Boj o íránskou ropu. CIA přiznala puč v Teheránu

USA a Británie se musely Mosaddeka zbavit.

V srpnu roku 1953 vytlačila íránská armáda a další pučisté v Teheránu z úřadu demokraticky zvoleného premiéra Muhammada Mosaddeka. Po šesti desítkách let přiznala nyní americká tajná služba CIA poprvé veřejně, že byla hnací silou puče. Z čerstvě zveřejněných tajných dokumentů mimo jiné vyplývá, že se Londýn snažil potlačovat informace, že se na puči rovněž podílel.  

Před šedesáti lety se Írán pokusil zbavit faktické britské nadvlády nad svými ropnými poli. Americká CIA pak svrhla vládu v Teheránu. Následné trauma trvá u Peršanů dodnes.

Logo CIA. U příležitosti 60. výročí puče, 19. srpna 1953, zveřejnil americký národní bezpečnostní archiv na Univerzitě George Washingtona (George Washington University) část odtajněných dokumentů CIA. Mnoho jejich slov, vět a pasáží je však stále začerněno.

Podíl amerických a britských tajných služeb na "likvidaci" Mosaddeka je znám už déle, ale odtajněné písemnosti nabízejí mnohé nové a zajímavé detaily. Tehdejší puč v Íránu se uskutečnil jako utajený akt zahraniční politiky USA.

A jak poznamenávají někteří komentátoři, zdůvodňování americké politiky vůči Íránu před šedesáti lety má udivující paralely s dnešní kritikou Teheránu ze strany Západu.

Puč byl jednoznačně zvratem v politickém vývoji Íránu. Nyní lze dobře chápat, proč je mnoho Íránců dodnes nevraživých vůči americkému vměšování do jejich vnitřních záležitostí, přiznala v březnu roku 2000 šéfka diplomacie USA Madeleine Albrightová.

Bílý dům tehdy poprvé oficiálně přiznal svou účast na svržení demokraticky zvolené íránské vlády v roce 1953. Drama však začalo o dva roky dříve, jeho pohonnou hmotou se stala ropa.

Rafinerie a správní budovy Anglo-Iranian Oil Company v Íránu.Londýn nechtěl nechat Peršanům jejich ropu

Prvního května 1951 znárodnila teheránská vláda Anglo-íránskou ropnou společnost (AIOC), společný podnik velmi jednostranně vedený ve prospěch Britů. Vyvlastnění jejich největší zámořské investice vyvolalo v Londýně válečnickou atmosféru; vláda vyhrožovala invazí ze vzduchu i z moře.

Podrobně vypracovaný plán předpokládal, že ropné věže a rafinerie Íránu obsadí 70 tisíc vojáků. Admirál Bruce Fraser prohlásil, že "impérium sebou nenechá smýkat nějakými perskými smrkáči".

Britové ve společnosti AIOC (později British Petroleum, dnes BP) byli přitom mnoha Íráncům trnem v oku už déle.

Dohody Britů o monopolu na těžbu ropy, jež na začátku 20. století uzavřeli se zkorumpovaným šáhem, byly pro íránský stát extrémně nevýhodné. Zatímco se Saúdy se Američané v byznysu s ropou dělili půl na půl, Íránci se museli spokojit s méně než pětinou, hodně z toho spolykal luxus monarchy.

Premiér Mosaddek v ulicích Teheránu.Ani nuzné podmínky práce a života Íránců na ropných polích neodpovídaly ziskům společnosti. Zatímco britští manažeři se utápěli v přepychu, domácí pracovníci neměli v chatrčích vodu ani elektřinu, napsal ve své zprávě zvláštní emisar amerického prezidenta William Harriman. A dodal, že Britové měli k Íránu postoj odpovídající kolonialismu 19. století. Postoj Londýna výrazně ovlivnil dění na íránské politické scéně.

Roku 1949 se zformovala Národní fronta, pestrá koalice nacionalistů, liberálních reformátorů, socialistů a různých náboženských skupin. Sjednocovala je zloba na hamižnost Britů.

V jejich čele stanul charismatický politik Muhammad Mosaddek.

Íránci přilezou po čtyřech

Mosaddek (1882-1967), syn zámožného ministra financí a ženy spřízněné s dynastií Kadžárovců, byl prvním Íráncem, jenž získal titul doktora práv na evropské univerzitě (Neuchätel). Zpočátku hájil privilegia svého stavu, ale postupně se stal vášnivým obhájcem parlamentní demokracie, střední třídy a chudých.

Útok na Írán? Britské válečné plavidlo u Malty roku 1953. Šáhovi Muhammadu Rezovi Pahlavímu, který se na trůn dostal pomocí Britů (1941), nezbylo v květnu 1951 nic jiného než jmenovat po zavraždění dosavadního premiéra do čela vlády populárního Mosaddeka.

První zákon schválený parlamentem, který nový premiér podepsal, bylo zestátnění ropného průmyslu. Pro Brity se stal úhlavním nepřítelem.

Mosaddek ani Londýn nechtěli ustoupit ani o píď ze svých pozic. Britové vyhlásili vůči Íránu tvrdé hospodářské sankce a jejich válečné lodě zahájily blokádu v Perském zálivu, takže se do íránských přístavů nedostal jediný tanker. Když budou potřebovat peníze, "přilezou zase po čtyřech", prohlašoval šéf ropné společnosti AIOC, v níž měl už tehdy britský stát podíl 51 procent. Britové však podcenili národní hrdost a šíitskou vášnivost Peršanů. Ponížení zažili i u Mezinárodního soudního dvora a OSN.

Íránský šáh Rezá Pahlaví s manželkou u španělského diktátora Franka a jeho choti.Soudci v Haagu podpořili právní názor Mosaddeka, který se doma zatím stal národním hrdinou.

Měl takovou širokou podporu, míní řada historiků, že klidně mohl sesadit šáha, vyhlásit republiku a postavit se do jejího čela.

Asketický, často churavý a trochu excentrický politik si svými projevy a názory získával i světovou veřejnost. Časopis Time ho vyhlásil osobností roku 1951.

Ovce sežrala vlka

Mosaddek se stal významnou osobností nacionalistické vlny v koloniálních zemích. Jeho projevy byly přesvědčivé, vášnivé a nepostrádaly jemnou ironii. "Britové se snaží přesvědčit svět, že ovce roztrhala vlka," řekl na půdě OSN. To už však Britové začali na íránskou "ovečku" připravovat past.

K boji a intrikám proti Mosaddekovi chtěl Londýn získat Washington, ale prezident USA Harry S. Truman sázel na zprostředkovatelskou roli.

Íránský premiér mužem roku magazínu Time.Íránci, z nichž mnozí považovali Američany za přátele, souhlasili. Spojené státy navíc v regionu nevznášely žádné mocenské nároky. Situace se radikálně změnila roku 1952, když prezidentské volby v USA vyhrál Dwight D. Eisenhower, který plány Britů na svržení Mosaddeka podpořil.

V té době už Londýn konspiroval s íránským generálem Fazlulláhem Záhidíhem, který byl ochoten premiéra svrhnout, pakliže by se stal jeho nástupcem. Mosaddek se o tom ale na poslední chvíli dozvěděl a generál se musel skrýt.

Šéf britské tajné služby v Teheránu Christopher Woodhouse začal mezitím o svržení Mosaddeka jednat s kolegy z CIA a zástupci nové americké vlády.

Woodhouse se později chlubil, že to byl právě on, kdo zdůrazňoval, že vlastně nejde o boj o ropu, ale o boj s "rudou hrozbou". Sovětský svaz číhal hned za humny (sever země okupovala Moskva do roku 1946 a spolehlivou pátou kolonou byla místní marx-leninská strana Tudeh), ale třebaže komunisti vyvlastnění Britů podporovali, zůstával pro ně konstituční monarchista Mossadek reakcionářem.

Účelovým zasazením do studenoválečného kontextu ovšem získaly přípravy puče punc ušlechtilosti. V březnu 1953 schválil prezident Eisenhower operaci Ajax. CIA navázala kontakt s generálem Záhidíhem, jenž měl připravit na Mosaddekovo svržení armádu věrnou šáhovi. Kancelář CIA začala podplácet íránské poslance, aby přestali podporovat premiéra.

Puč v ulicích Teheránu 19. srpna 1953.Američtí agenti začali kupovat i kriminálníky, kteří napadali duchovní a snažili se vzbudit dojem, že za tím stojí Mosaddek a jeho věrní.

Američané kupovali íránské novináře, kteří líčili premiéra jako zkorumpovaného, prokomunistického a antiislámského. Na pomlouvačnou kampaň vydala CIA přes milion dolarů.

Proradný šáh

Teď bylo ještě nutné získat pro pučistické plány šáha, akce musela mít legální nátěr. Byly potřeba nejméně dva královské dokumenty: propouštěcí pro Mosaddeka a jmenovací pro jeho nástupce. Rezá Pahlaví se však zdráhal a vyjednávači USA hovořili roztrpčeně o "tupé nerozhodnosti".

Nakonec mu Američané vybrali místo, kde by očekávané horké teheránské dny přečkal. Lovecký zámeček u Kaspického moře.

Armáda během puče roku 1953 před budovou parlamentu v Teheránu.První pokus o puč 16. srpna 1953 selhal. Velitele královské tělesné gardy, který měl předat propouštěcí listinu Mosaddekovi, zatkli jemu věrní důstojníci.

Vyděšený šáh uprchl letadlem přes Bagdád do Říma. CIA se však nevzdala.

Zaplatila bandy bitkařů, kteří táhli ulicemi Teheránu, stříleli na mešity, rozbíjeli obchody a vyřvávali: "Ať žije Mosaddek! Ať žije komunismus!"

Někteří mulláhové se dali z obav před rudým nebezpečím na stranu šáha. V hlavním městě vládly chaos a násilí.

Američané podplatili četné velitele policie a armády a zmobilizovali 19. srpna proti premiérovi masovou demonstraci. Zaplacení příslušníci bezpečnostních složek začali obsazovat ministerstva a sdělovací prostředky.

Sám vrchní pučista Záhidíhí přijel na tanku před Mosaddekův dům. Tomu se sice podařilo včas uniknout, ale příští den se vzdal. 

Američané vydláždili cestu ajatolláhům

Svržený premiér stanul před vojenským soudem. Rozsudek tři roky vězení byl stanoven už předem.

Mosaddek u soud roku 1955. Poté co si ho odseděl, uchýlil se do domácího vězení na své venkovské sídlo asi 180 kilometrů severovýchodně od Teheránu, kde žil až do své smrti roku 1967.

Šáh zakázal veřejný pohřeb i jakékoli tryzny. Po Mosaddekově svržení sehrál monarcha malou komedii. Když se po zbabělém útěku vrátil do vlasti, prohlásil, že je mu líto, že v boji za svobodu Íránu nesehrál větší roli. Rychle si to však vynahradil.

Rezá Pahlaví začal vládnout tvrdou rukou a jeho obávaná tajná policie Savak zardousila každý pokus o vnitřní opozici. Od USA nakupoval zbraně za miliardy.

Stal se symbolem tyrana, kterého západní mocnosti trpí i chrání tak dlouho, dokud jim umožňuje přístup k ropě. V případě Íránu je to však ještě horší.

Americká tajná služba odstranila jedinou demokraticky legitimní vládu Íránu. Stabilizovala šáhovu diktaturu a tím vydláždila cestu k islámskému náboženskému státu.

Zlomený Mosaddek v domácím vězení.Přišla protišáhovská revoluce a v jejím čele se v roce 1979 vrátil z exilu do Persie Rúholláh Chomejní.

Z britských dokumentů vyplývá, že se vysocí vládní činitelé snažili v sedmdesátých letech zabránit tomu, aby Washington zveřejnil dokumentaci, která "by byla pro Británii ztrapňující".

Britská dokumentace o puči je i nadále utajována, přestože je známo, že britská účast na puči byla velká.

V pondělí uvedlo britské ministerstvo zahraničí, že nepotvrdí ani nepopře britskou účast na tomto puči. 

Foto: ČTK , Profimedia , archiv , wikipedia

Autor: Petr Podaný





Čtěte dále

Záchranáři nalezli tři přeživší a čtyři mrtvé po potopení výletní lodi v Egyptě

Záchranáři nalezli tři přeživší a čtyři mrtvé po potopení výletní lodi v Egyptě

Záchranáři dnes nalezli tři přeživší, dva Belgičany a jednoho Egypťana, a vyzvedli čtyři těla obětí po pondělním potopení výletní...

Merkelová nevnímá žádné své rozhodnutí v krizích jako vyloženou chybu

Merkelová nevnímá žádné své rozhodnutí v krizích jako vyloženou chybu

Bývalá německá kancléřka Angela Merkelová nepovažuje žádné ze svých rozhodnutí v krizích z doby šestnáctileté vlády za vyloženou...

Zvolený americký prezident Trump slíbil cla na zboží z Kanady, Mexika i Číny

Zvolený americký prezident Trump slíbil cla na zboží z Kanady, Mexika i Číny

Nově zvolený americký prezident Donald Trump se chystá hned první den ve funkci podepsat nařízení o zavedení 25procentního cla na...

Izrael a Hizballáh jsou blízko dohodě o příměří, vyhlášeno by mohlo být v úterý

Izrael a Hizballáh jsou blízko dohodě o příměří, vyhlášeno by mohlo být v úterý

Izrael a libanonské militantní hnutí Hizballáh jsou blízko dohodě o příměří, podle některých zdrojů se už dohodly. Několik...

DPA: Německo Izraeli stále nedodává zbraně k užití ve válce

DPA: Německo Izraeli stále nedodává zbraně k užití ve válce

Německo Izraeli nadále nedodává zbraně určené k užití ve válce. S odvoláním na dokument ministerstva hospodářství o tom dnes...

Severní Korea vyhodila do povětří silnice spojující zemi s Jižní Koreou

Severní Korea vyhodila do povětří silnice spojující zemi s Jižní Koreou

Severokorejská armáda dnes na své straně silně militarizované hranice vyhodila do povětří části dvou silnic spojujících oba...

Míra nezaměstnanosti v EU v srpnu klesla na 5,9 procenta, nejnižší je v Česku

Míra nezaměstnanosti v EU v srpnu klesla na 5,9 procenta, nejnižší je v Česku

Proti loňsku je teď nezaměstnanost nepatrně nižší jak v eurozóně, tak v celé EU. Zatímco v zemích platících eurem loni v srpnu...

Požár na severu Kalifornie rychle spálil na 1000 kilometrů čtverečních, stal se tak jedním z největších v dějinách státu

Požár na severu Kalifornie rychle spálil na 1000 kilometrů čtverečních, stal se tak jedním z největších v dějinách státu

Lesní požár, který se ve středu rozhořel na severu Kalifornie, se rychle stal jedním z největších v dějinách západoamerického...

Po střelbě na Trumpově mítinku jsou dva mrtví, exprezident má poraněné ucho

Po střelbě na Trumpově mítinku jsou dva mrtví, exprezident má poraněné ucho

Na sobotním předvolebním mítinku republikánského kandidáta na amerického prezidenta Donalda Trumpa ve městě Butler ve státě...

Nezapomenutelná dovolená na ostrově? To je Cres v Chorvatsku!

Nezapomenutelná dovolená na ostrově? To je Cres v Chorvatsku!

Po dlouhé zimě vyhlížíme jaro a začínáme plánovat letní dovolenou. Přinášíme vám tip, jak tu letošní mít co nejblíž domovu,...

Ilustrační foto

Ukrajina ukončila vyšetřování zbrojní zakázky, podnikatelskou družstevní záložnu (PDZ) z ničeho neviní

Ukrajinská tajná služba SBU v pátek oznámila, že ukončila fázi vyšetřování korupce a podvodného jednání ve věci zbrojních...

Izrael získal kontrolu nad významnou čtvrtí Rimál v pásmu Gazy, uvedla armáda

Izrael získal kontrolu nad významnou čtvrtí Rimál v pásmu Gazy, uvedla armáda

Izraelská armáda oznámila, že její jednotky získaly kontrolu nad čtvrtí Rimál v Gaze, kde dříve objevila tunely, které používali...

Evropský parlament odhlasoval změny v emisních opatřeních

Evropský parlament odhlasoval změny v emisních opatřeních

Evropští poslanci dnes schválili ukončení vydávání bezplatných emisních povolenek v průmyslu do roku 2034 a zpoplatnění emisí z...

Banky v Hongkongu se připravují na novou digitální měnu

Banky v Hongkongu se připravují na novou digitální měnu

Banky v Hongkongu jsou teď v přední linii snah ujasnit si, jak bude vypadat digitální měna hongkongské centrální banky,...

Evropská komise chce zklidnit vztahy s čínou, za Tchaj-Wan se ovšem nadále staví

Evropská komise chce zklidnit vztahy s Čínou, za Tchaj-wan se ovšem nadále staví

Evropská unie by měla pracovat na omezování rizik ve vztazích s Čínou, prohlásila šéfka Evropské komise (EK) Ursula von der...

Londýnští vojáci v noci trénovali na korunovační slavnost

Londýnští vojáci v noci trénovali na korunovační slavnost

Stovky vojáků v noci na dnešek v Londýně nacvičovaly vojenský průvod, který bude součástí ceremonií při korunovaci krále Karla...

Hromadná otrava alkoholem v Indii má na svědomí již více než 27 obětí

Hromadná otrava alkoholem v Indii má na svědomí již více než 27 obětí

Ve státě Bihár na východě Indie zemřelo od soboty kvůli otravě po požití pančovaného alkoholu nejméně 27 lidí. Informovala o tom...

Chlapec v USA zazvonil na špatné adrese, muž z domu ho střelil do hlavy

Chlapec v USA zazvonil na špatné adrese, muž z domu ho střelil do hlavy

Ve Spojených státech minulý týden málem zemřel 16letý černošský chlapec, který omylem zazvonil na špatné adrese. Z domu ho totiž...

"Za válku může Ukrajina i Rusko", kontroverzní výrok brazilského prezidenta vyvolal vlnu kritiky

"Za válku může Ukrajina i Rusko", kontroverzní výrok brazilského prezidenta vyvolal vlnu kritiky

Nedělní výrok brazilského prezidenta Luize Inácia Luly da Silva, že za válku na Ukrajině mohou Moskva i Kyjev, vzbudil...

Evropský velvyslanec napaden v Súdánu

Evropský velvyslanec napaden v Súdánu

Ve své rezidenci v Chartúmu, kde už několikátý den zuří boje mezi armádou a milicemi, byl napaden velvyslanec Evropské unie v...

další zprávy

Titulní strana Standardní písmo Větší písmo

Tmavé zobrazení
Přepnout na plnou verzi