Tajní zabijáci NATO? Nevinného Itala věznili 22 let

Tajní zabijáci NATO a CIA (ilustrační foto).

Jeho noční můra začala, když mu bylo 18 let. V únoru roku 1976 zazvonili u bytu Giuseppa Gulotty na Sicílii karabiniéři a vyzvali ho, aby s nimi šel do místních kasáren, že potřebují něco vysvětlit. Šlo o vraždu dvou jejich kolegů. Zednickému učni začalo od tohoto okamžiku peklo, které vyústilo v jeho uvěznění na dlouhých 22 let.

Nyní, po revizi procesu, je na svobodě a požaduje od státu odškodnění 69 milionů eur (asi 1,3 miliardy Kč). Uvěznili ho, přestože byl nevinný. Přispěla k tomu hlavně výpověď jednoho z karabiniérů, kteří ho po zatčení v sicilské vesnici Alcamo Marina vyslýchali.

Nevinný za mřížemi celých 22 let (ilustrační foto). Přiznal, že výpověď zadrženého byla vynucená. Gulottovo odsouzení a uvěznění na doživotí byl justiční omyl. Než se za ním zabouchla vrata trestnice, políbil svou ženu Michelinu a sevřel v náručí svého téměř tříletého synka Williama. Bál se, že je to naposledy.

"Dvě věci mi dávaly ve vězení sílu. Moje rodina a moje absolutní jistota, že jsem nevinný," řekl Gulotta německému Bildu. Také neztratil svou hlubokou víru. Každý večer se pravidelně modlit k Matce Boží. Byl to zavedený rituál. "Je nutné se něčeho pevně držet."

Nejvíce mu prý chyběl syn. Jeho velkým štěstím bylo, že hoch nikdy nevěřil v oficiální verzi zločinu, který prý spáchal.

"V této chvíli nemám nic než dluhy," svěřil se reportérům listu. Splatit by je mohl snadno, pokud mu stát přizná odškodnění za více než dvě desetiletí nespravedlivého věznění.

Jak přišel na sumu ve výši 69 milionů eur? "Na to se mne neptejte," odpovídá dnes 55letý muž. "Kdo vůbec může vypočítat, kolik stojí rok za mřížemi," pokračuje. Jedním si je ale jist: "Nikdo na světě by nešel do basy, kdyby měl takovou volbu." Stačilo by mu, kdyby od státu dostal jako odškodnění i menší sumu.  

Gulotta (vpravo) v talkshow televize ZDF.Vymlácené doznání

Byla to scéna jako z politicko-špionážního thrilleru. Chladné lednové noci roku 1976 objevili dva karabiniéři u sicilské vesnice Alcamo Marina nákladní automobil plný zbraní, hlavně vojenských. Když po službě ulehli na své stanici ke spánku, vnikli dovnitř neznámí pachatelé a zastřelili je.

Byli to zjevně profíci. Na místě činu nenechali otisky prstů, prázdné nábojnice ani jakoukoli další stopu. Zhruba dva týdny poté zadrželi karabiniéři osmnáctiletého Gulottu a tři další ještě mladší hochy.

Jak už zmíněno, zednického učně odvezli do kasáren, kde se z něho snažili dostat přiznání, že se na dvojnásobné vraždě podílel. Nejdříve ho drželi v malé místnosti a poté ho snad tucet karabiníků bil, kopal a dokonce ho mučil v oblasti genitálií. Dokonce ho jakoby popravili.

Vyslýchaný nakonec ztratil vědomí, byl úplně na dně a řekl si, že pro něj bude lepší, když řekne, co jeho trýznitelé chtějí.

Pro Gullotu začaly těžké roky. První soud ho roku 1981 osvobodil. Začal ale nový vyšetřovací a soudní maraton, jenž v roce 1990 skončil jeho odsouzením na doživotí. Jeden z jeho tří dalších údajných spolupachatelů se mezitím oběsil v cele.  Záhadou je jeho smrt obestřena též proto, že měl jen jednu ruku. Další dva vyšetřovaní utekli do Brazílie. Od začátku Gulottova vyšetřování do jeho propuštění z vězení uteklo předlouhých 36 let.  

Ne zedník, ale profesionální zabijáci

V půli letošního února se Gulotta objevil jako jeden z hostů populární talkshow Markuse Lanze v německé veřejnoprávní televizi ZDF. Třebaže ji sledovaly miliony diváků, na hosta z Itálie prakticky žádná jiná německá média nereagovala. Přitom jde, jak se už déle ví, o jeden z největších státních a justičních skandálu moderních evropských dějin.

 

Tentokrát se ale zdálo, jako by ohledně Gulottovy kauzy existovalo v německých sdělovacích prostředích jakési tabu.

Přitom jde o jen těžko uvěřitelný skandál týkající se NATO. Odpověď na to, proč italský soud začal roku 1976 tak tvrdě jít po Gulottovi a dalších třech mladících, je prostá. Šlo fakticky o státní terorismus.

Oni dva zavraždění karabiníci, Carmino Apuzzo a Salvatore Falceta, objevili osudné noci transport zbraní určený pro "Gladio" (také "Stay-behind-Organisation"), což byla tajná polovojenská  organizace NATO, americké CIA a britské MI6 během studené války. Působila v řadě evropských zemí včetně Turecka.

Gladio (podle "gladius", krátký římský meč) měl oficiálně za úkol provádět gerilové operace a sabotáže v čase možné sovětské invaze do západní Evropy. Proti Rusům měl bojovat z podzemí. Organizace existovala v letech 1950 až 1990. Gladio byl původně jen krycí název italské odnože.

Ve skutečnosti však zabijácká komanda NATO a spol. páchala i atentáty proti nepohodlným osobám či kriminálníkům. Nejednou  z těchto vražd obviňovali naprosto nezúčastněné. Někde se tímto terorem uměle vytvářela "atmosféra napětí", hlavně v Itálii.

Do nemilosrdného soukolí Gladia se dostal i zedník, který skončil ve vězení na 22 let. Oba karabiníky, jejichž vraždu mu dali za vinu, doslova popravilo komando řízené NATO. 

Lucemburští policisté jako teroristé?

Evropská unie roku 1990 počínání zúčastněných tajných služeb odsoudila a vyzvala zúčastněné státy, aby tyto věci vyšetřovaly. V Belgii, Itálii a Švýcarsku (není členem EU) se za tímto účelem ustavily vyšetřovací parlamentní komise.

Tehdejší předseda vlády Lucemburska uvedl, že podobný oddíl, i když malý, existoval i v jeho zemičce.

 

Lucembursko zažilo v letech 1984 až 1986 sérii teroristických útoků namířených hlavně proti infrastruktuře. Cíli byly stožáry elektrického vedení, telefonní síť, vedení plynu, objekty policie, soudu, některé soukromé domy a mezinárodní letiště Findel.  

Těmito teroristickými akty se v těchto týdnech začal zabývat (až po téměř 30 letech) lucemburský soud. Na lavici obžalovaných sedí dva někdejší policisté Jos Wilmnes a Marco Scheer, kteří čelí obvinění, že se na někdejších bombových útocích podíleli.

O proces, který začal koncem února, je obrovský zájem, hlavně médií. Během procesu má vypovídat kolem 90 svědků. K prvním patřili premiér Jean-Claude Juncker, princové Jean a Guillame a dále pak ministr Jacques Santer.

Velký problém je, že možné důkazní materiály, jež se nacházely u Lucemburské tajné služby (SREL), se v minulosti masivně a  důsledně ničily. Ví se to například o bývalém operačním šéfovi SREL Franku Schnederovi.

Pod tlakem se ocitl i Ben Geiben, který v čase teroru v Lucembursku založil speciální brigádu četnictva (BMG; Brigade mobile de la Gendarmerie). Jeden ze svědků, bývalý obchodník s nábytkem Theodor Wormeringer, u soudu tvrdil, že mu Geiben sám řekl, že pokládal bomby. Soud však výpověď svědka označil za nevěrohodnou. Při jeho vystoupení propukl v soudní síni několikrát smích. Podle Wormeringera stál Geiben i za atentátem na Disneyworld v americkém Orlandu roku 1986.

Proces v Lucembursku (hovoří se o Bommeleeër-Affäre) s domnělými atentátníky z řad policie stále pokračuje.

Foto: ČTK , screenshot ZDF

Autor: Petr Podaný





Čtěte dále

První jukebox byl instalován před 135 lety v San Francisku

První jukebox byl instalován před 135 lety v San Francisku

Svého času se bez něj neobešel žádný hudební bar nebo diskotéka. Pro generace návštěvníků byl jukebox symbolem i příjemným...

Na islandském poloostrově Reykjanes sopka chrlí druhý den lávu

Na islandském poloostrově Reykjanes sopka chrlí druhý den lávu

Na poloostrově Reykjanes po středeční erupci chrlí lávu asi kilometr dlouhá puklina ve vulkanickém systému. Poté, co sopka...

Soudce odložil na neurčito oznámení Trumpova trestu, zváží zrušení verdiktu

Soudce odložil na neurčito oznámení Trumpova trestu, zváží zrušení verdiktu

Newyorský soudce dnes odložil na neurčito oznámení trestu v procesu s nově zvoleným americkým prezidentem Donaldem Trumpem,...

Trump chce místo Gaetze do čela resortu spravedlnosti svou spojenkyni Bondiovou

Trump chce místo Gaetze do čela resortu spravedlnosti svou spojenkyni Bondiovou

Zvolený americký prezident Donald Trump v noci na dnešek nominoval do čela ministerstva spravedlnosti Spojených států Pam...

DPA: Německo Izraeli stále nedodává zbraně k užití ve válce

DPA: Německo Izraeli stále nedodává zbraně k užití ve válce

Německo Izraeli nadále nedodává zbraně určené k užití ve válce. S odvoláním na dokument ministerstva hospodářství o tom dnes...

Severní Korea vyhodila do povětří silnice spojující zemi s Jižní Koreou

Severní Korea vyhodila do povětří silnice spojující zemi s Jižní Koreou

Severokorejská armáda dnes na své straně silně militarizované hranice vyhodila do povětří části dvou silnic spojujících oba...

Míra nezaměstnanosti v EU v srpnu klesla na 5,9 procenta, nejnižší je v Česku

Míra nezaměstnanosti v EU v srpnu klesla na 5,9 procenta, nejnižší je v Česku

Proti loňsku je teď nezaměstnanost nepatrně nižší jak v eurozóně, tak v celé EU. Zatímco v zemích platících eurem loni v srpnu...

Požár na severu Kalifornie rychle spálil na 1000 kilometrů čtverečních, stal se tak jedním z největších v dějinách státu

Požár na severu Kalifornie rychle spálil na 1000 kilometrů čtverečních, stal se tak jedním z největších v dějinách státu

Lesní požár, který se ve středu rozhořel na severu Kalifornie, se rychle stal jedním z největších v dějinách západoamerického...

Po střelbě na Trumpově mítinku jsou dva mrtví, exprezident má poraněné ucho

Po střelbě na Trumpově mítinku jsou dva mrtví, exprezident má poraněné ucho

Na sobotním předvolebním mítinku republikánského kandidáta na amerického prezidenta Donalda Trumpa ve městě Butler ve státě...

Nezapomenutelná dovolená na ostrově? To je Cres v Chorvatsku!

Nezapomenutelná dovolená na ostrově? To je Cres v Chorvatsku!

Po dlouhé zimě vyhlížíme jaro a začínáme plánovat letní dovolenou. Přinášíme vám tip, jak tu letošní mít co nejblíž domovu,...

Ilustrační foto

Ukrajina ukončila vyšetřování zbrojní zakázky, podnikatelskou družstevní záložnu (PDZ) z ničeho neviní

Ukrajinská tajná služba SBU v pátek oznámila, že ukončila fázi vyšetřování korupce a podvodného jednání ve věci zbrojních...

Izrael získal kontrolu nad významnou čtvrtí Rimál v pásmu Gazy, uvedla armáda

Izrael získal kontrolu nad významnou čtvrtí Rimál v pásmu Gazy, uvedla armáda

Izraelská armáda oznámila, že její jednotky získaly kontrolu nad čtvrtí Rimál v Gaze, kde dříve objevila tunely, které používali...

Evropský parlament odhlasoval změny v emisních opatřeních

Evropský parlament odhlasoval změny v emisních opatřeních

Evropští poslanci dnes schválili ukončení vydávání bezplatných emisních povolenek v průmyslu do roku 2034 a zpoplatnění emisí z...

Banky v Hongkongu se připravují na novou digitální měnu

Banky v Hongkongu se připravují na novou digitální měnu

Banky v Hongkongu jsou teď v přední linii snah ujasnit si, jak bude vypadat digitální měna hongkongské centrální banky,...

Evropská komise chce zklidnit vztahy s čínou, za Tchaj-Wan se ovšem nadále staví

Evropská komise chce zklidnit vztahy s Čínou, za Tchaj-wan se ovšem nadále staví

Evropská unie by měla pracovat na omezování rizik ve vztazích s Čínou, prohlásila šéfka Evropské komise (EK) Ursula von der...

Londýnští vojáci v noci trénovali na korunovační slavnost

Londýnští vojáci v noci trénovali na korunovační slavnost

Stovky vojáků v noci na dnešek v Londýně nacvičovaly vojenský průvod, který bude součástí ceremonií při korunovaci krále Karla...

Hromadná otrava alkoholem v Indii má na svědomí již více než 27 obětí

Hromadná otrava alkoholem v Indii má na svědomí již více než 27 obětí

Ve státě Bihár na východě Indie zemřelo od soboty kvůli otravě po požití pančovaného alkoholu nejméně 27 lidí. Informovala o tom...

Chlapec v USA zazvonil na špatné adrese, muž z domu ho střelil do hlavy

Chlapec v USA zazvonil na špatné adrese, muž z domu ho střelil do hlavy

Ve Spojených státech minulý týden málem zemřel 16letý černošský chlapec, který omylem zazvonil na špatné adrese. Z domu ho totiž...

"Za válku může Ukrajina i Rusko", kontroverzní výrok brazilského prezidenta vyvolal vlnu kritiky

"Za válku může Ukrajina i Rusko", kontroverzní výrok brazilského prezidenta vyvolal vlnu kritiky

Nedělní výrok brazilského prezidenta Luize Inácia Luly da Silva, že za válku na Ukrajině mohou Moskva i Kyjev, vzbudil...

Evropský velvyslanec napaden v Súdánu

Evropský velvyslanec napaden v Súdánu

Ve své rezidenci v Chartúmu, kde už několikátý den zuří boje mezi armádou a milicemi, byl napaden velvyslanec Evropské unie v...

další zprávy

Titulní strana Standardní písmo Větší písmo

Tmavé zobrazení
Přepnout na plnou verzi