Budou na Srí Lance "koncentrační tábory"?

Uprchlíci nastupující do autobusů, které je převezou do táborů.Obvinění z plánování koncentračních táborů se začala na srílanskou vládu sesypávat poté, co vyhlásila, že chce zadržovat až 200 tisíc tamilských uprchlíků z válečné zóny. Srí Lanka si představovala, že projekt bude částečně financovat Británie.

Vláda oznámila, že otevře pět "vesnic blahobytu". V nich ubytuje Tamily, kteří utíkají z asi 174 kilometrů čtverečních  džungle na severu ostrova, na kterých se armáda snaží definitivně porazit tamilské Tygry.

Podle odpovědného ministerstva mají mít tábory školy, banky, parky a vzdělávací centra, která by měla pomoci až 200 tisícům Tamilů, kteří přišli o domov během 25 let dlouhého konfliktu na severovýchodě ostrova.

Hinduističtí Tygři osvobození tamilského Ílamu (LTTE) bojují už desítky let za samostatný stát Tamilů v severovýchodním regionu převážně sinhálského a buddhistického ostrova.

ČTĚTE TAKÉ: Srílanští Tygři zahnaní do kouta zabili 28 lidí
                        Srílanská armáda „doráží" Tygry kazetovými bombami

grafika.Žít v nich bude ale pro uprchlíky povinné do té doby, než armáda, která je bude hlídat, všechny obyvatele prověří, "uloví" zbývající Tygry a odminuje oblast konfliktu. Tábory bude obklopovat plot a ostnatý drát.

Po úvodní prověrce bude lidem, kteří budou v táboře i s rodinou, povoleno vcházet a odcházet, ale mladí lidé bez příbuzných budou muset zůstat.

Podle původního návrhu měli být uprchlíci v táboře až tři roky, ale po protestech OSN vláda nyní tvrdí, že doufá přesídlit 80 procent uprchlíků do konce roku. "Samozřejmě, že to nebude dobrovolné - musíme všechny prověřit," říká Radživa Widžesinha, ministr pro zvládání katastrof a lidská práva, britskému deníku The Times.

"Nacházíme se v situaci, kdy teroristé infiltrovali civilní populaci. Musí tu být bezpečnostní opatření." Řekl, že to je jediný způsob, jak předejít sebevražedným útokům jako byl ten z úterka, kdy přišlo o život 28 lidí.

Členové indického parlamentu i tamilští poslanci ze Srí Lanky jsou návrhem naprosto pohoršení a tlačí na mezinárodní společenství, aby na budování táborů neposkytlo žádné prostředky, pokud Srí Lanka neposkytne záruky, že umožní mezinárodní dohled a přístup nezávislých médií do táborů.

Tamilstí povstalci hájí poslední území v džungli, které jim zbývá."Jsou to prostě koncentrační tábory," říká Raman Senthil, tamilský člen indického parlamentu. "Proč by měli být v táborech? Pokud jsou plnoprávnými občany, měli by být ihned osvobozeni."

Mano Ganešan, tamilský poslanec na Srí Lance řekl: "Nechci zatím mluvit o koncentračních táborech, ale rozhodně už zde jsou internační tábory a vojenská výslechová stanoviště. Měla by být vedena a monitorována mezinárodním společenstvím."

Poslanec evropského parlamentu Robert Evans, který navštívil Srí Lanku jako předseda parlamentní komise pro vztahy s jižní Asií, řekl: "To nejsou žádné tábory blahobytu, to jsou koncentrační tábory jako pro válečné vězně."

Demonstrace proti postupu srílanské vlády na jihu Indie.Organizace Human Rights Watch upozornila, že podle směrnic OSN mohou být uprchlíci internováni jen za výjimečných okolností. "Vláda Srí Lanky nedokázala, že by takové podmínky existovaly," říká mluvčí organizace.

"Vláda chce mezinárodní pomoc, ale nehodlá dodržovat mezinárodní standardy," říká Yolanda Foster, expert organizace Amnesty International na Srí Lanku.

Prezident Radžapaksa tvrdí, že armáda Tygry porazí během několika týdnů a odmítá výzvy k uzavření příměří. Podle vládních zdrojů z oblasti konfliktu během minulého týdne uprchlo 32 tisíc civilistů, kteří jsou nyní ve třinácti dočasných táborech.

Amnesty International je popisuje jako "de facto internační tábory" a obviňuje armádu z braní rukojmích. Lidé totiž mohou tábor opustit jenom pokud v něm zanechají někoho z příbuzných.

Vláda tvrdí, že mezinárodní organizace nadržují Tygrům. Ministr Widžesinha proto oznámil, že vláda omezí přístup novinářů i humanitárních organizací do táborů. 

Hromadný pohřeb obětí bojů.Média budou mít přístup pouze pokud budou součástí vládní delegace. Prezidentská kancelář podle něj sepsala původní návrh před dvěma týdny a zaslala ho všem zahraničním vyslanectvím a humanitárním organizacím ve snaze získat na provoz táborů prostředky.

„Mluví se o tom, že Britové poskytnou několik milionů liber," říká Widžesinha.

Britské ministerstvo pro mezinárodní rozvoj takový příslib popřelo. „Prodlužovat zadržování této zranitelné skupiny obyvatel není v ničím zájmu. Žádné britské vládní peníze do táborů nepůjdou."

Mluvčí Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky potvrdila, že vláda změnila svůj návrh kvůli protestům nad tříletou internační lhůtou. Nová verze slibuje vyvinout maximální snahu k tomu, aby bylo možné uprchlíky znovu přivést domů. Prezidentův bratr prý tvrdil, že pobyt v táborech nebude povinný. 

Kolik lidí konflikt ovlivnil?

 

 Organizace spojených národů a Mezinárodní výbor červeného kříže odhadují, že kvůli bojům uvízlo na severu země asi 250 tisíc lidí. Podle vlády jde zhruba o polovinu. Spojené národy v úterý oznámily, že se připravují na exodus 150 tisíc osob. Tucty humanitárních pracovníků přijíždějí do města Vavuniya na severu ostrova, kam jsou uprchlíci přiváděni.

 

Co jim hrozí?

Stojí mezi děly srílanské armády a Tygry osvobození tamilského Ílámu (LTTE). Severovýchodní džungle, která stojí mezi nimi a jejich domovy je plná pastí a min. Některé civilisty roztrhala či zranila bomba sebevražedné atentátnice LTTE, která se odpálila v centru, kde vojsko registruje uprchlíky.

 

Kolik jich bylo zabito či zraněno?

Humanitární organizace uvádějí, že během minulých několika týdnů zahynulo nebo bylo zraněno několik stovek lidí. Vláda tvrdí, že tyto odhady jsou značně přehnané, ale obviňuje LTTE ze smrti nejméně 27 lidí jen během minulého týdne. Vzhledem k tomu, že je válečná zóna uzavřena nezávislým pozorovatelům je nemožné jakékoli tvrzení ověřit.

 

Proč více civilistů neuteklo?

Human Rights Watch, humanitární organizace i srílanská vláda se shodují, že Tygři nutí civilní obyvatelstvo zůstat a pomáhat se stavbou opevnění nebo sloužit jako lidské štíty. LTTE, kteří léta požadovali, aby každá tamilská rodina vydala alespoň jednoho vojáka do jejich armády, to popírají. Podle nich lidé zůstávají ze svobodné vůle a obávají se vládní perzekuce v armádou vedených uprchlických táborech.

Foto: AP a Reuters

Autor: - kpa -





Čtěte dále

Mezi Izraelem a Hizballáhem platí příměří, na jih Libanonu se vrací civilisté

Mezi Izraelem a Hizballáhem platí příměří, na jih Libanonu se vrací civilisté

Po roce přeshraničního ostřelování a dvou měsících otevřené války dnes vstoupila v platnost dohoda o příměří mezi Izraelem a...

Někteří z nominantů do Trumpova kabinetu čelili výhrůžkám násilím

Někteří z nominantů do Trumpova kabinetu čelili výhrůžkám násilím

Někteří z nominantů do kabinetu příštího amerického prezidenta Donalda Trumpa v úterý a dnes čelili výhrůžkám násilím, včetně...

Do fondu NATO na pomoc pro Ukrajinu Česko poskytne dar přes 12 milionů korun

Do fondu NATO na pomoc pro Ukrajinu Česko poskytne dar přes 12 milionů korun

Do svěřenského fondu Severoatlantické aliance (NATO) na nevojenskou pomoc pro Ukrajinu Česko poskytne dar 12,1 milionu korun. Na...

Je to zbraň hromadného ničení demokracie, řekl advokát Le Penové o jejím procesu

Je to zbraň hromadného ničení demokracie, řekl advokát Le Penové o jejím procesu

Za zbraň hromadného ničení demokracie označil advokát krajně pravicové vůdkyně Marine Le Penové proces, ve kterém političce hrozí...

Zimní rodinná dobrodružství v Tyrolsku: Výhodné nabídky a báječné zážitky pro velké i malé návštěvníky

Zimní rodinná dobrodružství v Tyrolsku: Výhodné nabídky a báječné zážitky pro velké i malé návštěvníky

V zimních měsících mají rodiny v Tyrolsku bezpočet možností, jak společně strávit nezapomenutelné chvíle na sjezdovkách i mimo...

DPA: Německo Izraeli stále nedodává zbraně k užití ve válce

DPA: Německo Izraeli stále nedodává zbraně k užití ve válce

Německo Izraeli nadále nedodává zbraně určené k užití ve válce. S odvoláním na dokument ministerstva hospodářství o tom dnes...

Severní Korea vyhodila do povětří silnice spojující zemi s Jižní Koreou

Severní Korea vyhodila do povětří silnice spojující zemi s Jižní Koreou

Severokorejská armáda dnes na své straně silně militarizované hranice vyhodila do povětří části dvou silnic spojujících oba...

Míra nezaměstnanosti v EU v srpnu klesla na 5,9 procenta, nejnižší je v Česku

Míra nezaměstnanosti v EU v srpnu klesla na 5,9 procenta, nejnižší je v Česku

Proti loňsku je teď nezaměstnanost nepatrně nižší jak v eurozóně, tak v celé EU. Zatímco v zemích platících eurem loni v srpnu...

Požár na severu Kalifornie rychle spálil na 1000 kilometrů čtverečních, stal se tak jedním z největších v dějinách státu

Požár na severu Kalifornie rychle spálil na 1000 kilometrů čtverečních, stal se tak jedním z největších v dějinách státu

Lesní požár, který se ve středu rozhořel na severu Kalifornie, se rychle stal jedním z největších v dějinách západoamerického...

Po střelbě na Trumpově mítinku jsou dva mrtví, exprezident má poraněné ucho

Po střelbě na Trumpově mítinku jsou dva mrtví, exprezident má poraněné ucho

Na sobotním předvolebním mítinku republikánského kandidáta na amerického prezidenta Donalda Trumpa ve městě Butler ve státě...

Nezapomenutelná dovolená na ostrově? To je Cres v Chorvatsku!

Nezapomenutelná dovolená na ostrově? To je Cres v Chorvatsku!

Po dlouhé zimě vyhlížíme jaro a začínáme plánovat letní dovolenou. Přinášíme vám tip, jak tu letošní mít co nejblíž domovu,...

Ilustrační foto

Ukrajina ukončila vyšetřování zbrojní zakázky, podnikatelskou družstevní záložnu (PDZ) z ničeho neviní

Ukrajinská tajná služba SBU v pátek oznámila, že ukončila fázi vyšetřování korupce a podvodného jednání ve věci zbrojních...

Izrael získal kontrolu nad významnou čtvrtí Rimál v pásmu Gazy, uvedla armáda

Izrael získal kontrolu nad významnou čtvrtí Rimál v pásmu Gazy, uvedla armáda

Izraelská armáda oznámila, že její jednotky získaly kontrolu nad čtvrtí Rimál v Gaze, kde dříve objevila tunely, které používali...

Evropský parlament odhlasoval změny v emisních opatřeních

Evropský parlament odhlasoval změny v emisních opatřeních

Evropští poslanci dnes schválili ukončení vydávání bezplatných emisních povolenek v průmyslu do roku 2034 a zpoplatnění emisí z...

Banky v Hongkongu se připravují na novou digitální měnu

Banky v Hongkongu se připravují na novou digitální měnu

Banky v Hongkongu jsou teď v přední linii snah ujasnit si, jak bude vypadat digitální měna hongkongské centrální banky,...

Evropská komise chce zklidnit vztahy s čínou, za Tchaj-Wan se ovšem nadále staví

Evropská komise chce zklidnit vztahy s Čínou, za Tchaj-wan se ovšem nadále staví

Evropská unie by měla pracovat na omezování rizik ve vztazích s Čínou, prohlásila šéfka Evropské komise (EK) Ursula von der...

Londýnští vojáci v noci trénovali na korunovační slavnost

Londýnští vojáci v noci trénovali na korunovační slavnost

Stovky vojáků v noci na dnešek v Londýně nacvičovaly vojenský průvod, který bude součástí ceremonií při korunovaci krále Karla...

Hromadná otrava alkoholem v Indii má na svědomí již více než 27 obětí

Hromadná otrava alkoholem v Indii má na svědomí již více než 27 obětí

Ve státě Bihár na východě Indie zemřelo od soboty kvůli otravě po požití pančovaného alkoholu nejméně 27 lidí. Informovala o tom...

Chlapec v USA zazvonil na špatné adrese, muž z domu ho střelil do hlavy

Chlapec v USA zazvonil na špatné adrese, muž z domu ho střelil do hlavy

Ve Spojených státech minulý týden málem zemřel 16letý černošský chlapec, který omylem zazvonil na špatné adrese. Z domu ho totiž...

"Za válku může Ukrajina i Rusko", kontroverzní výrok brazilského prezidenta vyvolal vlnu kritiky

"Za válku může Ukrajina i Rusko", kontroverzní výrok brazilského prezidenta vyvolal vlnu kritiky

Nedělní výrok brazilského prezidenta Luize Inácia Luly da Silva, že za válku na Ukrajině mohou Moskva i Kyjev, vzbudil...

další zprávy

Titulní strana Standardní písmo Větší písmo

Tmavé zobrazení
Přepnout na plnou verzi