Referendum se blíží. Brexit bude mít dopad na Británii i EU

Příští týden referendum rozhodne o setrvání Británie v EU.

Britové budou za týden hlasovat v referendu o setrvání v Evropské unii, které může mít dalekosáhlý dopad pro jejich zemi i pro celou EU. Síly obou stran se zdají vyrovnané, byť průzkumy v posledních dnech naznačují posilování stoupenců takzvaného brexitu. Pokud opravdu zvítězí, vstoupí Londýn i EU na neprobádanou půdu a všechny předpovědi charakterizuje jediné - nejistota.

Pokud budou Britové hlasovat pro EU, možná odstoupí někteří ministři podporující brexit. A i když bude výsledek zřejmě těsný a protiunijní strana se bude cítit posílena a frustrována, celá věc by měla být pro dohlednou budoucnost uzavřena.

V opačném případě by podle většiny předpovědí měl brexit krátkodobě ekonomicky negativní dopad na Británii i na EU. Padající kurz libry a propady na burzách potvrzují velkou nervozitu finančních trhů. Z dlouhodobého pohledu jsou ekonomické důsledky nejasnější.

Hlasovací lístek do referenda o setrvání či vystoupení Velké Británie z Evropské unie.

Předpokládá se, že dříve nebo později by musel odstoupit premiér David Cameron a možná by letos došlo i na předčasné volby. Brexit by ale mohl především ohrozit soudržnost Británie. Skotská vláda již uvedla, že pokud vyhraje brexit a Skotové budou přitom hlasovat pro EU, zorganizuje další referendum o samostatnosti, které by tentokrát mělo mnohem větší šanci než před dvěma lety. Oříškem by také bylo Severní Irsko, kde by mohly vzniknout přechody na hranicích s Irskou republiku a mohl by být ohrožen křehký klid v Ulsteru.

Podobná nejistota vládne kolem způsobu britského odchodu z EU. Jasné je jen to, že podle článku 50 by obě strany měly dva roky na jednání o desítkách smluv, jichž je Británie jako člen EU součástí. Je prakticky vyloučené, aby se to stihlo, jak naznačil i předseda Evropské rady Donald Tusk, podle něhož bude třeba aspoň sedmi let.

Mezi zastánce setrvání Velké Británie v Evropské unii patří bývalý ministr financí za labouristy Gordon Brown.

K prodloužení lhůty je ale potřeba souhlas všech členských států. Nabízí se otázka, zda budou mít všichni zájem o hladký rozvod, nebo zda to bude chtít Brusel, tedy ostatní členské státy, Británii "osladit" - i proto, aby se další země nechtěly řídit britským příkladem.
Řešily by se i relativně podružné otázky - jak bude Británie vyjednávat v přechodném období na ministerských radách nebo vrcholných schůzkách EU, co se stane s britským předsednictvím v roce 2017, případně co bude s britskými europoslanci či zaměstnanci unijního aparátu.

Mnohem podstatnější je, co by bylo dál s unií, která prochází nejistým obdobím i bez brexitu. Bez Británie bude bezpochyby slabší a některé země se obávají dalšího posílení vlivu Německa a Francie. Kampaň Remain (Setrvání) tvrdí, že oslabena bude i Británie. Kampaň Leave (Odejít) se domnívá, že odchod uvolní zemi ruce a přinese jí opravdovou svobodu.

Především by ale hrozilo riziko další dezintegrace EU. Řada politiků na kontinentu varuje, že po brexitu budou referenda požadovat strany v dalších zemích.

Kampaň za vystoupení Velké Británie z EU postupně vrcholí.

Britové měli vždy vůči ostatní Evropě odstup, ale Evropská unie jako taková pro britské voliče nebylo podstatné téma. Mnohem více je nyní ovlivňuje imigrace, především z postkomunistických zemí EU, hlavně z Polska a Rumunska, ale i z ČR. Některé komentáře připomínají ironii toho, že Británie bývala donedávna stoupencem rychlého a širokého rozšiřování EU - právě kvůli tomu, aby se rozředil vliv Německa a Francie a oslabila se centralizace EU.

Referendum do značné míry vyplývá ze sporů v Konzervativní straně a podle Alastaira Campbella, poradce někdejšího labouristického premiéra Tonyho Blaira, vmanévrovala Camerona k referendu "série taktických a strategických přehmatů".

Evropa byla vždy pro torye ožehavým tématem. Stála v devadesátých letech u volební prohry někdejšího premiéra Johna Majora a pak byla dlouhá léta tabu. Ale dostihla i Camerona, který již při zvolení do čela strany v roce 2005 slíbil referendum k lisabonské smlouvě o reformě unijních institucí, ale slib už nestačil splnit a řadu euroskeptických spolustraníků tím popudil. A po vítězných parlamentních volbách v roce 2010 se dostala do Dolní sněmovny řada nových protievropských konzervativních poslanců. Kromě toho začala posilovat Strana nezávislosti Spojeného království (UKIP), která bere hlasy hlavně toryům.

Podle posledních průzkumů začínají mít v chystaném referendu navrch zastánci takzvaného brexitu, tedy odchodu Velké Británie z EU.

Cameron poprvé oznámil úmysl uspořádat referendum před třemi lety a nakonec z něj loni udělal předvolební slib. Vyjednal pak v Bruselu nějaké dílčí ústupky a na jejich základě referendum vyhlásil.

Cameron vede kampaň ve prospěch Remain, ale protože před tím Brusel soustavně kritizoval, je pro mnoho voličů v nové roli nedůvěryhodný. Jeho někdejší blízký spolupracovník Steve Hilton dokonce napsal, že kdyby nebyl premiérem, Cameron by byl pro brexit.

Nejen probrexitová kampaň mu tento rozpor připomněla. Při jedné z televizních debat se ho moderátorka zeptala, proč tedy referendum vypisoval, když tvrdí, že brexit by mohl ohrozit mír v Evropě.

Vládě příliš nepomáhají ani opoziční labouristé, bez jejichž pomoci Británie v EU nezůstane. Strana je sice proevropská - mnohem víc než toryové - ale podle Financial Times (FT) až čtyřicet procent jejích voličů hodlá ignorovat stranickou linii a bude pro brexit.

Velkým zastáncem brexitu je předseda Strany nezávislosti Spojeného království Nigel Farage. Ve čtvrtek uspořádal v rámci kampaně velkou plavbu po řece Temži v Londýně.

Většinou jde o voliče menších měst, kteří se cítí ekonomicky ohroženi, hlavně imigrací ze středoevropských zemí EU. Nový šéf Jeremy Corbyn byl vždy vůči EU vlažný, a i když teď podporuje Remain, dělá to podobně vlažně.

Brexitu pomáhá i obecné rozhořčení řady voličů vůči tradiční politice a sociálním poměrům. Podle institutu YouGov si jen jedenáct procent Britů myslí, že svět se stává lepším místem. "Je spousta lidí, kteří si myslí, že přišli zkrátka, a jsou kvůli tomu zatraceně naštvaní," řekl FT zástupce YouGov Anthony Wells.

Tento neklid se projevil v Británii už loňským zvolením outsidera Corbyna do čela labouristů. Je však patrný i jinde v Evropě a také v podpoře amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa. Podle bývalého britského ministra zahraničí Williama Haguea jsou stoupenci brexitu i Trumpova kampaň "transatlantickým zrcadlem" hněvu vůči cizincům a politikům. "Kampaň pro brexit je v podstatě Trumpova kampaň s lepším účesem," napsal Hague.

Foto: ČTK , imago stock&people/imago stock&people/Elisabeth Moseley/Philip Toscano/Peter Byrne/Lauren Hurley

Autor: ČTK





Čtěte dále

Norsko zvýší vojenskou i civilní pomoc Ukrajině o sedm miliard norských korun

Norsko zvýší vojenskou i civilní pomoc Ukrajině o sedm miliard norských korun

Norsko letos zvýší svou vojenskou a civilní pomoc Ukrajině čelící ruské invazi o sedm miliard norských korun (14,8 miliardy Kč)....

Kolumbijská univerzita v NY začala podmíněně vylučovat protestující studenty, kteří do pondělního ultimáta neukončili protesty

Kolumbijská univerzita v NY začala podmíněně vylučovat protestující studenty, kteří do pondělního ultimáta neukončili protesty

Newyorská Kolumbijská univerzita začala s podmíněným vylučováním studentů, kteří do pondělního ultimáta neukončili protesty proti...

Šéf OSN António Guterres čelí vážným výzvám, je i kritizován

Šéf OSN António Guterres čelí vážným výzvám, je i kritizován

Vizitka bývalého portugalského premiéra a současného generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese, který 30. dubna oslaví 75....

Depardieu viněný ze sexuálního násilí po výslechu dostal předvolání k soudu

Depardieu viněný ze sexuálního násilí po výslechu dostal předvolání k soudu

Francouzský herec Gérard Depardieu dostal předvolání k soudu poté, co byl téměř celý dnešní den vyslýchán na policii v...

Nezapomenutelná dovolená na ostrově? To je Cres v Chorvatsku!

Nezapomenutelná dovolená na ostrově? To je Cres v Chorvatsku!

Po dlouhé zimě vyhlížíme jaro a začínáme plánovat letní dovolenou. Přinášíme vám tip, jak tu letošní mít co nejblíž domovu,...

Ilustrační foto

Ukrajina ukončila vyšetřování zbrojní zakázky, podnikatelskou družstevní záložnu (PDZ) z ničeho neviní

Ukrajinská tajná služba SBU v pátek oznámila, že ukončila fázi vyšetřování korupce a podvodného jednání ve věci zbrojních...

Izrael získal kontrolu nad významnou čtvrtí Rimál v pásmu Gazy, uvedla armáda

Izrael získal kontrolu nad významnou čtvrtí Rimál v pásmu Gazy, uvedla armáda

Izraelská armáda oznámila, že její jednotky získaly kontrolu nad čtvrtí Rimál v Gaze, kde dříve objevila tunely, které používali...

Evropský parlament odhlasoval změny v emisních opatřeních

Evropský parlament odhlasoval změny v emisních opatřeních

Evropští poslanci dnes schválili ukončení vydávání bezplatných emisních povolenek v průmyslu do roku 2034 a zpoplatnění emisí z...

Banky v Hongkongu se připravují na novou digitální měnu

Banky v Hongkongu se připravují na novou digitální měnu

Banky v Hongkongu jsou teď v přední linii snah ujasnit si, jak bude vypadat digitální měna hongkongské centrální banky,...

Evropská komise chce zklidnit vztahy s čínou, za Tchaj-Wan se ovšem nadále staví

Evropská komise chce zklidnit vztahy s Čínou, za Tchaj-wan se ovšem nadále staví

Evropská unie by měla pracovat na omezování rizik ve vztazích s Čínou, prohlásila šéfka Evropské komise (EK) Ursula von der...

Londýnští vojáci v noci trénovali na korunovační slavnost

Londýnští vojáci v noci trénovali na korunovační slavnost

Stovky vojáků v noci na dnešek v Londýně nacvičovaly vojenský průvod, který bude součástí ceremonií při korunovaci krále Karla...

Hromadná otrava alkoholem v Indii má na svědomí již více než 27 obětí

Hromadná otrava alkoholem v Indii má na svědomí již více než 27 obětí

Ve státě Bihár na východě Indie zemřelo od soboty kvůli otravě po požití pančovaného alkoholu nejméně 27 lidí. Informovala o tom...

Chlapec v USA zazvonil na špatné adrese, muž z domu ho střelil do hlavy

Chlapec v USA zazvonil na špatné adrese, muž z domu ho střelil do hlavy

Ve Spojených státech minulý týden málem zemřel 16letý černošský chlapec, který omylem zazvonil na špatné adrese. Z domu ho totiž...

"Za válku může Ukrajina i Rusko", kontroverzní výrok brazilského prezidenta vyvolal vlnu kritiky

"Za válku může Ukrajina i Rusko", kontroverzní výrok brazilského prezidenta vyvolal vlnu kritiky

Nedělní výrok brazilského prezidenta Luize Inácia Luly da Silva, že za válku na Ukrajině mohou Moskva i Kyjev, vzbudil...

Evropský velvyslanec napaden v Súdánu

Evropský velvyslanec napaden v Súdánu

Ve své rezidenci v Chartúmu, kde už několikátý den zuří boje mezi armádou a milicemi, byl napaden velvyslanec Evropské unie v...

Rusko plánuje vojenské cvičení v blízkosti japonských ostrovů, Japonsko protestuje

Rusko plánuje vojenské cvičení v blízkosti japonských ostrovů, Japonsko protestuje

Japonsko dnes podalo Rusku protest proti plánovaným vojenským cvičením, které Moskva hodlá v nadcházejících dnech provést v...

Petr Fiala navštívil Filipíny, setkal se s prezidentem Ferdinandem Marcosem

Petr Fiala navštívil Filipíny, setkal se s prezidentem Ferdinandem Marcosem

Premiér Petr Fiala se dnes v Manile sešel s filipínským prezidentem Ferdinandem Marcosem mladším. Prezident Filipín na společné...

Švédsko zahájilo rozsáhlé vojenské cvičení

Švédsko zahájilo rozsáhlé vojenské cvičení

Ve Švédsku dnes začalo největší vojenské cvičení za více než 25 let. Manévry s názvem Aurora 23 mají otestovat schopnost reakce...

Čínské značky v rusku ovládají trh s chytrými telefony

Čínské značky v rusku ovládají trh s chytrými telefony

Podíl čínských značek na ruském trhu s chytrými telefony v letošním prvním čtvrtletí dosáhl více než 70 procent ve srovnání se...

V Íránu zavírají obchody, kde ženy nenosí hidžáb

V Íránu zavírají obchody, kde ženy nenosí hidžáb

Íránské úřady od soboty zavřely na 140 obchodů a dvě desítky restaurací kvůli tomu, že jejich zákaznice nedodržovaly islámský...

další zprávy

Titulní strana Standardní písmo Větší písmo

Tmavé zobrazení
Přepnout na plnou verzi