Královský stroj na peníze. Kolik "rodinná firma" vydělává?

Královská rodina. Zleva princ Charles, princ William s Georgem, vévodkyně Kate, královna Alžběta II. a princ Harry.

Monarchie v Británii podle odhadů vydělává přes 52 miliard korun ročně. A to i díky přílivu turistů na události, jako je chystaná královská svatba. Jak funguje šikovný systém financování "rodinné firmy" královny Alžběty II.?

Sobota 19. května bude letos jedno z hlavních dat ve Velké Británii. Na tento den si totiž princ Harry a americká herečka Meghan Markle naplánovali svatbu. I podle opatrných odhadů vynesou oslavy sňatku ekonomice země 500 milionů liber, což v přepočtu činí 14,5 miliardy korun. To je přibližně stejné množství peněz, k jakým se za svou dosavadní kariéru dopracoval dvacátý nejbohatší člověk Česka a Slovenska - průmyslník Jaroslav Strnad.

Firmy už teď zadávají zakázky na suvenýry v podobě hrnečků, plakátů, klíčenek a bůhvíčeho dalšího. Čeká se obrovský příliv turistů a zájem milionů televizních diváků po celém světě. Ozývají se hlasy žádající vládu, aby povolila delší otvírací dobu v hospodách, kde se tou dobou budou možná štamgasti prát o ovladače, aby záznamy ze svatby přepnuli na finále anglického fotbalového poháru, které se koná týž den odpoledne.

"Doufám, že vláda tento nápad uzná. Hospody i celý restaurační byznys by to postavilo do centra oslav, což se velmi dobře osvědčilo u předešlých velkých královských událostí," pronesla Brigid Simondsová, předsedkyně Britské pivní a hospodské asociace.

Rodinná firma

Každý, kdo je v královské rodině - ať už se přivdá, přižení, nebo se do ní prostě narodí -, má v mašinerii monarchie nějakou roli. Její členové se podle výroční zprávy z období od poloviny roku 2016 do poloviny roku 2017 účastnili více než tří tisíc oficiálních událostí, to vše by Alžběta II. sama nezvládla. I tak byla ve svých jednadevadesáti letech přítomna na 162 oficiálních akcích, do nichž se nezahrnují každotýdenní porady s premiérem či každodenní vyřizování státních dokumentů. Ne nadarmo královna s princem Philipem částečně v žertu překřtili monarchii na rodinnou firmu, jejímž hlavním cílem je vedle vládnutí také reprezentace a propagace Británie.

Královna Alžběta II.Možná i to inspirovalo poradenskou společnost Brand Finance, která každoročně sestavuje žebříček nejhodnotnějších značek světa, aby ocenila rovněž královskou rodinu. Hodnotu značky britské monarchie vyčíslila na 67,5 miliardy liber, v přepočtu takřka dva biliony korun. V oficiálním přehledu globálních společností by ji to postavilo na čtvrté místo - mezi největší e-shop světa Amazon (hodnota 2,3 bilionu) a americký telekomunikační gigant AT&T (1,9 bilionu korun).

Brand Finance také spočítala každoroční přínos pro britskou ekonomiku zhruba na 52,2 miliardy korun. Přibližně třetinu z toho má na svědomí turistika. Více než čtyři miliardy korun britským firmám přinášejí zakázky sjednané při zahraničních cestách členů královské rodiny.

Dalších asi 5,5 miliardy korun prý činí navýšení tržeb firem, které mají oficiální potvrzení, že jsou dodavateli královského dvora. Týká se to třeba automobilky Aston Martin nebo čokoládoven Prestat. Skoro šest miliard korun představuje neoficiální podpora, kam se řadí například to, že lidé nakupují oblečení podle toho, v čem vidí na fotografiích vévodkyni Catherine, manželku prince Williama. Prodeje médií pak zprávy o královské rodině zvyšují o 1,5 miliardy ročně.

Všechno něco stojí

Ne každý ale s podobnými odhady souhlasí. "Tyto výroky jsou nepravdivé a irelevantní. Ani oficiální turistická agentura VisitBritain pro ně nemá žádné důkazy. Chester Zoo, Stonehenge nebo římské lázně jsou úspěšnějšími atrakcemi než windsorský zámek, jenž je jedinou obydlenou královskou rezidencí," píše se například na webu uskupení Republic, které by místo královny upřednostňovalo volenou hlavu státu.

Ke každému plusu se nicméně dá najít minus, a tak Brand Finance vypočítává, že provozovat monarchii stojí britské daňové poplatníky v přepočtu 8,5 miliardy korun za rok. A i to je podle některých nízká částka. Zmíněné sdružení Republic odhaduje náklady na více než deset miliard korun. Započítává do toho rovněž výdaje na zajištění bezpečnosti členů královské rodiny z rozpočtu Metropolitní policie (asi tři miliardy korun) nebo finance vydané na uspořádání návštěv, které platí místní radnice (přibližně 638 milionů korun). "Vedle toho příjem z vévodství Lancaster a Cornwall, přestože patří státu, jde přímo královně a princi Charlesovi, čímž se státní pokladna ochuzuje o desítky milionů liber ročně," dodává sdružení.

Levnější než prezident

Není ale všechno tak, jak tvrdí republikáni. Bez započítání bezpečnosti a výdajů místních radnic při královských návštěvách, což je běžná praxe všude ve světě, dostala loni královna s manželem ze státní pokladny 41,9 milionu liber (1,2 miliardy korun). To ovšem nejsou peníze přímo pro královnu a prince Philipa - financuje se z nich třeba 436 zaměstnanců monarchie (590 milionů korun), cesty členů královské rodiny s doprovodem (190 milionů) nebo provoz budov, jako je Buckinghamský palác, Palác svatého Jakuba či windsorský zámek (517 milionů korun).

Podobné je to ostatně u všech hlav států. Například na provoz Kanceláře prezidenta republiky přispívá každý Čech 52,3 koruny ročně. Monarchie vychází každého Brita v přepočtu na 18,6 koruny, tedy skoro třikrát levněji. Pravda je, že Alžběta II. má také příjem z vévodství Lancaster, které sice nepatří přímo jí (ani státu, jak tvrdí republikáni), nýbrž je v držení trustu, který ho spravuje pro panovníka. I z těchto peněz královna přispívá na provoz zámků a financuje ostatní členy rozvětvené rodiny. Sem patří také manželka prince Michaela z Kentu, která se sice narodila v Karlových Varech, ale málokterý Čech o ní slyšel. Vévodství Cornwall živí rovněž následníka trůnu prince Charlese, který z jeho výnosů nicméně financuje nejen svou domácnost a zaměstnance, ale i zázemí svých synů Williama a Harryho. Jak královna, tak Charles už navíc přes dvacet let dobrovolně platí daň z příjmů, ač mají ze zákona výjimku.

Plus pro státní kasu

Britská monarchie je mezi všemi čtrnácti královstvími v Evropě nejdražší. Druhý je nizozemský královský dvůr, na nějž jde z rozpočtu zhruba 901 milionů korun ročně. Třetí je norská koruna, která vychází přibližně na půl miliardy korun. Po přepočtu na hlavu dávají Norové na krále nejvíce - 98 korun, druzí Nizozemci skoro 54 korun a britská královna je mezi urozenými panovníky šestá nejlevnější.

Všechno to má ale jeden kouzelný háček - Alžběta II. totiž získává základní státní příspěvek 41,9 milionu liber výměnou za to, že se vzdala příjmů z Crown Estate. To je majetek včetně pozemků pod velkou částí Londýna, jenž v historii patřil přímo panovníkovi. Na monarchii jde jen patnáct procent z jeho výdělků, které královna navíc dostává s dvouletým zpožděním.
Výnos Crown Estate za posledních uzavřených dvanáct měsíců činil takřka 328,8 milionu liber. Když se odečte oněch 300 milionů i se skrytými náklady na monarchii, vynesla vlastně tato instituce britskému státnímu rozpočtu 28,8 milionu liber čili přes 837 milionů korun.
Královna tedy v podstatě platí sama sebe a ještě přispívá do státní kasy.

Přesto se našli takoví, kteří protestovali proti navýšení příjmů královny pro příštích deset let na 25 procent z příjmů Crown Estate. Při schvalování ve Sněmovně reprezentantů proti tomu hlasovali dva labouristé a celá Skotská národní strana. Peníze přitom půjdou na rekonstrukci Buckinghamského paláce, který je v katastrofálním stavu. Po posledních úpravách v padesátých letech minulého století se na některých místech propadá strop, leckde se prý voda protékající ze střech chytá do kbelíků a padající kus fasády jednou jen těsně minul auto princezny Anny. Jiná historka z útrob paláce vypráví, že při pokusu opravit královninu soukromou toaletu (se splachovadlem ještě na řetízku) vypadla celá konstrukce ze zdi.

Nutné opravy Buckinghamského paláce vyjdou zhruba na 368 milionů liber, mimo jiné se vymění přes tři dekády staré kotle, sto mil až šedesát let starých elektrických kabelů a dvacet mil potrubí. Jak je vidět, žít v královských palácích a pohádkově vydělávat může být docela napínavý příběh.

Foto: ČTK/AP , Alastair Grant

Autor: Jakub Křešnička





Čtěte dále

Evropský parlament schválil novou Evropskou komisi, Česko zastupuje Síkela

Evropský parlament schválil novou Evropskou komisi, Česko zastupuje Síkela

Evropský parlament dnes jasnou většinou schválil novou Evropskou komisi vedenou Ursulou von der Leyenovou. Komise, která má 27...

Biden oznámil dohodu o příměří mezi Izraelem a Hizbaláhem, má platit od středy

Biden oznámil dohodu o příměří mezi Izraelem a Hizbaláhem, má platit od středy

Izrael a libanonské hnutí Hizballáh schválily dohodu o příměří zprostředkovanou Spojenými státy a Francií, oznámil dnes americký...

V Německu se otevírají vánoční trhy, je přitom teplo a slunečno

V Německu se otevírají vánoční trhy, je přitom teplo a slunečno

Za neobvykle teplého a slunečného počasí se v Německu otevírají letošní vánoční trhy. Zatímco trhovci v Berlíně, v Hamburku či v...

Záchranáři nalezli tři přeživší a čtyři mrtvé po potopení výletní lodi v Egyptě

Záchranáři nalezli tři přeživší a čtyři mrtvé po potopení výletní lodi v Egyptě

Záchranáři dnes nalezli tři přeživší, dva Belgičany a jednoho Egypťana, a vyzvedli čtyři těla obětí po pondělním potopení výletní...

Zimní rodinná dobrodružství v Tyrolsku: Výhodné nabídky a báječné zážitky pro velké i malé návštěvníky

Zimní rodinná dobrodružství v Tyrolsku: Výhodné nabídky a báječné zážitky pro velké i malé návštěvníky

V zimních měsících mají rodiny v Tyrolsku bezpočet možností, jak společně strávit nezapomenutelné chvíle na sjezdovkách i mimo...

DPA: Německo Izraeli stále nedodává zbraně k užití ve válce

DPA: Německo Izraeli stále nedodává zbraně k užití ve válce

Německo Izraeli nadále nedodává zbraně určené k užití ve válce. S odvoláním na dokument ministerstva hospodářství o tom dnes...

Severní Korea vyhodila do povětří silnice spojující zemi s Jižní Koreou

Severní Korea vyhodila do povětří silnice spojující zemi s Jižní Koreou

Severokorejská armáda dnes na své straně silně militarizované hranice vyhodila do povětří části dvou silnic spojujících oba...

Míra nezaměstnanosti v EU v srpnu klesla na 5,9 procenta, nejnižší je v Česku

Míra nezaměstnanosti v EU v srpnu klesla na 5,9 procenta, nejnižší je v Česku

Proti loňsku je teď nezaměstnanost nepatrně nižší jak v eurozóně, tak v celé EU. Zatímco v zemích platících eurem loni v srpnu...

Požár na severu Kalifornie rychle spálil na 1000 kilometrů čtverečních, stal se tak jedním z největších v dějinách státu

Požár na severu Kalifornie rychle spálil na 1000 kilometrů čtverečních, stal se tak jedním z největších v dějinách státu

Lesní požár, který se ve středu rozhořel na severu Kalifornie, se rychle stal jedním z největších v dějinách západoamerického...

Po střelbě na Trumpově mítinku jsou dva mrtví, exprezident má poraněné ucho

Po střelbě na Trumpově mítinku jsou dva mrtví, exprezident má poraněné ucho

Na sobotním předvolebním mítinku republikánského kandidáta na amerického prezidenta Donalda Trumpa ve městě Butler ve státě...

Nezapomenutelná dovolená na ostrově? To je Cres v Chorvatsku!

Nezapomenutelná dovolená na ostrově? To je Cres v Chorvatsku!

Po dlouhé zimě vyhlížíme jaro a začínáme plánovat letní dovolenou. Přinášíme vám tip, jak tu letošní mít co nejblíž domovu,...

Ilustrační foto

Ukrajina ukončila vyšetřování zbrojní zakázky, podnikatelskou družstevní záložnu (PDZ) z ničeho neviní

Ukrajinská tajná služba SBU v pátek oznámila, že ukončila fázi vyšetřování korupce a podvodného jednání ve věci zbrojních...

Izrael získal kontrolu nad významnou čtvrtí Rimál v pásmu Gazy, uvedla armáda

Izrael získal kontrolu nad významnou čtvrtí Rimál v pásmu Gazy, uvedla armáda

Izraelská armáda oznámila, že její jednotky získaly kontrolu nad čtvrtí Rimál v Gaze, kde dříve objevila tunely, které používali...

Evropský parlament odhlasoval změny v emisních opatřeních

Evropský parlament odhlasoval změny v emisních opatřeních

Evropští poslanci dnes schválili ukončení vydávání bezplatných emisních povolenek v průmyslu do roku 2034 a zpoplatnění emisí z...

Banky v Hongkongu se připravují na novou digitální měnu

Banky v Hongkongu se připravují na novou digitální měnu

Banky v Hongkongu jsou teď v přední linii snah ujasnit si, jak bude vypadat digitální měna hongkongské centrální banky,...

Evropská komise chce zklidnit vztahy s čínou, za Tchaj-Wan se ovšem nadále staví

Evropská komise chce zklidnit vztahy s Čínou, za Tchaj-wan se ovšem nadále staví

Evropská unie by měla pracovat na omezování rizik ve vztazích s Čínou, prohlásila šéfka Evropské komise (EK) Ursula von der...

Londýnští vojáci v noci trénovali na korunovační slavnost

Londýnští vojáci v noci trénovali na korunovační slavnost

Stovky vojáků v noci na dnešek v Londýně nacvičovaly vojenský průvod, který bude součástí ceremonií při korunovaci krále Karla...

Hromadná otrava alkoholem v Indii má na svědomí již více než 27 obětí

Hromadná otrava alkoholem v Indii má na svědomí již více než 27 obětí

Ve státě Bihár na východě Indie zemřelo od soboty kvůli otravě po požití pančovaného alkoholu nejméně 27 lidí. Informovala o tom...

Chlapec v USA zazvonil na špatné adrese, muž z domu ho střelil do hlavy

Chlapec v USA zazvonil na špatné adrese, muž z domu ho střelil do hlavy

Ve Spojených státech minulý týden málem zemřel 16letý černošský chlapec, který omylem zazvonil na špatné adrese. Z domu ho totiž...

"Za válku může Ukrajina i Rusko", kontroverzní výrok brazilského prezidenta vyvolal vlnu kritiky

"Za válku může Ukrajina i Rusko", kontroverzní výrok brazilského prezidenta vyvolal vlnu kritiky

Nedělní výrok brazilského prezidenta Luize Inácia Luly da Silva, že za válku na Ukrajině mohou Moskva i Kyjev, vzbudil...

další zprávy

Titulní strana Standardní písmo Větší písmo

Tmavé zobrazení
Přepnout na plnou verzi