Dánští Turci kritizující prezidenta Erdogana čelí hrozbám

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

Dánsko si předvolalo chargé d'affaires tureckého velvyslanectví v Kodani kvůli hrozbám, jimž jsou podle médií vystaveni Turci žijící v Dánsku, kteří kritizují tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.

Podle dánského ministerstva zahraníčí bylo tureckému diplomatovi sděleno, že Dánsko "s velkým znepokojením sleduje" informace, které se týkají vyhrožování dánským občanům tureckého původu, kteří byli "udáni" tureckým úřadům.

"Zdůraznili jsme, že vytváření seznamů dánských občanů a jejich ohlašování cizím zemím, včetně tureckým úřadům, může být v případě prokázání trestné," citovala AFP z prohlášení ministerstva zahraničí.

V informaci se rovněž sděluje, že chargé d'affaires při schůzce popřel, že by Turecko takové seznamy zavedlo. Tvrdil, že získávání informací o Turcích žijících v Dánsku je povoleno jen v otázkách spojených s násilným extremismem.

Dánové mající dvojí státní příslušnost nebo pocházející z Turecka v sobotu v dánském deníku Berlingske uvedli, že jim bylo vyhrožováno "nahlášením" kvůli "velezradě" nebo působení potíží jejich rodinám a příbuzným žijícím v Turecku.

Učitel Gezen Mustafa, který loni v létě kritizoval Erdogana v televizi, listu sdělil, že čelil telefonické hrozbě. "Nějaký muž se silným dánským přízvukem mi řekl, že to vysílání nahrál. Řekl také, že záznam pošle tureckému velvyslanectví v Dánsku," vylíčil učitel.

Dánské ministerstvo zahraničí si tureckého diplomata předvolalo v době zvýšeného napětí mezi Tureckem a několika západními zeměmi, zejména Německem a Nizozemskem.

Dánský premiér Lars Lökke Rasmussen předminulý víkend kvůli diplomatické roztržce mezi Ankarou a Haagem navrhl svému tureckému protějšku Binalimu Yildirimovi, aby odložil návštěvu Dánska plánovanou na konec března. Roztržka se týkala toho, že nizozemské úřady zabránily dvěma tureckým ministrům zúčastnit se v Nizozemsku shromáždění na podporu Erdogana.

Tyto mítinky pořádané v několika západních zemích s početnější tureckou diasporou mají za cíl přesvědčit Turky, aby v dubnovém referendu hlasovali pro změny ústavy, které posílí moc prezidenta.

Foto: ČTK/AP

Autor: ČTK

Titulní strana Standardní písmo Větší písmo

Tmavé zobrazení
Přepnout na plnou verzi