Africká unie tepe Trumpa za údajnou vulgaritu vůči Africe

Americký prezident Donald Trump.

Také Africká unie (AU) odsoudila hanlivé výroky, které podle médií pronesl americký prezident Donald Trump o zemích původu části imigrantů. Botswana si předvolala amerického velvyslance. Trump popírá, že ve čtvrtek hovořil o dírách světa v souvislosti s lidmi, kteří do USA přicházejí ze zbídačeného Haiti a chudých afrických států.

AU označila údajné Trumpovy poznámky za urážlivé a znepokojující. "Podle mého názoru to není jen urážlivé pro lidi afrického původu ve Spojených státech, ale také pro africké občany," řekla mluvčí předsedy AU. "A je to o to víc urážlivé vzhledem k historické skutečnosti, že mnozí Afričani přišli do USA jako otroci," dodala.

Vláda Botswany oznámila, že si předvolala amerického velvyslance, aby mu tlumočila svou nespokojenost. "Domníváme se, že slova současného amerického prezidenta jsou velmi nezodpovědná, odsouzeníhodná a rasistická," uvedlo ministerstvo zahraničí v Gaborone.

Trump se na schůzce se senátory v Bílém domě pozastavil nad tím, proč k sobě USA nechávají stěhovat lidi z kdejaké díry světa. Podle zdrojů amerických médií použil výraz "shithole country", který lze přeložit i jako zapadákov či prdel světa.

Trump na twitteru vyslovení zmíněného vulgarismu popřel. Připustil ale, že na jednání sáhl k tvrdému výrazivu. Zaskočeni podle listu The Washington Post byli i přítomní Trumpovi republikánští spolustraníci. Proti prezidentovi se následně vzedmula vlna kritiky a obvinění z rasismu. Trumpova slova odsoudil i mluvčí vysokého komisaře OSN pro lidská práva Rupert Colville. Bývalý mexický prezident Vicente Fox přirovnal Trumpova ústa k žumpě.

Foto: ČTK , Evan Vucci

Autor: ČTK , AFP

Titulní strana Standardní písmo Větší písmo

Tmavé zobrazení
Přepnout na plnou verzi