám.

"Ochrana klimatu nezná žádné hranice," hlásají billboardy Zelených v ulicích německých měst, "Ochrana klimatu" stojí zase na plakátech sociální demokracie. K boji za čistotu ovzduší a proti klimatickým změnám se ale před nedělními volbami hlásí i strany, u nichž to ne vždy bylo samozřejmé. Téma se objevuje na plakátech křesťanských demokratů (CDU) i liberálů (FDP) a také lídr kandidátky evropských lidovců pocházející z automobilového Bavorska Manfred Weber (CSU) ho považuje za jednu ze svých hlavních priorit.

"Ano, ochrana klimatu letos - přinejmenším, když se člověk podívá na plakáty - hraje velkou roli," řekla politoložka Daniela Braunová z mnichovské univerzity. Samotnou ji přitom překvapuje, že se za proklimatickou stranu proklamuje právě i Křesťanskosociální unie (CSU). Podle průzkumů veřejného mínění to ale může mít dobrý důvod. Ochranu životního prostředí a klimatu totiž za nejdůležitější téma voleb považuje 48 procent Němců, což je o 28 procentních bodů více než při hlasování před pěti lety.

Slovensko

Posílení krajně pravicové strany Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) ale i koalice neparlamentních proevropských stran Progresivní Slovensko (PS) a Spolu v nadcházejících volbách do Evropského parlamentu na Slovensku očekává slovenský politolog Pavol Baboš. Naopak ztratit by mohla nejsilnější vládní strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD) expremiéra Roberta Fica, řekl Baboš ČTK. Z odhadů vyplývá, že na Slovensku přijde v sobotu hlasovat více voličů než před pěti lety, kdy volební účast v eurovolbách byla nejnižší z celé EU.

Nizozemsko a Belgie

Ačkoli bývají Belgie, Nizozemsko a Lucembursko považovány za tradiční jádro evropské integrace, očekávané tendence voličů před víkendovými evropskými volbami cílí jiným směrem. Zatímco v Nizozemsku by podle průzkumů měla výrazně uspět nová populistická strana, v Belgii se kromě obhajoby vítězství vlámských nacionalistů čeká posilování ekologicky zaměřených stran.

Napětí ve Francii

Volby se ve Francii konají v době, která je pro místní politiku, společnost i ekonomiku klíčová. Prezident Emmanuel Macron kvůli snaze prosadit ekonomické reformy a "zelenější" politiku čelí už měsíce protestům takzvaných žlutých vest. Evropské volby tak mohou být považovány jak za referendum o Macronově vedení, tak i o budoucnosti Evropské unie.

Nevyzpytatelné Rakousko

Do závěru rakouské kampaně před volbami do Evropského parlamentu mohutně zasáhl skandál kolem vicekancléře Heinze-Christiana Stracheho a jeho protiimigrační Svobodné strany Rakouska (FPÖ). Německý tisk minulý pátek zveřejnil informace z tajně pořízeného videa, na němž Strache slibuje veřejné zakázky domnělé ruské investorce výměnou za podporu v předvolební kampani. Strache o víkendu ze svých funkcí odstoupil, vládní koalice se rozpadla a Rakousko míří k předčasným parlamentním volbám. Dá se očekávat, že poslední události zamíchají i výsledky voleb evropských, které se v alpské republice uskuteční v neděli.

Skandál i v Polsku

Polské politické strany mohou evropské hlasování chápat jako test, jak si stojí u voličů, kteří na podzim budou rozhodovat i o novém složení Sejmu a Senátu a příští rok na jaře o novém prezidentovi. Současnou kampaň zastínil skandál kolem sexuálního zneužívání dětí duchovními vlivné katolické církve, kterou podporuje Právo a spravedlnost (PiS) vládnoucí v zemi od roku 2015. Předvolební průzkumy dávají největší šanci na vítězství této euroskeptické straně před Evropskou koalici, která sdružuje několik proevropských stran.

Jasno v Maďarsku

Málokdo očekává, že by volby do Evropského parlamentu v Maďarsku tuto neděli mohly skončit velkým překvapením, neboť výrazné vedoucí postavení vládnoucího Maďarského občanského svazu (Fidesz) je na tamní politické scéně nadále pevné. Průzkumy naznačují, že strana premiéra Viktora Orbána si přinejmenším udrží svých dosavadních 12 z 21 křesel, které Maďarům v zastupitelském sboru Evropské unie připadají.

Levicově zaměřený jih

Ve Španělsku zvítězí ve volbách do Evropského parlamentu (EP) zřejmě vládní socialisté, kteří vyhráli koncem dubna ve volbách do místního parlamentu. Konání dalších voleb po krátké době může podle některých názorů negativně ovlivnit volební účast. Španělé ale týž den volí i parlamenty většiny autonomních regionů a místní zastupitele. Také v sousedním Portugalsku, které jako jedna z mála zemí EU zřejmě nepošle do EP žádného krajně pravicového politika, nejspíš v eurovolbách zvítězí vládní socialisté.

Estonsko a další baltské státy

Ultrapravicová Konzervativní lidová strana Estonska (EKRE), jejíž zástupci se minulý měsíc dostali do nové vlády staronového premiéra Jüriho Ratase, je jedním z dílů skládačky, která v nadcházejících volbách může poměrně výrazně změnit dosavadní poměr sil v Evropském parlamentu.

V Lotyšsku o každé z osmi křesel v EP zápolí tři desítky kandidátů. Výsledkem může podle expertů být "velice pestré", tedy nesoudržné, lotyšské zastoupení. Sotva se tak změní situace, kdy Lotyšsko patří mezi nejméně vlivné členské státy, usoudil politolog Normund Grostinš. To se podle něj projevilo i na množství peněz z unijních fondů na jednoho obyvatele v porovnání s Polskem. Vinu přičítá neschopnosti lotyšských politiků nalézt si v unii spojence, hlavně ve visegrádské čtyřce (ČR, Maďarsko, Polsko a Slovensko).

Velkou Británií rezonuje brexit 

Přestože jejich země měla být už skoro dva měsíce mimo Evropskou unii, Britové budou ve čtvrtek znovu volit svých 73 zástupců v Evropském parlamentu. Hlavním a v podstatě jediným tématem voleb, které se neměly konat, je pochopitelně brexit, ačkoli europoslanci do procesu britského odcházení prakticky vůbec nezasahují. Průzkumy předpovídají výrazné ztráty pro vládní konzervativce, o něco menší pak i pro druhou tradiční hlavní politickou stranu v zemi - opoziční labouristy.

Po pěti letech bude pravděpodobně opět slavit dlouholetý europoslanec a jeden z nejznámějších britských protiunijních politiků Nigel Farage, který v minulých eurovolbách dovedl k vítězství Stranu nezávislosti Spojeného království (UKIP). Podle volebních odhadů by mohla jeho nová Strana pro brexit dokonce předčít tehdejší zisk 24 křesel. Naopak podpora UKIP je nyní takřka mizivá a vzhledem k očekávanému debaklu pro konzervativce tak paradoxně web Politico předpovídá, že celkové zastoupení "euroskeptiků" v delegaci britských europoslanců se sníží.

Foto: ČTK/DPA/Jens KalaeneČtěte dále

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg (vpravo) si potřásá rukou se Zuzanou Čaputovou.

Čaputová: Země V4 musí vyřešit porušování hodnot EU

Země visegrádské skupiny (V4 - Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko) by v Evropské unii neměly být vnímány jako zdroj problémů a...

Americký prezident Donald Trump.

Trump odmítl nařčení ze znásilnění. Oběť není jeho typ

Americký prezident Donald Trump se v rozhovoru se zpravodajským serverem The Hill znovu obhajoval proti obvinění ze sexuálního...

Americký prezident Donald Trump při zastávce na golfovém hřišti.

Trump pohrozil Íránu. Ten označil Bílý dům za retardovaný

Americký prezident Donald Trump v úterý pohrozil Íránu "zdrcující" odvetou v případě útoku na cokoli amerického. Reagoval tak na...

Nafukovací podobizna Donalda Trumpa je stále více a více oblíbenější.

"Nafukovací Trump" se stal hitem. Je symbolem demonstrace

Nafukovací karikatura prezidenta USA Donalda Trumpa v podobě vzteklého batolete v plenách a s mobilem, která se poprvé objevila...

Protestující lidé na Moravském náměstí v Brně, aby upozornily na klimatické změny a nečinnost politiků.

Zpravodaj OSN: Světu hrozí klimatický apartheid

Světu hrozí klimatický apartheid, uvedl v úterý vydané zprávě zvláštní zpravodaj OSN pro extrémní chudobu a lidská práva Philip...

Obrázek amerického bezpilotního letounu.

Nečekaný úlovek. Íránští rybáři našli sestřelený americký dron

Íránští rybáři objevili kusy amerického bezpilotního letounu, který minulý týden sestřelil Írán. Oznámil to na twitteru v...

Obrázek dětských migrantů ze Srbska.

Cely obsahující vši a chřipku. USA přemístí dětské migranty

Vláda Spojených států přesouvá většinu dětských migrantů ze zařízení pohraniční stráže u texaského El Pasa, kde byly podle...

Ilustrační foto.

V Botswaně našli přes 500 mrtvých supů. Byli otráveni

Přes 500 mrtvých těl ohroženého nebo dokonce kriticky ohroženého druhu supa našli ochránci přírody v africké Botswaně. Příčinou...

Mohammad Džavád Zaríf.

Írán nechce jaderné zbraně, řekl ministr zahraničí

Írán nikdy nebude usilovat o získání jaderné zbraně. Podle íránské agentury IRIB to dnes řekl íránský ministr zahraničí Mohammad...

Ilustrační foto.

Evropu dál svírá vlna veder, řada zemí čeká nové teplotní rekordy

Velkou část západní, střední a jižní Evropy dál svírá vlna extrémních veder, která bude podle meteorologů kulminovat koncem týdne.

Ilustrační foto.

Rusové jsou opatrnější, střední třída pomalu mizí

Ruská střední třída se od začátku hospodářské krize v Rusku v roce 2014 zmenšila téměř o pětinu.

Ilustrační foto.

Rada Evropy vrátila Rusku hlasovací práva odejmutá po anexi Krymu

Rada Evropy (RE) schválila vrácení hlasovacích práv Rusku, které o ně přišlo v roce 2014 po anexi ukrajinského Krymu.

Ilustrační foto.

Skupina miliardářů z USA žádá větší zdanění bohatých

Skupina nejbohatších lidí ve Spojených státech vyzvala kandidáty pro nadcházející prezidentské volby, aby podpořili daň z...

Malajsie kvůli toxickým látkám ve vzduchu zavřela 400 škol

Malajsie kvůli toxickým látkám ve vzduchu zavřela 400 škol

Malajsijské úřady nechaly na jihu země uzavřít více než 400 škol a školek, neboť 75 dětí muselo být ošetřeno kvůli zvracení a...

Možný budoucí britský premiér Boris Johnson.

Johnson zopakoval, že brexit bude i bez dohody s EU

Bývalý britský ministr zahraničí Boris Johnson, který má velké šance stát se příštím premiérem, zahájil sérii vystoupení v...

Kim Čong-un.

Šéf americké rozvědky: KLDR není připravena na denuklearizaci

Americká zpravodajská komunita se domnívá, že severokorejský vůdce Kim Čong-un není připraven na jaderné odzbrojení. V pondělním...

Donald Trump.

USA podle Teheránu sankcemi proti vůdci uzavřely cestu diplomacie

Spojené státy rozhodnutím postihnout sankcemi íránského duchovního vůdce ajatolláha Alího Chameneího trvale uzavřely cestu...

Ilustrační foto.

Ukrajina zpřístupní archivy represivních orgánů SSSR

Archivní dokumenty sovětských represivních orgánů uložené v Kyjevě budou brzy dostupné všem Ukrajincům: přístupné k nahlédnutí...

Ilustrační foto.

Mexiko pod tlakem USA zesiluje snahy o zadržení migrantů

Mexické úřady přes víkend zesílily represivní opatření, která mají odradit převážně středoamerické migranty od cesty přes Mexiko...

Brit, který strčil seniora do kolejiště metra, dostal doživotí.

Brit, který strčil seniora do kolejiště metra, dostal doživotí

Britský soud v pondělí za dvojnásobný pokus o vraždu uložil doživotní vězení Paulu Crossleymu, který loni v dubnu strčil do...

další zprávy

Titulní strana Standardní písmo Větší písmo

Tmavé zobrazení
Přepnout na plnou verzi