Hitlera vítali jásotem. Za nacismu bylo i dobře

Nejslavnější a nejznámější Rakušan historie: Adfolf Hitler.

Domů do rajchu. Je tomu 75 let od chvíle, kdy 12. března 1938 připojili násilně Rakouskou republiku k německé třetí říši. Anšlus, jak se této události v češtině běžně říká (podle německého Anschluss - připojení), byl prvním Hitlerovým krokem k podmanění celé střední Evropy.

Byli jsme první obětí Hitlerova Německa, nebo naopak spolupachateli zločinů nacionálního socialismu? Toto dilema se v rakouských médiích v poslední době řeší prakticky vždy před blížícím se výročím připojení Rakouska k Německu v roce 1938. Od události, jež se do dějin zapsala pod názvem anšlus, uplynulo tři čtvrtě století.

Rakušané vítají fýrera.Že je to pro Rakušany už chronické dilema, dokládá i průzkum veřejného mínění, které k zmíněnému výročí uskutečnil domácí list Der Standard. Jde o jeden z největších rakouských deníků, jenž sám sebe označuje za liberální a nezávislý. Některé komentáře evropských médií označují výsledky průzkumu za děsivé.

Že za Adolfa Hitlera "nebylo všechno špatné", si myslí 42 procent dotázaných Rakušanů, naopak 57 procent se domnívá, že nacistická vláda v Rakousku neměla žádné dobré stránky.

Anšlus byl tehdy podle 53 procent Rakušanů dobrovolný. O opaku je přesvědčeno 47 procent respondentů, kteří považují svou zemi za oběť hitlerovského Německa. 

Pokud jde o vypořádání se s dobou nacismu, zastává 61 procent názor, že je dostatečné, zatímco pro 39 procent se v tomto ohledu musí ještě něco udělat.

Statisíce Rakušanů nadšeně zdraví Hitlera na vídeňském náměstí Hrdinů.Názory se rozcházejí rovněž v otázce odškodnění obětí nacismu. Že oběti či jejich potomci byli odškodnění dostatečně, udává 57 procent dotázaných. Že tomu tak není, si myslí 43 procent.

Touha po silném vůdci

Ve stejném průzkumu, který na objednávku uskutečnil Linzer-Market Institut, 61 procent respondentů uvedlo, že by si přáli v čele země "silného muže". Podle deníku Der Standard šlo hlavně o starší lidi.  

Zajímavá je i otázka, jestli si dotázaní myslí, že 75 let po anšlusu by se mohli k moci znovu dostat nacisté, kdyby nebylo zákonů, které nacismus a jeho propagaci trestají. Dokázalo by si to představit 52 procent Rakušanů. Toto mínění zastávají hlavně mladí a vzdělaní lidé.

Pro konzervativní tábor je pravděpodobnost volebního úspěchu nacionálních socialistů nízká. Zatímco 37 procent označuje existující legislativu za mírnou, pro 12 procent dotázaných je naopak moc přísná. 

Vůdcův cukr a bič 

Hitler a Mussolini.Již v roce 1934 se Rakousko ocitlo na pokraji občanské války. V červenci 1934 se nacisté pokusili o státní převrat, při kterém byl zavražděn kancléř Dollfuss.

Zamýšlenému ozbrojenému zásahu Německa zabránil odpor Mussoliniho Itálie. Tlak Německa však sílil spolu s Hitlerovými domácími úspěchy.

Ačkoliv k připojení Rakouska k Německu došlo až na jaře 1938, zabýval se Hitler touto možností již dlouho předtím. Jasným důkazem je takzvaný Hossbachův protokol, tedy neoficiální záznam schůzky nejvyšších představitelů německé armády a diplomacie, kteří se u Hitlera sešli počátkem listopadu 1937. Vůdce jim představil svoji vizi dalšího vývoje v Evropě včetně konkrétních cílů a přibližného časového rozvržení akcí. Mezi první oběti zařadil vedle Československa právě Rakousko.

Přes námitky některých účastníků schůzky, kteří se obávali reakce Francie a Británie, začal vůdce svůj plán realizovat. I on si uvědomoval citlivost situace.

Památník rakouského koncentráku Mauthausen. Velkou neznámou pro něj představovala reakce Itálie. K jejímu fašistickému režimu vzhlížela ve třicátých letech řada vídeňských politiků s obdivem a obě země tak pojily jisté sympatie.

Hitler se proto rozhodl vyhnout se, bude-li to možné, přímé akci a jít cestou nátlaku na představitele alpské republiky.

K tomu mu mohli rozpoutáváním nepokojů a chaosu dobře posloužit ilegálně působící rakouští nacionální socialisté.

Hitler ochráncem Němců za říšskými humny

Nový kancléř Kurt von Schuschnigg byl po Hitlerově vyhrožování v Berchtesgadenu 12. února donucen k souhlasu s amnestií pro uvězněné nacisty a s jejich začleněním do svého kabinetu. O týden později pronesl Hitler projev, v němž garantoval ochranu pro deset milionů Němců mimo Říši.

Kancléř Schuschnigg se následně rozhodl pro vypsání plebiscitu o nezávislosti země, ale 11. března 1938 podlehl Hitlerovým ultimativním požadavkům a odstoupil. Novým kancléřem se stal nacista Arthur Seyss-Inquart.

Adolf Hitler a rakouský kancléř Arthur Seyss-Inquart.V noci na 11. března vydal Hitler rozkaz k zahájení operace Otto, tedy plánu na obsazení Rakouska. Německé jednotky následujícího dne vpochodovaly na území svého menšího souseda. Značná část Rakušanů při tom doprovázela pochod německých jednotek od hranice až na náměstí Hrdinů v centru Vídně s nadšením, jak dosvědčují četné dobové fotografie.

O den později německá armáda okupovala celé území státu a 13. března bylo Rakousko prohlášeno za součást Německa jako tzv. Východní marka (Ostmark).

Jen diplomatické protesty

Francie a Británie se omezily na diplomatické protesty. Hitler, který vždy maximálně dbal na to, aby jeho konání mělo zákonnou podporu, si nechal anšlus potvrdit v referendu o necelý měsíc později. Tento krok schválilo 99,7 procenta obyvatel.

Hlasování nicméně probíhalo v atmosféře zastrašování oponentů, přičemž více než 70 tisíc režimu nepohodlných osob už před hlasováním preventivně zatkli. Bezprostředně po anšlusu začalo pronásledování antinacistů a židů. Během okupace zahynulo 6420 Rakušanů v koncentračních táborech, více než 9500 jich bylo umučeno. Do koncentračního tábora Dachau byl poslán i bývalý kancléř Schuschnigg.

Kromě toho zahynulo za války 51 500 rakouských židů. Z 800 tisíc rakouských mužů bojujících na frontách zemřelo 300 tisíc.

 

Foto: ČTK , Profimedia , archiv

Autor: - pp -, ČTK





Čtěte dále

Číně se podařilo nabourat do jednoho z počítačových systémů britského ministerstva obrany

Číně se podařilo nabourat do jednoho z počítačových systémů britského ministerstva obrany

Číně se podařilo nabourat do jednoho z počítačových systémů britského ministerstva obrany. Masivní únik dat byl zaměřen na...

Jednu z Pulitzerových cen získal i uvězněný ruský opoziční politik

Jednu z Pulitzerových cen získal i uvězněný ruský opoziční politik

Ruský opoziční politik Vladimir Kara-Murza, který si momentálně v trestanecké kolonii s maximální ostrahou odpykává...

Pulitzerovu cenu za novinářskou práci získali reportéři z investigativního webu ProPublica za odhalení aféry na nejvyšším soudu USA

Pulitzerovu cenu za novinářskou práci získali reportéři z investigativního webu ProPublica za odhalení aféry na nejvyšším soudu USA

Hlavní Pulitzerovu cenu za novinářskou práci - zlatou medaili za veřejnou službu - letos získal investigativní web ProPublica za...

V Malmö se uskuteční první semifinále Eurovize, panují přísná opatření

V Malmö se uskuteční první semifinále Eurovize, panují přísná opatření

Ve švédském Malmö se dnes uskuteční první semifinále hudební soutěže Eurovize, které kvůli obavám z násilností doprovodí přísná...

Nezapomenutelná dovolená na ostrově? To je Cres v Chorvatsku!

Nezapomenutelná dovolená na ostrově? To je Cres v Chorvatsku!

Po dlouhé zimě vyhlížíme jaro a začínáme plánovat letní dovolenou. Přinášíme vám tip, jak tu letošní mít co nejblíž domovu,...

Ilustrační foto

Ukrajina ukončila vyšetřování zbrojní zakázky, podnikatelskou družstevní záložnu (PDZ) z ničeho neviní

Ukrajinská tajná služba SBU v pátek oznámila, že ukončila fázi vyšetřování korupce a podvodného jednání ve věci zbrojních...

Izrael získal kontrolu nad významnou čtvrtí Rimál v pásmu Gazy, uvedla armáda

Izrael získal kontrolu nad významnou čtvrtí Rimál v pásmu Gazy, uvedla armáda

Izraelská armáda oznámila, že její jednotky získaly kontrolu nad čtvrtí Rimál v Gaze, kde dříve objevila tunely, které používali...

Evropský parlament odhlasoval změny v emisních opatřeních

Evropský parlament odhlasoval změny v emisních opatřeních

Evropští poslanci dnes schválili ukončení vydávání bezplatných emisních povolenek v průmyslu do roku 2034 a zpoplatnění emisí z...

Banky v Hongkongu se připravují na novou digitální měnu

Banky v Hongkongu se připravují na novou digitální měnu

Banky v Hongkongu jsou teď v přední linii snah ujasnit si, jak bude vypadat digitální měna hongkongské centrální banky,...

Evropská komise chce zklidnit vztahy s čínou, za Tchaj-Wan se ovšem nadále staví

Evropská komise chce zklidnit vztahy s Čínou, za Tchaj-wan se ovšem nadále staví

Evropská unie by měla pracovat na omezování rizik ve vztazích s Čínou, prohlásila šéfka Evropské komise (EK) Ursula von der...

Londýnští vojáci v noci trénovali na korunovační slavnost

Londýnští vojáci v noci trénovali na korunovační slavnost

Stovky vojáků v noci na dnešek v Londýně nacvičovaly vojenský průvod, který bude součástí ceremonií při korunovaci krále Karla...

Hromadná otrava alkoholem v Indii má na svědomí již více než 27 obětí

Hromadná otrava alkoholem v Indii má na svědomí již více než 27 obětí

Ve státě Bihár na východě Indie zemřelo od soboty kvůli otravě po požití pančovaného alkoholu nejméně 27 lidí. Informovala o tom...

Chlapec v USA zazvonil na špatné adrese, muž z domu ho střelil do hlavy

Chlapec v USA zazvonil na špatné adrese, muž z domu ho střelil do hlavy

Ve Spojených státech minulý týden málem zemřel 16letý černošský chlapec, který omylem zazvonil na špatné adrese. Z domu ho totiž...

"Za válku může Ukrajina i Rusko", kontroverzní výrok brazilského prezidenta vyvolal vlnu kritiky

"Za válku může Ukrajina i Rusko", kontroverzní výrok brazilského prezidenta vyvolal vlnu kritiky

Nedělní výrok brazilského prezidenta Luize Inácia Luly da Silva, že za válku na Ukrajině mohou Moskva i Kyjev, vzbudil...

Evropský velvyslanec napaden v Súdánu

Evropský velvyslanec napaden v Súdánu

Ve své rezidenci v Chartúmu, kde už několikátý den zuří boje mezi armádou a milicemi, byl napaden velvyslanec Evropské unie v...

Rusko plánuje vojenské cvičení v blízkosti japonských ostrovů, Japonsko protestuje

Rusko plánuje vojenské cvičení v blízkosti japonských ostrovů, Japonsko protestuje

Japonsko dnes podalo Rusku protest proti plánovaným vojenským cvičením, které Moskva hodlá v nadcházejících dnech provést v...

Petr Fiala navštívil Filipíny, setkal se s prezidentem Ferdinandem Marcosem

Petr Fiala navštívil Filipíny, setkal se s prezidentem Ferdinandem Marcosem

Premiér Petr Fiala se dnes v Manile sešel s filipínským prezidentem Ferdinandem Marcosem mladším. Prezident Filipín na společné...

Švédsko zahájilo rozsáhlé vojenské cvičení

Švédsko zahájilo rozsáhlé vojenské cvičení

Ve Švédsku dnes začalo největší vojenské cvičení za více než 25 let. Manévry s názvem Aurora 23 mají otestovat schopnost reakce...

Čínské značky v rusku ovládají trh s chytrými telefony

Čínské značky v rusku ovládají trh s chytrými telefony

Podíl čínských značek na ruském trhu s chytrými telefony v letošním prvním čtvrtletí dosáhl více než 70 procent ve srovnání se...

V Íránu zavírají obchody, kde ženy nenosí hidžáb

V Íránu zavírají obchody, kde ženy nenosí hidžáb

Íránské úřady od soboty zavřely na 140 obchodů a dvě desítky restaurací kvůli tomu, že jejich zákaznice nedodržovaly islámský...

další zprávy

Titulní strana Standardní písmo Větší písmo

Tmavé zobrazení
Přepnout na plnou verzi