Americký poslanec složil mandát, nutil milenku k potratu

Republikánský poslanec Sněmovny reprezentantů amerického Kongresu Tim Murphy.

Republikánský poslanec Sněmovny reprezentantů amerického Kongresu Tim Murphy se rozhodl rezignovat, když vyšlo najevo, že svou milenku nutil k potratu. Oznámil to ve čtvrtek šéf sněmovny, Murphyho stranický kolega Paul Ryan. Murphy proslul v Kongresu jako zanícený odpůrce interrupcí. Jeho milenka, jak se posléze ukázalo, nakonec těhotná nebyla.

Skandál odhalil list The Pittsburgh Post-Gazette, který v úterý publikoval kompromitující textové zprávy, které si mezi sebou vyměnili ženatý Murphy a jeho milenka Shannon Edwardsová. Když poslanec na Facebooku publikoval svá prohlášení brojící proti potratům, Edwardsová mu podle pittsburského listu napsala: "Nemáš problém rozhlašovat do světa svá protipotratová prohlášení a zároveň ti nevadí žádat mě o potrat našeho nenarozeného dítěte."

Murphy se ke vztahu s Edwardsovou přiznal během svého rozvodového řízení. Jeho milenka, jak se nakonec ukázalo, těhotná nebyla. Aféra propukla v době, kdy sněmovna reprezentantů schválila republikánskou novelu, která zpřísňuje podmínky pro přerušení těhotenství. Murphy byl jedním z předkladatelů.

Poslanec nejprve v reakci na skandál oznámil, že nebude svůj post obhajovat v příštích kongresových volbách, které se konají příští rok v listopadu. Ve čtvrtek se podle Ryana rozhodl rezignovat.

Foto: archiv

Autor: ČTK

Titulní strana Standardní písmo Větší písmo

Tmavé zobrazení
Přepnout na plnou verzi