Říšský sněm – sťatý žhář rehabilitován po 75 letech

Reichstag hoří, voda na mlýn nacistů.Na cestě k diktatuře nahrála Adolfu Hitlerovi do ruky událost, o níž se historici přou dodnes: požár Říšského sněmu v Berlíně 27. února roku 1933. Za čin byl k trestu smrti odsouzen a popraven holandský anarchista Marinus van der Lubbe. Letos, po tři čtvrtě století, německá nejvyšší státní zástupkyně rozsudek zpětně zrušila. Část historiků se dodnes domnívá, že van der Lubbe nezapálil Reichstag sám.

Ještě v hořící budově zadrželi v noci na 28. února 1933 Marina van der Lubbeho, holandského zedníka, který vandroval Evropou a krátce před zapálením Reichstagu dorazil do Berlína. Podle policie působil ve chvíli zatčení zmateně. Hodinky ukazovaly  tři minuty před půl desátou večer. K činu žhářství se doznal.

Zločinec, nebo člověk, který si zaslouží jistý respekt? Žhář Lubbe.Holanďan chtěl podle svých slov vyburcovat dělníky, hořící Říšský sněm se měl stát znamením odporu proti nacionálnímu socialismu. Policie vycházela z toho, že šlo o čin jednoho pomateného pachatele. Říšský soud v Lipsku jej v prosinci 1933 odsoudil k smrti. Následující rok van der Lubbeho popravili.

Léta marných snah o rehabilitaci

Letos v lednu - většina německých médií tuto informaci ani nezaznamenala - německá nejvyšší státní zástupkyně Monika Harmsová rozsudek nad holandským žhářem zrušila. Rozhodnutí má jen symbolický účinek a není spojeno s odškodněním dědiců popraveného.

Harmsová se ve svém rozhodnutím opírala o zákon Spolkového sněmu (Bundestag) z roku 1998 o zrušení bezprávných rozsudků z doby nacismu. Zákon anuloval paušálně verdikty lidových soudů a vojenských stanných soudů. U dalších rozsudků záleželo na tom, zda vycházely ze zvláštního nacistického práva. Případ sťatého holandského zedníka podle generální státní zástupkyně do této kategorie spadal. 

Poprava van der Lubbeho roku 1934 byla svým způsobem justiční vražda, neboť Holanďan byl odsouzen dle zákona přijatého až po spáchání činu, čímž byla porušena právní zásada "nulla poena sine lege" (žádný trest bez zákona).

Příbuzní van der Lubbeho se o zrušení rozsudku snažili dlouhá desetiletí. Do ledna 2008 jen s omezeným úspěchem. Roku 1967 soud v západním Berlíně přezkoumal rozsudek smrti nad žhářem a zpětně jej korigoval na osm let vězení. O třináct let později nacistický verdikt úplně zrušil, ale Spolkový ústavní soud to neakceptoval. Čerstvá rehabilitace vzešla z podnětu jistého právníka z Berlína.

Uniforma SA-Manna. Skupina Od doutnajícího Reichstagu k úderu proti rudým

Otázku, zda byl Marinus van der Lubbe skutečným pachatelem, německá nejvyšší státní zástupkyně řešit nemusela. Menšina historiků ještě dnes vychází z toho, že jeden pachatel nemohl deset ohnisek požáru uvnitř budovy parlamentu založit. Pomáhali mu nacisté, jimž Reichstag v plamenech přišel nadmíru vhod?

Nacisté požár využili k zahájení likvidace posledních zbytků demokracie v Německu a svých politických protivníků. Hovořili o „bolševistickém teroristickém aktu". "Nyní žádné slitování. Každý komunistický funkcionář bude zastřelen," hřímal Hitler ještě u hořící budovy. Do úsvitu byly zatčeny první tisíce komunistů.

Už druhý den po požáru vydali Hitler a řišský prezident Hindenburg „nařízení na ochranu národa a státu" (tzv. nařízení k požáru Říšského sněmu; Reichstagsbrandverordnung). Prakticky tím pozbyla platnost všechna základní politická práva výmarské ústavy. Čtyři komunisty (Torgler, Tanev, Popov a Dimitrov) obžalované spolu s Holanďanem soud kvůli nedostatku důkazů osvobodil.

Také díky brilantní obhajobě bulharského komunisty Jiřího Dimitrova se teorie nacistů o přípravě puče a žhářství rudých u soudu nepotvrdila. Van der Lubbe, jenž při vyšetřování neustále opakoval, že Reichstag zapálil sám, během procesu téměř nepromluvil.

Zdrogovalo hnědé komando Holanďana?

Letáky nacistů k volbám 1933 - motiv hořícího Říšského sněmu.Byli žháři Říšského sněmu před pětasedmdesáti lety příslušníci komanda SA, anebo to byl opravdu sám van der Lubbe? Ve sporech na toto téma i renomovaní historici sahali k ne právě čistým metodám.


Podzemní chodbou mezi palácem prezidenta Reichstagu Hermanna Göringa a budovou Říšského sněmu v Berlíně se 27. února roku 1933 večer plíží asi desetičlenné komando SA. Pomocí samozápalných látek zakládá na různých místech budovy parlamentu malé ohně. Nacisté pak rychle mizejí, na místě nechávají jen zdrogovaného a možná i zhypnotizovaného dělnického aktivistu Marina van der Lubbeho. Holanďan je ve 21.27 zatčen přímo uprostřed požáru. Přibližně tak to onoho osudného večera mohlo vypadat. Mohlo. Hypotéza o tom, že skutečnými žháři byli nacisté, se zrodila už při požáru a jako nejlogičtější se držela ještě tři desítky let.

A ve východním bloku ještě déle. Někdo ji hájí dodnes. O odpovědi na tradiční otázku "cui bono", tedy komu to prospělo, netřeba pochybovat. Nacistům.

NDR měla tutlat dokumenty

V šedesátých letech minulého století se na scéně objevil amatérský historik Fritz Tobias a rázem vše obrátil vzhůru nohama. Tobias přišel s přesvědčivými důkazy a argumenty, jimiž dokládal, že čtyřiadvacetiletý zedník van der Lubbe byl při podpálení Říšského sněmu jediným pachatelem. Vyvolal tak jednu z největších kontroverzí, jež se váže k nějaké události historie nacismu. Někteří Tobiasovi kritici se neštítili ani falšování fakt, ani snah nepohodlného ideového protivníka zničit.

Úderky SA ovádly roku 1933 postuně ulice.Zastánci teze o (spolu)vině nacistů se ponejvíce opírají o dochované protokoly o výsleších, z nichž vyplývá, že mnozí podezřelí u soudu vůbec nevypovídali a že fakta nepohodlná pro nacisty se jednoduše zametala pod stůl. Spor se znovu v plné šíři rozhořel před patnácti lety, kdy se otevřel takzvaný fond 551, obsahující na padesát tisíc stran o požáru Reichstagu.

Dobové dokumenty, považované dlouho za ztracené, měli nejdříve v rukou Sověti a poté je potají předali východoněmeckým úřadům. Bývalá NDR však na vědecké diskusi na toto téma zájem neměla a poznatky z fondu 551 využívala k nátlaku a vydírání vybraných osob. Nehledě na snahy o nejrůznější interpretace však dokumenty z fondu nevrhly na spory o žháře žádné nové světlo.

Pomatenec, hrdina vidící do budoucnosti?

Osamocený pachatel? Většina historiků v Německu se dnes kloní k názoru, že Říšský sněm zapálil jediný člověk: Marinus van der Lubbe. Menšina upřednostňuje tezi o několika pachatelích. Je zajímavé, jak je v různých historických pojednáních či učebnicích líčena postava van der Lubbeho. Dělnický aktivista, agitátor a anarchista, syn chudičkého podomního obchodníka a služky z Leidenu, je často zmiňován jen letmo a jako někdo, kdo to neměl v hlavě úplně v pořádku.

Hitler postupně dobývá "Trochu naivní, ale rozhodně ne pomatený," popisuje ho krajan a žhářův životopisec Martin Schouten. Není sám. Řada holandských historiků zastává názor, že pohled na Marina van der Lubbeho (také Rinus) v Německu by měl být přehodnocen. Už krátce po desátém lednu 1934, kdy žháři v Lipsku usekli hlavu, napsal známý nizozemský literát Willem Elschot o van der Lubbem oslavnou báseň.

"Člověk, který bojoval za práva pracujících a už v roce 1933 varoval, že s führerem spěje Evropa k válce, by měl být označován spíše za hrdinu, vizionáře a prvního odbojáře proti Hitlerovi," míní Schouten. Nejen podle něj nastal už dávno čas popraveného holandského žháře rehabilitovat.

Foto: archiv

Autor: Petr Podaný





Čtěte dále

ICC vydal zatykače na Netanjahua a exministra obrany kvůli válce v Gaze

ICC vydal zatykače na Netanjahua a exministra obrany kvůli válce v Gaze

Mezinárodní trestní soud (ICC) dnes vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a izraelského exministra obrany...

Putin oznámil, že Rusko v reakci na kroky Západu použilo nejnovější raketu

Putin oznámil, že Rusko v reakci na kroky Západu použilo nejnovější raketu

Rusko dnes na Ukrajině vyzkoušelo jednu z nejnovějších raket středního doletu nazvanou Orešnik (Líska), vybavenou nejadernou...

Europoslanci schválili všechny členy nové Evropské komise

Europoslanci schválili všechny členy nové Evropské komise

Europoslanci ve středu večer odsouhlasili všechny členy Evropské komise, potvrdily zdroje ČTK. Nová unijní exekutiva tak může být...

Sníh ve Francii komplikuje leteckou dopravu, sněhové vločky padaly i v Paříži

Sníh ve Francii komplikuje leteckou dopravu, sněhové vločky padaly i v Paříži

Sněhová bouře, která dnes zasáhla Francii, způsobila dlouhá zpoždění na mezinárodním letišti Charlese de Gaulla v Paříži, kde...

DPA: Německo Izraeli stále nedodává zbraně k užití ve válce

DPA: Německo Izraeli stále nedodává zbraně k užití ve válce

Německo Izraeli nadále nedodává zbraně určené k užití ve válce. S odvoláním na dokument ministerstva hospodářství o tom dnes...

Severní Korea vyhodila do povětří silnice spojující zemi s Jižní Koreou

Severní Korea vyhodila do povětří silnice spojující zemi s Jižní Koreou

Severokorejská armáda dnes na své straně silně militarizované hranice vyhodila do povětří části dvou silnic spojujících oba...

Míra nezaměstnanosti v EU v srpnu klesla na 5,9 procenta, nejnižší je v Česku

Míra nezaměstnanosti v EU v srpnu klesla na 5,9 procenta, nejnižší je v Česku

Proti loňsku je teď nezaměstnanost nepatrně nižší jak v eurozóně, tak v celé EU. Zatímco v zemích platících eurem loni v srpnu...

Požár na severu Kalifornie rychle spálil na 1000 kilometrů čtverečních, stal se tak jedním z největších v dějinách státu

Požár na severu Kalifornie rychle spálil na 1000 kilometrů čtverečních, stal se tak jedním z největších v dějinách státu

Lesní požár, který se ve středu rozhořel na severu Kalifornie, se rychle stal jedním z největších v dějinách západoamerického...

Po střelbě na Trumpově mítinku jsou dva mrtví, exprezident má poraněné ucho

Po střelbě na Trumpově mítinku jsou dva mrtví, exprezident má poraněné ucho

Na sobotním předvolebním mítinku republikánského kandidáta na amerického prezidenta Donalda Trumpa ve městě Butler ve státě...

Nezapomenutelná dovolená na ostrově? To je Cres v Chorvatsku!

Nezapomenutelná dovolená na ostrově? To je Cres v Chorvatsku!

Po dlouhé zimě vyhlížíme jaro a začínáme plánovat letní dovolenou. Přinášíme vám tip, jak tu letošní mít co nejblíž domovu,...

Ilustrační foto

Ukrajina ukončila vyšetřování zbrojní zakázky, podnikatelskou družstevní záložnu (PDZ) z ničeho neviní

Ukrajinská tajná služba SBU v pátek oznámila, že ukončila fázi vyšetřování korupce a podvodného jednání ve věci zbrojních...

Izrael získal kontrolu nad významnou čtvrtí Rimál v pásmu Gazy, uvedla armáda

Izrael získal kontrolu nad významnou čtvrtí Rimál v pásmu Gazy, uvedla armáda

Izraelská armáda oznámila, že její jednotky získaly kontrolu nad čtvrtí Rimál v Gaze, kde dříve objevila tunely, které používali...

Evropský parlament odhlasoval změny v emisních opatřeních

Evropský parlament odhlasoval změny v emisních opatřeních

Evropští poslanci dnes schválili ukončení vydávání bezplatných emisních povolenek v průmyslu do roku 2034 a zpoplatnění emisí z...

Banky v Hongkongu se připravují na novou digitální měnu

Banky v Hongkongu se připravují na novou digitální měnu

Banky v Hongkongu jsou teď v přední linii snah ujasnit si, jak bude vypadat digitální měna hongkongské centrální banky,...

Evropská komise chce zklidnit vztahy s čínou, za Tchaj-Wan se ovšem nadále staví

Evropská komise chce zklidnit vztahy s Čínou, za Tchaj-wan se ovšem nadále staví

Evropská unie by měla pracovat na omezování rizik ve vztazích s Čínou, prohlásila šéfka Evropské komise (EK) Ursula von der...

Londýnští vojáci v noci trénovali na korunovační slavnost

Londýnští vojáci v noci trénovali na korunovační slavnost

Stovky vojáků v noci na dnešek v Londýně nacvičovaly vojenský průvod, který bude součástí ceremonií při korunovaci krále Karla...

Hromadná otrava alkoholem v Indii má na svědomí již více než 27 obětí

Hromadná otrava alkoholem v Indii má na svědomí již více než 27 obětí

Ve státě Bihár na východě Indie zemřelo od soboty kvůli otravě po požití pančovaného alkoholu nejméně 27 lidí. Informovala o tom...

Chlapec v USA zazvonil na špatné adrese, muž z domu ho střelil do hlavy

Chlapec v USA zazvonil na špatné adrese, muž z domu ho střelil do hlavy

Ve Spojených státech minulý týden málem zemřel 16letý černošský chlapec, který omylem zazvonil na špatné adrese. Z domu ho totiž...

"Za válku může Ukrajina i Rusko", kontroverzní výrok brazilského prezidenta vyvolal vlnu kritiky

"Za válku může Ukrajina i Rusko", kontroverzní výrok brazilského prezidenta vyvolal vlnu kritiky

Nedělní výrok brazilského prezidenta Luize Inácia Luly da Silva, že za válku na Ukrajině mohou Moskva i Kyjev, vzbudil...

Evropský velvyslanec napaden v Súdánu

Evropský velvyslanec napaden v Súdánu

Ve své rezidenci v Chartúmu, kde už několikátý den zuří boje mezi armádou a milicemi, byl napaden velvyslanec Evropské unie v...

další zprávy

Titulní strana Standardní písmo Větší písmo

Tmavé zobrazení
Přepnout na plnou verzi