Trump zval přistěhovalce z Norska, migrace je ale spíš opačná

Americký prezident Donald Trump.

Šéf Bílého domu Donald Trump sice na čtvrteční schůzce s americkými poslanci zval do USA přistěhovalce z Norska, spíš než ze "špinavých děr" na Haiti a v Africe, nicméně podle oficiálních statistik je migrace spíš opačná. V roce 2016 se z Norska do USA přestěhovalo méně lidí, než naopak z USA do Norska.

Anketa:

Jak byste oznámkovali dosavadní působení Donalda Trumpa coby prezidenta Spojených států amerických?

Norsko, kde žije 5,2 milionu obyvatel, je v přepočtu hrubého domácího produktu na obyvatele bohatší než USA, má lepší systém zdravotního zabezpečení a nižší nezaměstnanost, lidé se tam dožívají vyššího věku a mají ve srovnání s USA královské důchody. V loňské zprávě o "světovém štěstí", sestavené na základě dat Gallupova ústavu, se Norsko umístilo na prvním místě, Spojené státy byly čtrnácté.

Výrok Trumpa o "špinavých dírách" oficiální místa v Oslu označila za projev rasismu, který odporuje všem norským hodnotám.

Emigrace z Norska do Severní Ameriky měla svůj vrchol v roce 1882, kdy americké úřady zaznamenaly ze severské země 29 tisíc přistěhovalců. V roce 2016 se do USA přestěhovalo 1114 Norů, do Norska 1603 Američanů. "Trumpovo pozvání nejspíš úprk lidí z jedné z nejbohatších zemí světa nevyvolá," napsal dnes na svém webu časopis U. S. News and World Report.

Norská televize TV2 vyrazila do ulic Osla pátrat po tom, kolik lidí by se chtělo do USA přestěhovat. Nenašla prý nikoho, s výjimkou jisté nejmenované ženy. Kladla si ale podmínku, že USA musejí mít jiného prezidenta.

Foto: ČTK/AP

Autor: ČTK

Titulní strana Standardní písmo Větší písmo

Tmavé zobrazení
Přepnout na plnou verzi