SPÖ vedla špinavou kampaň, teď jí klesají preference

Strana kancléře Christiana Kerna by nyní skončila až na třetím místě.

Podpora rakouských sociálních demokratů (SPÖ) před nadcházejícími předčasnými parlamentními volbami dál klesá. Podle aktuálního průzkumu veřejného mínění by strana současného kancléře Christiana Kerna skončila až na třetím místě za nyní koaličními lidovci (ÖVP) a pravicově populistickou Svobodnou stranou Rakouska (FPÖ). Pokles preferencí může souviset s aférou kolem bývalého kancléřova poradce, informoval agentura APA.

Volby, které se uskuteční již za devět dní, by podle průzkumu agentury Spectra vyhrála s jasným náskokem ÖVP dosavadního ministra zahraničí Sebastiana Kurze, která by získala 33 procent hlasů. Anketa z minulého týdne ještě přisuzovala SPÖ a FPÖ shodný podíl hlasů a nerozhodně druhé místo. Podle aktuálního průzkumu by už ale FPÖ získala 27 procent hlasů, a vládní socialisty by tak porazila o celých pět procentních bodů.

Zahraniční agentury se shodují, že za poklesem preferencí sociálních demokratů může být aféra kolem bývalého poradce kancléře a předsedy SPÖ Christiana Kerna.

Izraelský odborník na politické kampaně Tal Silberstein vedl ve prospěch sociální demokracie špinavou kampaň proti předsedovi ÖVP Kurzovi: nechal vytvořit dvě facebookové stránky, které jedenatřicetiletého ministra zahraničí obviňovaly z antisemitismu a xenofobie.

Kvůli aféře už v sobotu pod tlakem rezignoval generální tajemník SPÖ Georg Niedermühlbichler. Zároveň zdůraznil, že Silberstein očerňující kampaň spustil bez vědomí kancléřovy strany. SPÖ s poradcem už v srpnu rozvázala spolupráci poté, co jej zadržela izraelská policie pro podezření, že se podílel na korupci guinejského prezidenta kvůli diamantovému dolu.

Silberstein v minulosti pomáhal s kampaní mimo jiné izraelským expremiérům Ehudu Barakovi a Ehudu Olmertovi.

Výrazný neúspěch rakouské sociální demokracie by otevřel cestu k vytvoření koalice ÖVP a FPÖ. Poslední koalice těchto dvou stran vznikla v roce 2000. Členské země Evropské unie tehdy reagovaly na vznik vlády s pravicově populistickou FPÖ uvalením sankcí, ke kterým se tehdy připojilo i Česko.

Foto: ČTK , Ronald Zak

Autor: ČTK

Titulní strana Standardní písmo Větší písmo

Tmavé zobrazení
Přepnout na plnou verzi