USA spouštějí protiraketový systém. Rusko reaguje

Základna v rumunském Deveselu.

Spojené státy na vojenské základně v Rumunsku uvedly do provozu protiraketový systém, který bude součástí štítu chránícího evropské členy NATO před balistickými raketami. Proti projektu dlouhodobě protestuje Rusko, kterého ho považuje za hrozbu pro svou bezpečnost. Podle Washingtonu ale není systém namířený proti Moskvě. Evropu má prý chránit před možným raketovým útokem z Blízkého východu, především z Íránu.

První část štítu na základně v jihorumunském Deveselu nedaleko bulharské hranice uvedli Američané do provozu za účasti generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga, náměstků amerických ministrů zahraničí a obrany Franka Rosea a Roberta Worka a rumunských představitelů.

"Spojené státy a Rumunsko dnes tvoří dějiny," uvedl velitel amerických námořních sil v Evropě a Africe Mark Ferguson.

Podle Stoltenberga systém představuje "důležité posílení schopnosti bránit evropské spojence proti šíření balistických střel z oblasti mimo euroatlantický prostor", především pak z Blízkého východu. "Rumunský systém není, stejně jako ten v Polsku, namířený proti Rusku," dodal generální tajemník.

V pátek se začne v Redzikowu na severu Polska - asi 150 kilometrů od hranic ruské kaliningradské enklávy - budovat další protiraketová základna, která by měla být akceschopná na konci roku 2018.

Rumunskou základnu předají USA pod velení NATO na červencovém summitu ve Varšavě.

"Írán pokračuje ve vývoji, testování a rozmísťování balistických střel krátkého a středního doletu," uvedl před počátkem ceremonie náměstek amerického ministra zahraničí Rose.
Plány na vybudování protiraketového štítu schválil v roce 2007 americký prezident George Bush. Původně mělo jít o základnu s raketami v Polsku a s radarem v Česku. O dva roky později ale jeho nástupce v Bílém domě Barack Obama plány změnil, přičemž dal přednost strategii protiraketové obrany vedené z moře s tím, že pozemní základny budou součástí další fáze plánů.

Ke štítu patří kromě systému vybudovanému v Rumunsku za zřejmě až 800 milionů dolarů (18,9 miliard korun) a chystaného systému v Polsku ještě radarová základna v Turecku a čtyři americké lodě kotvící na základně v jižním Španělsku. Své lodě radary vybavilo také Nizozemsko. Velení sídlí v západoněmeckém Ramsteinu.

Rusko přijímá opatření

Rusko přijímá příslušná bezpečnostní opatření k zajištění své bezpečnosti, oznámil Kreml v reakci na spuštění provozu systému. Mluvčí úřadu ruského prezidenta Vladimira Putina řekl, že protiraketový štít představuje hrozbu pro ruskou národní bezpečnost.

"Není pochyb o tom, rozmístění systému je opravdovou hrozbou pro bezpečnost Ruské federace," řekl mluvčí Dmitrij Peskov novinářům v konferenčním hovoru. "Jsou uplatňována opatření k zajištění potřebné úrovně bezpečnosti pro Rusko. Dovolte mi připomenout, že sám prezident (Putin) se opakovaně dotazoval, proti komu bude systém fungovat," dodal Peskov.

Podle šéfa branného výboru ruské sněmovny, admirála Vladimira Komojedova jde o přímou hrozbu pro Rusko. "Jde pro nás o přímou hrozbu. To vše je na sto, 200, 300, tisíc procent namířeno proti nám," uvedl Komojedov podle agentury Interfax s tím, že cílem opatření je Rusko a jeho schopnost jaderného odstrašování.

"Jde o další krok k tomu, aby bylo Rusko vojensky a politicky potlačováno," řekl také vysoce postavený činitel ruského ministerstva zahraničí Andrej Kelin s tím, že umístění systému "může pouze zhoršit již tak složité vztahy mezi Ruskem a NATO".

Plány na vybudování protiraketového štítu schválil v roce 2007 americký prezident George Bush. Původně mělo jít o základnu s raketami v Polsku a s radarem v Česku. O dva roky později jeho nástupce v Bílém domě Barack Obama plán v zásadě o nějaký čas odložil, přičemž Česko přestalo být součástí projektu, co se týče rozmístění příslušných zařízení.

Výběr hlavních událostí o umístění protiraketového štítu:

Červenec 2006 - Američtí experti si v ČR prohlédli tři lokality pro případné vybudování základny.

20. ledna 2007 - Premiér Mirek Topolánek oznámil, že USA chtějí v ČR vybudovat pouze radarovou část, raketovou v Polsku.

25. ledna 2007 - USA požádaly o umístění radaru v Brdech.

17. března 2007 - Obyvatelé Trokavce na Rokycansku v obecním referendu radar odmítli; později se odmítavě vyjádřili obyvatelé dalších obcí v okolí vojenského újezdu Brdy.

28. března 2007 - ČR oficiálně zahájila jednání o základně.

Duben 2007 - Ruští představitelé se několikrát ostře vyjádřili proti záměru vybudovat v Evropě protiraketovou základnu USA; později několikrát pohrozili odvetnými kroky.

3. července 2007 - Oznámeno, že k finálnímu měření pro umístění radaru byla vybrána lokalita u obce Míšov na Plzeňsku.

26. října 2007 - Poslanecká sněmovna odmítla návrh zákona o speciálním referendu k umístění americké radarové základny v ČR.

7. února 2008 - Česko se s USA dohodlo na tom, že ve smlouvě k radaru bude samostatná kapitola o propojení stanice s NATO.

21. května 2008 - Vláda schválila hlavní česko-americkou smlouvu o vybudování radarové základny v Brdech.

8. července 2008 - Ministři zahraničí ČR a USA Karel Schwarzenberg a Condoleezza Riceová podepsali v Praze smlouvu o radaru v ČR.

1. října 2008 - Vláda souhlasila s dohodou o strategické spolupráci s USA v oblasti protiraketové obrany, známou jako rámcová dohoda. Ta má umožnit zapojení českých vědeckých a průmyslových subjektů do vývoje protiraketového deštníku.

27. listopadu 2008 - Senát schválil smlouvy, které se týkají radarové základny USA na českém území.

5. dubna 2009 - Prezident Obama v Praze řekl, že pokud Írán ustoupí od vojenského jaderného programu, nebude nutné vybudovat protiraketový štít. V Praze se konalo několik demonstrací odpůrců i příznivců výstavby americké radarové základny v ČR.

17. září 2009 - Spojené státy oznámily ústup od vybudování prvků protiraketového štítu v České republice a v Polsku.

4. února 2010 - Rumunská nejvyšší rada obrany (CSAT) schválila plán USA rozmístit v Rumunsku pozemní prvky nového systému protiraketové obrany.

19. listopadu 2010 - Členské země NATO se během dvoudenního summitu v Lisabonu dohodly na budoucím vzniku protiraketové obrany aliance. Jeho smyslem je pokrýt evropský prostor sítí pozemních a námořních radarů a protiraket schopných odvrátit případné ohrožení z Íránu a KLDR. Ve východní a jihovýchodní Evropě má fungovat síť radarů a protiraketových stanovišť. Systém se má opírat o vojenská zařízení vybudovaná v Polsku, Rumunsku, v oblasti Středozemního moře a Turecku. Projekt počítá se zapojením Ruska, obě strany se však rozcházejí v pohledu na způsob realizace této spolupráce.

3. května 2011 - Rumunská nejvyšší rada obrany jako stanoviště protiraketových střel schválila někdejší rumunskou leteckou základnu v obci Deveselu asi 230 kilometrů západně od metropole. Rusko reagovalo prohlášením, v němž žádá právní záruky, že americké střely neohrozí ruské strategické síly.

14. září 2011 - Turecká agentura Anadolu oznámila, že americký radar, který má být součástí protiraketového štítu, bude postaven ve východoturecké provincii Malatya.

26. února 2012 - USA uvedly do provozu novou radarovou stanici na jihu Turecka, která se má stát klíčovou součástí nově budovaného systému protiraketové obrany.

21. května 2012 - Šéf NATO Anders Fogh Rasmussen oznámil, že první fáze systému protiraketové obrany, která by měla chránit Evropu před útoky z Blízkého východu, je funkční.

18. prosince 2015 - Spojené státy a Rumunsko oznámily dokončení protiraketové základny v Deveselu. Zařízení má být součástí obranného štítu chránícího americké spojence v Evropě před íránskými raketami.

12. května 2016 - Zástupci USA a NATO uvedli v Rumunsku do provozu protiraketový systém, který bude součástí štítu chránícího evropské země NATO. Proti projektu důrazně protestuje Rusko, které se jím cítí být ohroženo a Kreml v reakci oznámil, že přijímá opatření k zajištění své bezpečnosti. Na rumunské základně bude umístěna baterie s raketami SM2. Další protiraketová základna by měla být uvedena do provozu do roku 2018 v Polsku, kde se počítá s 24 střelami SM3-IIA.

Foto: ČTK

Autor: ČTK





Čtěte dále

První jukebox byl instalován před 135 lety v San Francisku

První jukebox byl instalován před 135 lety v San Francisku

Svého času se bez něj neobešel žádný hudební bar nebo diskotéka. Pro generace návštěvníků byl jukebox symbolem i příjemným...

Na islandském poloostrově Reykjanes sopka chrlí druhý den lávu

Na islandském poloostrově Reykjanes sopka chrlí druhý den lávu

Na poloostrově Reykjanes po středeční erupci chrlí lávu asi kilometr dlouhá puklina ve vulkanickém systému. Poté, co sopka...

Soudce odložil na neurčito oznámení Trumpova trestu, zváží zrušení verdiktu

Soudce odložil na neurčito oznámení Trumpova trestu, zváží zrušení verdiktu

Newyorský soudce dnes odložil na neurčito oznámení trestu v procesu s nově zvoleným americkým prezidentem Donaldem Trumpem,...

Trump chce místo Gaetze do čela resortu spravedlnosti svou spojenkyni Bondiovou

Trump chce místo Gaetze do čela resortu spravedlnosti svou spojenkyni Bondiovou

Zvolený americký prezident Donald Trump v noci na dnešek nominoval do čela ministerstva spravedlnosti Spojených států Pam...

DPA: Německo Izraeli stále nedodává zbraně k užití ve válce

DPA: Německo Izraeli stále nedodává zbraně k užití ve válce

Německo Izraeli nadále nedodává zbraně určené k užití ve válce. S odvoláním na dokument ministerstva hospodářství o tom dnes...

Severní Korea vyhodila do povětří silnice spojující zemi s Jižní Koreou

Severní Korea vyhodila do povětří silnice spojující zemi s Jižní Koreou

Severokorejská armáda dnes na své straně silně militarizované hranice vyhodila do povětří části dvou silnic spojujících oba...

Míra nezaměstnanosti v EU v srpnu klesla na 5,9 procenta, nejnižší je v Česku

Míra nezaměstnanosti v EU v srpnu klesla na 5,9 procenta, nejnižší je v Česku

Proti loňsku je teď nezaměstnanost nepatrně nižší jak v eurozóně, tak v celé EU. Zatímco v zemích platících eurem loni v srpnu...

Požár na severu Kalifornie rychle spálil na 1000 kilometrů čtverečních, stal se tak jedním z největších v dějinách státu

Požár na severu Kalifornie rychle spálil na 1000 kilometrů čtverečních, stal se tak jedním z největších v dějinách státu

Lesní požár, který se ve středu rozhořel na severu Kalifornie, se rychle stal jedním z největších v dějinách západoamerického...

Po střelbě na Trumpově mítinku jsou dva mrtví, exprezident má poraněné ucho

Po střelbě na Trumpově mítinku jsou dva mrtví, exprezident má poraněné ucho

Na sobotním předvolebním mítinku republikánského kandidáta na amerického prezidenta Donalda Trumpa ve městě Butler ve státě...

Nezapomenutelná dovolená na ostrově? To je Cres v Chorvatsku!

Nezapomenutelná dovolená na ostrově? To je Cres v Chorvatsku!

Po dlouhé zimě vyhlížíme jaro a začínáme plánovat letní dovolenou. Přinášíme vám tip, jak tu letošní mít co nejblíž domovu,...

Ilustrační foto

Ukrajina ukončila vyšetřování zbrojní zakázky, podnikatelskou družstevní záložnu (PDZ) z ničeho neviní

Ukrajinská tajná služba SBU v pátek oznámila, že ukončila fázi vyšetřování korupce a podvodného jednání ve věci zbrojních...

Izrael získal kontrolu nad významnou čtvrtí Rimál v pásmu Gazy, uvedla armáda

Izrael získal kontrolu nad významnou čtvrtí Rimál v pásmu Gazy, uvedla armáda

Izraelská armáda oznámila, že její jednotky získaly kontrolu nad čtvrtí Rimál v Gaze, kde dříve objevila tunely, které používali...

Evropský parlament odhlasoval změny v emisních opatřeních

Evropský parlament odhlasoval změny v emisních opatřeních

Evropští poslanci dnes schválili ukončení vydávání bezplatných emisních povolenek v průmyslu do roku 2034 a zpoplatnění emisí z...

Banky v Hongkongu se připravují na novou digitální měnu

Banky v Hongkongu se připravují na novou digitální měnu

Banky v Hongkongu jsou teď v přední linii snah ujasnit si, jak bude vypadat digitální měna hongkongské centrální banky,...

Evropská komise chce zklidnit vztahy s čínou, za Tchaj-Wan se ovšem nadále staví

Evropská komise chce zklidnit vztahy s Čínou, za Tchaj-wan se ovšem nadále staví

Evropská unie by měla pracovat na omezování rizik ve vztazích s Čínou, prohlásila šéfka Evropské komise (EK) Ursula von der...

Londýnští vojáci v noci trénovali na korunovační slavnost

Londýnští vojáci v noci trénovali na korunovační slavnost

Stovky vojáků v noci na dnešek v Londýně nacvičovaly vojenský průvod, který bude součástí ceremonií při korunovaci krále Karla...

Hromadná otrava alkoholem v Indii má na svědomí již více než 27 obětí

Hromadná otrava alkoholem v Indii má na svědomí již více než 27 obětí

Ve státě Bihár na východě Indie zemřelo od soboty kvůli otravě po požití pančovaného alkoholu nejméně 27 lidí. Informovala o tom...

Chlapec v USA zazvonil na špatné adrese, muž z domu ho střelil do hlavy

Chlapec v USA zazvonil na špatné adrese, muž z domu ho střelil do hlavy

Ve Spojených státech minulý týden málem zemřel 16letý černošský chlapec, který omylem zazvonil na špatné adrese. Z domu ho totiž...

"Za válku může Ukrajina i Rusko", kontroverzní výrok brazilského prezidenta vyvolal vlnu kritiky

"Za válku může Ukrajina i Rusko", kontroverzní výrok brazilského prezidenta vyvolal vlnu kritiky

Nedělní výrok brazilského prezidenta Luize Inácia Luly da Silva, že za válku na Ukrajině mohou Moskva i Kyjev, vzbudil...

Evropský velvyslanec napaden v Súdánu

Evropský velvyslanec napaden v Súdánu

Ve své rezidenci v Chartúmu, kde už několikátý den zuří boje mezi armádou a milicemi, byl napaden velvyslanec Evropské unie v...

další zprávy

Titulní strana Standardní písmo Větší písmo

Tmavé zobrazení
Přepnout na plnou verzi