V Afghánistánu vyrostl Západu nový nepřítel: Hakkáníové

Mission impossible...

Za podpory pákistánské tajné ISI služby vznikl v Afghánistánu nový mocenský faktor. Islámábád to sice popírá, ale je zřejmé, že bez jeho pomoci by se klan Hakkáníů nestal jedním z hlavních povstaleckých hnutí pod Hindúkušem. Síť vybudovaná Hakkáníi má v poslední době na svědomí více životů amerických vojáků než al-Kajda či Taliban.

Rozdrcení Hakkáníů se stalo pro mezinárodní síly prvořadým cílem. Afghánští a američtí představitelé síť obviňují z řady rozsáhlých násilných akcí, včetně dvacetihodinového obléhání amerického velvyslanectví, sídla ISAF a dalších západních cílů minulý měsíc v Kábulu, při němž zemřelo 27 Afghánců.

Zatímco se západní jednotky v Afghánistánu zaměřovaly uplynulých deset let ve svém boji hlavně proti Talibanu a al-Kajdě kolem Mulláha Omara, vyrostl v jejich stínu nový klan, který je podle názoru řady expertů ještě nebezpečnější. Žádná skupina rebelů (teroristů) nebyla v zabíjení západních vojáků v uplynulém roce tak úspěšná jako Hakkáníové.

Hakkání senior (uprostřed) na snímku z roku 1991 v Pákistánu.Zakladatel organizace, Džalláhuddín Hakkání, patří kmenově k Paštunům a pochází z východoafghánské provincie Paktíja.

Už v sedmdesátých letech minulého století se ale usadil na druhé straně hranice, na poloautonomním pákistánském kmenovém území Severní Vazíristán, a vybudoval tam mnoho radikálních náboženských škol a výcvikových táborů pro teroristy.

Ze spojence protivník

Jako vlivného velitele mudžáhidů podporovali starého Hakkáního v boji proti Sovětům v Afghánistánu v osmdesátých letech jak americká tajná služba CIA, tak jejich pákistánští kolegové z Inter-Services Intelligence (ISI). Z té doby se datují i kontakty Hakkáního s Usámou bin Ládinem, dalším mudžáhidem podporovaným USA. Po odchodu sovětských vojsk z Afghánistánu roku 1989 se ale Spojené státy obrátily ke svým spojencům mudžáhidům zády.

Pákistánci jim ale zachovali přízeň, mimo jiné v nich spatřovali vhodný nástroj proti Indii, svému úhlavnímu protivníkovi. Síť Hakkáníů ještě stále nominálně vede Džalláhuddín Hakkání. Více než šedesátiletý veterán se už ale netěší dobrému zdraví a operativní vedení předal svému synovi Sirádžuddínovi.

Američtí ochránci rekonstrukčních týmů na jihu Afghánistánu.

Podobně jako otec také syn přísahal loajalitu Mulláhovi Omarovi, šéfovi Talibanu. Síť Hakkáníů ale plánuje a uskutečňuje své operace do značné míry nezávisle. Manželka Hakkáního seniora pochází ze Saúdské Arábie, což klanu desítky let pomáhalo k saúdské finanční podpoře. Dnes se ale stále více financuje sám prostřednictvím únosů, vydírání a poplatků za ochranu.

Zdrojem těchto peněz jsou nejen obchodníci s drogami či kriminálníci, ale i afghánské organizace placené Západem.

Sirádžuddín rozšířil tradiční operační území své organizace z Chóstu, Paktíji a Paktiky na další provincie na východě Afghánistánu a v rostoucí míře si bere na mušku i hlavní město Kábul.

Hakkáníové a jejich spojenec Taliban.Senior přitvrdil

Džalláhuddín Hakkání se ve své ideologii inspiroval muslimskými bratry v Egyptě a byl současně silně vázán na paštunské kmenové zákony. Za jeho syna klan opouští tradiční "hodnoty" a radikalizuje se. K běžným metodám patří únosy, stínání hlav či sebevražedné útoky, při nichž se nebere žádný ohled na civilisty.

Hakkáníové a s nimi spříznění kajdisté se u místních obyvatel těší mnohem menším sympatiím než Taliban. Vzhledem k bezpříkladnému teroru se jim ale sotvakdo odváží postavit, či je jen kritizovat. Od roku 2010, kdy NATO začalo rozsáhlou ofenzivu na jihu země, se na východě výrazně zhoršila bezpečnostní situace.

Mnoho oblastí tam nekontroluje stát a mezinárodní jednotky se v podstatě zakopaly na svých základnách. Také v sousedním Pákistánu získávají Hakkáníové stále větší vliv.

V Severním Vazíristánu mezi sebou nicméně soupeří různé extremistické skupiny. Některé podepsaly mírové dohody s vládou, ale hlavní slovo v regionu získávají postupně Hakkáníové. Jejich zástupci působí i jako prostředníci mezi Islámábádem a jinými teroristickými skupinami.

Obamovy afghánské šachy. Z nouze paktování s nepřítelem.Bez logistické a finanční podpory z pákistánských bezpečnostních kruhů by ale Hakkáníové nikdy nevybudovali takové impérium, míní někteří pákistánští experti. USA opakovaně vyzývají Pákistán, aby zahájil v Severním Vazíristánu ofenzivu.

Pákistánci to ale odmítají s odůvodněním, že jejich armáda má plné ruce práce jinde. Ve skutečnosti však pákistánská armáda nezahajuje operace proti klanu Hakkáníů proto, že ho stále považuje za spojence.

Přes jejich síť si chce Pákistán udržet vliv v Afghánistánu, což platí i pro Taliban. To platí hlavně pro dobu, kdy západní armády začnou prostor pod Hindúkušem vyklizovat. Jde o strategické partnerství.

Je to lump, ale náš

Očití svědkové uvádějí, že ve výcvikových táborech Hakkáníů na kmenových územích opakovaně spatřili důstojníky tajné služby ISI. Kdo z novinářů by ale v Pákistánu o podobných věcech psal, riskuje svůj život.

Američanům už ale zjevně dochází s jejich spojencem trpělivost. Šéf sboru náčelníků štábů armády Spojených států Michael Mullen označil klan Hakkáníů za prodlouženou ruku ISI.

Americký letoun F-16 tankuje ve vzduchu nad Afghánistánem.Podle amerického prezidenta Baracka Obamy si Pákistán chce krýt záda a zajistit si zadní vrátka proti tomu, co by se v Afghánistánu mohlo stát. To prý znamená, že "mají kontakty na jisté podezřelé osoby, které uvažují o převzetí moci v Afghánistánu, až z něho odejdou spojenecké síly", jak uvedl tento týden v Bílém domě.

"Pokoušeli jsme se přesvědčit Pákistán, že je v jeho zájmu, aby Afghánistán byl stabilní, a že se nemusí cítit ohrožený stabilním a nezávislým Afghánistánem," řekl Obama a dodal, že tohoto cíle zatím nebylo dosaženo.

Americká administrativa v posledních týdnech znásobila výzvy na adresu Islámábádu, aby spálil mosty, které ho spojují se sítí Hakkáníů.

Vláda v Islámábádu ale podobná obvinění rozhořčeně odmítá. Podobně se vyjadřuje i Sirádžuddín Hakkání. V jednom čerstvém rozhovoru pro média uvedl, že jeho klan měl s ISI kontakty v osmdesátých letech minulého století, ale ty už jsou prý dávno přerušeny.

Kábul je v uplynulých měsících vším jiným než bezpečným městem.Obvinění přicházející z USA mají podle něj jen zakrýt, že Západ čeká v Afghánistánu debakl. Pákistánská tajná služba se také dlouho usilovně snažila, aby se do kontaktu s Hakkáníi nedostali žádní novináři. V posledních měsících ale změnila strategii a ke vzájemným kontaktům naopak obě strany vyzývá.

Foto: Pentagon , Profimedia

Autor: Petr Podaný





Čtěte dále

Soud poslal do vazby muže obviněného z atentátu na slovenského premiéra Fica

Soud poslal do vazby muže obviněného z atentátu na slovenského premiéra Fica

Soud na Slovensku dnes poslal do vazby muže obviněného ze středečního atentátu na premiéra Roberta Fica. O rozhodnutí soudce...

Izraelská armáda v Pásmu Gazy našla těla tří rukojmích, včetně Shani Loukové

Izraelská armáda v Pásmu Gazy našla těla tří rukojmích, včetně Shani Loukové

Izraelská armáda při noční operaci našla těla tří rukojmích unesených palestinskými ozbrojenci z hudebního festivalu v Izraeli 7....

Fico podstoupil po atentátu další operaci, vývoj zdravotního stavu je nejistý

Fico podstoupil po atentátu další operaci, vývoj zdravotního stavu je nejistý

Dva dny poté, co útočník z bezprostřední blízkosti několikrát postřelil předsedu slovenské vlády Roberta Fica, zůstává výhled...

Zelenskyj podepsal zákon umožňující mobilizovat až 20.000 vězňů

Zelenskyj podepsal zákon umožňující mobilizovat až 20.000 vězňů

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal zákon, který umožňuje některým odsouzeným vstoupit do ozbrojených sil a bojovat...

Nezapomenutelná dovolená na ostrově? To je Cres v Chorvatsku!

Nezapomenutelná dovolená na ostrově? To je Cres v Chorvatsku!

Po dlouhé zimě vyhlížíme jaro a začínáme plánovat letní dovolenou. Přinášíme vám tip, jak tu letošní mít co nejblíž domovu,...

Ilustrační foto

Ukrajina ukončila vyšetřování zbrojní zakázky, podnikatelskou družstevní záložnu (PDZ) z ničeho neviní

Ukrajinská tajná služba SBU v pátek oznámila, že ukončila fázi vyšetřování korupce a podvodného jednání ve věci zbrojních...

Izrael získal kontrolu nad významnou čtvrtí Rimál v pásmu Gazy, uvedla armáda

Izrael získal kontrolu nad významnou čtvrtí Rimál v pásmu Gazy, uvedla armáda

Izraelská armáda oznámila, že její jednotky získaly kontrolu nad čtvrtí Rimál v Gaze, kde dříve objevila tunely, které používali...

Evropský parlament odhlasoval změny v emisních opatřeních

Evropský parlament odhlasoval změny v emisních opatřeních

Evropští poslanci dnes schválili ukončení vydávání bezplatných emisních povolenek v průmyslu do roku 2034 a zpoplatnění emisí z...

Banky v Hongkongu se připravují na novou digitální měnu

Banky v Hongkongu se připravují na novou digitální měnu

Banky v Hongkongu jsou teď v přední linii snah ujasnit si, jak bude vypadat digitální měna hongkongské centrální banky,...

Evropská komise chce zklidnit vztahy s čínou, za Tchaj-Wan se ovšem nadále staví

Evropská komise chce zklidnit vztahy s Čínou, za Tchaj-wan se ovšem nadále staví

Evropská unie by měla pracovat na omezování rizik ve vztazích s Čínou, prohlásila šéfka Evropské komise (EK) Ursula von der...

Londýnští vojáci v noci trénovali na korunovační slavnost

Londýnští vojáci v noci trénovali na korunovační slavnost

Stovky vojáků v noci na dnešek v Londýně nacvičovaly vojenský průvod, který bude součástí ceremonií při korunovaci krále Karla...

Hromadná otrava alkoholem v Indii má na svědomí již více než 27 obětí

Hromadná otrava alkoholem v Indii má na svědomí již více než 27 obětí

Ve státě Bihár na východě Indie zemřelo od soboty kvůli otravě po požití pančovaného alkoholu nejméně 27 lidí. Informovala o tom...

Chlapec v USA zazvonil na špatné adrese, muž z domu ho střelil do hlavy

Chlapec v USA zazvonil na špatné adrese, muž z domu ho střelil do hlavy

Ve Spojených státech minulý týden málem zemřel 16letý černošský chlapec, který omylem zazvonil na špatné adrese. Z domu ho totiž...

"Za válku může Ukrajina i Rusko", kontroverzní výrok brazilského prezidenta vyvolal vlnu kritiky

"Za válku může Ukrajina i Rusko", kontroverzní výrok brazilského prezidenta vyvolal vlnu kritiky

Nedělní výrok brazilského prezidenta Luize Inácia Luly da Silva, že za válku na Ukrajině mohou Moskva i Kyjev, vzbudil...

Evropský velvyslanec napaden v Súdánu

Evropský velvyslanec napaden v Súdánu

Ve své rezidenci v Chartúmu, kde už několikátý den zuří boje mezi armádou a milicemi, byl napaden velvyslanec Evropské unie v...

Rusko plánuje vojenské cvičení v blízkosti japonských ostrovů, Japonsko protestuje

Rusko plánuje vojenské cvičení v blízkosti japonských ostrovů, Japonsko protestuje

Japonsko dnes podalo Rusku protest proti plánovaným vojenským cvičením, které Moskva hodlá v nadcházejících dnech provést v...

Petr Fiala navštívil Filipíny, setkal se s prezidentem Ferdinandem Marcosem

Petr Fiala navštívil Filipíny, setkal se s prezidentem Ferdinandem Marcosem

Premiér Petr Fiala se dnes v Manile sešel s filipínským prezidentem Ferdinandem Marcosem mladším. Prezident Filipín na společné...

Švédsko zahájilo rozsáhlé vojenské cvičení

Švédsko zahájilo rozsáhlé vojenské cvičení

Ve Švédsku dnes začalo největší vojenské cvičení za více než 25 let. Manévry s názvem Aurora 23 mají otestovat schopnost reakce...

Čínské značky v rusku ovládají trh s chytrými telefony

Čínské značky v rusku ovládají trh s chytrými telefony

Podíl čínských značek na ruském trhu s chytrými telefony v letošním prvním čtvrtletí dosáhl více než 70 procent ve srovnání se...

V Íránu zavírají obchody, kde ženy nenosí hidžáb

V Íránu zavírají obchody, kde ženy nenosí hidžáb

Íránské úřady od soboty zavřely na 140 obchodů a dvě desítky restaurací kvůli tomu, že jejich zákaznice nedodržovaly islámský...

další zprávy

Titulní strana Standardní písmo Větší písmo

Tmavé zobrazení
Přepnout na plnou verzi