Volební fraška v Zimbabwe. Mugabe jediným kandidátem

Stařec a moc. Mugabe na předvolením shromáždění.Mezinárodní kritika a protesty jsou autokraticky vládnoucímu Robertu Mugabemu lhostejné. Zimbabwský prezident se dnes ve druhém kole voleb nechává znovu zvolit do svého úřadu poté, co jeho soupeř Morgan Tsvangirai, který dostal víc hlasů v prvním kole, ze souboje v neděli odstoupil kvůli zastrašováni a zabíjení jeho stoupenců.

Dnešní volební den je podle něj „hanebnost a tragédie".

„Nejsou to žádné volby," prohlásil Tsvangirai v dnes zveřejněném dopise svým příznivcům. „Je to potupné, další tragický den v historii Zimbabwe." Volební výsledky budou podle něj „bez významu", protože nebudou odrážet vůli lidu.

Ve čtvrtečním rozhovoru pro portugalskou rozhlasovou stanici Renascença řekl, že na volby budou dohlížet armádní jednotky, které budou zastrašovat voliče.

Opoziční Hnutí pro demokratickou změnu (MDC) chtělo prosadit odklad druhého kola, ale Mugabe na to nepřistoupil. V prvním kole prezidentských voleb si podle oficiálních výsledků vedl lépe Tsvangirai, který získal 47,9 procenta hlasů, zatímco pro dosavadní hlavu státu 43,2 procenta.

Opozice ale tvrdí, že Tsvangirai získal 50,3 procenta hlasů, což by znamenalo, že byl zvolen už v prvním kole.

Mugabeho Africký národní svaz Zimbabwe - Vlastenecká fronta (ZANU-PF) zpochybňuje důvody, jež vedly Tsvangiraie k odstoupení, a tvrdí, že mnoho násilností vyvolala opozice. Podle opozičních údajů při nich zahynulo 86 lidí a 200 tisíc Tsvangiraiových příznivců muselo uprchnout ze svých domovů.

Fronty u volebních míst se začaly tvořit už za rozřesku.

 

Ve strachu z represí se v uplynulých dnech uchýlilo na jihoafrickou ambasádu přes 200 sympatizantů MDC. Tsvangirai sám vyhledal bezpečí nizozemského velvyslanectví v Harare.

Volební místnosti se otevřely dnes v 7.00 SELČ. Hlasování by mělo skončit v 17.00 SELČ. Parlamentní volby a první kolo prezidentských voleb se konaly souběžně 29. března. ZANU-PF v nich poprvé v historii ztratil parlamentní většinu. V dolní komoře parlamentu získal 97 z 210 mandátů, Tsvangiraiovo Hnutí pro demokratickou změnu (MDC) o dva víc.

Tsvangirai - nadějný kandidát opozice vyštvaný z voleb.Představitelé sedmi nejrozvinutějších států a Ruska (G8) na závěr svého dnešního jednání v japonském Kjótu odsoudili násilí páchané příslušníky Mugabeho režimu a pořádání voleb s jediným kandidátem. Zdůraznili také, že výsledky březnových voleb, v nichž Tsvangirai Mugabeho porazil, ale podle volební komise nezískal potřebnou nadpoloviční většinu, musejí být respektovány.

Condoleezza Riceová oznámila, že Spojené státy chtějí situaci v Zimbabwe dnes projednat v Radě bezpečnosti OSN, aby mohla být přijata vhodná opatření.

Zimbabwe, kdysi bohatá obilnice Afriky je sužována vleklou ekonomickou krizí, které vévodí stotisícová hyperinflace (největší na světě), osmdesátiprocentní nezaměstnanost a vysoká chudoba. Přitom ale ekonomika Zimbabwe ještě asi před deseti lety na africké poměry celkem prosperovala. Ze zruinování hospodářství obviňuje opozice osmadvacetiletou autoritářskou vládu prezidenta Mugabeho.

Tisíce obyvatel reagovaly na rapidní pokles životní úrovně a neudržitelné podmínky exodem do okolních zemí. Přesto má Mugabe stále u nemalé části svých krajanů podporu a těší se jejich sympatiím.

Západ Mugabeho vládu obviňuje z porušování lidských práv v zemi. V minulých letech Mugabe několikrát ostře vystoupil proti přítomnosti bělochů v zemi, počínaje rokem 2000 začal konfiskovat jejich prosperující farmy. V prosinci 2003 Zimbabwe na protest proti svému pozastavenému členství vystoupilo z britského Společenství.

 

Robert Mugabe (84): od bojovníka za svobodu k autokracii

 

- Mugabe při volbách roku 1980.U moci je Mugabe od roku 1980 (prezidentem je od prosince 1987). Vyhrál už troje prezidentské volby (v letech 1990, 1996 a 2002).

 

- Západem je obviňován z porušování lidských práv v zemi, opozice mu zase vyčítá ekonomické zruinování někdejší obilnice Afriky (inflace přes 100 tisíc procent, osmdesátiprocentní nezaměstnanost a rostoucí chudoba). Příznivci v něm ale stále vidí hrdinu boje za nezávislost země, který bojuje za práva lidí.

 

- Kritiku Západu Mugabe ignoruje, za příčinu všeho zla v zemi označuje bývalou koloniální mocnost Británii. Opozice, bělošští farmáři, odboráři, obchodníci i novináři jsou podle něj "prodejní zrádci".

 

- Před druhým kolem voleb prohlásil, že opoziční MDC nebude nikdy vládnout Zimbabwe a že "jen bůh" jej může odstavit od moci.

 

Robert Mugabe při setkání s novináři, když mu bylo 59 let.- Dálkově studoval filozofii a ekonomii v JAR a práva v Británii. Poté působil jako učitel v tehdejší Jižní Rhodesii (nyní Zimbabwe) či Ghaně. V roce 1960 vstoupil do politiky, kdy spoluzaložil Africký lidový svaz Zimbabwe (ZAPU), později stál i u vzniku ZANU. V 60. letech byl za politickou činnost vězněn, do roku 1980 pobýval v emigraci v Mosambiku.

 

- V prosinci 1979 se účastnil ústavní konference v Londýně, která rozhodla o budoucnosti země. Od roku 1980 je předsedou ZANU-PF.

 

- Po získání nezávislosti v roce 1980 byl považován za architekta mezinárodně vychvalované politiky smíření mezi černými a bílými obyvateli země, hlásal marxismus. Premiérem byl od dubna 1980 do prosince 1987, od té doby je prezidentem.

 

Mugabe (úplně vpravo) s britskými vládními činiteli roku 1979.- Od února 2000, kdy prohrál referendum o posílení pravomocí prezidenta, podporoval zábory bělošských farem v zemi.

 

- Od února 2002 je na seznamu 20 osob, jimž státy EU nesmějí udělit víza a zmrazují vklady v bankách.

 

- Vystupoval ostře proti homosexuálům - přirovnal je k "nestvůrám horším než psi a prasata" a řekl, že si nezaslouží žádná práva.

 

- V roce 1996 prohlásil, že většina bělochů v zemi (asi 100 tisíc lidí) by patřila zastřelit a jako "zdechliny předhodit supům a psům".

 

- Od srpna 1996 je podruhé ženatý. Manželkou je Grace Marufuová, jeho bývalá sekretářka; mají spolu tři děti. První manželka Sarah "Sally" Hayfronová (pocházela z Ghany, vzali se v roce 1961) zemřela roku 1992 v důsledku chronického onemocnění ledvin. Měli jednoho syna Nhamodzenyika, který zemřel v roce 1966 ve třech letech v Tanzanii na cerebrální malárii.

Foto: AP a Reuters

Autor: ČTK , - pp -





Čtěte dále

Mezi Izraelem a Hizballáhem platí příměří, na jih Libanonu se vrací civilisté

Mezi Izraelem a Hizballáhem platí příměří, na jih Libanonu se vrací civilisté

Po roce přeshraničního ostřelování a dvou měsících otevřené války dnes vstoupila v platnost dohoda o příměří mezi Izraelem a...

Někteří z nominantů do Trumpova kabinetu čelili výhrůžkám násilím

Někteří z nominantů do Trumpova kabinetu čelili výhrůžkám násilím

Někteří z nominantů do kabinetu příštího amerického prezidenta Donalda Trumpa v úterý a dnes čelili výhrůžkám násilím, včetně...

Do fondu NATO na pomoc pro Ukrajinu Česko poskytne dar přes 12 milionů korun

Do fondu NATO na pomoc pro Ukrajinu Česko poskytne dar přes 12 milionů korun

Do svěřenského fondu Severoatlantické aliance (NATO) na nevojenskou pomoc pro Ukrajinu Česko poskytne dar 12,1 milionu korun. Na...

Je to zbraň hromadného ničení demokracie, řekl advokát Le Penové o jejím procesu

Je to zbraň hromadného ničení demokracie, řekl advokát Le Penové o jejím procesu

Za zbraň hromadného ničení demokracie označil advokát krajně pravicové vůdkyně Marine Le Penové proces, ve kterém političce hrozí...

Zimní rodinná dobrodružství v Tyrolsku: Výhodné nabídky a báječné zážitky pro velké i malé návštěvníky

Zimní rodinná dobrodružství v Tyrolsku: Výhodné nabídky a báječné zážitky pro velké i malé návštěvníky

V zimních měsících mají rodiny v Tyrolsku bezpočet možností, jak společně strávit nezapomenutelné chvíle na sjezdovkách i mimo...

DPA: Německo Izraeli stále nedodává zbraně k užití ve válce

DPA: Německo Izraeli stále nedodává zbraně k užití ve válce

Německo Izraeli nadále nedodává zbraně určené k užití ve válce. S odvoláním na dokument ministerstva hospodářství o tom dnes...

Severní Korea vyhodila do povětří silnice spojující zemi s Jižní Koreou

Severní Korea vyhodila do povětří silnice spojující zemi s Jižní Koreou

Severokorejská armáda dnes na své straně silně militarizované hranice vyhodila do povětří části dvou silnic spojujících oba...

Míra nezaměstnanosti v EU v srpnu klesla na 5,9 procenta, nejnižší je v Česku

Míra nezaměstnanosti v EU v srpnu klesla na 5,9 procenta, nejnižší je v Česku

Proti loňsku je teď nezaměstnanost nepatrně nižší jak v eurozóně, tak v celé EU. Zatímco v zemích platících eurem loni v srpnu...

Požár na severu Kalifornie rychle spálil na 1000 kilometrů čtverečních, stal se tak jedním z největších v dějinách státu

Požár na severu Kalifornie rychle spálil na 1000 kilometrů čtverečních, stal se tak jedním z největších v dějinách státu

Lesní požár, který se ve středu rozhořel na severu Kalifornie, se rychle stal jedním z největších v dějinách západoamerického...

Po střelbě na Trumpově mítinku jsou dva mrtví, exprezident má poraněné ucho

Po střelbě na Trumpově mítinku jsou dva mrtví, exprezident má poraněné ucho

Na sobotním předvolebním mítinku republikánského kandidáta na amerického prezidenta Donalda Trumpa ve městě Butler ve státě...

Nezapomenutelná dovolená na ostrově? To je Cres v Chorvatsku!

Nezapomenutelná dovolená na ostrově? To je Cres v Chorvatsku!

Po dlouhé zimě vyhlížíme jaro a začínáme plánovat letní dovolenou. Přinášíme vám tip, jak tu letošní mít co nejblíž domovu,...

Ilustrační foto

Ukrajina ukončila vyšetřování zbrojní zakázky, podnikatelskou družstevní záložnu (PDZ) z ničeho neviní

Ukrajinská tajná služba SBU v pátek oznámila, že ukončila fázi vyšetřování korupce a podvodného jednání ve věci zbrojních...

Izrael získal kontrolu nad významnou čtvrtí Rimál v pásmu Gazy, uvedla armáda

Izrael získal kontrolu nad významnou čtvrtí Rimál v pásmu Gazy, uvedla armáda

Izraelská armáda oznámila, že její jednotky získaly kontrolu nad čtvrtí Rimál v Gaze, kde dříve objevila tunely, které používali...

Evropský parlament odhlasoval změny v emisních opatřeních

Evropský parlament odhlasoval změny v emisních opatřeních

Evropští poslanci dnes schválili ukončení vydávání bezplatných emisních povolenek v průmyslu do roku 2034 a zpoplatnění emisí z...

Banky v Hongkongu se připravují na novou digitální měnu

Banky v Hongkongu se připravují na novou digitální měnu

Banky v Hongkongu jsou teď v přední linii snah ujasnit si, jak bude vypadat digitální měna hongkongské centrální banky,...

Evropská komise chce zklidnit vztahy s čínou, za Tchaj-Wan se ovšem nadále staví

Evropská komise chce zklidnit vztahy s Čínou, za Tchaj-wan se ovšem nadále staví

Evropská unie by měla pracovat na omezování rizik ve vztazích s Čínou, prohlásila šéfka Evropské komise (EK) Ursula von der...

Londýnští vojáci v noci trénovali na korunovační slavnost

Londýnští vojáci v noci trénovali na korunovační slavnost

Stovky vojáků v noci na dnešek v Londýně nacvičovaly vojenský průvod, který bude součástí ceremonií při korunovaci krále Karla...

Hromadná otrava alkoholem v Indii má na svědomí již více než 27 obětí

Hromadná otrava alkoholem v Indii má na svědomí již více než 27 obětí

Ve státě Bihár na východě Indie zemřelo od soboty kvůli otravě po požití pančovaného alkoholu nejméně 27 lidí. Informovala o tom...

Chlapec v USA zazvonil na špatné adrese, muž z domu ho střelil do hlavy

Chlapec v USA zazvonil na špatné adrese, muž z domu ho střelil do hlavy

Ve Spojených státech minulý týden málem zemřel 16letý černošský chlapec, který omylem zazvonil na špatné adrese. Z domu ho totiž...

"Za válku může Ukrajina i Rusko", kontroverzní výrok brazilského prezidenta vyvolal vlnu kritiky

"Za válku může Ukrajina i Rusko", kontroverzní výrok brazilského prezidenta vyvolal vlnu kritiky

Nedělní výrok brazilského prezidenta Luize Inácia Luly da Silva, že za válku na Ukrajině mohou Moskva i Kyjev, vzbudil...

další zprávy

Titulní strana Standardní písmo Větší písmo

Tmavé zobrazení
Přepnout na plnou verzi