Legendární režisér Polanski čelí dalšímu obvinění ze znásilnění

Roman Polanski.

Švýcarská policie obdržela trestní oznámení na Romana Polanského. Jednašedesátiletá žena slavného filmového režiséra obvinila, že ji v roce 1972 znásilnil. S odvoláním na místní úřady o tom informovala agentura DPA. Ve Spojených státech Polanského stále soudí kvůli znásilnění nezletilé dívky v roce 1977.

Ke znásilnění podle trestního oznámení, které podala Němka Renate Langerová na konci září, došlo před 45 lety ve švýcarském městě Gstaad. Ženě tehdy bylo 15 let. Podle policie bude nyní mimo jiné nutné zjistit, zda už není údajný trestný čin promlčený.

Listu The New York Times Langerová řekla, že s podáním trestního oznámení čekala tak dlouho z obavy, jak by na zjištění reagovali její rodiče. Matka Langerové ale zemřela před dvěma lety a její otec letos v létě.

Polanského francouzský právník Hervé Temime uvedl, že si je trestního oznámení vědom. Se svým klientem ale o něm prý ještě nemluvil. Kde se Polanski v současnosti nachází, neřekl.

V pondělí byl Polanski hostem filmového festivalu ve švýcarském Curychu, kde uvedl svůj snímek D'après une histoire vraie. Ve městě už není, uvedla mluvčí festivalu.

Čtyřiaosmdesátiletý režisér polského původu je ve Spojených státech stíhán kvůli sexuálnímu styku s nezletilou v roce 1977. K pohlavnímu styku s třináctiletou dívkou se Polanski přiznal, trvá ale na tom, že nešlo o znásilnění, nýbrž o dobrovolný styk. V USA je ale sex s nezletilými považován za znásilnění.

Polanski z USA v roce 1978 uprchl. V roce 2009 Polanského zadržela švýcarská policie na cestě do Curychu na základě amerického zatykače. Po několikaměsíčním pobytu v domácím vězení v Gstaadu nakonec Švýcarsko odmítlo Polanského do USA vydat. Od té doby se smí po Švýcarsku volně pohybovat. Předloni odmítlo Polanského do Spojených států vydat také Polsko. Letos v srpnu losangeleský soud zamítl žádost údajně znásilněné ženy, aby případ ukončil.

Polanski mimo jiné získal v roce 2003 cenu americké Akademie filmových umění a věd, Oscara, za režii dramatu o holokaustu Pianista. Kromě toho byl na tuto cenu v minulosti nominován za detektivní film Čínská čtvrť, drama Tess nebo horor Rosemary má děťátko.

Foto: ČTK , Ennio Leanza

Autor: ČTK

Titulní strana Standardní písmo Větší písmo

Tmavé zobrazení
Přepnout na plnou verzi