Jemenští povstalci tvrdí, že zaútočili na Rijád, kam míří Trump

Rijád.

Odpálení rakety na metropoli Saúdské Arábie oznámilo ozbrojené hnutí jemenských Húsíů. Tvrzení zatím nebylo možné nezávisle ověřit, napsala agentura Reuters. Do Rijádu míří americký prezident Donald Trump, aby se zde zúčastnil summitu arabských a muslimských zemí.

Íránem podporovaní Húsíové vypálili na Rijád raketu Burkan-1, uvedla bez dalších podrobností jejich oficiální tisková agentura. Představitelé Saúdské Arábie podle Reuters tvrzení dosud nekomentovali.

Jemen sužuje mnohaletý konflikt, v němž proti sobě bojují menšinoví šíitští Húsíové podporovaní šíitským Íránem a vláda prezidenta Abdar Mansúra Hádího, které pomáhá koalice v čele se sunnitskou Saúdskou Arábií a Západem. Vládní jednotky mají pod kontrolou zhruba 70 procent území na jihu a východě země, povstalci ovládají severozápad včetně metropole Saná.

Do Rijádu má v sobotu dorazit Trump, který chce se saúdskoarabskými činiteli uzavřít významné bezpečnostní i obchodní dohody. Zároveň má v plánu přesvědčit lídry zemí Arabského poloostrova, s nimiž se na víkendovém summitu setká, aby zformovali vojenskou koalici podobnou NATO. Ta by podle něj měla bojovat proti teroristickým organizacím včetně Islámského státu (IS).

Foto: ČTK

Autor: ČTK

Titulní strana Standardní písmo Větší písmo

Tmavé zobrazení
Přepnout na plnou verzi