Nedělní volby v ohrožení. Francie posiluje ostrahu

Francouzská policie (ilustrační foto).

Francouzský premiér Bernard Cazeneuve v souvislosti se čtvrtečním útokem v Paříži uvedl, že nedělní hlasování v prvním kole prezidentských voleb nesmí nic narušit. Kvůli bezpečnosti v okolí 67 tisíc volebních místností bude proto zmobilizováno více než 50 tisíc policistů a četníků, kterým pomůže sedm tisíc vojáků, uvedl na svém webu list Le Figaro. Posílena také byla ostraha prezidentských kandidátů.

Ministr vnitra Matthias Fekl uvedl, že žádný ozbrojený strážce zákona nesmí být v bezprostřední blízkosti volebních místností, protože "takové je demokratické pravidlo". Současně varoval, že by se mohly objevit excesy od extremistů všeho druhu.

Jak řekl listu Le Figaro nejmenovaný zdroj z armády, počítá se s tím, že vojenské hlídky budou ve spolupráci s policií a četnictvem věnovat největší a nejčastější pozornost právě volebním místnostem. Přímo do nich ale nebudou moci vstupovat vojáci ani jiní strážci. Podle zákona jim to smí nařídit jedině prezident.

Ministr vnitra Fekl při bezpečnostní poradě naléhal na účinnou komunikaci: "Dbejte o to, aby každý předseda volební komise měl přímé číslo na bezpečnostní síly. Žádám každou ze složek, aby byla připravena (zasáhnout) zejména na venkově, kde jsou volební místnosti od sebe dosti vzdálené," řekl.

"Některá opatření jsou zjevná, mnoho opatření ale zůstává neviditelných. Musejí zůstat utajená, aby byla účinná," poznamenal mluvčí ministerstva vnitra.

Skutečnost, že po čtvrtečním útoku nevarovala veřejnost před teroristickým nebezpečím speciální aplikace pro mobilní telefony, nebyla selháním, ale "vědomou volbou" policie, protože situaci se podařilo rychle objasnit a okolí činu bylo uzavřeno, vysvětlil mluvčí ministerstva vnitra Pierre-Henry Brandet.

Pařížské velitelství policie navštívil rovněž prezident François Hollande, aby podle Elysejského paláce ocenil ukázkovou odvahu, s níž pořádkové síly čelily čtvrtečnímu útoku, při kterém přišly o jednoho z policistů.

Při útoku byla zraněna i Němka, která se náhodou nacházela u místa činu, oznámilo německé ministerstvo zahraničí. Žena utrpěla vážná zranění, ale není v ohrožení života. Její stav je stabilizovaný.

Útočník, jehož jméno úřady oficiálně zatím nepotvrdily, ve čtvrtek večer na pařížské třídě Champs-Élysées u Vítězného oblouku začal střílet z automatické zbraně po policejní hlídce, zabil jednoho policistu a dva další zranil, než byl sám zabit. Útok se odehrál jen tři dny před prvním kolem prezidentských voleb.

Podle listu Le Monde míval devětatřicetiletý Karim Cheurfi potíže se zákonem už od poloviny devadesátých let a předloni vyšel z vězení, kde byl za pokus o trojnásobnou vraždu. V hledáčku protiteroristických služeb ale nebyl.

Foto: ČTK/AP , Christophe Ena

Autor: ČTK

Titulní strana Standardní písmo Větší písmo

Tmavé zobrazení
Přepnout na plnou verzi