Asad: Na evakuační konvoj u Aleppa útočila bývalá an-Nusra

Útok na konvoj.

Sobotní útok na evakuační konvoj u Aleppa, při němž zemřelo na 126 lidí, provedla podle syrského prezidenta Bašára Asada Fronta dobytí Sýrie, dřívější an-Nusra. K sebevražednému atentátu se zatím oficiálně nikdo nepřihlásil.

Fronta dobytí Sýrie vznikla letos v lednu z bývalé fronty an-Nusra, která se bojů v Sýrii účastnila jako hlavní radikální skupina napojená na teroristickou síť al-Kajda. Nyní je Fronta dobytí Sýrie součástí aliance radikálů, která si říká Tahrír aš-Šám.

Sebevražedný atentátník odpálil vůz plný výbušnin v sobotu v blízkosti asi 75 autobusů, v nichž byli převážně šíitští civilisté. Obyvatelé dvou šíitských vesnic čekali v tranzitní zóně na vstup do Aleppa, který má pod kontrolou od prosince syrská vláda.

Konvoj byl součástí evakuace, která začala v pátek a v jejímž rámci se přemisťují civilisté a opoziční bojovníci ze čtyř obléhaných lokalit. Kromě dvou šíitských obcí Fúa a Kafrája, dlouhodobě obléhaných odpůrci režimu, se evakuují opoziční bojovníci s rodinami z oblasti měst Zabadání a Madájá, obléhaných režimními silami. Ti směřují do provincie Idlib, kterou mají pod kontrolou povstalci.

Foto: ČTK , ABACA/AA/ABACA

Autor: ČTK , Reuters

Titulní strana Standardní písmo Větší písmo

Tmavé zobrazení
Přepnout na plnou verzi